Αγορά τηλεόρασης με ταβάνι τα 500 από Κωτσόβολο.

yiankap

New member
4 August 2010
43
Με δεδομένο την βλάβη της υπάρχουσας TV (37" Philips PFL8404) και εφόσον το κόστος επισκευής κριθεί ασύμφορο, προετοιμάζομαι για αγορά TV.
Δυστυχώς όμως επειδή πέσαν πολλές βλάβες τελευταία μαζεμένες το budget είναι περιορισμένο στα 500 (ταβάνι) και αγορά αποκλειστικά από Κωτσόβολο λόγω ανοιχτού πλάνου δόσεων (μου αρέσει που πριν ένα μήνα όταν με πήραν για την προσφορά τους έλεγα στο τηλέφωνο ότι δεν έχω κάτι να αγοράσω και ήδη πήρα κινητό λόγω βλάβης του παλιού και ακουλουθεί η TV).


Ορισμένα στοιχεία - απορίες για την επιλογή της TV:


1. Για τι μέγεθος πηγαίνω με δεδομένο ότι η απόσταση θέασης είναι 3,5 m (καναπές - έπιπλο) ; Επισημαίνεται υπάρχει μωρό στο σπίτι που σύντομα αναμένεται να κάνει τα πρώτα του βήματα και ήδη με την περπατούρα μερικές φορές πάει και κολλάει το πρόσωπο του στην υπάρχουσα TV. Καλές οι μεγάλες TV (50+) αλλά μήπως πρέπει να μείνω κοντά στις υπάρχουσες διαστάσεις (~40) για χάρη των ματιών του μωρού ;


2. H ΤV θα παίζει ταινίες - σειρές μέσω Kodi ή media player καθώς και θα βλέπω περιεχόμενο Nova. Gaming δεν αποκλείεται καθώς υπάρχει PS3 (προς το παρόν) στο σπίτι σε άλλη TV και ο μεγάλος γιος είναι σίγουρο ότι θα θέλει να δοκιμάσει το καινούριο απόκτημα.


3. Δεν με ενδιαφέρει smart tv εκτός και αν είναι android. Πιστεύω ότι το περιεχόμενο της smart tv είναι καλό αν είσαι στο Αμερικα για να δεις hulu κλπ αλλά στο Ελλάντα δεν είναι και τόσο χρήσιμο. Δεν πρόκειται να σερφάρω από την TV . Εξάλλου για smart δουλειές έχω και ένα raspberry συνδεδεμένο. Μόνο αν η Tv έχει Android ώστε να μπορώ να εγκαταστήσω kodi θα με ενδιέφερε κάτι.


4. Με ενδιαφέρει να έχει media player για να αντικαταστήσω το wd tv live που έχω. Να παίζει όλους τους δυνατούς τύπους αρχείων ενώ επίσης επιθυμητό θα ήταν η δυνατότητα δικτύωσης ώστε να βλέπει DLNA (η υπάρχουσα TV μου έχει αυτήν την δυνατότητα έστω και περιορισμένα).


5. Με ενδιαφέρει η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα απεικόνισης για τα χρήματα που διαθέτω. H philips αν και τόσων ετών είχε πολύ καλή ποιότητα.


6. Μια απορία : Η TV μου είναι 100 Ηz (τότε δεν υπήρχε μεγαλύτερο αν θυμάμαι καλά), σήμερα βλέπω όμως τηλεοράσεις με αρκετά μεγαλύτερους αριθμούς σε Hz (εντάξει η τεχνολογία προχώρησε) βλέπω όμως και κάτι PMI, PQI και χάνω λίγο την μπάλα....Τι παίζει με αυτά;


Με βάση τα παραπάνω τι προτείνετε για αγορά ; Υπό άλλες συνθήκες θα έκανα ένα ξεκαθάρισμα αλλά επειδή έχω μείνει πίσω στην τεχνολογία των tv προτιμάω να ακούσω τις δικές σας προτάσεις.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης με ταβάνι τα 500 από Κωτσόβολο.

Για 3.5 μέτρα απόσταση ούτε οι 60" δεν είναι αρκετές για παρακολούθηση HD περιεχομένου. Συνεπώς, με το διαθέσιμο budget και εφόσον υπάρχει περιορισμός καταστήματος, κοιτάς να πάρεις όσο μεγαλύτερη τηλεόραση γίνεται.