Wireless ακουστικά γενικής χρήσης

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Καλησπέρα
ήθελα τη γνώμη σας για τον τίτλο του νήματος.
Ψάχνω για ακουστικά in ear που να συνδέονται με το ηχοσύστημα, την τηλεόραση, το τηλέφωνο/ταμπλέτα (ios, δηλ. AAC codec να υποστηρίζουν) εξ απόστασης ώστε να έχω ελευθερία κινήσεων.
Η χρήση τους πιο πολύ για κυρίως ακουστική, κλασσική ή και γενικότερη μουσική.

Να κοιτάξω για bluetooth ή rf ακουστικά;
Η ποιότητα ακρόασης επηρεάζεται σημαντικά σε σχέση με τα με καλώδιο ακουστικά;
Ευχαριστώ.

ΥΓ: σκέφτομαι για τα bluetooth Sennheiser momentum.
https://en-de.sennheiser.com/headphones-bluetooth-momentum-free

Δε ξέρω αν έχετε κάποια σχετικη εμπειρία.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Το bluetooth είναι πολύ βολικό με την έννοια ότι μπορείς να συνδεθείς εύκολα με μεγάλη ποικιλία συσκευών (όπως κινητά και τάμπλετ που επιθυμείς) και σε οποιοδήποτε χώρο (είτε μέσα είτε έξω από το σπίτι). Για να συνδεθείς με το ηχοσύστημα σου τότε αυτό θα πρέπει να έχει λειτουργία bluetooth transmitter (Τα πιο πολλά ηχοσυστήματα/ενισχυτές έχουν bluetooth receiver που δεν στέλνει σήμα αλλά δέχεται και πολλοί μπερδεύονται) Αν δεν έχει transmitter τότε απλά θα χρειαστεί να αγοράσεις χώρια ένα bluetooth transmitter.

Tα Rf έχουν από μόνα τους την δικιά τους βάση για αυτή τη δουλειά αλλά δεν μπορείς να την κουβαλάς μαζί σου έξω και να συνδέεις το κινητό και τάμπλετ πάνω. Είναι περισσότερο για χρήση σε σύστημα ήχου εικόνας στο σπίτι απλά ασύρματα.
Aνάλογα τις ανάγκες σου διαλέγεις πιο από τα δύο συστήματα σε βολεύει.

Η ηχητική απόδοση σίγουρα δεν είναι η ίδια με αυτή του καλωδίου αλλά ειδικά τελευταία τα πράγματα βελτιώνονται. Δεν θα πάρεις "κακό" ήχο σε καμία περίπτωση απλά θυσιάζεις κάποια από την ηχητική ποιότητα προς χάριν της ευκολίας και της λειτουργικότητας.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου κάνω συγκεκρίμενες προτάσεις καθώς δεν έχω δοκιμάσει πολλά bluetooth ακουστικά αλλά τα Sennheiser Momentum και τα RHA MA650 και 750 φαντάζουν ασφαλείς επιλογές σαν ασύρματα ακουστικά . Η μόνη ένσταση που μπορώ να έχω είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο έχουν την τονική ισορροπία (σαν ακουστικά γενικά) για να ανταποκριθούν ιδανικά σε κλασσική μουσική. Αυτά τα ακουστικά συνήθως έχουν λίγο πιο μπασάτο ενθουσιώδη χαρακτήρα γιατί προορίζονται κυρίως σε κοινό που αναζητεί κάτι τέτοιο.
Το μπάτζετ σου είναι φαντάζομαι γύρω στα 100 ευρώ?

Μέχρι να έχεις περισσότερες απαντήσεις μπορείς να διαβάζεις και αυτό το νήμα
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Το bluetooth είναι πολύ βολικό με την έννοια ότι μπορείς να συνδεθείς εύκολα με μεγάλη ποικιλία συσκευών (όπως κινητά και τάμπλετ που επιθυμείς) και σε οποιοδήποτε χώρο (είτε μέσα είτε έξω από το σπίτι). Για να συνδεθείς με το ηχοσύστημα σου τότε αυτό θα πρέπει να έχει λειτουργία bluetooth transmitter (Τα πιο πολλά ηχοσυστήματα/ενισχυτές έχουν bluetooth receiver που δεν στέλνει σήμα αλλά δέχεται και πολλοί μπερδεύονται) Αν δεν έχει transmitter τότε απλά θα χρειαστεί να αγοράσεις χώρια ένα bluetooth transmitter.

