Yamaha RX-V2500 & νέα φορμά ήχου!

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
Έχοντας ξεκινήσει τη μετάβασή μου στη ΗD οπτικοακουστική απόλαυση με την αγορά μιας πλάσμα Panasonic TX-P46S10E και σκοπεύοντας να την ολοκληρώσω με την αγορά ενός HD Media Player και ενός FullHD βιντεοπροβολέα, Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρεπόντων και όντας κάτοχος του ραδιοενισχυτή Yamaha RX-V2500, θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο ειδικούς από εμένα εάν ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι συμβατός με τα νέα HD φορμά ήχου, όπως είναι το DTS-HD MA, το Dolby TrueHD κτλ.
Με τις λίγες έως ελάχιστες γνώσεις μου πάνω σε θέματα audio-video θεωρώ ότι είναι, καθώς έχει (τουλάχιστον έτσι νομίζω :blush:) αναλογικές εισόδους 7.1, οπότε με ένα media player με τις ανάλογες εξόδους, όπως είναι το Dune BD Prime 3.0 για παράδειγμα, υποθέτω ότι θα δουλέψει...
Επειδή το παραπάνω όμως αποτελεί καθαρά προσωπική υπόθεση ενός αδαή που προσπαθεί να μυηθεί λίγο παραπάνω στα μυστικά της σύγχρονης audio-video τεχνολογίας, θα σας παρακαλούσα θερμά όπως με διαφωτίσετε λίγο παραπάνω στο θέμα αυτό. Εάν δηλαδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής δε θα έχει πρόβλημα αποκωδικοποίησης των νέων φορμά, ή τελικά θα χρειαστεί να σφίξω κι άλλο το ζωνάρι, ώστε να μου περισσέψουν κι άλλα ευρώπουλα για την αγορά ενός πιο σύγχρονου ενισχυτή που να υποστηρίζει τα νέα HD φορμά ήχου.
Ελπίζω να μη σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές και τη βοήθειά σας!
 
Last edited:

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Μεσω των αναλογικων ναι μπορεις να παρεις. Ομως δεν ξερω αν ενα media player μπορει να σε καλυψει οπως θες.
Υπαρχει ομως και αυτη η συσκευη η οποια μπορει να σε βοηθησει. Την ειχα και εγω στο μυαλο μου αλλα τελικα αλλαξα προ και δεν την χρειαστηκα.
 

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
Μεσω των αναλογικων ναι μπορεις να παρεις. Ομως δεν ξερω αν ενα media player μπορει να σε καλυψει οπως θες.
Υπαρχει ομως και αυτη η συσκευη η οποια μπορει να σε βοηθησει. Την ειχα και εγω στο μυαλο μου αλλα τελικα αλλαξα προ και δεν την χρειαστηκα.

Αγαπητέ φίλε mr_rebelos σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, η οποία όμως δυστυχώς μου δημιούργησε κάποιες επιπλέον απορίες, τις οποίες και σου παραθέτω παρακάτω:

Τι ακριβώς εννοείς όταν αναφέρεις ότι δεν ξέρεις εάν ένα media player μπορεί να με καλύψει όπως θέλω; Για να γίνω πιο σαφής, το HI-TECH στο review για το Dune, στο τεύχος #157 (Μάρτιος 2010), αναφέρει ότι: "Στο πίσω μέρος ξεχωρίζουν τα επίχρυσα βύσματα της αναλογικής εξόδου 7.1. Ναι, τα νέα Dune όχι μόνο υποστηρίζουν πλήρως τα lossless φορμά ήχου υψηλής ανάλυσης του Blu-ray (Dolby TrueHD και DTS HD MA), αλλά, επιπλέον, μας τα δίνουν αποκωδικοποιημένα στην 7.1 αναλογική τους έξοδο, δίνοντας το φιλί της ζωής ακόμη και σε εκείνον τον παλιό super duper πολυκάναλο ενισχυτή, που δεν διαθέτει είσοδο HDMI. Συνδέστε το Dune 3.0 αναλογικά με τον παλιό ενισχυτή για τον ήχο και με HDMI στην τηλεόραση και απολαύστε τα Blu-ray σας σαν να είχατε αγοράσει καινούργιο ενισχυτή." Ουσιαστικά αυτή η επισήμανση του συντάκτη, ήταν και η αφορμή για να ανοίξω το παρόν νήμα, για να επιβαβαιώσω εάν ισχύει η όχι η συγκεκριμένη επισήμανση, καθώς ο Yamaha RX-V2500 που διαθέτω, δεν έχει είσοδο HDMI.

