Η Metropolitan Opera στην Ελλάδα!

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Σας έχω εξομολογηθεί ότι το αγαπημένο μου κανάλι πλέον είναι ο Ant1; Θα μου πείτε το παρακολουθείς; όχι φυσικά μια έχω βγάλει εδώ και καιρό το καλώδιο της κεραίας από την τηλεόραση όπου την ορίζουμω πλεόν ως monitor για μπλουρεγια και κυρίως να βλέπω από το Gracenote τα albums τον CD που ηκούω. (κόντεψα να πάθω πολιτισμικό σοκ όταν πήρα την 2η καινούργια τηλεόραση μου όταν την δοκίμαζα καλοκαιριάτικα με Ελληνική τηλεόραση).

Ο λόγος όμως είναι απλός και περισσότερα εδώ:

http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_t_ce_k_hgmxl_e4=

Ο όμιλος Ant1 σε συνεργασία με την Metropolitan Opera, θα μεταδώσει ζωντανά 11 καινούργιες παραστάσεις - όπερες σε High Definition. Έχει μερικά χρόνια που η Metropolitan opera παρέχει αυτή την υπηρεσία και σε πολλά θέατρα και αίθουσες κινηματογράφων δηλαδή ζωντανή μετάδοση των παραγωγών όπερας της Metropolitan. Προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον, θέλω να δω μια παράσταση, να δω πως θα είναι το περιβάλλον και την αίσθηση του θεάματος (είναι άγνωστο ακόμα κάτι τέτοιο σε μένα).

Από 15 Οκτωβρίου θα έχουμε την πρώτη μετάδοση, την Anna Bolena του Donizzeti. Σε ποιες αίθουσες δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, αλλά για Αθήνα και Θεσσαλονίκη φήμες λένε ότι θα είναι αίθουσες του ΜΜΑ και ΜΜΘ.

Το Site του project είναι το παρακάτω:

http://www.metingreece.com
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Όποιος έχει δορυφορική εγκατάσταση και λήψη του Intelsat 10-02 (1W) κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να δει τις παραστάσεις απευθείας και φέτος σε HD στην τηλεόραση του μέσω του καθιερωμένου feed που χρησιμοποιεί η Met σε αυτό τον δορυφόρο. Όλες οι παραστάσεις πέρυσι μεταδίδονταν από τη συχνότητα 11530,V,12890. Αν φέτος υπάρχει κάποια αλλαγή μπορούμε να την βρούμε εύκολα (αρκεί να μην κρυπτογραφήσουν το σήμα).
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Re: Απάντηση: Η Metropolitan Opera στην Ελλάδα!

Όποιος έχει δορυφορική εγκατάσταση και λήψη του Intelsat 10-02 (1W) κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να δει τις παραστάσεις απευθείας και φέτος σε HD στην τηλεόραση του μέσω του καθιερωμένου feed που χρησιμοποιεί η Met σε αυτό τον δορυφόρο. Όλες οι παραστάσεις πέρυσι μεταδίδονταν από τη συχνότητα 11530,V,12890. Αν φέτος υπάρχει κάποια αλλαγή μπορούμε να την βρούμε εύκολα (αρκεί να μην κρυπτογραφήσουν το σήμα).

Μάλιστα. Και τι διάμετρο πρέπει να έχει το πιάτο για να πιάσεις τον δορυφόρο και την συχνότητα στο περίπου (όχι παράκεντρο κατ' ανάγκη).

Έστελναν και το σήμα τους χωρίς κρυπτογράφηση; Πω-πω, πολύ large.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Εδώ έχω άνετη λήψη με 1.10 σε αυτή τη συχνότητα (όταν λειτουργεί βέβαια το feed). Τα screenshot είναι από την όπερα "Il Trovatore" στις 30 Απριλίου...

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • METOP 30_04_11 MAIN1.jpg
    METOP 30_04_11 MAIN1.jpg
    37 KB · Views: 261
  • METOP 30_04_11 MAIN.jpg
    METOP 30_04_11 MAIN.jpg
    49.3 KB · Views: 260
  • METOP 30_04_11 MAIN2.jpg
    METOP 30_04_11 MAIN2.jpg
    31.6 KB · Views: 261

