Αγορά ενισχυτή με περιορισμούς

tryfongr

Established Member
26 February 2017
179
Καλησπέρα

Μιας και ο ελεύθερος χρόνος όταν μένουμε σπίτι καταναλώνεται εξολοκλήρου σε ταινίες και σειρές αποφάσισα δειλά δειλά να στήσω ένα σύστημα 5.1 . Η πρώτη λύση και μη χρονοβόρα ήταν να πάρω ένα έτοιμο σύστημα 5.1 κάτι που είχα κανει πριν καμιά 12ετια. Το παλιό συστημα είχε ένα θέμα ο ενισχυτής οπότε μου έμειναν τα ηχεία. Αποφάσισα έτσι μήπως περάσω σε μια λύση ενισχυτή και subwoofer και προς το παρόν κρατήσω για λίγο τα ηχεία.

Ενώ είχα αρχίσει να κοιτάω όλο το ιντερνετ για ενισχυτή κοιτάζοντας τα πάντα από τεχνικά θέματα, προέκυψε ένα άκυρο θέμα από το πουθενά. Μπαίνοντας προσφάτως στο καινούργιο σπίτι αγόρασα έπιπλο τηλεόρασης με περιορισμένο ύψος κάτω από την τηλεόραση. Δυστυχώς το ύψος είναι 10εκ και υπό προϋποθέσεις σε κάποιο άλλο σημείο του επίπλου μπορώ να το κάνω 12εκ...

Έπιπλο δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω. Τουλάχιστον τόσο νωρίς. Υπάρχει ενισχυτής που να μην είναι 15 εκ που βλέπω ότι είναι σχεδόν όλοι; Το μπάτζετ για αρχή για ενισχυτή ειναι 300-400 . Μόνο Pioneer βρήκα τον Pioneer VSX-S310 /510/520
 

tryfongr

Established Member
26 February 2017
179
Μετά από έρευνα που έκανα βρήκα τα παρακάτω (Τα γράφω μήπως και ενδιαφέρετε κανείς άλλος)

Pioneer VSX-S300-K
Pioneer VSX-S520
YAMAHA RX-S600
YAMAHA RX-S601
Marantz NR1508
Marantz NR1608
 

tryfongr

Established Member
26 February 2017
179
Μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα στα YAMAHA RX-S600, Pioneer VSX-S510 και Marantz NR1506

Έχει κανείς άποψη για αυτα;

Επίσης τα ηχεία που έχω απο το παλιό 5.1 λένε ότι είναι 3Ω. Από οτι βλέπω στα manual η ρύθμιση είναι απο 4 και πάνω. Θα κάνουν τα ηχεία έστω και προσωρινά;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Πολύ προσωρινά θα κάνουν, χαντακώνοντας τις προοπτικές ήχου του ενισχυτή και σχεδόν σίγουρα δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το sub από το όλα-σε-ένα σύστημα που είχες (γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι είναι παθητικό).
 

tryfongr

Established Member
26 February 2017
179
Σίγουρα θα πάρω και sub. Απλά ήθελα πρώτα να παρω εναν ενισχυτή με sub και το καλοκαίρι ηχεία.