DVB-T MPEG4 ΣΕ ΔΕΚΤΕΣ MPEG2?

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλημερα σε ολα τα παιδια,
Αφορμη για την συζητηση που ξεκινω σημερα ειναι η ανακοινωση απο τα ιδιωτικα καναλια οτι θα εκπεμψουν ψηφιακα αλλα σε mpeg4 σε αντιθεση με το mpeg2 της ΕΡΤ.
Αυτο αυτοματα δημιουργει ενα καρο προβληματα αφου εχουν ηδη πουληθει πολλοι αυτονομοι δεκτες mpeg2 αλλα και τηλεορασεις και recorders με ενσωματωμενους δεκτες mpeg2.
Περαν του αυτονοητου δηλαδη αγορα future proof απο εδω και στο εξης για να μην παει στραφι :violent-smiley-030:οτι εχουμε ηδη αγορασει φανταζομαι οτι μια λυση σαν κι αυτη που σας επισυναπτω ειναι μια πρωτη ανασα αλλα θελω και τις γνωμες σας, και οτιδηποτε σχετικο εχετε στο μυαλο σας η εχετε ακουσει!
Νικος

http://www.gadget-shop.gr/products.asp?gpcid=7
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Aρα ειχα δικιο που ενας απο τους λογους που πηρα την W4000 ηταν η υπαρξη τετοιου δεκτη...

On top of this there’s also an MPEG-4 AVC decoder for watching free-to-air HD and SD terrestrial and cable broadcasts (subject to country’s broadcasting specifications), and an MPEG-2 DVB-T digital tuner built in as standard.

http://www.sony.lv/product/t32-x-series/kdl-40x4500/article/id/1207064678417
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Εξαιρετικά απογοητευτική η είδηση όχι μόνο γιαυτούς που σπατάλησαν χρήματα για την αγορά stand alone DVB-T decoder αλλά και σε αυτούς που αγοράζουν με το σωρό, ειδικά τώρα τελευταία, LCD με ενσωματωμένους δέκτες που μέχρι να πείς .... ψηφιακή τηλεόραση .... θα είναι παντελώς άχρηστες!!!
Ήδη έχει ανακοινωθεί πως οι άσπονδοι φίλοι (ιδιωτικά κανάλια) αρχίζουν τις δοκιμαστικές εκπομπές το πρώτο δίμηνο του 2009 σε mpeg4!!!
Προσωπικά έχω μια Sony KDL-40V3000 άρα έχω εξασφαλισμένο το ....mpeg2!!! :mad:
Παρόλα ταύτα κάτι πήρε το αυτί μου χωρίς να είμαι σίγουρος για την δυνατότητα αποκωδικοποίησης mpeg4 αλλά μόνο μέσω αγοράς και τοποθέτησης κατάλληλης Cam (H σειρά V έχει Cam slot) Αυτό βέβαια στην περίπτωση που ισχύει θα είναι υπέροχο αλλά θα σημαίνει επίσης και μερικά ευρώ παραπάνω (περίπου 60-70)
Αν κάποιος έχει περισσότερες σχετικές πληροφορίες θα πρόσφερε μεγάλη υπηρεσία.

Υ.Γ.
Αν δεν γίνεται τότε πάω βούρ για αγορά LiveTV στο PS3 μου. Άσε που θα μου το μετατρέψει και σε HDTV PVR (αν γίνουν τέτοιες εκπομπές στην Ελλάδα), λέμε τώρα!!!
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Εξαιρετικά απογοητευτική η είδηση όχι μόνο γιαυτούς που σπατάλησαν χρήματα για την αγορά stand alone DVB-T decoder αλλά και σε αυτούς που αγοράζουν με το σωρό, ειδικά τώρα τελευταία, LCD με ενσωματωμένους δέκτες που μέχρι να πείς .... ψηφιακή τηλεόραση .... θα είναι παντελώς άχρηστες!!!
Ήδη έχει ανακοινωθεί πως οι άσπονδοι φίλοι (ιδιωτικά κανάλια) αρχίζουν τις δοκιμαστικές εκπομπές το πρώτο δίμηνο του 2009 σε mpeg4!!!
Προσωπικά έχω μια Sony KDL-40V3000 άρα έχω εξασφαλισμένο το ....mpeg2!!! :mad:
Παρόλα ταύτα κάτι πήρε το αυτί μου χωρίς να είμαι σίγουρος για την δυνατότητα αποκωδικοποίησης mpeg4 αλλά μόνο μέσω αγοράς και τοποθέτησης κατάλληλης Cam (H σειρά V έχει Cam slot) Αυτό βέβαια στην περίπτωση που ισχύει θα είναι υπέροχο αλλά θα σημαίνει επίσης και μερικά ευρώ παραπάνω (περίπου 60-70)
Αν κάποιος έχει περισσότερες σχετικές πληροφορίες θα πρόσφερε μεγάλη υπηρεσία.

