Μακρια από κινητά Turbo-X, το ΠΛΑΙΣΙΟ δε τα υποστηρίζει σωστά.

gavz2

New member
23 October 2017
1
Τον Οκτώβριο του 2016 αγόρασα ένα κινητό τηλέφωνο Turbo-Χ Ω2 (200 ).
Αρχές Ιουνίου 2017 η μπαταρία του κινητού έπαψε να λειτουργεί: Ανεξάρτητα τον χρόνο φόρτισης της η διάρκεια της μπαταρίας ήταν μόλις μερικά λεπτά της ώρας. Επιπλέον η μπαταρία έχει φουσκώσει και δε μπορούσες να τη βάλεις στη συσκευή.
Πήγα το κινητό και την μπαταρία του στο τεχνικό τμήμα του υποκαταστήματος Πειραιώς. Μου ανάφεραν ότι δεν έχουν μπαταρία για αντικατάσταση, αλλά «στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουν διαθέσιμη». Από τότε (αρχές Ιουνίου 2017) έως και σήμερα (Οκτώβρη 2017) δεν έχουν δεν έχουν φέρει ακόμη μπαταρία για αντικατάσταση. Στο διάστημα αυτό έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο κατάστημα για την αλλαγή της μπαταρίας τουλάχιστον έξι φορές και η απάντησή τους είναι πάντα «στο τέλος της επόμενης εβδομάδας».
Στις 1/9/2017 ζήτησα αντικατάσταση της συσκευής, οι τεχνικοί του καταστήματος κράτησαν τη συσκευή και την μπαταρία, και μερικές ημέρες αργότερα απάντησαν ότι το κινητό έχει μία ρωγμή στην άκρη της οθόνης και γι’ αυτό το λόγο δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τη συσκευή (η οθόνη είναι εκτός εγγύησης). Επίσης με διαβεβαίωσαν ότι θα υπάρχει μπαταρία «στο τέλος της επόμενης εβδομάδας».

Το πρόβλημα όμως δεν είναι η ρωγμή στην οθόνη, η οποία είναι μικρή, στην άκρη της οθόνης, και όταν το κινητό λειτουργεί κανονικά με μπαταρία αυτή φαίνεται ελάχιστα και δεν αποτελεί πρόβλημα. Το πρόβλημα στη λειτουργία του κινητού είναι η μπαταρία του και η αδυναμία του Πλάισίου να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του.
Δεν μπορούσα να περιμένω 3 μήνες την αντικατάσταση της μπαταρίας, και γι αυτό το λόγο αγόρασα νέο κινητό (φυσικά όχι Turbo-x) επιβαρυνόμενος με επιπλέον έξοδο.

Έχω κάνει καταγγελία στη Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή. Μέσω αυτών το ΠΛΑΙΣΙΟ απάντησε ότι πήγα τη συσκευή για πρώτη φορά στις 1/9/2017. Έχουν πολύ θράσος!!!!!! Αν η δεύτερη απάντησή τους είναι στο ίδιο μήκος κύματος θα τους πάω στα δικαστήρια. Εκεί θα εμπλέξω και τους εργαζόμενους στο support του καταστήματος του Πειραιά, γιατί δεν μπορεί να τους παρακαλώ Ιούνιο και Ιούλιο να μου δώσουν ένα προσωρινό κινητό μέχρι να βρουν νέα μπαταρία, ο κύριος Λ.Π. να μου κάνει διάλεξη για ποιες εταιρίες έχουν επιζήσει στη κρίση, και τελικά να μου απαντούν θρασύτατα ότι για πρώτη φορά τους ανέφερα τη βλάβη το Σεπτέμβριο. Ευτυχώς υπάρχουν τηλεφωνικές συνομιλίες μέσω κινητού με τον συγκεκριμένο κύριο ( Ιούνιο και Ιούλιο) οι οποίες στο δικαστήριο θα παρουσιαστούν φυσικά.


Το ΠΛΑΙΣΙΟ λοιπόν αντιμετωπίζει πρόβλημα στη συντήριση των κινητών του, γι αυτό προσοχή πριν αγοράσετε Turbo-x κινητό γιατι μπορεί να την πατήσετε όπως εγώ!!!!!!!

Και ένα ερώτημα: Με άφησαν να έχω στο σπίτι μου μία μπαταρία η οποία είχε φουσκώσει προφανώς από χημικές ουσίες (αέριες ή/και υγρές) που παράχθηκαν. Πολλοί σε αναφορές στο internet λένε ότι η μπαταρία μπορεί να ήταν επικίνδυνη για εμένα και την οικογένειά μου. Αληθεύει αυτό;