Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης 40-43 ιντσών (επίκειται άμεση αγορά)

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Χαιρετώ τη κοινοτητα και μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί...

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέας τηλεόρασης, μέχρι 43 ιντσών (λόγω περιορισμών χώρου), smart, με υποστήριξη DVB-C, κεντρική βάση στήριξης (περιορισμός επίπλου) και δεν θα με πείραζε να έχει Bluetooth, χωρίς να είναι απαραίτητο, αν ικανοποιούνται οι άλλες προδιαγραφές.

...ο προϋπολογισμός μου είναι μέχρι 450 το μέγιστο, αλλά θα ήθελα να υπερβώ τα 400 μόνο αν πράγματι θα αξίζει η διαφορά...

Σενάρια Χρήσης

- κοινή τηλεόραση: τόσο τα SD, όσο και τα κάπως ανεβασμένης ανάλυσης που λαμβάνουμε μέσω DVB-C στην Hellenic Cable Networks
- κινηματογράφος: αναπαραγωγή αρχείων από usb
- youtube

Έχω ξεδιαλέξει τα ακόλουθα μοντέλα

43 ίντσες

- Toshiba 43U6763DG = 400 περίπου
https://www.displayspecifications.com/en/model/048bda0
https://toshiba-tv.com/cy-en/43u6763dg
https://toshiba-tv.com/pdf/441842b243fdb8245b34eb2d62b1317c/2/43u6763dg.pdf

- Hitachi 43HK4W64 = 370
http://partners.mywestnet.com/hitachi/tv43″-k-smart-43hk4w64/
http://partners.mywestnet.com/hitachi/wp-content/uploads/2018/01/43HK4W64.pdf

- Samsung UE43MU6122 = 450 περίπου
https://www.displayspecifications.com/en/model/a1bdfa5

40 ίντσες

- Samsung UE40MU6170 = 450 περίπου
https://www.displayspecifications.com/en/model/20bec6a

- Samsung UE40MU6100/02 = 450 περίπου
https://www.displayspecifications.com/en/model/9533ba4



Με εξαίρεση την Hitachi 43" τις υπόλοιπες μπορείτε να τις δείτε συγκριτικά εδώ
https://www.displayspecifications.com/en/comparison/6fa844ccd

- Η Toshiba 43" μού φαίνεται υπερπλήρης με πολλές εισόδους/εξόδους, περιλαμβάνει και FRC για ψευδο-10bit, αλλά της λείπει το HDR & Local Dimming

- Η Hitachi 43" έχει HDR, αλλά ΟΧΙ Local Dimming και ΙΣΩΣ ΟΧΙ Miracast/DLNA (στο pdf έχει τσεκαρισμένο το Miracast, αλλά στις τεχνικές προδιαγραφές δεν έχει επιλεγμένο το Smart True Cast)
...επίσης δεν γνωρίζω αν το HDMI της είναι 2.0 ή 1.4 (δεν αλλάζουμε συχνά τηλεόραση, οπότε έστω για το μέλλον μπορεί να ενδιέφερε)
...τη δίνει το Public όπου παίρνω 3πλάσιους πόντους μέσω χρήσης κάρτας Εθνικής Τράπεζας

- Οι Samsung έχουν όλες HDR & Local Dimming,

- και οι δύο 40" μάλλον έχουν VA panel (στην αφή επηρεαζόταν αρκετά περισσότερο η οθόνη, κάτι που διάβασα ότι συμβαίνει στις VA κι όχι στις IPS)...

- η 6170 είναι η πιο πλήρης έκδοση, και η μόνη που υποστηρίζει DVB-T2 HD, αλλά δεν την έχω δει από κοντά
(βάσει προδιαγραφών, χωρίς να μπορώ να πω αν αφρρά την Ελλάδα)

- την 6102, αν και της λείπουν τα δορυφορικά, την έβαλα επειδή στο Public δίνουν και 3πλάσιους πόντους μέσω ETΕ κάρτας, έμμεση έκπτωση δλδ, και επειδή έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη ότι μπορεί να είναι VA, χωρίς να μπορώ να πω ότι ισοδυναμεί απαραίτητα με αναβαθμσμένες επιδόσεις, όσο μπόρεσα να κρίνω στο κατάστημα

- η 6122 43" πρέπει να είμαι περισσότερο λοτταρία ως προς το panel...ενώ δεν έχει και Bluetooth...μου άρεσε από κοντά όσο την είδα στα ΜΜ.


Βοηθήστε κι ελεήστε τον αναποφάσιστο...
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
...ο προϋπολογισμός μου είναι μέχρι 450 το μέγιστο, αλλά θα ήθελα να υπερβώ τα 400 μόνο αν πράγματι θα αξίζει η διαφορά...