Υ.Γ.
Αν δεν γίνεται τότε πάω βούρ για αγορά LiveTV στο PS3 μου. Άσε που θα μου το μετατρέψει και σε HDTV PVR (αν γίνουν τέτοιες εκπομπές στην Ελλάδα), λέμε τώρα!!!

Ελπίζω...να μην σε απογοητεύσω, γι αυτό που λες με το cam, καθώς τουλάχιστον στην δορυφορική δεν έχει δουλέψει κατι τέτοιο! Μιλάω για το καμ neotion np4 που υποτιθεται θα έκανε τους mpeg2 δέκτες με common interface slot να μπορούν να δουν mpeg4. Το έχω δοκιμάσει σε πολλούς δέκτες και δεν κατάφερα να δω ούτε μισό κανάλι mpeg4 σε δέκτη mpeg2 και επιπλέον δεν έχω βρει ουτε μισό άτομο στο ιντερνετ που να βεβαιώνει ότι το πέτυχε! Οσοι το γραφουν, επίσης δεν έχουν δει, αλλά βασίζονται απλά στην εξαγγελία της συγκεκριμένης εταιρείας που προφανώς δεν τηρήθηκε.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Αυτό που διάβασα δεν αφορούσε την neotion αλλά την mpeg4 cam της viaccess σε sony W2000 (δεν έχει mpeg4 δέκτη όπως τα υπολοιπα της σειράς W)!!!
Βέβαια όλα αυτά είναι αδιασταύρωτα οπότε δεν ξέρουμε ακόμη σίγουρα αν γίνεται!

edit: Μάλλον μιλάμε για το ίδιο cam από ότι φαίνεται! Παρόλα αυτά η αναφορά αφορά τηλεόραση με DVB-T mpeg2 και όχι DVB-S mpeg2 δέκτη!
 
Last edited:

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
H Viaccess δεν κατασκευάσει cam, απλά παρέχει το σχετικό licence στους κατασκευαστες που το επιθυμούν, οπότε ναι, μιλάμε για το ίδιο καμ γιατι το Viacces NP4 Cam το κατασκευάζει η Neotion (που κατασκευάζει και Conax NP4 καμ). Θα σου συνιστούσα να κανεις μία σχετική αναζήτηση στο ιντερνετ και αν βρεις ακόμη και σε φόρουμ καπου κάποιον να ισχυρίζεται ότι ειδε εστω ενα καναλι mpeg4 σε δεκτη mpeg2 με αυτό, σε παρακαλώ να με ενημερώσεις γιατι με ενδιαφέρει!
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
H Viaccess δεν κατασκευάσει cam, απλά παρέχει το σχετικό licence στους κατασκευαστες που το επιθυμούν, οπότε ναι, μιλάμε για το ίδιο καμ γιατι το Viacces NP4 Cam το κατασκευάζει η Neotion (που κατασκευάζει και Conax NP4 καμ). Θα σου συνιστούσα να κανεις μία σχετική αναζήτηση στο ιντερνετ και αν βρεις ακόμη και σε φόρουμ καπου κάποιον να ισχυρίζεται ότι ειδε εστω ενα καναλι mpeg4 σε δεκτη mpeg2 με αυτό, σε παρακαλώ να με ενημερώσεις γιατι με ενδιαφέρει!