Τέλος, ο HDSA71-V13 4 x 2 HDMI Distributor που μου προτείνεις, σε τι παραπάνω θα με βοηθήσει, εάν ο ενισχυτής μου τελικά δεν υποστηρίζει την αναπαραγωγή των νέων φορμά HD audio;

Σ'ευχαριστώ και πάλι θερμά για το χρόνο και τις απαντήσεις σου!
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Κοιτα να δεις. Εχω και εγω το popcorn που εχει 7.1 αναλογικες αλλα απο την στιγμη που δεν εχω δοκιμασει (απο τις αναλογικες) να δω αν παιζει, πως παιζει και τι παιζει δεν μπορω να σου το προτινω λεγοντας πως ναι παιζει (υπ'οψιν οτι αν παιζει θα παιζει bluray δισκακια και οχι ματροσκες βεβαια). Με αυτην την λογικη σου λεω οτι δεν ξερω αν θα σε καλυψει. Αν καποιος το εχει δοκιμασει μπορει να πει.
Απο εκει και περα. Το σπλιτερ που σου προτινα αν διαβασεις δεχετε hdmi και μπορει να σου δωσει ηχο σε 7.1 αναλογικες (5.1/7.1 LPCM decoded Analog audio output).
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Για να πάρεις αξιοπρεπή πολυκάναλο ήχο απ' τις αναλογικές εξόδους ενός player, θα πρέπει να συμβαίνουν δύο τινά:

1. Το player να έχει ποιοτικά dac (digital to analog converter) και

2. To player να έχει πλήρες bass management. Δηλαδή να μπορείς να δηλώσεις στο menu αποστάσεις, μέγεθος και ένταση ηχείων.

Ενα καλό Blue Ray Player όπως π.χ. το Pioneer LX-91 πληρεί στο ακέραιο τις παραπάνω συνθήκες, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που πολλές φορές προτείνεται η αναλογική σύνδεσή του ακόμη και με νέους ενισχυτές.

Οι αναλογικές του Dune δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνουν καλά την δουλειά αυτή.
 

Nodens

Senior Member
26 August 2006
495
Είναι η μοναδική λύση πάντως μέχρι να πάρει καινούργιο ενισχυτή.
 

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
υπ'οψιν οτι αν παιζει θα παιζει bluray δισκακια και οχι ματροσκες βεβαια

Δηλαδή φίλε mr_rebelos εάν αποκτήσω τελικά το Dune, εννοείς ότι θα ακούω τα Blu-Ray δισκάκια από τις αναλογικές, ενώ για τις ματρόσκες θα παίρνω ήχο από την οπτική του έξοδο;

Για να πάρεις αξιοπρεπή πολυκάναλο ήχο απ' τις αναλογικές εξόδους ενός player, θα πρέπει να συμβαίνουν δύο τινά:
1. Το player να έχει ποιοτικά dac (digital to analog converter) και
2. To player να έχει πλήρες bass management. Δηλαδή να μπορείς να δηλώσεις στο menu αποστάσεις, μέγεθος και ένταση ηχείων.

Αυτό που μου λες δηλαδή φίλε Κώστα είναι ότι ναι μεν θα παίρνω ήχο, αλλά ότι ο ήχος αυτός θα υστερεί κατά πολύ σε ποιότητα, σε σχέση με ένα καλό BD player, όπως είναι το Pioneer που αναφέρεις;

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!!!
:worshippy:
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Δηλαδή φίλε mr_rebelos εάν αποκτήσω τελικά το Dune, εννοείς ότι θα ακούω τα Blu-Ray δισκάκια από τις αναλογικές, ενώ για τις ματρόσκες θα παίρνω ήχο από την οπτική του έξοδο;



Αυτό που μου λες δηλαδή φίλε Κώστα είναι ότι ναι μεν θα παίρνω ήχο, αλλά ότι ο ήχος αυτός θα υστερεί κατά πολύ σε ποιότητα, σε σχέση με ένα καλό BD player, όπως είναι το Pioneer που αναφέρεις;

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!!!
:worshippy:

Η ματροσκα πως θα σου δωσει hd φορμα? Αν μιλας για κατεβασμενα bluray αυτα ισως (δεν το εχω δοκιμασει αρα δεν σου λεω σιγουρα).
Απο εκει και περα σε αυτο που σου λεει ο Κωστας ναι αν δεν εχει ποιοτικα dac ο ηχος θα υστερει, και αν δεν εχει bass management δεν θα ακους σωστα.
 

