Ο λόγος που τα παλαιότερα iPhone χάνουν σε επιδόσεις με το χρόνο

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Εχει λογική, ετσι που εχουν καταντήσει οι επεξεργαστές των κινητών. Χωρις να ξέρω τα peak ampere που θα τραβήξει ενας A10,A11 πχ, υποθέτω οτι θα χρειάζεται αρκετό ρεύμα στα peaks, αν αναλογιστούμε και το πόσο γρήγορα ζεστάινεται ενα κινητο.

Επισης μην ξεχνάμε και την flash οπου μετα απο λιγα χρόνια εχεις ενα φυσιολογικο "wear" και χαμηλότερες επιδόσεις.
 
Το παραδέχτηκε επίσημα η Apple:

http://www.businessinsider.com/apple-battery-throttling-gives-customers-reason-to-distrust-2017-12
https://www.theverge.com/2017/12/20/16800058/apple-iphone-slow-fix-battery-life-capacity

Επιεικώς απαράδεκτο το ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες τους για αυτή την τακτική.

Φανταστείτε πόσος κόσμος άλλαξε ολόκληρο το κινητό του ενώ θα μπορούσε να είχε αλλάξει μόνο την μπαταρία.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Σιγά μην άλλαξε κάποιος κινητό επειδή κατάλαβε(;) 20% πτώση επιδόσεων.
Ποιο πολύ σα δικαιολογία για να το δώσει στη γυναίκα του μου ακούγεται!

Προσωπικά ειμαι της σχολής Steve ...κάνω αυτό που νομίζω σωστό, αν θέλετε ακολουθείτε ,αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.


Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 
Last edited:
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Έχω μπροστά μου 5s κι έχει γύρω στα 15% πτώση.
Μια χαρά για κινητό 4 χρόνων.

Αν η μπαταρία πέσει αρκετά, μπορεί να χάσει περισσότερο...αλλά όπως γνωρίζουμε κάθε μπαταρία θεία αλλαγή μετά από 2 3 χρόνια... Και πολλά λέω.

Όλα τα άλλα είναι παραμύθια για εμάς που ασχολούμαστε στα φόρουμ.


Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Ο λόγος που τα παλαιότερα iPhone χάνουν σε επιδόσεις με το χρόνο

Το παραδέχτηκε επίσημα η Apple:

http://www.businessinsider.com/apple-battery-throttling-gives-customers-reason-to-distrust-2017-12
https://www.theverge.com/2017/12/20/16800058/apple-iphone-slow-fix-battery-life-capacity

Επιεικώς απαράδεκτο το ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες τους για αυτή την τακτική.

Φανταστείτε πόσος κόσμος άλλαξε ολόκληρο το κινητό του ενώ θα μπορούσε να είχε αλλάξει μόνο την μπαταρία.

δεν καταλαβες... και την μπαταρια να αλλάξεις, η χρονο-βομβα εχει ηδη σκάσει! το κινητο απλά θα συνεχίσει να ειναι πιο αργο. Ισως να πρέπει να το rootαρεις και να πειράξεις κανενα plist που θα κρατάει τις παραμέτρους το ageing. Pias to avgo kai kourefto!

viva apple
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Underclocking από 1400MHz σε 600MHz δεν το λες ακριβώς 20%...

https://twitter.com/sam_siruomu/status/943400254451335168/photo/1
Για να ηοαρχει τέτοια πτώση , πρέπει η μπαταρία να ήταν πεθαμένη...αυτό είναι σπανιο σε κινητό 2 3χρονων.

Κι όπως είπα, εγώ θΑ έκανα το ίδιο , απλά θα έβγαζα κι ένα μύνημα για αλλαγή μπαταρίας.



Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: Re: Ο λόγος που τα παλαιότερα iPhone χάνουν σε επιδόσεις με το χρόνο

δεν καταλαβες... και την μπαταρια να αλλάξεις, η χρονο-βομβα εχει ηδη σκάσει! το κινητο απλά θα συνεχίσει να ειναι πιο αργο. Ισως να πρέπει να το rootαρεις και να πειράξεις κανενα plist που θα κρατάει τις παραμέτρους το ageing. Pias to avgo kai kourefto!

viva apple
Δεν συνεχίζει να είναι πιο αργό, έχει αναφερθει πολλές φορές ότι μετά από αλλαγή μπαταρίας επανέρχεται το κινητό σε full λειτουργία.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Το θέμα είναι αν το κάνουν και οι άλλοι
Δε νομίζω ότι απασχολεί την apple τι κάνουν κι άλλοι.
2 επιλογές υπάρχουν έτσι κι αλλιώς...
Αυτό που εκανε η apple, ή αφήνεις την μπαταρία να εξαντλείται με απρόβλεπτο αποτέλεσμα.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 
Για να ηοαρχει τέτοια πτώση , πρέπει η μπαταρία να ήταν πεθαμένη...αυτό είναι σπανιο σε κινητό 2 3χρονων.

