DIgea + Module CI TESTED in Salonika (need LG firmware)

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
καλησπερα παιδια ναι ειναι 2+ το βραδυ εχουν ξεκινηση η mpeg4 εκπομπες
και μιας και εχασα το αλλο thread να αναφερω σχετικα με την modula ΦΤΑ που λεγαμε οτι παιζει (στην LG 32LG5000) ΣΟΥΠΕΡ!

η ποιοτητα ειναι πολυ ανωτερη απο τα Mpeg2 δεν καταλαβαινω recompressing και το ζαπινγ τελικα ειναι 2,2δευτερα για mpeg4 και 1,2gia mpeg2 καναλια.

ολα τα μενου με το προγραμμα εμφανιζονται τελεια στην τηλεοραση μους
ΕΚΤΟΣ απο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα!

η κολο τηλεοραση μου εχει πεταξει ενα HD service μυνημα που κοβει βολτες σαν screensaver γυρο γυρο και δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ επιλογη να φυγει!

καπου διαβασω οτι θελω αναβαθμιση firmware, εχω v3,35,1 αλλα δεν βρησκο κανενα site με firware για 32LG5000 η γενικα LG!

Βρε παιδια εχει κανεις κανα link???
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
ξενυχτησα αλλα βρηκα firmware!

λοιπον οποιος εχει LG και εχει αυτο το ενοχλητικο μηνυμα ή απλα θελει να εχει την τηλεοραση του αναβαθμισμενη στην τελαυταια εκδοση και εχει ενα απο τα ακολουθα μοντελα μπορει να κατεβασει το τελαθταιο firmware.

πως το περναμε στην τηλεοραση?
Απλα, εχεται ενα usb stick φορμαρισμενο σε FAT32 και το αρχειο .bin που αφορα το μοντελο σας μεσα στο usb (oxi se kapoio fakelo)

σβηστε την τηλεοραση σας απο το τηλε/ριο και βαλτε το usb stick στην υποδοχη usb-service only που εχει η τηλεοραση απο πισω η πλαγια.

αναψτε την τηλεοραση και περημενετε αν εχεται παλαιοτερη εκδοση θα δει το usb και θα αναβαθμιστει και θα κανει επανεκινηση αυτομτα.
ΠΡΟΣΟΧΗ κατα την διαρκεια αναβαθμισεις ΜΗΝ βγαλετε το usb ουτε σβησετε την τηλεοραση.

Αν καποιος δεν ξερει τη κανει η εχει αλλο μοντελο καλο ειναι να μην το κανει.
Ευθυνη φερνει ο καθενας για τον ευατο του σε περιπτωση βλακειας.

LG Firmwares:-bye-

models
37LG5000
42LG5000
47LG5000
52LG5000

firmware: http://synapse.gr/downloads/37-42-47-52LG5000-ZA_IC101-IC102(LGE7363C)_V3.51.01_2009-05-14.bin
v3.51.01


models
32LG2000
37LG2000
42LG2000
26LG3000
32LG3000
37LG3000
42LG3000
32LG5000

firmware: http://synapse.gr/downloads/32LG5000-ZA-26-32-37-42LG2000-3000-ZA_IC101-IC102(LGE7363C)_V3.51.01_2009-05-14.bin
v3.51.01
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
η ποιοτητα ειναι πολυ ανωτερη απο τα Mpeg2 δεν καταλαβαινω recompressing και το ζαπινγ τελικα ειναι 2,2δευτερα για mpeg4 και 1,2gia mpeg2 καναλια.

Ευχαριστούμε για το report.

1 δευτερόλεπτο παραπάνω είναι αποδεκτό. Να ήταν και λίγο φτηνότερη η κάρτα!
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51

δεν ειναι για μενα ειναι για οσους εχουν usb player software στο μοντελο τους και θελουν να το χακαρουν να παιζει κι αλλα πραγματα.