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
Η ματροσκα πως θα σου δωσει hd φορμα?

HD φορμά σίγουρα δε θα μου δώσει, αλλά η ερώτησή μου είναι αν τον ήχο DD ή DTS, από τις ματρόσκες, θα τον παίρνω από τις αναλογικές ή θα χρειαστεί να συνδέσω το Dune και με την οπτική?
 

Eliaspan

Established Member
22 January 2010
206
Επισης για να ευχαριστηθείς τα καινούργια format ήχου από τις αναλογικές εξοδους... θα πρέπει και να ηχεία σου να είναι μεγάλα και όχι ραφιού.
Παράδειγμα με τα δικά μου (805 B&W - ραφιού) η διαφορά ήταν τεράστια μεταξύ αναλογικού - ψηφιακού (HDMI) ήχου (υπέρ του ψηφιακού), τόσο σε έκταση και σώμα όσο και σε καθαρότητα. Αναλογικά τα οδηγούσε ο Yamaxa Z9 ενω ψηφιακά ο Ζ11 (ο οποίος υστερεί στο αναλογικό του μέρος σε σχέση με τον Ζ9).
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
HD φορμά σίγουρα δε θα μου δώσει, αλλά η ερώτησή μου είναι αν τον ήχο DD ή DTS, από τις ματρόσκες, θα τον παίρνω από τις αναλογικές ή θα χρειαστεί να συνδέσω το Dune και με την οπτική?

Για ποιο λογο να μην συνδεσεις με οπτικη και να μπορεσεις να αξιοποιησεις τον Yamaha και τις λειτουργιες του (πχ YPAO Automatic System Calibration)?
 

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
Για ποιο λογο να μην συνδεσεις με οπτικη και να μπορεσεις να αξιοποιησεις τον Yamaha και τις λειτουργιες του (πχ YPAO Automatic System Calibration)?

Μα αυτό ακριβώς σε ρωτάω καλέ μου φίλε... Εάν προχωρήσω στην αγορά του Dune, να το συνδέσω με τον Yamaha και με την αναλογική 7.1 σύνδεση και με την ψηφιακή οπτική? :huh2:
 
Ναι, και με τις δυο.

Αλλά να έχεις κατά νου ότι τα "καλούδια" του Yamaha (DSPs, YPAO, κτλ) καθώς και των περισσότερων άλλων ενισχυτών AV συνήθως δεν εφαρμόζονται στις αναλογικές τους εισόδους. Οπότε, θα ακούς μεν ήχο HD αλλά μόνο "pure", χωρίς ισοσταθμίσεις, εκτός αν έχει το Dune τέτοιες δυνατότητες.
 

gregsoul

Established Member
30 July 2006
131
Ξάνθη
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και τη βοήθειά σας...
Προς το παρόν λέω να τη βγάλω με τον Yamaha, με τους όποιους περιορισμούς και συμβιβασμούς στην ποιότητα...
Το σίγουρο είναι ότι στη λίστα των μελλοντικών αγορών, μπαίνει πλέον κι ένας αναβαθμισμένος ραδιοενισχυτής AV....
Απλά θα μπει τελευταίος στη σειρά, αφού προηγούνται με σειρά προτεραιότητας ένας HD Μedia Player, κατόπιν ένας Full HD προτζέκτορας και ότι περισσέψει θα δώσουμε και για ραδιοενισχυτή....
Τώρα για το διαζύγιο ελπίζω να τσοντάρετε από κάτι κι εσείς, ε? :date:
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Re: Απάντηση: Yamaha RX-V2500 & νέα φορμά ήχου!

