Αγορά τηλεόρασης 49"

iforos

New member
13 November 2017
1
Καλησπέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω μια 49" τηλεόραση.Η χρήση θα είναι για ταινίες αθλητικά κανάλια digea και Android box.Το διαθέσιμο budget είναι 500 ευρώ.Εχω μπερδευτεί δε ξέρω αν σ αυτά τα λεφτά πρέπει να πάω σε 4k η σε μια πολύ καλή full hd.οπως επίσης έχω διαβάσει μέσα σε άλλα θέματα αλλά έχω μπερδευτεί με ips η VA panel.Μεχρι τώρα είχα μόνο Samsung.Εχω δει σε προσφορά αυτή εδώ SONY KD-49XE7005 στα 500 αλλά δε μπορώ να βρω κριτικές την έχει αγοράσει κάποιος?αν έχετε και άλλες προτάσεις δεκτές. Ευχαριστω εκ των προτέρων είμαι καινούριος.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Καλώς ήρθες.

Τα panel τύπου VA έχουν πολύ μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των τύπου IPS όταν η θέαση πραγματοποιείται με πολύ χαμηλό ή καθόλου φωτισμό. Οσο ο φωτισμός του χώρου αυξάνεται τόσο πιο δύσκολο είναι να διακρίνεις την διαφορά με αποκορύφωμα στα καταστήματα όπου πολλές φορές τα IPS δείχνουν πιο φωτεινά και έχουν πιο καθαρά χρώματα στα demo που προβάλουν.

Αυτό συχνά παρασύρει τους καταναλωτές οι οποίοι έχουν την τάση να εμπιστεύονται τα μάτια τους, παραβλέποντας τις συνθήκες θέασης..

Στην κατηγορία τιμής που κοιτάς, οι 49" κατακλύζονται απο πανελ τύπου IPS. H μόνη που έχω δει με τα μάτια μου να έχει VA είναι η Samsung 50MU5102 η οποία στο 3ήμερο προσφορών ήταν κοντά στο budget σου (νομίζω στα 549)

Σε κάθε περίπτωση, έτσι όπως κινείται η αγορά, οι τιμές παραμένουν "τσιμπιμένες" για να υπάρξουν μεγάλες πτώσεις κατά την "Black Friday"