Sennheiser Momentum M2-G

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ακούσει κανείς τα Sennheiser Momentum M2-G Over the ears την γνώμη του και αν συγκρίνονται με τα SENNHEISER HD-599, θα τα παίζω με το κινητό ή το κομπιούτερ. Ευχαριστώ.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Μόλις γύρισα από τον Νάκα, άκουσα και τα δυο, πιο πολύ μου άρεσε το SENNHEISER HD-599 αλλά θα ήθελα λίγο πιο ψηλά τις ψιλές, κάτι μου έλειπε από το φάσμα των ηψιλών. Κατά τα αλλά ήταν πολύ ωραία ακουστικά. Έχω την εντύπωση πως δεν φτάνανε τα Meze 99, ήταν τα ακουστικά που με είχαν ενθουσιάσει πέρση στην έκθεση των ακουστικών, μόνο που παίζουν στα 300 και εγώ δεν θέλω να περάσω τα 200 έως 220 .
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Και εγώ πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να φύγεις από την σειρά 5XX. Όχι οτι δεν είναι καλή αλλά σε σχέση με τα 220 των 599 βάζεις μερικά ευρώ ακόμα και παίρνεις ένα ανώτερο ακουστικό. Τα HD600 π.χ παίζουν κατά καιρούς γύρω στα 250. Αν είχες έναν ενισχυτή ακουστικών θα ήταν no brainer που λένε και στο χωριό μου.

(Αν και ακόμα και από κινητό τα προτιμώ από τα 595 που είχα)
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Απάντηση: Re: Sennheiser Momentum M2-G

Και εγώ πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να φύγεις από την σειρά 5XX. Όχι οτι δεν είναι καλή αλλά σε σχέση με τα 220 των 599 βάζεις μερικά ευρώ ακόμα και παίρνεις ένα ανώτερο ακουστικό. Τα HD600 π.χ παίζουν κατά καιρούς γύρω στα 250. Αν είχες έναν ενισχυτή ακουστικών θα ήταν no brainer που λένε και στο χωριό μου.

(Αν και ακόμα και από κινητό τα προτιμώ από τα 595 που είχα)

Χωρίς ενισχυτή, δηλαδή μόνο με το κινητό θα παίζει αρκετά δυνατά ;;; 300 Ω βλέπω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Μπα ούτε θα παίζει δυνατά , ούτε θα οδηγηθεί σωστά με αποτέλεσμα θολό ήχο και κακό μπάσο. Γνώμη μου μόνο με ενισχυτή.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Μέχρι 80Ω ακουστικά, αλλά όχι κάτω από 105dB/V ευαισθησίας, ένα καλό κινητό τα πάει αξιοπρεπώς. Τα HD600 όμως χάνουν σε ένταση και σώμα ήχου πολύ αισθητά. Στο λέω εκ πείρας γιατί έχω από 32Ω-600Ω μοντέλα, συμπεριλαμβανόμενου και του HD600, που τα έχω βάλει στο κινητό. Αν δεν έχεις θέμα με on ear άκου και τα HD-25 που βάζουν οι DJ. Έχει ο Νάκας και τα light και τα plus. Είναι 60-70Ω και πολύ ευαίσθητα.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Αγόρασα τα Beyerdynamic DT880 το κουτί έλεγε 32Ω αλλά δυστυχώς όλα όσα ανοίξαμε ήταν μάλλον 250 Ω γιατί τα 250 από τα 32 δεν είχαν διαφορά ισχύος. Νομίζω πως αυτός είναι ο ήχος που μου αρέσει.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Με γειά. Είναι ωραίο ακουστικό το 880. Καθαρό. Και με άνετο φόρεμα στο κεφάλι. Όσο για Ω βάλε πολύμετρο μεταξύ μύτης και ενός δαχτυλιδιού του τζακ να διαπιστώσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sennheiser Momentum M2-G

Αγόρασα τα Beyerdynamic DT880 το κουτί έλεγε 32Ω αλλά δυστυχώς όλα όσα ανοίξαμε ήταν μάλλον 250 Ω γιατί τα 250 από τα 32 δεν είχαν διαφορά ισχύος. Νομίζω πως αυτός είναι ο ήχος που μου αρέσει.

Ωραία πολύ καλό ακουστικό , να τα ευχαριστηθείς και αφού θέλεις να παίζεις από φορητές πηγές να επιμένεις
να σου δώσουν τα 32 Ohm , μην κρατήσεις τα 250.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Με γειά. Είναι ωραίο ακουστικό το 880. Καθαρό. Και με άνετο φόρεμα στο κεφάλι. Όσο για Ω βάλε πολύμετρο μεταξύ μύτης και ενός δαχτυλιδιού του τζακ να διαπιστώσεις.

Καλησπέρα, θα ήθελα να σου πω σαν ηλεκτρονικός που είμαι, πως σε ένα ακουστικό δεν μετράς έτσι την αντίσταση.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Όλα μου τα ακουστικά δείχνουν DCR στο πολύμετρο αρκετά κοντά στην ονομαστική τους αντίσταση. Δεν χρειάζεται να γίνει πλήρες γράφημα της εμπέδησης τους στο ακουστικό φάσμα για να καταλάβουμε τι τάξης φορτία είναι. Εν προκειμένω αν είναι το 32Ω η το 250Ω μοντέλο. Η ένδειξη του πολύμετρου είναι ονομαστικά πολύ κατατοπιστική.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Για παράδειγμα...