Για δες εδώ !!!
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Τελικα θα εχουμε μεγαλο προβλημα,
Για να ξεκαθαρισουμε ομως κατι. Αν τελικα λειτουργησει το cam και μετατρεπει το μονο που θα κανει ειναι να μετατρεπει τα σηματα mpeg4 σε mpeg2 ωστε να ειναι συμβατα με τα ενσωματωμενα tuner DVB-S των συσκευων τηλεορασης η recorder. Αυτο σημαινει οτι αν εκπεμπεται mpeg4 HD και το module κανει την μετατροπη εμεις θα βλεπουμε standard αναλυση εκτος κι αν το cam ειναι το ιδιο δεκτης mpeg4 και αφου το τοποθετησουμε στην αντιστοιχη εισοδο cam της τηλεορασης το σημα οδηγειται με HDMI σε αντοιχη υποδοχη HDMI της τηλεορασης.
Αντε να δουμε!
Νικος
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Τελικα θα εχουμε μεγαλο προβλημα,
Για να ξεκαθαρισουμε ομως κατι. Αν τελικα λειτουργησει το cam και μετατρεπει το μονο που θα κανει ειναι να μετατρεπει τα σηματα mpeg4 σε mpeg2 ωστε να ειναι συμβατα με τα ενσωματωμενα tuner DVB-S των συσκευων τηλεορασης η recorder. Αυτο σημαινει οτι αν εκπεμπεται mpeg4 HD και το module κανει την μετατροπη εμεις θα βλεπουμε standard αναλυση εκτος κι αν το cam ειναι το ιδιο δεκτης mpeg4 και αφου το τοποθετησουμε στην αντιστοιχη εισοδο cam της τηλεορασης το σημα οδηγειται με HDMI σε αντοιχη υποδοχη HDMI της τηλεορασης.
Αντε να δουμε!
Νικος

Το τελευταίο που λες μάλλον απίθανο το βλέπω άρα το πιο πιθανό (στην περίπτωση που δουλεύει το σχήμα) είναι να βλέπουμε μεν το εκπεμπόμενο σε mpeg4 σήμα αλλά υποβαθμισμένο σε SD αν αυτό ήταν HD! Βέβαια μικρό το κακό γιατί μέχρι να δούμε στην Ελλάδα HD DVB-TMpeg4 εκπομπή θα έχουν περάσει 4-5 χρόνια και θα έχουμε αλλάξει και τηλεόραση και αποκωδικοποιητή!
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Η μόνη περίπτωση να δουλέψει το module (που στην δορυφορική δεν το έχουμε δει πάντως ποτέ) ειναι να καταφέρεις να δεις κανάλια mpeg4-SD απο δέκτη mpeg2-SD . Για υψηλή ευκρίνεια εννοείται πως ουτε συζήτηση να γίνεται, δεν επαρκούνοι επεξεργαστές.
Να ενημερώσω ότι στην Γαλλία που εκπέμπει ήδη επίγεια HD σε mpeg4 ειχε αρχικά δοθεί προθεσμία μέχρι τα τελη του 2008 ...η οποία παρατάθηκε μέχρι τα τέλη του 2009 ώστε όλες οι τηλεοράσεις που πωλούνται στην Γαλλική αγορά απο 1-1-2010 και μετα να έχουν υποχρεωτικά ενσωματωμένο tuner mpeg4-HD
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Εξαιρετικά απογοητευτική η είδηση όχι μόνο γιαυτούς που σπατάλησαν χρήματα για την αγορά stand alone DVB-T decoder αλλά και σε αυτούς που αγοράζουν με το σωρό, ειδικά τώρα τελευταία, LCD με ενσωματωμένους δέκτες που μέχρι να πείς .... ψηφιακή τηλεόραση .... θα είναι παντελώς άχρηστες!!!

LOL, σιγά μην είναι παντελώς άχρηστες επειδή ο δέκτης τους δεν αποκωδικοποιεί mpeg4.

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα (στην Ελλάδα ζεις), θα πάρεις ένα χαζοκούτι με 20-30 ευρώ και θα τελειώσει η υπόθεση. Τόσο απλά! :grandpa:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
LOL, σιγά μην είναι παντελώς άχρηστες επειδή ο δέκτης τους δεν αποκωδικοποιεί mpeg4.

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα (στην Ελλάδα ζεις), θα πάρεις ένα χαζοκούτι με 20-30 ευρώ και θα τελειώσει η υπόθεση. Τόσο απλά! :grandpa:

+1

Επιπλέον, πρέπει να δώσουμε τα εύσημα που οι ιδιωτικοί σταθμοί θα χρησιμοποιήσουν το mpeg-4 και όχι να κλαιγόμαστε γιατί δε θα δουλεύει το ενσωματωμένο μας tuner. Με το mpeg-4 όλος ο σχεδιασμός του υπουργείου για 4 κανάλια ανά συχνότητα πάει περίπατο πάντως και θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελιχτεί η όλη ιστορία.
 

