Νεα τηλεόραση για κρεβατοκάμαρα

4 December 2010
243
Καλημέρα σας
Μετά απο 8 χρόνια η τηλεόραση μου Philips 37 in. Απο χθες το βράδυ δεν εχει εικόνα μονο ηχο.
Πιςτευω δεν συμφερει να την επισκευάσω. Το κακό ειναι οτι την εχω σε μια Vogel ψηλά πάνω σε τοίχο και θα εχει κόπο η αποκαθήλωση.
Μετά απο τόσα χρόνια που εχω σταματήσει να ασχολούμαι βλεπω οτι δεν υπαρχουν πια αυτές οι ίντσες, θα πρεπει λοιπον να παω σε 32 που θα μου κακοφανεί ή σε 43 που θα ειναι μεγαλη για τον χωρο. Θελω καλη εικόνα και σκέφτομαι για LG 4K.
Τι λέτε; Έχετε να προτείνεται κάποιο μοντέλο; Η και σε αλλη εταιρεία δεν εχω θέμα.
Ρίχτε καμία ιδέα ρε παιδια.
Ευχαριστώ


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
4 December 2010
243
Επισης χρειάζομαι τουλαχιστον 3 συνδέσεις HDMI γιατι εχω απο κάτω Ote cinema ,Apple TV , Δορυφορικό δεκτη και Media player.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
4K τηλεόραση, στις 43" το πολύ, για απόσταση δύο και πλέον μέτρα (εφόσον πρόκειται για υπνοδωμάτιο), μάλλον είναι πεταμένα (επιπρόσθετα) λεφτά. Άμα μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερη στην επιτοίχια βάση και προορίζεται για παρακολούθηση ταινιών, καλύτερη επιλογή θα είναι κάποια στις 48" - 50", έστω και full HD. Για παράδειγμα, η LG UH635V, στις 50", μάλλον δεν θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά στις διαστάσεις, σε σύγκριση με την υφιστάμενη 37".
 
4 December 2010
243
Περίπου δυόμιση μέτρα είναι. Βλέπω η Samsung έχει βγάλει 40 ίντσες κάμποσα μοντέλα ενώ η LG μόνο ένα και το έχουν μόνο 2 καταστήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Στα 2.5μ η προτεινόμενη διάσταση για FHD είναι οι 55" και για 4Κ οι 65"

Χωροταξικά, η 37" του χθές είναι 43" σήμερα.

Μιας και μιλάμε για υπνοδωμάτιο, δεν έχει μεγάλο νόημα να πας σε 4Κ αφού θα πάρεις μια μικρότερη σε μέγεθος οθόνη
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα..

Καταρχήν θες μια τηλεόραση με VA panel για να αποδίδει σωστά με τα φώτα σβηστά και ζητάς και τουλάχιστον 3 HDMI. Αυτός ο συνδυασμός απορρίπτει όλες τις LG εκτός απο αυτή που σου πρότεινε ο Μιχάλης :p

Σε Samsung υπάρχουν παραπάνω επιλογές αλλά υπάρχει και το διαβόητο panel lottery το οποίο μας κάνει επιφυλακτικούς για την σειρά του 2017. Στη σειρά του 2016 βρέθηκαν πολλά μοντέλα με panel PLS αντί για VA και η πρώτη είκόνα λέει ότι το 2017 είναι μια απ τα ίδια..

Συμφορουμίτης που είχε μια πρώτη επαφή με τη σειρά ανέφερε ότι η UE43M5502 έχει VA, αλλά να σου προτείνω να την πάρεις στα 550 δεν μου πάει..
Η περσινή UE40K5500 είναι μια τίμια τηλεόραση.

Μπορείς να δεις και την Panasonic TX-40DS630 που στα 460 είναι καλή πρόταση. Ξεχωρίζει στο ότι έχει 100Hz απο το panel αντί για 50 που έχουν όλες οι άλλες, κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο για την κίνηση ιδίως αν βλέπεις ποδόσφαιρο.
 
