David Torn:Prezens

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο Κιθαρίστας David Torn είχε 21 χρόνια να ηχογραφήσει προσωπικό δίσκο,´χαμένος´σέ διάφορες συνεργασίες(David Bowie, kd lang, John Legend, Tori Amos, Bill Bruford, Tony Levin, Mick Karn, David Sylvian,Don Cherry), καί σέ δημιουργίες soundtracks σημαντικών ταινιών όπως το The Big Lebowsky κ.α.

Το 1992 χειρουργήθηκε γιά αφαίρεση Ακουστικού Νυερινώματος γεγονός πού οδήγησε στην μεγάλη μείωση τής ακουστικής οξύτητας τού δεξιού του αυτιού.
Παρά ταύτα ουδέποτε έχασε τήν Ικανότητά του στην Συνθεση αλλά και στη Κιθάρα.
Το 2005 μαζί μέ τούς Τom Rainey(drums),Τime Berne (alto σαξόφωνο)και Graig Taborn (μιά μεγάλη μορφή στά Πληκτροφόρα,πού στήν συγκεκριμένη περίπτωση έπαιζε Hammond B3,Mellotron,Bend Circuits και Fender Rhodes)´κλείστηκαν´σε ένα στούντιο τής Ν.Υόρκης(Hudson River Valley)και αυτοσχεδίασαν γύρο στίς 12 ώρες.
Αυτό το ηχογραφημένο υλικό ο Torn το ´πείραξε´τό ´αναποδογύρισε´και τελικά τό αποτύπωσε στίς αρχές τού 2007 σέ δίσκο μέ την μορφή ενός ξαναδιαβάσματος τών όσων συνέβησαν στο Στούντιο εκείνο τό μαγευτικό δωδεκάωρο.
Το αποτέλεσμα το ονόμασε Prezens...
Toν δίσκο τόν έχω εδώ και τρείς μήνες περίπου,αλλά μού ήταν αδύνατον να γράψω γι´αυτόν έστω και δυό γραμμές.
Το μόνον πού μπορούσα να καταλάβω ήταν πώς το Prezens μέ τραβούσε ανεξήγητα και όλο και περισσότερο ´έπαιζε´στό αυτοκίνητο και στό σπίτι.
Οι 4 Μουσικοί,απο τούς πιό τολμηρούς τού Σημερινού Ηχου,εξαιρετικοί στον αυτοσχεδιασμό αλλά και μέ μιάν αίσθηση εκλεκτικής συγγένειας μεταξύ τους,προσφέρουν έναν δίσκο πού δέν κατατάσσεται εύκολα...
Post-Metal,αυτοσχεδιαστική Jazz(κάπου στο βάθος χαμογελάει ο Miles απο το Bitches Brew),ambient,electronica και μέσα σέ ολα, αυτά τά ιδιοφυή ´πειράγματα´και οι λούπες τού Torn ,πού σέ βυθίζουν όλο και πιό πολύ σε αυτό το απολαυστικό Μουσικό Χαρμάνι.Η κιθάρα του απολύτως ιδιοσυγκρασιακή και αναγνωρίσιμη,ατμοσφαιρική και μυστηριώδης...
Τα drums τού Rainey καθορίζουν τήν επιθετικότητα ή τήν γαλήνη τών Ηχων,ο Berne αυτοσχεδιάζει στά όρια και ο Ευφυής Taborn κάνει το δικό του παιχνίδι ,χωρίς ούτε στιγμή να χάνει τούς άλλους απο τήν Θέα του.
Δίσκος απο τούς καλύτερους τού 21ου Αιώνα,πού απευθύνεται σέ ακροατές πού έχουν καλοχωνέψει διαφορετικά Μουσικά είδη.
Αρκεί να αφεθούν στούς Ηχους καί νά μήν σκέφτονται τήν Ωρα τής Ακρόασης.......................................................
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
10192-prezens.jpg
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Βρέ οχι μόνον τόχω αλλά έχω ´κάτσει´κανονικά πάνω του.
Από το solid traveller έχω ακούσει αποσπάσματα.
Τούτος δώ ο προπερσινος μού μοιάζει πιό ολοκληρωμένος.

Οντως αυτός πού λές είναι τού ´96..
Η Δική μου αναφορά στά 21 χρόνια έχει νά κάνει μέ ηχογράφηση τού Torn στην ECM.
Tο ´Cloud about Mercury'ηχογραφήθηκε ,εκεί,τό 86
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
εμένα αυτό που με ενοχλεί στο prezens και με κρατά αποστασιοποιημένο , είναι ο ήχος του Hammond B3 του Craig Taborn . Δεν ξέρω μου ακούγεται τελείως ξένος εδώ μέσα .
Τον προτιμώ στο εξαιρετικό δικό του ( που έχει παρουσιάσει ο Λύμπε )
g29003d6i1l.jpg

καθώς και για την συμμετοχή του στο εκπληκτικό
f77182odbe4.jpg

όπου συμμετέχει και ο άλλος μεγάλος Francisco Mora Catlett . Αλλά ´τωρα πάμε σε άλλα είδη ;)

Μπράβο ξάδελφε , πάντως :grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Βρέ οχι μόνον τόχω αλλά έχω ´κάτσει´κανονικά πάνω του.
Από το solid traveller έχω ακούσει αποσπάσματα.
Τούτος δώ ο προπερσινος μού μοιάζει πιό ολοκληρωμένος.
Οντως αυτός πού λές είναι τού ´96..
Η Δική μου αναφορά στά 21 χρόνια έχει νά κάνει μέ ηχογράφηση τού Torn στην ECM.
Tο ´Cloud about Mercury'ηχογραφήθηκε ,εκεί,τό 86

Είναι επειδή είσαι ECM τύπος :ernaehrung004:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Είναι επειδή είσαι ECM τύπος :ernaehrung004:

Λιγουλάκι.:flipout::flipout:

Αλλά πάω και σέ άλλα μαγαζιά μέ ενδιαφέρον..
Φοβάται την Βροχή ο Βρεμένος??
Τόσα έχουμε δόσει γιά Μουσικές πού άλλοτε μάς βγαίνουν και άλλοτε όχι.:ernaehrung004:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: David Torn:prezens

έχει παρουσιάσει ο Λύμπε(την εποχή τών ομοβροντιών του...5Δίσκοι ανά νήμα

ήμουν μικρό και άμαθο ακόμα τότε και πίστευα πως θα αλλάξω τον κόσμο.:popcorn:
δεν είχα μπλέξει ακόμη με Σωματεία, πιατάδες, κρυμένους, αδερφάτα της μουτσούνας, την Α.Ε. τον Ρομπίνιο αυτοπροσώπως και άλλα ερπετά.:icon15:

θα το ξανακάνω όμως - και σύντομα.
Γιατί; άμα τα βάζω ένα-ένα τα αγοράζουν νομίζεις;
Φωτιά στα τόπια κι όποιος αντέξει.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Εγώ μαζί σου είμαι..:worshippy:
Αλλως τε σάμπως τούς είδαμε και πουθενά..??
Μια Ζωή Kεκρυμένοι...
Ηχο πάντως πού και στοιχειωδώς να θυμίζει Μουσική αδυνατούν νά βγάλουν.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Επιτέλους !

Ξαναγυρνάμε στις "ζουμερές" παρουσιάσεις..:2thumb22sup:

Αν και την τελευταία φορά που "άκουσα" τον Σπύρο,ξόδεψα μια περιουσία για τον Trovesi.

Για να μη μιλήσω για τους λοιπούς από σας.
Επειδή δεν τα γράφω ?:BDBDG54:

Υ.Γ.