ασε που η διαδικασια δεν ειναι και τοσο ευκολη παντος καλα εκανες και το ανεφερες, αλαλ θελει προσοχη στο τι κανει κανεις εκει πλεον!
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
Ευχαριστούμε για το report.

1 δευτερόλεπτο παραπάνω είναι αποδεκτό. Να ήταν και λίγο φτηνότερη η κάρτα!

μπορουμε να μαζευτουμe πολοι και να την αγορασουμε φθηνοτερα... ;-)
εxω φιλο που πουλα τις καρτες και αμα μαζευτουν αρκετα ατομα μπορουμε να χτυπησουμε κανα 20ρι παρακατω ελπιζω.
 
Last edited:

Brochet

New member
8 September 2008
28
Salonika
μπορουμε να μαζευτουμe πολοι και να την αγορασουμε φθηνοτερα... ;-)
εxω φιλο που πουλα τις καρτες και αμα μαζευτουν αρκετα ατομα μπορουμε να χτυπησουμε κανα 20ρι παρακατω ελπιζω.

Θα έχουμε την εγγύηση της αντιπροσωπείας?
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
Θα έχουμε την εγγύηση της αντιπροσωπείας?

φυσικά βρε παιδιά γιατι να μην την εχουμε? αγορα απο κανονικο μαγαζι θα γινει απλο ο φιλος εχει καλο ποστο εκει και μπορει να καταφερει καλητερα πραγματα.

τιποτα παρανομο και μαυρο. κανονικοτατη αγορα απλα σε ποσοτητα για να ριξουμε την τιμη!:grinning-smiley-043
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Στα υπόψη ότι η όποια ομαδική αγορά που θα κάνετε δεν θα έχει καμία σχέση με το AvClub και ούτε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το όνομα του AvClub.
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
Στα υπόψη ότι η όποια ομαδική αγορά που θα κάνετε δεν θα έχει καμία σχέση με το AvClub και ούτε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το όνομα του AvClub.

ε ναι τι σχεση εχει το φορου? καμια απλα το αναφερω να γλητωση κανα φραγκο κανενας, οποιος ενδιαφερεαι σοβαρα για να μην χασω την μπαλα ας μου στηλει ενα PM με τα πραγματικα του στοιχεια και μολις εχουμε τουλαχιστον 10 ατομα θα ενημερωσω να γινει η παραγγελεια, και λεπτομερειες που και πως θα παραλαβει ο καθενας.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Κατ' εμέ δεν έχει νόημα η ομαδική αγορά σε ένα προιόν που έχει τιμή στα 50 . Τι τιμή να σου κάνει ο έμπορος? 42, 45 ? Δηλαδή ποιος είναι ο στόχος? Να γλυτώσει κάποιος 5 και να εμπλακεί σε μια διαδικασία αναμονής αρκετών ημερών.

Εν πάση περιπτώσει, το Avclub απέχει από οποιαδήποτε "ομαδική" αγορά αποφασίσετε και δε φέρει καμία ευθύνη για την έκβαση της.
Συνεπώς ενεργείτε με δική σας ευθύνη, αλλά χωρίς γκρίνιες..
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
Re: Απάντηση: DIgea + Module CI TESTED in Salonika (need LG firmware)

Κατ' εμέ δεν έχει νόημα η ομαδική αγορά σε ένα προιόν που έχει τιμή στα 50 . Τι τιμή να σου κάνει ο έμπορος? 42, 45 ? Δηλαδή ποιος είναι ο στόχος? Να γλυτώσει κάποιος 5 και να εμπλακεί σε μια διαδικασία αναμονής αρκετών ημερών.

Εν πάση περιπτώσει, το Avclub απέχει από οποιαδήποτε "ομαδική" αγορά αποφασίσετε και δε φέρει καμία ευθύνη για την έκβαση της.
Συνεπώς ενεργείτε με δική σας ευθύνη, αλλά χωρίς γκρίνιες..

