επιστροφη προιοντος

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
εχει το δικαιωμα μεγαλο πολυκαταστημα αλυσιδα ( jambo )
να μην σου επιστρεφει τα χρηματα σε επιστροφη προιοντος ?

Αγορασα ενα σορτσακι για τον αδελφο μου το οποιο δεν του αρεσε
ουτε καν το δοκιμασε και το επεστρεψα αυθημερον Σαββατο

η υπαλληλος μου εδειξε αναρτημενη πινακιδα δεξια της εισοδου που δεν φαινοταν καν

-- η πολιτικη του καταστηματο μας ειναι
αλλαγες καθε δευτερα και τεταρτη
---- επιστροφη χρηματων δεν ειναι αποδεκτη σε κανενα προιον

-- στα ρουχα μετα την αλλαγη σεζον γινονται μονο κατα την εναρξη της αντιστοιχης σεζον
 
Κλασσική ελληνική πρακτική. Πιθανόν να δικαιολογείται λόγω γραφειοκρατίας (νομίζω άπαξ και γίνει η αγορά το κατάστημα πρέπει να αποδώσει ΦΠΑ κλπ, χωρίς να μπορεί να την ακυρώσει). Περιττό να αναφέρω ότι εδώ (ΗΠΑ) δε συμβαίνει ούτε γι'αστείο κάτι τέτοιο, μέσα σε 30 μέρες παίρνεις χρήματα πίσω ακόμα και με τη δικαιολογία ότι απλά άλλαξες γνώμη. Στη χειρότερη, κάποια μικρά μαγαζιά και σε ηλεκτρονικά να σου χρεώσουν restocking fee ένα 10%, και αυτό μόνο στην περίπτωση που το γυρίζεις με τη δικαιολογία ότι άλλαξες γνώμη. Αν οτιδήποτε είναι κάτω των προσδοκιών, τότε full refund.

Τις προάλλες που ήμασταν Ελλάδα, ήταν η γυναίκα μου για ψώνια στο κέντρο και της είπα να δει πόσο είχε ένα ζευγάρι γυαλιά που ζαχάρωνα. Τα είχαν σε καλή τιμή, αλλά σε άλλο κωδικό χρώματος. Ρωτάει λοιπόν τον μαγαζάτορα, να τα πάρω και στην ελάχιστη περίπτωση που δεν του αρέσουν τα επιστρέφει αύριο; Ναι, αλλά μόνο με πιστωτικό, ήταν η απάντηση. Φυσικά δεν τα πήρε, και το μαγαζί έχασε ένα σεβαστό ποσό. Την ιστορία την παραθέτω απλά γιατί από κει φαίνεται πως μάλλον δεν είναι καν επιλογή του καταστήματος. Ή ο συγκεκριμένος μάλλον δεν έκανε για τη δουλειά. :flipout:
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Σε πράγματα που δεν υπάρχει θέμα φθοράς / απομείωσης αξίας ή "ξεσφραγισματος", είναι πραγματικά χαζό να μη υπάρχει δυνατότητα επιστροφής (έστω και υπό προϋποθέσεις / κάποιο μικρό κόστος)

Μην ξεχνάμε όμως, το σημαντικότερο: Το θέμα της καταναλωτικής συνείδησης

Με απλά λόγια, ο πελάτης έχει τον μαγαζάτορα που του αξίζει (και αντιστρόφως)

Και εδώ στην Ελλάδα πχ δεν τα πάμε καλά με αυτά

Θυμίζω πχ την περίπτωση play.com που κάποια στιγμή σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα γιατί οι έξυπνοι συμπατριώτες μας είχαν βρει το παραμύθι "δεν παρέλαβα - θέλω χρήματα πίσω"