Γνώμες για το 3D με πολωτικά γυαλιά της LG

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Έχει κανείς γνώμη για τις νέες 3D LCD τηλεοράσεις της LG με πολωτικά γυαλιά; Μιλάω για τα μοντέλα LG LW5500 και LG LW650S. Η δυνατότητα μετάδοσης 3D με πολωτικά γυαλιά επηρεάζει αρνητικά τη λειτουργεία σε τυπικό 2D ρυθμό λειτουργίας, ή όχι; Γενικότερα, σαν 2D τηλεοράσεις (το 3D θα είναι περισσότερο σαν added value) είναι αξιόλογες; Τις έχει δει/αγοράσει κανείς;
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ενδιαφέροντα όλα αυτά, και ποιο πολύ το "κόλπο" στο μεγάλο μοντέλο (αν και δε ξέρω αν πραγματικά θα έχει τη βελτίωση που λένε). Μπορούν αν θέλουν οι διαχειριστές να μεταφέρουν τα post στο νήμα LG TV Line-up 2011 το οποίο δε βρήκα ψάχνοντας (μάλλον η αναζήτηση στο φόρουμ δε δουλεύει και πολύ καλά).

Προσωπικά τα active 3d γυαλιά με ενοχλούν πάρα πολύ. Έχω δοκιμάσει δύο φορές (για 30 λεπτά περίπου κάθε φορά) στην VT20 ενός φίλου και με πιάνει ζαλάδα. Βλέπω σαν καλή περίπτωση μια καλή 2D τηλεόραση με bonus ένα ξεκούραστο 3d, και ας μην είναι full hd.

Για το πρόβλημα που έχει αναφερθεί στο avsforums για κάποια black bars δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης όταν ενεργοποιείται το 3d, έχει κανείς άποψη;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Προφανώς πάμε για αγορά νέας τηλεόρασης.Συνεπώς ας ακολουθήσουμε όλα τα βήματα.1)Απόσταση θέασης 2)Διαθέσιμο budget 3)Τι θα δείχνει.
Το παθητικό 3D είναι κατά βάση ίδιο με το real D των κινηματογράφων.Συνεπώς όλοι έχουμε λίγο πολύ μια γνώμη πάνω σε αυτό.Η LG έχει ανακοινώσει ότι θα λανσάρει τηλεόραση με πλήρη ανάλυση σε παθητικό 3D.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Είδα πρόχειρα την 650s στα mediamarkt στου Ρέντη. Είχα επιρεαστεί απο την "φήμη" που κυκλορορούσε ότι το 3d δεν είναι προβολικό αλλά μόνο απ την οθόνη και προς τα μέσα, ενώ περίμενα πως η αίσθηση του "κοτλέ" που άκουγα (η θέαση των "γραμμών" απο κοντά) θα ήταν έντονη. Τελικά και το 3d μια χαρά προβολικό το είδα με κάποια χαρτάκια, σίδερα και δεν ξέρω γω τι άλλο να βγαίνουν έξω απ την οθόνη, ενώ δεν είδα καμιά ιδιαίτερη αίσθηση κοτλέ ή ιδιαίτερα τις γραμμές αλλά επιφυλάσομαι γιατί ήταν η 42άρα (έστω και αν έβλεπα απ το 1 μέτρο).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση και δεν το ήξερα (και δεν ξέρω αν όντως ισχύει) είναι πως στην lw650s εκτός απο τα 7 πολωτικά γυαλιά δίνουν και 1 active!! ρώτησα γιατί γίνεται αυτό αφού η τηλεόραση είναι για passive 3d και οι πωλητές επέμεναν πως η τηλεόραση μπορεί να παίξει και σε passive και σε active 3d (?!?!!) ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό?
Κατά τα άλλα μου φάνηκε τρομερά ξεκούραστο σαν 3d με σχεδόν καμιά μείωση στην φωτεινότητα!..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Προφανώς πάμε για αγορά νέας τηλεόρασης.Συνεπώς ας ακολουθήσουμε όλα τα βήματα.1)Απόσταση θέασης 2)Διαθέσιμο budget 3)Τι θα δείχνει.
Το παθητικό 3D είναι κατά βάση ίδιο με το real D των κινηματογράφων.Συνεπώς όλοι έχουμε λίγο πολύ μια γνώμη πάνω σε αυτό.Η LG έχει ανακοινώσει ότι θα λανσάρει τηλεόραση με πλήρη ανάλυση σε παθητικό 3D.

Δε ξέρω ακόμα αν "πάω" για αγορά. Είμαι στη γενικότερη αναζήτηση. Τώρα έχω μία Samsung 40A656. Σίγουρα πάω για 47 ίντσες, ίσως και για 55, οι 40 είναι λίγες. Σίγουρα όχι Plasma (δε θέλω να νταντεύω τις συσκευές μου). Σίγουρα όχι Active 3D, αφού με ενοχλεί, οπότε, ή με passive 3d ή χωρίς 3d. Σίγουρα όχι Sony (δεν εγκρίνω τις πρακτικές της εταιρείας).
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Υπάρχει κάποιο όριο στο budget ή απλά πάμε σε ότι ποιοτικότερο;
Τα καλύτερα μοντέλα lcd είναι εφοδιασμένα και με 3D.Συνεπώς μπορεί να είναι εξαιρετική 2D και απλώς να έχει και το 3D σαν ένα feature (οι περισσότεροι κάτοχοι 3D τηλεοράσεων μόνο με αυτό το σήμα δεν τις τροφοδοτούν).Η Sony πλέον μπορώ να πω ότι κατασκευάζει εξαιρετικές τηλεοράσεις στο ίδιο επίπεδο ποιότητας εικόνας με την Samsung.
Οπότε οι προτάσεις διαμορφώνονται ως εξής:

55''-Samsung 55D7000-D8000.
55''-Samsung 55D6500
55''-Sony 55EX720
52''-Sony LX 900,HX 900
55''-Sony NX 810.

Αυτές είναι οι κορυφαίες lcd του 2010-2011.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η Sony απορρίπτεται λόγω πολιτικών της εταιρείας, όχι λόγω ποιότητας. Και την καλύτερη τηλεόραση να είχε, δε θα την προτιμούσα.

Από αυτά που διαβάζω είμαι όλο και πιο κοντά στην 55LW650 της LG. Θα προσπαθήσω να τη δω κι από κοντά.
 

k2r2

Established Member
23 March 2011
105
Η Sony απορρίπτεται λόγω πολιτικών της εταιρείας, όχι λόγω ποιότητας.
Tί πρόβλημα υπάρχει με την πολιτική της εταιρίας φίλε?

Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι άμεσα για την ΕΧ720
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Tί πρόβλημα υπάρχει με την πολιτική της εταιρίας φίλε?

Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι άμεσα για την ΕΧ720

Δεν αναφέρομαι ειδικά στις τηλεοράσεις, αλλά στην ιστορία της. Rootkits, πειραγμένα audio cd, minidisk, bluray, DRM ... προσωπική άποψη πάντα.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Με τις πατέντες της δηλαδή υπάρχει πρόβλημα;
Σαν γενικός κανόνας της αγοράς ανάλογα με την ποιότητα των προιόντων τους (τηλεοράσεις εδώ) κατατάσονται ως εξής

1)Samsung
2)Sony (Είναι στο ίδιο επίπεδο...)
3)LG

Αλλά και η LG έχει κάποιες ενδιαφέρουσες υλοποιήσεις,εστιάζοντας στο ''Value for money''.