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Έχει και Αγγλικούς (φυσικά) υπότιτλους... Λες τώρα να παίζουν και Ελληνικοί υπότιτλοι στο σήμα; Για κάντο τσεκ (αν μπορείς και αν δεν κωδικοποιήσουν το σήμα) στις 15 Οκτ. (ώρα και μέρα θα ανακοινωθούν στα παραπάνω link) μήπως δεν προλάβω να κάνω τίποτε μέχρι τότε, μια και φαίνεσαι μερακλής με τα δορυφορικά.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Συνήθως οι παραστάσεις ξεκινούν 8 το βράδυ (ώρα Ελλάδας). Μία εξαίρεση λόγω μεγάλης διάρκειας ήταν η Βαλκυρία στις 14 Μαΐου που ξεκίνησε στις 7:30 περίπου (τέλειωσε κάπου στις 1 τα ξημερώματα). Το feed είναι ανοιχτό 1-2 ώρες τουλάχιστον πιο μπροστά...

(don't worry, είχα υπόψη μου όλες τις παραστάσεις εδώ και καιρό για τσεκάρισμα. το site της Met δίνει όλες τις λεπτομέρειες για ώρες κλπ, http://www.metoperafamily.org/metopera/liveinhd/LiveinHD.aspx )
 
Last edited:

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Για όσους ενδιαφέρονται ξεκίνησε η εκπομπή τριών feed της Metropolitan Live HD στον Intelsat 10-02 (1W), στις συχνότητες 11468,V,12890 με αγγλικούς υπότιτλους, στην 11486,V,12890 με γερμανικούς και στην 11504,V,12890 με ρωσικούς (εμφανίζονται επιλογές και άλλες γλώσσες, αλλά δεν φαίνεται να είναι ενεργοποιημένες).

attachment.php
 

Attachments

  • metop.jpg
    metop.jpg
    65.5 KB · Views: 152

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Δεν ξέρω, δεν το έχω πετύχει. Σήμερα είχε 3 feed από τον Intelsat 10-02, 1 στον Telstar 12 (15W) και φαίνεται ότι είχε και στις 5W (νομίζω ότι δεν έχω λήψη τη συγκεκριμένη συχνότητα).
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Το κακό με την ΜΕΤ είναι ότι ο υπεύθυνος casting διαλέγει με το κιλό.... όσο πιο παχείς οι πρωταγωνιστές τόσο πιο καλά γιαυτόν ... κάποιοι τύποι που υποτίθεται πρέπει σε κάποιες σκηνές να καταβάλλουν σωματική προσπάθεια για να σώσουν, φυγαδεύσουν, whatever, την καλή τους, είναι πιθανότερο να αποδημήσουν με καρδιακή προσβολή προ της ολοκληρώσεως της προσπάθειας ... θυμάμαι τον Ρανταμές στην πρόσφατα Αΐντα τους ... οι δε κυρίες όταν υποτίθεται σωριάζονται συντετριμμένες στο πάτωμα, εκτός της εντυπώσεως ότι ανεμίζουμε μια συστοιχία υπερμεγέθων πουφς, προκαλούν και μικροσεισμούς, κάπου στα 3,5 ρίχτερ ...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν ξέρω, δεν το έχω πετύχει. Σήμερα είχε 3 feed από τον Intelsat 10-02, 1 στον Telstar 12 (15W) και φαίνεται ότι είχε και στις 5W (νομίζω ότι δεν έχω λήψη τη συγκεκριμένη συχνότητα).
Την πιο σωστή λύση κατά τη γνώμη μου την έχω περιγράψει εδώ:
Την έχω εφαρμόσει και είμαι ως τώρα απόλυτα ευχαριστημένος.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Οκ είναι και αυτή η λύψη, από την άλλη εγώ είμαι "δορυφορικός" τύπος και με βολεύουν μια χαρά τα feed της Met. Χθες έγραψα τον Οθέλλο, γύρω στα 21GB βγήκε το τρίωρο...

Το κακό με την ΜΕΤ είναι ότι ο υπεύθυνος casting διαλέγει με το κιλό.... όσο πιο παχείς οι πρωταγωνιστές τόσο πιο καλά γιαυτόν

Δεν έχεις κι άδικο. Ο "Οθέλλος"-Botha πχ, κανονικό βουνό!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ερώτηση: (Μάλλον απευθύνεται προς την κατηγορία των δορυφορικών, αν χρειαστεί μετακινήστε το κατάλληλα...)