Καλησπέρα , έχω και εγώ τον Yamaha 1500 AV , που δεν διαθέτει θύρα hdmi , καθώς και το dune prime 3.0 , έχω συνδέσει τον ενισχυτή αναλογικά με 7.1 (multi channel) αλλά και ψηφιακά μέσω coaxial , και στις 2 περιπτώσεις δεν μου παίζουν τα 2 πίσω ηχεία (back surround ).Αυτό συμβαίνει όταν παίζω ταινίες από τον εξωτερικό σκληρό MKV,AVI κ.α.,που είναι γραμμένες 5.1 η 7,1.
Όταν όμως παίζει δισκάκι blue ray η dvd με ένα blue ray player της Panasonic , το όποιο είναι συνδεδεμένο με τον ενισχυτή μέσω coaxial παίζουν κανονικά τα back surround.
Τα αλλά ηχεία frond , center, και surround παίζουν κανονικά.
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Για ποιο λόγο δεν παίζουν τα 2 πίσω ηχεία ? χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον ενισχυτή , μπορεί κάποιος να μου απάντηση , εάν γνωρίζει?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Το Panasonic το έχεις συνδέσει μόνο με coaxial ή και στο multi channel; Συνδέοντας το Dune, χρησιμοποίησες τις ίδιες εισόδους του YAMAHA που αποδεδειγμένα δουλεύουν με το Panasonic; Μόνος δίνεις την απάντηση, αφού παίζουν κανονικά με το blue ray. Αφού είσαι σίγουρος ότι τα MKV και AVI είναι 5.1, πρέπει να το ψάξεις μέσα από το DUNE. Δυστυχώς δεν το ξέρω το μηχάνημα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ο ΑV πάντως είναι εξαιρετικός. Πέρασα 7 χρόνια μαζί του και τον αντικατέστησα για τις HDMI. Μουσικά.... το μετάνιωσα.
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Καλημέρα. To Panasonic το έχω συνδέσει μόνο μέσω coaxial ,είναι από τα πρώτα blue ray players,(Panasonic DMP-BDT300) που όμως η θύρα USB που έχει δεν μπορεί να παίξει ταινίες που έχω στοv εξωτερικό σκληρό(Seagate 1 tera), δηλαδή αρχείαMKV, AVI όπου έχω ταινίες 5.1 και 7.1 .Το Panasonic DMP-BDT300 έχει και multi channel υποδοχές αλλά δες τις έχω δουλέψει ποτέ.
Επειδή με ενδιαφέρει να παίζω ταινίες από τον εξωτερικό σκληρό σε 5.1 και 7.1 και όχι δισκάκια , αγόρασα το DUNE prime 3.0 το όποιο παίζει τα πάντα από αρχεία (MKV,AVI κ.α)το σύνδεσα με HDMI με τον βιντεοπροβολεα (για όσο αναφορά την εικόνα ) ,και για τον ήχο τον σύνδεσα αναλογικά με τον Yamaha 1500 (διότι δεν έχει θύρα HDMI ο AV)μέσω multi channel , αλλά και με coaxial (ψηφιακά) ,και στις 2 περιπτώσεις συνδέσεις ήχου(όποια και να διαλέξω) δεν μου παίζουν τα 2 πίσω ηχεία , τη μπορεί να κάνω λάθος?
Το home cinema αποτελείται από τον AV YAMAHA 1500 τα μπροστινά ηχεία (left , right , center ) της ΤΑΝΝΟΥ fusion 4 , τα surround ηχεία είναι τα δίπολα ηχεία της audio crystal , και τα back surround τα 2 ΤΑΝΝΟΥ fusion 2 , συν το subwoofer της YAMAHA yst 515.
Όταν λοιπόν παίζεις ταινία με δισκάκι τα ηχεία ακούγονται όλα, όταν παίζεις με USB(από το dune πάντα γιατί το Panasonic δεν μπορεί), ακούγονται πάλι όλα εκτός από τα 2 back surround είτε με coaxial είτε μέσω multi channel και ας είναι η ταινία 7.1 .
Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τον Yamaha 1500,αλλα εάν είχε ο AV ,θύρα hdmi θα το έλυνα το παραπάνω πρόβλημα ?(δηλαδή μια συνδέσει AV και DUNE με hdmi , όσο αναφορά τον ήχο έπαιζαν όλα τα ηχεία).
 
Βασικά ισχύουν τα παρακάτω:

1) Από coaxial ή toslink περνάει έως 5.1. Για να παίξουν και τα πίσω κανάλια (7.1) πρέπει να τα δημιουργήσει με DSP ο Yamaha σου (πρακτικά να ενεργοποιήσεις το Dolby Prologic IIx).

2) Από αναλογικές εισόδους του Yamaha (5.1 ή 7.1) είσαι στο έλεος της πηγής σου (Dune). Ο Yamaha δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω. Ότι πάρει, θα παίξει. Οπότε πρέπει το Dune να υποστηρίζει λειτουργία μετατροπής του 5.1 σε 7.1 ώστε να στείλει το δεύτερο "έτοιμο" στον Yamaha.
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Το θέμα είναι ότι όταν παίζει με δισκάκι ακούγονται τα 2 πίσω ηχεία με σύνδεση coaxial ενώ όταν παίζει ταινία μέσω USB (με σύνδεση πάλι coaxial ) δεν ακούγονται τα 2 πίσω ηχεία .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εν τω μεταξύ στις ρυθμίσεις το DUNE όσο αφορά των ήχο έχω επιλέξει 7.1