Tα Rf έχουν από μόνα τους την δικιά τους βάση για αυτή τη δουλειά αλλά δεν μπορείς να την κουβαλάς μαζί σου έξω και να συνδέεις το κινητό και τάμπλετ πάνω. Είναι περισσότερο για χρήση σε σύστημα ήχου εικόνας στο σπίτι απλά ασύρματα.
Aνάλογα τις ανάγκες σου διαλέγεις πιο από τα δύο συστήματα σε βολεύει.

Η ηχητική απόδοση σίγουρα δεν είναι η ίδια με αυτή του καλωδίου αλλά ειδικά τελευταία τα πράγματα βελτιώνονται. Δεν θα πάρεις "κακό" ήχο σε καμία περίπτωση απλά θυσιάζεις κάποια από την ηχητική ποιότητα προς χάριν της ευκολίας και της λειτουργικότητας.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου κάνω συγκεκρίμενες προτάσεις καθώς δεν έχω δοκιμάσει πολλά bluetooth ακουστικά αλλά τα Sennheiser Momentum και τα RHA MA650 και 750 φαντάζουν ασφαλείς επιλογές σαν ασύρματα ακουστικά . Η μόνη ένσταση που μπορώ να έχω είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο έχουν την τονική ισορροπία (σαν ακουστικά γενικά) για να ανταποκριθούν ιδανικά σε κλασσική μουσική. Αυτά τα ακουστικά συνήθως έχουν λίγο πιο μπασάτο ενθουσιώδη χαρακτήρα γιατί προορίζονται κυρίως σε κοινό που αναζητεί κάτι τέτοιο.
Το μπάτζετ σου είναι φαντάζομαι γύρω στα 100 ευρώ?

Μέχρι να έχεις περισσότερες απαντήσεις μπορείς να διαβάζεις και αυτό το νήμα
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.
Τα in ear momentum που κοιτώ, είναι γύρω στα 170 ευρώ...
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Είναι πολύ μικρό χωράει στην τσέπη από το πουκάμισο ή πχ το κλιπάρεις στο μπλουζάκι.
Το έχεις δοκιμάσει;
Υπαρχει εμπειρία από κάποιον;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Όχι ακόμα αλλά ο αντιπρόσωπος σε επικοινωνία που είχαμε
μου είπε τα καλύτερα λόγια , είναι ενθουσιασμένος και το
χρησιμοποιεί προσωπικά.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αλήθεια με ποια fiio iem θα το πρότεινες;
Υπάρχει βέβαια ένα μικρό θεματάκι.
Χρειάζεται να βρεις ακουστικά/ψείρες με σχετικά κοντό καλώδιο για να βολεύει!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Όχι ακόμα αλλά ο αντιπρόσωπος σε επικοινωνία που είχαμε
μου είπε τα καλύτερα λόγια , είναι ενθουσιασμένος και το
χρησιμοποιεί προσωπικά.

αν είχε και ράδιο...θα το έπαιρνα τώρα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Αλήθεια με ποια fiio iem θα το πρότεινες;
Υπάρχει βέβαια ένα μικρό θεματάκι.
Χρειάζεται να βρεις ακουστικά/ψείρες με σχετικά κοντό καλώδιο για να βολεύει!

Εμένα ως γνωστόν μου αρέσει πολύ το F5 αλλά και με το EX1ii νομίζω θα είναι πολύ καλά.

αν είχε και ράδιο...θα το έπαιρνα τώρα.

Δυστυχώς η μόνη λύση να ακούς από το ράδιο του κινητού αν έχει και να στέλνεις τον ήχο στο dac.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
το κινητό δεν έχει πλέον ράδιο.
Και πλέον ...γενικώς δεν θα έχει ΚΑΙ ράδιο...
οπότε ας το ξεχάσουμε....

σε dab βγαίνει τίποτα?