Αναβάθμιση Home Cinema

polixros

New member
13 November 2017
4
Καλησπέρα!

Έχω πάρει την απόφαση από ένα HTIB Samsung HT-5500 να αναβαθμιστώ σε έναν ενισχυτή (και κλείνω προς τον DENON AVR-X2400H για 5.1.2 στήσιμο ηχείων για atmos) και ηχεία αντίστοιχα της δυναμικής του ενισχυτή.
Ο χώρος μου είναι ένα ενιαίο δωμάτιο, σαλόνι - τραπεζαρία περίπου 40τ.μ(~9m Χ 4,5m με τον χώρο θέασης να είναι ο μισός με τον καναπέ κολλημένο στον τοίχο απέναντι από την τηλεόραση στα ~3,5m).Η κύρια χρήση είναι
90% ταινίες από τον η/υ και 10% ps4 παιχνίδια και μουσική.Μιας και σε πολυκατοικία δεν νομίζω το σύστημα να αποδώσει ποτέ πάνω από το 70-80% της ισχύς.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1.Καμία άποψη για τον ενισχυτή η κάποια εναλλακτική??(έχω δει και τον Yamaha RX-A870 ο οποίος βέβαια ξεφεύγει και λίγο σε τιμή.)
2.Απο ηχεία που δεν έχω ιδέα τι θα ήταν καλό για τα πιο πάνω μηχανήματα? Διάταξη 5.1.2 με τα 2 έξτρα να είναι FRONT HEIGHT L+R.

Ξαναλέω, το σύστημα θα χτιστεί από την αρχή.
Το συνολικό budget που έχω στο μυαλό μου είναι ~ στα 1500 για ενισχυτή και ηχεία.
Οποιαδήποτε βοήθεια αναμένεται εναγωνίως! :drool1:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ, για τον Denon με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, αυτό σημαίνει όμως ότι περισσεύει ένα ποσό της τάξης των 900 ευρώ για 3 ζευγάρια ηχεία συν κεντρικό συν υπογούφερ, συν βάσεις συν καλώδια που δυστυχώς περιορίζει τις επιλογές σου, οπότε ή θα πρέπει αν θες κάτι ποιοτικότερο να κοιτάξεις σε αγγελίες για μεταχειρισμένα πακέτα ή να τα στήσεις σιγά σιγά. Ρίχνοντας πρόχειρα μια ματιά σ αυτό το μπάτζετ η δική μου πρόταση έχει ως εξής:
Για κυρίως μπροστά και περιφερειακά θα πας σε δύο ζευγάρια MAGNAT MONITOR-SUPREME-202 BLACK-ASH, το αντίστοιχο κεντρικό Magnat Monitor Supreme Center 252, για υπογούφερ το Magnat Monitor Supreme Sub 302A αν και θα προτιμούσα το μικρότερο σε γούφερ 10ιντζο της SUNFIRE SDS-10 BLACK λόγω πιο δυνατού ενισχυτή άρα και καλύτερου ελέγχου, τώρα για οροφής δεν έχω γνώση κι εμπειρία, η magnat αν θες να είναι όλα μιας εταιρίας έχει τα εντοιχιζόμενα MAGNAT INTERIOR-PERFORMANCE-ICP-62 αλλά δεν ξέρω αν έχεις αυτή την ευχέρεια οπότε με επιφύλαξη. Σίγουρα θα υπάρξουν κι άλλες προτάσεις από πιο έμπειρους, οπότε υπομονή να τις δεις όλες και να αποφασίσεις.
 

polixros

New member
13 November 2017
4
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις προτάσεις σου.Το budget μπορεί να πάει μέχρι και 2000 μαξ αν είναι για κάτι ποιοτικότερο που θα βοηθήσει ηχητικά.
Για τα δυο μπροστινά θα ήθελα κάτι σε κολώνα (μου αρέσουν πιο πολύ οπτικά τα ψηλά).
Όσο για το ζευγάρι ηχείων για το atmos εννοούσα να μπουν πάνω από τα μπροστινά μου ηχεία(όπως εδώ: https://goo.gl/images/rReoer ) και όχι ταβάνι καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα εύκολης εγκατάστασης.
Θα μπορούσα να πάρω δυο ίδια με τα πίσω??
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οι κολώνες θα σου στοιχίσουν ακριβά μιλώντας για πιο ποιοτικά ηχεία συν ότι τραβάνε ρεύματα κάτι που θα δυσκολέψει τον ενισχυτή σου, αφού όμως μπορείς να ανέβεις σε μπάτζετ δύο είναι οι λύσεις, τρία ζευγάρια ηχεία βάσης KLIPSCH R-15M BLACK μακράν καλύτερο απ όλες τις απόψεις ηχείο απ το magnat με υψηλή ευαισθησία που δεν θα ζορίζουν καθόλου τον ενισχυτή και το ένα ζευγάρι το βάζεις ως front height με το αντίστοιχο κεντρικό του KLIPSCH R-25C BLACK, υπογούφερ KLIPSCH R-12SW BLACK, ειδάλλως αν θες σώνει και καλά τα μπροστά δαπέδου μπορείς να πας στην πρώτη μου πρόταση με το αντίστοιχο δαπέδου MAGNAT MONITOR-SUPREME-1002 BLACK συν όλα τα υπόλοιπα ηχεία που σου πρότεινα πιο πάνω απ τη συγκεκριμένη μάρκα και το ένα βάσης ως front height αλλά δεν θα στο συνιστούσα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,791
Αθήνα
Χρειάζεται να έχεις ειδικό ηχείο, τοποθετημένο ως front height. Θα πρέπει να έχει κεκλιμένη πρόσοψη για να στέλνει τη δέσμη προς τη θέση ακρόασης εφ' όσον δεν μπορείς να βάλεις ηχεία στην οροφή.