...τη δίνει το Public όπου παίρνω 3πλάσιους πόντους μέσω χρήσης κάρτας Εθνικής Τράπεζας



Πιστευω ότι έχεις υπολογίσει οτι οι τριπλάσιοι πόντοι .... η έμμεση έκπτωση που λες .... ειναι 12 ευρώ για τηλεοραση που κανει 400 ευρω η 13,5 για μια που κανει 450 ευρω
 
Last edited:

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Διάβασες τα νήματα, τις δημοσιεύσεις, τα ερωτήματα και ξεδιάλεξες αυτό για να απαντήσεις;; ντάξ, όλοι ψιλοχαζεύουμε στα φόρα, αλλά ας μην ψάχνουμε να ξοδέψουμε το χρόνο μας ή το χρόνο των άλλων για λίγο φτηνό εξυπνακισμό...

επιλέγοντας κατάστημα, ναι, τέτοια δευτερεύοντα παίζουν ρόλο...πχ σε σύγκριση με την 6172 στις ίδιες ίντσες, διαφέρουν ως προς την υποστήριξη δορυφορικών (που προς το παρόν δεν χρειάζομαι, αλλά γενικά προκρίνω τη πληρέστερη λύση, αφού είναι διαθέσιμη)
...αλλά τη μια μπορώ να τη δω στο κατάστημα κι αν πάθει κάτι πάω και τη παραδίδω άμεσα την ίδια μέρα, ενώ την άλλη θα πρέπει να τη παραγγείλω από Αθήνα, σε περίπτωση προβλήματος θα πρέπει να μεσολαβήσει μεταφορική, συνεννοήσεις από το τηλέφωνο κτλ....
...και με την κάρτα μέλους Public και τη χρήση χρεωστικής έχω πρόσθετα οφέλη....το ανέφερα μεταξύ άλλων...

Έπειτα δεν ξέρω τί παίζει με τα panel...θα υπέθετα, έχοντας δει την 6102 από κοντά, ότι έχει VA panel (χωρίς να είμαι σίγουρος, λόγω των συνθηκων σε πολυκατάστημα κοκ αλλά ταίριαζε η εικόνα περισσότερο με όσα είχα διαβάσει σχετικά), όμως το άλλο δεν το έχω πετύχει πουθενά "ζωντανά"...για να πω ότι έχω κάποια προσωπική εντύπωση...
...αν υπάρχουν δείγματα για VA panel, μπορεί να με κέρδιζε το 6102 περισσότερο, παρά την έλλειψη δορυφορικής...

...ντάξει ευχαριστημένος; έκανα μήπως κάποιο γραμματικό ή συντακτικό λάθος που θα μπορούσε να σε απασχολήσει στο μέλλον; Μήπως κάποια τιμή είναι 448 αντί για 450 που έγραψα;
Ευχαριστώ για τη συμβολή σου....
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εγω σε αυτη την διασταση δεν θα πηγαινα σε 4κ νομιζω οτι ειναι υπερβολη... το μονο που θα με εκανε να προβω σε αγορα
4κ σε αυτη την διασταση θα ηταν αν χρησημοποιουσα την τηλεοραση για monitor ( PC )η παιχνιδοκονσολα ( ps4,xbox )
δηλαδη να καθομαι το πολυ 1 μετρο απο την οθονη
 

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Εγω σε αυτη την διασταση δεν θα πηγαινα σε 4κ νομιζω οτι ειναι υπερβολη... το μονο που θα με εκανε να προβω σε αγορα
4κ σε αυτη την διασταση θα ηταν αν χρησημοποιουσα την τηλεοραση για monitor ( PC )η παιχνιδοκονσολα ( ps4,xbox )
δηλαδη να καθομαι το πολυ 1 μετρο απο την οθονη

To σκεφτόμουν και το σκέφτομαι κι ο ίδιος αυτό, αλλά

1) Όταν είδα τις τηλεοράσεις δίπλα/δίπλα, οι UHD είχαν εμφανώς καλύτερη εικόνα ακόμη και στα 2+ μέτρα απόστασης, έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον.

2) Οι τιμές τους δεν διαφέρουν τόσο πολύ, τουλάχιστον για τα πιο καλά entry-level μοντέλα....

3) Ως προς τις προδιαγραφές, ίσως έτυχε όσες πρόσεξα και βάσει χρημάτων, μού φάνηκε ότι δεν έβρισκες με την ίδια ευκολία τα καλούδια που εξασφαλίζουν το "future proofing" της τηλεόρασης.

4) Όντως δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί στο άμεσο μέλλον ως μόνιτορ, αλλά εφόσον δεν αλλάζουμε συχνά τηλεόραση, δεν ήθελα να αποκλείσω πρακτικά ένα σενάριο χρήσης.