4 December 2010
243
Ποδόσφαιρο δεν βλέπω. Αλλά μου φαίνεται παράξενο που μου λες 100 Hz τόσο ήταν η philips που είχα 8 χρόνων τηλεόραση. Έλεγα ότι τώρα έχουν φτάσει τουλάχιστον 800 Hz. Έχω χάσει επεισόδια ; Αυτά από ότι θυμάμαι παίζουν ρόλο στην γρήγορη κίνηση όπως στο ποδόσφαιρο που λες για να αποφεύγεται το φάντασμα effect που αφήνει ο παίκτης. Κάνω λάθος; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
4 December 2010
243
Αν δεν σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου μπορώ να ρωτήσω τι σημαίνει ο όρος panel lottery; έχω μείνει πίσω και μου φαίνεται σαν παιχνίδι του ΟΠΑΠ Χαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η ιστορία άρχισε όταν κάποιες τηλεόρασεις (πχ KU6000) βρέθηκαν να κυκλοφορούν στην αγορά ή με ips ή με va panel. οπότε αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε va panel, τις αποφεύγει γιατί δε ξέρει τι θα του τύχει...σαν λοταρία ένα πράγμα.
πάντως στα πιο ακριβά μοντέλα (περσι ήταν η σειρά KS) δεν είχε ακουστεί τίποτα τέτοιο. όλες ηταν VA.
η διφορά ανάμεσα σε va και ips είναι άλλη ιστορία, αλλά το βρίσκεις εύκολα στο ιντερνετ
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Κάτι τέτοιο είναι..

Οταν στο ίδιο μοντέλο τηλεόρασης ο κατασκευαστής τοποθετεί διαφορετικών χαρακτηριστικών panel τα οποία για την εταιρία είναι "εντός προδιαγραφών" αλλά στην πράξη παρουσιάζουν διαφορετική απόδοση.

Panel lottery είναι και όταν μια εταιρία χρησιμοποιεί πχ 2 VA panels στις 55 απο διαφορετικούς κατασκευαστές που μπορεί να έχουν διαφορά στο contrast της τάξης του 30% και όταν το ένα είναι τύπου VA και το άλλο τύπου IPS/PLS όπου η διαφορά είναι στο 300%.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Νεα τηλεόραση για κρεβατοκάμαρα

η ιστορία άρχισε όταν κάποιες τηλεόρασεις (πχ KU6000) βρέθηκαν να κυκλοφορούν στην αγορά ή με ips ή με va panel.

Είναι πολύ παλιά ιστορία. Θυμάμαι ένα 22"monitor της Samsung με TN panel που πήρα το 2006, έβγαινε με 3 διαφορετικά panel, ένα της Samsung και 2 άλλα κινέζικα! Το ανακάλυψα 6 μήνες αφότου το αγόρασα και θυμάμαι που με είχαν ζώσει τα φίδια μέχρι να δω το πολυπόθητο Α στον κωδικό του panel που σήμαινε Samsung. :eek:perator:
 
4 December 2010
243
Τελικά έκλεισα σήμερα απο MediaMarkt την LJ43J750V στα 749 και αύριο την παραλαμβάνω. Η αντίστοιχη Sony Bravia 43 μου φάνηκε πιο φωτεινή απο αυτήν στα 780 και έδιναν δωρο την ηχομπάρα αξίας 143 αλλα με τράβηξε το έξυπνο τηλεχειριστήριο με εύκολο ποντίκι και φωνητική αναζητηση στον Browser μου έκαναν επίδειξη και μου φάνηκε φανταστική ευκολία για περιήγηση στο ΝΕΤ. Επισης εχει 4 HDMI και δορυφορικό Tuner και στο site της LG λεει για ηχεία Harman Kardon
Εκείνο ομως που είδα στο site και με στεναχώρησε ειναι το Refresh Rate 50 Hz. Εσείς τι λέτε γι αυτο;
Μου είπαν και για επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια
με 100 αλλα δεν πιςτευω αυτές τις επεκτάσεις που τις πουλάνε πλέον σε ´ολα τα προϊόντα

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
Last edited:

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
για 5ετη εγγυηση για μενα στης τηλεωρασεις ...ειναι απαραιτητο.....για μπες στο σαιτ της lg exei επεκταση εγγυησης απο μαμα εταιρια

..μεχρι 750 ζηταει 115 ευρω ,για 750-1000 αγορα 145 αν δεν κανω λαθος .....λεει και τον τροπο που γυνεται