elevation_direct_radiatingc_e4de6c2b-370f-4ace-8c80-3037133332da.jpg


19623254_1630621313623578_4980923042604515328_n.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δε μπορεί να βάλει βάση κεκλιμένη; Ετσι είχα εγώ στον προηγούμενο χώρο τα περιφερειακά ηχεία επειδή ήταν ψηλά κρεμασμένα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,791
Αθήνα
Δε μπορεί να βάλει βάση κεκλιμένη; Ετσι είχα εγώ στον προηγούμενο χώρο τα περιφερειακά ηχεία επειδή ήταν ψηλά κρεμασμένα.

Άνετα. Ιδανικά χρειάζεται να υπάρχει κλίση προς τη θέση ακρόασης. Ακόμα και αν είναι στην οροφή.
 

polixros

New member
13 November 2017
4
Άνετα. Ιδανικά χρειάζεται να υπάρχει κλίση προς τη θέση ακρόασης. Ακόμα και αν είναι στην οροφή.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.ετσι όπως το βλέπω μάλλον παω για το 5,1 αρχικά σαν στήσιμο και αργότερα το ζευγάρι για τα height.
Οπότε ουσιαστικά ενα καλό σύστημα ηχείων 5,1 για τον denon πέρα απο τις δύο προτάσεις του Κ.ROMPOTIS σαν εναλλακτική για να ξεκινήσω το τρέξιμο και να τα ακούσω υπάρχει?
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ, για τον Denon με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, αυτό σημαίνει όμως ότι περισσεύει ένα ποσό της τάξης των 900 ευρώ για 3 ζευγάρια ηχεία συν κεντρικό συν υπογούφερ, συν βάσεις συν καλώδια που δυστυχώς περιορίζει τις επιλογές σου, οπότε ή θα πρέπει αν θες κάτι ποιοτικότερο να κοιτάξεις σε αγγελίες για μεταχειρισμένα πακέτα ή να τα στήσεις σιγά σιγά. Ρίχνοντας πρόχειρα μια ματιά σ αυτό το μπάτζετ η δική μου πρόταση έχει ως εξής:
Για κυρίως μπροστά και περιφερειακά θα πας σε δύο ζευγάρια MAGNAT MONITOR-SUPREME-202 BLACK-ASH, το αντίστοιχο κεντρικό Magnat Monitor Supreme Center 252, για υπογούφερ το Magnat Monitor Supreme Sub 302A αν και θα προτιμούσα το μικρότερο σε γούφερ 10ιντζο της SUNFIRE SDS-10 BLACK λόγω πιο δυνατού ενισχυτή άρα και καλύτερου ελέγχου, τώρα για οροφής δεν έχω γνώση κι εμπειρία, η magnat αν θες να είναι όλα μιας εταιρίας έχει τα εντοιχιζόμενα MAGNAT INTERIOR-PERFORMANCE-ICP-62 αλλά δεν ξέρω αν έχεις αυτή την ευχέρεια οπότε με επιφύλαξη. Σίγουρα θα υπάρξουν κι άλλες προτάσεις από πιο έμπειρους, οπότε υπομονή να τις δεις όλες και να αποφασίσεις.



Είμαι και εγώ στην αναζήτηση ηχείων και είμαι ανάμεσα στα Magnat που αναφέρεις και τα Dali Zensor Pico. Προτείνετε καλύτερα τα Magnat για τέτοια περίπτωση;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είμαι και εγώ στην αναζήτηση ηχείων και είμαι ανάμεσα στα Magnat που αναφέρεις και τα Dali Zensor Pico. Προτείνετε καλύτερα τα Magnat για τέτοια περίπτωση;
Εξαρταται το χωρο, τα pico ειναι για πολυ μικρους χωρους, τα dali τα προτιμω οσον αφορα το ηχοχρωμα τους, γιατι δεν ανοιγεις ενα νεο δικο σου νημα να μη μπερδευεστε και να μας δωσεις περισσοτετες πληροφοριες;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

polixros

New member
13 November 2017
4
Απο συζητήσεις που είχα σε δύο καταστήματα έχω καταλήξει στα εξής:

Ενισχυτής : DENON AVR-X2400H
Front: DALI ZENZOR 5
Back + Height: DALI ZENZOR pico ή DALI ZENZOR 1
Center: DALI ZENZOR VOKAL
Sub: DALI E9F

ή

Ενισχυτής : DENON AVR-X2400H
Front: Triangle Kari
Back + Height: Triangle Lymna
Center:Triangle Alectis
Sub:Triangle Meteor

To 2o σύστημα βγαίνει λίγο πιο ακριβό αλλά νομίζω αξίζει η διαφορά.
Καμία άποψη???