Παρόλαυτά, έχεις να προτείνεις κάποια αξιόλογα μοντέλα, βάσει των κριτηρίων προδιαγραφών που έχω επισημάνει στο αρχικό μου μήνυμα;


Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη...
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Μεγαλο λάθος μου που απάντησα.
Θα παρακαλούσα καποιος διαχειριστής να σβήσει την πιό πάνω απάντηση μου.....
 

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Μεγαλο λάθος μου που απάντησα.
Θα παρακαλούσα καποιος διαχειριστής να σβήσει την πιό πάνω απάντηση μου.....
Νά´λεγα πως δεν υπάρχουν τα π.μ. προς συντονιστές, διαχειριστές...αλλά δεν έχει την ίδια λειτουργία, προφανώς...

Ξανά, σ' ευχαριστώ για την επιλογή σου να επικεντρωθείς στο ζητούμενο του νήματος..
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
To σκεφτόμουν και το σκέφτομαι κι ο ίδιος αυτό, αλλά

1) Όταν είδα τις τηλεοράσεις δίπλα/δίπλα, οι UHD είχαν εμφανώς καλύτερη εικόνα ακόμη και στα 2+ μέτρα απόστασης, έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον.

2) Οι τιμές τους δεν διαφέρουν τόσο πολύ, τουλάχιστον για τα πιο καλά entry-level μοντέλα....

3) Ως προς τις προδιαγραφές, ίσως έτυχε όσες πρόσεξα και βάσει χρημάτων, μού φάνηκε ότι δεν έβρισκες με την ίδια ευκολία τα καλούδια που εξασφαλίζουν το "future proofing" της τηλεόρασης.

4) Όντως δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί στο άμεσο μέλλον ως μόνιτορ, αλλά εφόσον δεν αλλάζουμε συχνά τηλεόραση, δεν ήθελα να αποκλείσω πρακτικά ένα σενάριο χρήσης.


Παρόλαυτά, έχεις να προτείνεις κάποια αξιόλογα μοντέλα, βάσει των κριτηρίων προδιαγραφών που έχω επισημάνει στο αρχικό μου μήνυμα;


Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη...

Για το 4 συμφωνω απολυτα για το 1 εξαρταται τι υλικο επαιζαν .... λογικο ειναι αν επαιζαν 4κ σιγουρα θα ειχαν καλυτερη εικονα αλλα κανε ενα κοπο
να δεις την συμπεριφορα τους στο τηλεοπτικο σημα εκει χωλενουν οι ποιο πολλες τηλεορασεις οταν κανουν επεξεργασια και τεντωνουν το sd αλλωστε
τον ποιο πολυ χρονο SD,HD Θα παιζουν......

Για το 3 στα ηλεκτρονικα δεν υπαρχει ( future proof ) βγαινουν ανα 6μηνο καινουργια πραγματα οποτε και το καλυτερο να αγορασεις στο καπακι βγαινει κατι ποιο τουμπανο

Για το τελος θα σε συμβουλευα αν πας τελικα σε 4κ δες ποιες παιζουν καλο τηλεοπτικο σημα και εχουν καλο web interface.

Προταση δεν θα σου κανω γιατι δεν ειμαι κατοχος των ανωτερων τηλεορασεων αλλωστε στο AVCLUB εχει πολλα reviews απο καινουργια μοντελα

Και για το τελος μεινε μακρια απο RGBW panel ( δεν ειναι 4κ )
 

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

...στο κομμάτι 4Κ / RGBW / Upscaling πάντως, τα πράγματα φαίνονται μπερδεμένα, πχ στο σύνδεσμο που μου έδωσες, η LG (δεν έψαξα λεπτομέρειες μοντέλου, αλλά αυτήν έχω δει να έχει τέτοια panel) είναι κι αυτή με τη καλύτερη εικόνα...
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

...στο κομμάτι 4Κ / RGBW / Upscaling πάντως, τα πράγματα φαίνονται μπερδεμένα, πχ στο σύνδεσμο που μου έδωσες, η LG (δεν έψαξα λεπτομέρειες μοντέλου, αλλά αυτήν έχω δει να έχει τέτοια panel) είναι κι αυτή με τη καλύτερη εικόνα...

Μην νομιζεις ουτε εγω μπορω να καταλαβω στα μαγαζια τι παιζει με τις τηλεορασεις γιατι εχει πολλα φωτα οι τηλεορασεις δουλευουν σε εντονες ρυθμισεις και αν παιζουν και καλο υλικο ...... δεν βγαζεις ακρη
Εγω την δικια μου την αγορασα διαβαζοντας review απο παιδι του forum αλλα την ειχε στο σαλονι του.