Μέτρηση DCR (από τη μια πλευρά) στα Grado SR60 & Sennheiser HD600.

Το SR60 έχει ονομαστική αντίσταση κατασκευαστή 32Ω. Το HD600 300Ω.
 

Attachments

  • DCR_Sen_HD600.jpg
    DCR_Sen_HD600.jpg
    135 KB · Views: 176
  • DCR_Grado_SR60.jpg
    DCR_Grado_SR60.jpg
    119.8 KB · Views: 177

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Όλα μου τα ακουστικά δείχνουν DCR στο πολύμετρο αρκετά κοντά στην ονομαστική τους αντίσταση. Δεν χρειάζεται να γίνει πλήρες γράφημα της εμπέδησης τους στο ακουστικό φάσμα για να καταλάβουμε τι τάξης φορτία είναι. Εν προκειμένω αν είναι το 32Ω η το 250Ω μοντέλο. Η ένδειξη του πολύμετρου είναι ονομαστικά πολύ κατατοπιστική.

Καλημέρα, έχεις απολυτό δίκαιο τα μέτρησα και μου έδειξαν 33Ω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως αυτά που ήταν 300 Ω δεν είχαν διαφορά σε ένταση όταν τα συνέδεσα στο κινητό, η μονή διαφορά ήταν πως το ένα ήταν από το κουτί, 32 Ω, ενώ το άλλο ήταν στρωμένο, αλλά αυτό δεν πιστεύω να αλλάξει πολύ την ισχύ.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Καλημέρα. Αυτό είναι εν πρώτης παράξενο γιατί από ανεξάρτητες μετρήσεις βλέπουμε ότι το 32Ω μοντέλο χρειάζεται 0.125 Βολτ για 90dB ενώ το 250Ω μοντέλο 0.299 Βολτ για 90dB. Με άλλα λόγια το πιο χαμηλών Ω είναι και το πιο ευαίσθητο σε ηχητική πίεση για τάση εξόδου, πράγμα που είναι και το αναμενόμενο. Μία σκέψη που μπορώ να κάνω είναι ότι η αντίσταση εξόδου της συσκευής σου είναι αρκετά μεγάλη* με αποτέλεσμα να δημιουργεί σημαντικό διαιρέτη τάσης με το φορτίο ώστε να χάνεται το πλεονέκτημα.

Κάτω δεξιά στα τεστ φύλλα που σου λινκάρω αναγράφεται η ευαισθησία:

https://www.innerfidelity.com/images/BeyerdynamicDT88032ohm.pdf

https://www.innerfidelity.com/images/BeyerdynamicDT880250ohm.pdf

*Τυχών αρκετή αντίσταση εξόδου πηγής σήματος μειώνει εντονότερα τον συντελεστή απόσβεσης στα χαμηλής αντίστασης ακουστικά και έτσι τα ίδιας σειράς αλλά υψηλότερης αντίστασης μοντέλα ακούγονται συνήθως και κάπως καλύτερα.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Τα συγκρίνω με τα AKG K450 που έχω και το ένα φωνάζει ενώ το άλλο ψιθυρίζει. AKG 450K 32Ohm δηλαδή την ίδια ωμική αντίσταση η διαφορά είναι πως το Beyerdynamic DT880 έχει μεγαλύτερο μέγεθος μεγάφωνο, συνήθως τα μεγαλύτερο είναι πιο ευαίσθητα, τι να πω.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
To AKG K450 ισχυρίζεται 126dB/V ευαισθησία όμως: https://www.cnet.com/products/akg-k-450-black/specs/
Για το DT880 32Ω μπορούμε να εξαγάγουμε από την μέτρηση: (1V/0.125V)=8 (20Log8)+90dB=108dB/V.

Το συγκεκριμένο AKG όντας ένα τεράστιας ευαισθησίας 32Ω μοντέλο δεν θα διστάσει σε απώλειες διαίρεσης λόγω υψηλής αντίστασης εξόδου της πηγής σήματος μιας και θα πιάσει πολύ υψηλές υποκειμενικές εντάσεις όσο λίγη τάση και αν απομείνει. Ενώ ένα απλά κάπως υψηλής ευαισθησίας μοντέλο όπως το DT880 32Ω θα νιώσει την απώλεια.

Όταν δοκίμαζες τα Beyer μεταξύ 32Ω και 250Ω μοντέλων και φαινόντουσαν ίδιας έντασης στη συγκεκριμένη συσκευή, σκέψου να έχει 30Ω αντίσταση εξόδου το κινητό. Πες προσπαθούσε για 0.3V. Τότε στο Beyer32 έφταναν 0.155V ενώ στο Beyer250 0.268V. Να πως εξανεμίζονται οι διαφορές ευαισθησίας των δύο μοντέλων σε μεγάλο βαθμό. Αν δε το κινητό δεν έχει και αρκετή οροφή τάσης τότε το κανονικά πιο ευαίσθητο μοντέλο δεν θα ακουστεί σημαντικά πιο δυνατά ούτε στο τέρμα. Άσε που θα ακούγεται και ποιο ακαθόριστο γενικά λόγω κατάπτωσης του συντελεστή απόσβεσης.