Προς αγορά νέας TV

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,141
Γεια σας ειδήμονες.
Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μια και μοναδική τηλεόραση στο σπίτι (συγκεκριμένα στο υπνοδωμάτιο): την εξαίρετη (για όσους την θυμούνται) Panasonic Plasma PZ85E 42 ιντσων.
Σκέφτομαι σιγά σιγά να την αντικαταστήσω με κάποια νεώτερης γενιάς και θα ήθελα τη γνώμη σας.
1. Τοποθέτηση ξανά στο υπνοδωμάτιο (έχει απαγορευτεί διά ροπάλου από το σαλόνι...εκεί κυριαρχεί η μουσική μόνο)
2. Απόσταση θέασης περίπου 3 μέτρα....ο χώρος που έχει αφεθεί μεταξύ των επίπλων χωράει μέχρι 50 ίντσες
3. Λεφτά μέχρι 600-700 ευρώ
4. Να έχει τεχνολογία που να αντέχει σε επόμενες αλλαγές (π.χ ψηφιακών δεκτών): μην την πάθω σαν την Panasonic με τον MPEG-2 που μετά λίγο καιρό αναγκάστηκα να πάρω εξωτερικό δέκτη
5. Μάρκες προτιμώ Sony-Samsung-Panasonic
Ευχαριστώ
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,141
Sony 49xe9005. Δεν υπαρχει καλυτερη

Ακριβη αλλα οτι δινεις παιρνεις. Κοιτα και σε 55ιντσες

Βρε παίδες, διαβάστε σας παρακαλώ τι ζητάω πριν απαντήσετε! Όπως λοιπόν αναφέρω στο αρχικό μου μήνυμα: το λεφτά που διατίθεμαι να δώσω είναι 600-700 ευρώ (και όχι 1000+ που κάνει η Sony) και δεύτερον ο χώρος που θα τοποθετηθεί (κενό ανάμεσα σε εντοιχισμένα έπιπλα) δεν χωράει πάνω από 50 ίντσες!
 

zlatcopraga

New member
11 November 2015
29
Samsung UE49MU6400

Sony KD-49XE7077

Panasonic TX-49EX600E

Την panasonic πηρα εγω σε 40αρα λογω προσφορας αλλα απο τις 3 θα σου προτεινα τη sony
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,141

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Γεια σας ειδήμονες.
Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μια και μοναδική τηλεόραση στο σπίτι (συγκεκριμένα στο υπνοδωμάτιο): την εξαίρετη (για όσους την θυμούνται) Panasonic Plasma PZ85E 42 ιντσων.
Σκέφτομαι σιγά σιγά να την αντικαταστήσω με κάποια νεώτερης γενιάς και θα ήθελα τη γνώμη σας.
1. Τοποθέτηση ξανά στο υπνοδωμάτιο (έχει απαγορευτεί διά ροπάλου από το σαλόνι...εκεί κυριαρχεί η μουσική μόνο)
2. Απόσταση θέασης περίπου 3 μέτρα....ο χώρος που έχει αφεθεί μεταξύ των επίπλων χωράει μέχρι 50 ίντσες
3. Λεφτά μέχρι 600-700 ευρώ
4. Να έχει τεχνολογία που να αντέχει σε επόμενες αλλαγές (π.χ ψηφιακών δεκτών): μην την πάθω σαν την Panasonic με τον MPEG-2 που μετά λίγο καιρό αναγκάστηκα να πάρω εξωτερικό δέκτη
5. Μάρκες προτιμώ Sony-Samsung-Panasonic
Ευχαριστώ

Χρήση(ταινίες,gaming,digea,αθλητικά),συνθήκες φωτισμού;
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,141
Χρήση(ταινίες,gaming,digea,αθλητικά),συνθήκες φωτισμού;

80% τηλεοπτικό σήμα..20% ταινίες κ.λ.π υλικό υψηλής ανάλυσης...φωτισμός είπαμε...στο υπνοδωμάτιο θα μπει. Και μία υπενθύμιση: δεν θέλω smart tv και βλακείες....
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
όλες έχουν smart και wifi ούτως ή άλλως (σε αυτή τη κατηγορία ιντσών)
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Αν θέλεις υψηλή αντίθεση για τις ταινίες κάποια tv με VA panel.Σε σήμα digea η ποιότητα εικόνας θα είναι καλή όταν και η πηγή είναι καλή,βέβαια σε σώνει ότι είσαι στα 3μ απόσταση ,οπότε δεν θα έχεις κάποιο θέμα.


Samsung UE50MU6172 (με δορυφορικό δέκτη)

Samsung UE50MU6102 ( χωρίς δορυφορικό δέκτη)

σημ:οι παραπάνω tvs δεν έχουν αναλογική έξοδο(mini-jack) για ακουστικά,μόνο με Bluetooth.


Σε Panasonic TX-50EX703E αλλά ξεφεύγει σε τιμή (δεν υποστηρίζει DTS από USB).


Οι παραπάνω tvs είναι με VA panel,50/60Ηz.