Τι χρειάζεται για να "πιάσουμε" κι' αυτό το δορυφόρο; Ειδικά τα προαναφερόμενα feeds thw Intelsat [10-02 (1W)].
Σημειωτέον ότι με το υπάρχον Set-up μου πιάνω Hot-Bird, Astra 1, Astra 2, Eurobird 1, Hellas Sat.
Θα χρειαστεί ένα ακόμα κάτοπτρο, ή μήπως αρκεί ένα πρόσθετο LNB και οι σχετικές προσθήκες;
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Με κάτοπτρο 1.10 είσαι οκ (Ο Intelsat 10-02 βρίσκεται στην ίδια θέση με τους σκανδιναβικούς Thor). Το feed από τον Telstar 12 στις 15W είναι ακόμα πιο ισχυρό, ίσως φτάνει ένα κάτοπτρο 90-100cm. Για πρόσθετο LNB δεν ξέρω να σου πω, εξαρτάται από το κάτοπτρο που έχεις τώρα και που είναι κεντραρισμένο. Υπόψη ότι τα feed δεν είναι σταθερά, οι συχνότητες μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές κάθε φορά (συνήθως το SR παραμένει το ίδιο για όλη τη σεζόν). Βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό, γύρω στις δύο ώρες πριν το ξεκίνημα της μετάδοσης μπορούμε να ξέρουμε τα ακριβή στοιχεία...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κάτοπτρα έχω (το ένα νομίζω 1,40 μ) και είναι εντάξει από πλευράς μεγέθους. Γι' αυτό που δεν είμαι σίγουρος, μήπως χρειαστεί εντελώς διαφορετικός προσανατολισμός. Αλλά θα δούμε.

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα τα εξής:
Ποιότητα εικόνας και ήχου. Μέσω internet έχουμε εικόνα 1280 Χ 720 p. Και ήχο με bitrate τουλάχιστον 256 kbps. Πιθανόν και 320 kbps (παρόμοια με της Φιλαρμονικής του Βερολίνου), αλλά αυτό δεν έχω κατορθώσει μέχρι στιγμής να το εξακριβώσω.

Τα αποτελέσματα που έχω από ένα HTPC συνδεμένο με 46´´ Plasma HD TV και με Hi-End Interface και σύστημα ήχου είναι εξαιρετικά.

Υποθέτω ότι στη δορυφορική αναμετάδοση η εικόνα θα είναι 1920 Χ 1080 i. Είναι αυτό σωστό;
Και με τον ήχο τι γίνεται;

Θα'θελα να ξέρω ακόμα το εξής: Αναμεταδίδονται δορυφορικά μόνο οι πρεμιέρες; Ή μήπως όλες οι παραστάσεις, όποτε αυτές επαναλαμβάνονται;

Πάντως για μένα το πλεονέκτημα της On-Line μέσω internet μετάδοσης είναι τούτο: ότι παρακολουθείς την παράσταση όποτε θέλεις, στο χρόνο που σε βολεύει. Ακόμα και μ' ένα ζευγάρι καλά ακουστικά από τον φορητό υπολογιστή σου, όταν λείπεις μακριά από τον βασικό εξοπλισμό σου (αυτό κάνω τώρα). Και το κυριότερο, διαλέγεις όποια παράσταση θέλεις. Ο κατάλογος της Metropolitan Opera είναι τεράστιος...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Για όσους ενδιαφέρονται, στις 19:55 «Η Μεγαλοψυχία του Τίτο» του Μότσαρτ από την Met Live in HD. Η δορυφορική μετάδοση θα γίνει από τον Intelsat 10-02 (1° δυτικά) και τις συχνότητες: 11473,V,13311 3/4 DVB-S2/QPSK, 11495,V,13311 3/4 DVB-S2/QPSK, καθώς και από την συχνότητα 11084,Η,13311 3/4 DVB-S2/8PSK του Telstar 12 (15° δυτικά).
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Re: Απάντηση: Η Metropolitan Opera στην Ελλάδα!

Για όσους ενδιαφέρονται, στις 19:55 «Η Μεγαλοψυχία του Τίτο» του Μότσαρτ από την Met Live in HD. Η δορυφορική μετάδοση θα γίνει από τον Intelsat 10-02 (1° δυτικά) και τις συχνότητες: 11473,V,13311 3/4 DVB-S2/QPSK, 11495,V,13311 3/4 DVB-S2/QPSK, καθώς και από την συχνότητα 11084,Η,13311 3/4 DVB-S2/8PSK του Telstar 12 (15° δυτικά).
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, την οποία και αξιοποίησα δεόντως. Υπάρχει τρόπος να βλέπω ελληνικούς υπότιτλους και όχι μόνο αγγλικούς;
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Δεν έχω βρει μέχρι σήμερα το feed από το οποίο μεταδίδονται οι ελληνικοί υπότιτλοι...