Tigran

Senior Member
16 November 2007
326
Άμα βάζανε και DVB-T2 κατευθείαν, θα ήταν ακόμα καλύτερα πάντως ;)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Άμα βάζανε και DVB-T2 κατευθείαν, θα ήταν ακόμα καλύτερα πάντως ;)

Νομίζω πως σήμερα δεν υπάρχει δέκτης DVB-T2 στην αγορά. Έχει ανακοινώσει έναν η Pace λόγω της ανακοίνωσης πως στην Βρετανία θα χρησιμοποιηθεί το DVB-T2 αλλά ακόμα δε νομίζω πως υπάρχει κάτι έτοιμο. Βέβαια αν αργήσουν να ξεκινήσουν οι δικοί μας ένα χρόνο ακόμα (και λίγο λέω), σίγουρα θα υπάρχει.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Νομίζω πως σήμερα δεν υπάρχει δέκτης DVB-T2 στην αγορά. Έχει ανακοινώσει έναν η Pace λόγω της ανακοίνωσης πως στην Βρετανία θα χρησιμοποιηθεί το DVB-T2 αλλά ακόμα δε νομίζω πως υπάρχει κάτι έτοιμο. Βέβαια αν αργήσουν να ξεκινήσουν οι δικοί μας ένα χρόνο ακόμα (και λίγο λέω), σίγουρα θα υπάρχει.

Για δειτε εδω,
http://www.dipolnet.com/hd_dvb-t_tuner_t-501_mpeg-4__A99078.htm
 

Tigran

Senior Member
16 November 2007
326
Αυτό είναι DVB-T, όχι DVB-T2. Αλλά και πάλι ενδιαφέρουσα ανακάλυψη, μιας και όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα άλλον αποκωδικοποιητή DVB-T MPEG4 που να έχει HDMI.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: Re: DVB-T MPEG4 ΣΕ ΔΕΚΤΕΣ MPEG2?

Τελικα θα εχουμε μεγαλο προβλημα,
Για να ξεκαθαρισουμε ομως κατι. Αν τελικα λειτουργησει το cam και μετατρεπει το μονο που θα κανει ειναι να μετατρεπει τα σηματα mpeg4 σε mpeg2 ωστε να ειναι συμβατα με τα ενσωματωμενα tuner DVB-S των συσκευων τηλεορασης η recorder. Αυτο σημαινει οτι αν εκπεμπεται mpeg4 HD και το module κανει την μετατροπη εμεις θα βλεπουμε standard αναλυση εκτος κι αν το cam ειναι το ιδιο δεκτης mpeg4 και αφου το τοποθετησουμε στην αντιστοιχη εισοδο cam της τηλεορασης το σημα οδηγειται με HDMI σε αντοιχη υποδοχη HDMI της τηλεορασης.
Αντε να δουμε!
Νικος
Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Νίκου.
Σήμερα μου σφύριξε ένας φίλος αυτό το Modul:
http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&id=1387

Αναφέρεται, (στα Πολωνικά), ότι μετατρέπει το MPEG-4 σε MPEG-2,
με τη χρήση του chip NP4 της Neotion.

Αν πάντως υπάρχει κάτι νεότερο ή διατεθεί κάτι αντίστοιχο στην αγορά,
ίσως με ενδιαφέρει η απόκτησή του στο μέλλον...
Η τηλεόρασή μου είναι η SHARP LC-46X8E, η ποία ενσωματώνει MPEG-2
δέκτη με θύρα CI.
Υπάρχει μια λίστα συμβατότητας εδώ:
http://www.hollex.pl/zdjecia/8031.pdf
αλλά ίσως να έχει απλά κάποια τεσταρισμένα μοντέλα TV, χωρίς να αποκλείεται συμβατότητα και με άλλες...

Φυσικά το καλύτερο θα ήταν, (με κάποιο τρόπο), να κατάφερναν να ενσωματώσουν έναν δέκτη MPEG-4 σε κάποιο CI Modul στο μέλλον...
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Πω πω αγωνία...

Πω πω παιδιά, πολύ τηλεόραση βλέπετε ωρέ! :chinscratch:
Τρομερή αγωνία έχω και γω, σε ποιο encoding θα βλέπω Πρωϊνό Καφέ και το νεανικό δελτίο ειδήσεων του Στάρ!

:eek:fftopic:
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: Πω πω αγωνία...

Πω πω παιδιά, πολύ τηλεόραση βλέπετε ωρέ! :chinscratch:
Τρομερή αγωνία έχω και γω, σε ποιο encoding θα βλέπω Πρωϊνό Καφέ και το νεανικό δελτίο ειδήσεων του Στάρ!

:eek:fftopic:
Έτσι όπως το θέτεις, καλύτερα χωρίς TV -bye-