Αγορά TV OLED LG-55B7V ή κάτι άλλο

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Καλησπέρα σας.

Πήρα εχθές προσφορά από τον Κωτσόβολο για την LG 55B7V στα 1500+ηχειο bt (αδιάφορο) με 2 χρόνια εγγυηση.
Απο οτι είδα και στους άλλους τα ίδια κυκλοφορόυν εκτος του public που την εχει στα 1700 με 5 χρόνια εγγυηση (δεν ξέρω αν αξίζει θα ήθελα τη γνώμη σας).

Σκέφτομε την αγορά της συγκεκριμένης TV , είμαι αρκετά άσχετος οποτε θα ήθελα γνώμες αν στα ίδια λεφτα (ή λιγοτερα) αξίζει κάτι αλλο σε Oled/Qled/Led.

Απόσταση Θέασης ~ 2.5-3μ (μάλλον θα βάλω καποια βάση στον τοίχο )

Χρήση : Netflix - Movies/Series genika - Τηλεοπτικό (gaming συνήθως είμαι του υπολογιστή και μάλλον έτσι θα παραμείνω )

Θα ήθελα γνώμες προτάσεις για οτιδήποτε

Ευχαριστώ πολύ.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Αν δεν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα πάρτη. Είναι ότι καλύτερο σε εικόνα αυτή τη στιγμή. Αν θέλεις κάτι ποιο οικονομικό αλλά εξίσου ποιοτικό συνολικά δες Sony xe9005 και Samsung mu8000 από led.
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Αν δεν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα πάρτη. Είναι ότι καλύτερο σε εικόνα αυτή τη στιγμή. Αν θέλεις κάτι ποιο οικονομικό αλλά εξίσου ποιοτικό συνολικά δες Sony xe9005 και Samsung mu8000 από led.

Ευχαριστώ για την απάντηση. αξίζει για 200-300 ευρό να μην πάρω Oled? φανταζόμουν οτι γενικά οι καινούριες τεχνολογίες O/Qled είναι καλύτερες γενικά
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Και στο public 1500 έχει αν την βάλεις στο καλάθι για αγορά και σου δίνει και την 5ετη εγγύηση.
Οπότε σε συμφέρει από κει αν την επιλέξεις.
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Και στο public 1500 έχει αν την βάλεις στο καλάθι για αγορά και σου δίνει και την 5ετη εγγύηση.
Οπότε σε συμφέρει από κει αν την επιλέξεις.

αυτό μπήκα να γράψω τώρα. Πέρασα τώρα απο public και μου είπαν 1500+ηχείο+5 έτη εγγύηση. Ευχαριστώ!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
οι φετινές oled είναι μακράν καλύτερες από οποιαδήποτε Led!Μην τι σκέφτεσαι καν!Εγώ έχω Την Ε7 που έχει ακριβώς ίδιο πάνελ με την B7 απλά εμένα έχει ηχομπαρα από κάτω,και ειμαι πολύ ευχαριστημένος από την τηλεόραση..
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Στις 65"" εχει ενδιαφερον να σκεφτεις την 9005,διαφορετικα η β7 ειναι εξαιρετικη και στα λεφτα αυτα ειναι τζαμπα για την τεχνολογια που κουβαλα.
Και για την χρηση που θελειςισωε(ισως καποιοι περιορισμοι στο γκειμ,λογω burn in).
θα χρειαστεις πιθανως ηχομπαρα,αλλα αυτο το βλεπεις στο μελλον
Εχω την Β7 ΣΕ 55"" ΚΑΙ την βλεπω μκρη,στα 2,3 μ
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Στις 65"" εχει ενδιαφερον να σκεφτεις την 9005,διαφορετικα η β7 ειναι εξαιρετικη και στα λεφτα αυτα ειναι τζαμπα για την τεχνολογια που κουβαλα.
Και για την χρηση που θελειςισωε(ισως καποιοι περιορισμοι στο γκειμ,λογω burn in).
θα χρειαστεις πιθανως ηχομπαρα,αλλα αυτο το βλεπεις στο μελλον
Εχω την Β7 ΣΕ 55"" ΚΑΙ την βλεπω μκρη,στα 2,3 μ

Ευχαριστώ πολύ , νομίζω οι 55"" είναι αρκετές , λογικά θα χάσω και λιγο χώρο που δεν είχα υπολογίσει λόγο βάσης , επίσης οι τιμές ξεφεύγουν νομίζω στις 65"".
Για soundbar δεν έχω κατα νού ακόμα κατι αλλα αν υπάρχει καποια πρόταση θα την άκουγα ευχαρίστος.