πολυ φασαρια για το τιποτα, μια ιδεα ηταν αν θελουν 10-15 ατομα να μαζευτουν αντι να την παρουν 60 μετα εξοδα αποστολης (γιατι 55 κοστιζει κανονικα) να την παρουν τελικη τιμη γυρο στα 40 το 20αρι το κρατας ανετα για τις βενζινες τις εβδομαδες ή οπως θα ελεγε και ο Σαλονικιος Λακης, "το κανεις σουβλακια ρε φιλε" :grinning-smiley-043
 
Last edited:

project

Established Member
7 November 2007
191
Μοιρες -Κρητη
μια αποροια γιατι εχω χασει επεισοδια.εχω τβ φιλιπς με ενσωματωμενο δεκτη mp2 και υποδοχη για μοντουλα (philips 37pf9731 d) μπορω να δω mpeg4 χωρις να αγορασω δεκτη ?
ευχαριστω.
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
πιστεύω τα παιδιά μπορούν να κανονίσουν ότι θέλουν προκειμένου μέσο κάποιας παραγγελιάς να κερδίσουν κάποια χρήματα
δεν νομίζω ότι είναι κακό αυτό έστω και με κάποια Pm να συνεννοηθούν
 

skyworker

New member
15 January 2010
1
Γειά σας παιδιά, έχω την 42LG7000 δοκιμασα από χθες βάζοντας επιλογή χώρας Δανία αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να βρίσκει τους σταθμούς της Digea να μου βγάζει ωραιότατα την ένδειξη DTV Mega πχ. να φευγει αυτό και σε μια σκοτεινή οθόνη πλέον το σκρήν σέιβερ HD κλπ.
Έβγαλα το συμπέρασμα λοιπόν πως όσοι είμαστε κάτοχοι της παραπάνω τηλεόρασης δεν γλυτώνουμε τον Modoule με τίποτα!!!
Βεβαια στις λίστες του Modoule που κοίταξα δεν μας βρήκα αλλά ελπίζω πως θα μας βάλει η εταιρία μια και άρχισε με τις Σονυ & τις Σαμσουνγκ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει διαφορά η CI CART με την PCMCIA CART ;
γιατί αυτό το slot 'εχει η άτιμη και αν έχει ίσως δεν μπορώ να βάλω τον Module και να αποκωδικοποιητής και να τηλεκοντρολ...
ευχαριστώ για την υπομονή σας, περιμένω απάντηση.
 

panoskarzas

New member
22 October 2007
85
Αυτή η κάρτα, δηλαδή το CAM, δηλαδή η μοντούλα που λέμε είναι τύπου PCMCIA και μπαίνει σε υποδοχή τύπου CI, συνεπώς τέτοιο πρόβλημα δεν θα έχεις...
 

sateliter

Senior Member
9 March 2008
421
Απάντηση: Re: DIgea + Module CI TESTED in Salonika (need LG firmware)

μια αποροια γιατι εχω χασει επεισοδια.εχω τβ φιλιπς με ενσωματωμενο δεκτη mp2 και υποδοχη για μοντουλα (philips 37pf9731 d) μπορω να δω mpeg4 χωρις να αγορασω δεκτη ?
ευχαριστω.

Καλημέρα φίλε. Και εγώ την ίδια απορία έχω, αφού έχω το ίδιο μοντέλο TV. Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν φαίνεται να είναι συμβατή κάποια μοντούλα. Αν γνωρίζει κάποιος φίλος κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο τηλεόρασης, ας μας ενημερώσει. Ευχαριστώ.
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
παιδες ας προσπαθησουμε να το κρατησουμε το θεμα στο "θεμα" LG τηλεορασεις + Digea + Neotion Module NP mpeg2/4 FTA

Neotion_Module_N_4b07c81ae3261.jpg


δεν ξερω για τους φιλους με philips. μονο για LG και τα μοντελα που αναφερω στο 2 post μου.