Κι όπως είπα, εγώ θΑ έκανα το ίδιο , απλά θα έβγαζα κι ένα μύνημα για αλλαγή μπαταρίας.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι "πέφτουν" οι μπαταρίες.. και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι η Apple αντί να το επικοινωνήσει αυτό στον πελάτη της και να του δώσει την επιλογή να επαναφέρει το κινητό του στην αρχική κατάστασή του απλά αλλάζοντας την μπαταρία του, επέλεξε να το αποκρύψει.

Ο λόγος κατά την Apple είναι "για το καλό σας". Αλλά οποιοσδήποτε έχει έστω στοιχειώδη νοημοσύνη καταλαβαίνει ότι αυτό έγινε περισσότερο για το καλό των πωλήσεων.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο λόγος που τα παλαιότερα iPhone χάνουν σε επιδόσεις με τ

Δεν συνεχίζει να είναι πιο αργό, έχει αναφερθει πολλές φορές ότι μετά από αλλαγή μπαταρίας επανέρχεται το κινητό σε full λειτουργία.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

μακαρι να ειναι ετσι... το πρωι καπου διαβασα οτι δεν επανερχεται με αλλαγη μπαταριας. Θα το ψαξω.

update: ναι όντως λενε οτι επανέρχεται...
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
τι να επικοινωνησει δηλ ?
Στο αμαξι σου δε ξερεις οτι μετα απο 3-4 χρονια θελει αλλαγη η μπαταρια σου ? Πρεπει να στο πει η εταιρεια αυτο ?

Η διαφορα ειναι οτι εδω η apple επελεξε να κανει αυτο που θεωρει σωστο, απο τα να αφησει το κινητο "εκτεθειμενο" .
Για μενα ειναι σωστο αυτο που εκανε, γιατι απλα σε προστατευει απο "ανωμαλες" καταστασεις .


Αλλωστε, εχοντας αλλαξει ΠΟΛΛΑ κινητα (andoid kai ios) δεν εχω δει ποτε κανενα αντιστοιχο μυνημα....


ΥΓ.. επανλαμβανω οτι συμφωνω με αυτο που εκανε (αυτο κανω χειροκινητα εγω σε ολα τα ηλεκτροκινητα μοντελα μου) , απλα επρεπε να εχει επιπλεον και ενα μυνημα για αλλαγη μπαταριας.
 
Τη στιγμή που η Apple είναι σε θέση να καταλάβει ότι υπάρχει πρόβλημα, φυσικά και θεωρώ ότι είναι υποχρέωσή της να το επικοινωνήσει στον πελάτη.

Δεν θυμάμαι κανένα αμάξι μου να έχανε τα μισά άλογά του όταν έπεφτε η μπαταρία.

Αντιθέτως, όταν πέφτει η στάθμη της βενζίνης, το αμάξι απλά στο λέει. Δεν σου ρίχνει την ισχύ του κινητήρα για να κάνεις οικονομία σώνει και καλά.

Αλλωστε, εχοντας αλλαξει ΠΟΛΛΑ κινητα (andoid kai ios) δεν εχω δει ποτε κανενα αντιστοιχο μυνημα....

Όντως, γιατί καμία άλλη εταιρεία δεν έχει προσπαθήσει να αποκρύψει από τον πελάτη το ότι έχει αρχίσει να "πέφτει" η μπαταρία.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
δεν χανει τα μισα αλογα, αλλα σε αφηνει στη μεση του δρομου (μου εχει τυχει 2 φορες)!

Οποτε προτιμω αυτο που εκανε η apple, με τη διαφορα να μου εβγαζε ενα μυνημα (που δεν κανει ουτε το αμαξι για τη μπαταρια) !


Στο δευτερο δεν απαντας... καμια εταιρεια δεν λεει τιποτα , απλα σ αφηνει ξεκρεμεστο στα κρυα του λουτρου, αφηνει να "εκρυγνηται" το κινητο, να φουσκωνουν οι μπαταριες κλπ
αρα , παλι προτιμω τη λυση της apple...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Πέραν του ότι καλό θα ήταν να υπήρχε ένα μνμ, το μόνο που προσαπτω στην Apple, εν προκειμενω, είναι η πιθανή προσπάθεια να αποκρύψει την έκταση του θέματα με τις προβληματικές μπαταρίες και να ελαχιστοποιήσει τις αντικαταστάσεις (όχι ότι αυτό είναι λίγο, βέβαια)
 
Στο δευτερο δεν απαντας... καμια εταιρεια δεν λεει τιποτα , απλα σ αφηνει ξεκρεμεστο στα κρυα του λουτρου, αφηνει να "εκρυγνηται" το κινητο, να φουσκωνουν οι μπαταριες κλπ
αρα , παλι προτιμω τη λυση της apple...

Σου απάντησα ρε συ.. Απλά "οι άλλοι" αφήνουν τον πελάτη να καταλάβει ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.. δεν το κρύβουν κάτω από το χαλάκι, τσακίζοντας παράλληλα τις επιδόσεις (και βελτιώνοντας τις πωλήσεις).

Επίσης πολλά android κινητά έχουν από τον κατασκευαστή ένδειξη battery health, καθώς και υπάρχουν πάμπολλα apps που κάνουν ακριβώς αυτό.