οι φετινές oled είναι μακράν καλύτερες από οποιαδήποτε Led!Μην τι σκέφτεσαι καν!Εγώ έχω Την Ε7 που έχει ακριβώς ίδιο πάνελ με την B7 απλά εμένα έχει ηχομπαρα από κάτω,και ειμαι πολύ ευχαριστημένος από την τηλεόραση..

Ευχαριστώ πολύ!
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις , και απο ότι καταλαβαίνω μάλλον η b7 είναι εγγύηση , απλά άρχισε να μπαίνει λίγο το μικρόβιο και σκέφτομαι μήπως προσθέσω κάποια κονσόλα σε κάποια φάση (μάλλον ps4) οπότε το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη πρόταση (στα ίδια πάντα λεφτά ή λιγότερα).

Ευχαριστώ.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Εγώ πάντως παίζω με κονσολα στην Ε7 και πολλές φορές κλείνω 8ωρα με 2-3 διάλλειματα,και δεν έχω κάποιο θέμα με burn in!Απλά εαν υπαρχει καποια μόνιμη στατική εικόνα καλό είναι κάθε 2-3 ώρες που και που καμία αλλαγή για να είσαι 100% σίγουρος!Το ξαναλέω σε εικόνα η φετινές B7,E7,C7 δεν συγκρίνονται!
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
Καλησπέρα , Τελικά πήγα σήμερα στα public και τους είχε τελειώσει η b7v , μου δώσανε την c7v με 50 ευρό έκπτωση για να την πάρω εκείνη την ώρα (1549 ευρό LG-OLED55C7V + LGPH3 speaker + 5 έτη εγγύηση) , ελπίζω να έκανα καλά μιας και από ότι κατάλαβα είναι ελαφρός καλύτερη γενικά και πουθενά χειρότερη από την b7v , ελπίζω να μην μετανιώσω κάτι! Εντυπώσεις σε λίγες μέρες!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
μαγεία έκανες την καλύτερη επιλογή!ειδικά στα λεφτά που την πηρες!Όμως όπως θα ξέρεις η c7 δεν είναι πουθενά έστω και λίγο καλύτερη από την B7 η την Ε7 που έχω εγώ..
B7,C7 είναι ακριβώς ίδιες τηλεοράσεις απλά έχουν διαφορετική βάση!Και το ίδιο ισχύει και για την Ε7 που έχω εγώ απλά η δική μου έχει βάση-ηχομπαρα και είναι σκέτο τζάμι,σαν να είναι δηλαδή το πάνελ κολλημένο σε τζαμί..ποιοτητα εικόνας όμως έχουν και οι 3 ακριβώς το ίδιο ακόμα και με την W7 που έχει 6.000 και είναι η τηλεόραση που "κολλάει στον τοίχο. .
 

Sacurtele

New member
3 December 2017
8
μαγεία έκανες την καλύτερη επιλογή!ειδικά στα λεφτά που την πηρες!Όμως όπως θα ξέρεις η c7 δεν είναι πουθενά έστω και λίγο καλύτερη από την B7 η την Ε7 που έχω εγώ..
B7,C7 είναι ακριβώς ίδιες τηλεοράσεις απλά έχουν διαφορετική βάση!Και το ίδιο ισχύει και για την Ε7 που έχω εγώ απλά η δική μου έχει βάση-ηχομπαρα και είναι σκέτο τζάμι,σαν να είναι δηλαδή το πάνελ κολλημένο σε τζαμί..ποιοτητα εικόνας όμως έχουν και οι 3 ακριβώς το ίδιο ακόμα και με την W7 που έχει 6.000 και είναι η τηλεόραση που "κολλάει στον τοίχο. .

Μια χαρά δεν μετανιώνω το 50ρικο για κανένα λόγο , χτες η πρώτη προβολή , πολύ ωραία εμπειρία για κάποιον με 10 χρόνια μια philips 32PFL3404D/12!

Τώρα ψάχνω για να φτιάξω τις ρυθμίσεις όσο καλύτερα γίνετε , καλιμπράρισμα ? αυτό είναι? ^^ κάποιο βηντεάκι η site κλπ θα βοηθούσε!

Ευχαριστώ πολύ.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,743
ΑΘΗΝΑ
γενικα βλεπω στα περισσοτερα σαιτ με ρυθμισεις εικονας,το gamma παιζει στο 2.2 παρα στο 2.4 που αναφερεται συχνα στις ρυθμισεις μελων.
εγω απο την δικη μου B6V εχω καταλαβει οτι ειναι θεμα υλικου αλλα τις περισσοτερες φορες το 2.2 μοιαζει καλυτερο