Ρακ

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καιρό τώρα ήθελα να απαλάξω τα μηχανάκια μου απ' το τραπεζάκι της τηλεόρασης που ίσα που τα αντέχει.
Κι επειδή δεν είναι μόνο οι Κινέζοι αντιγραφείς,αποφάσισα να προσπαθήσω κάτι.
Η συνέχεια στις φώτο...

P1354_10-10-12.jpgP1355[01]_10-10-12.jpgP1355[02]_10-10-12.jpgP1355_10-10-12.jpg

(Στις φωτογραφίες είναι ο συνεργάτης,εργοδηγός και καλός μου φίλος,όχι εγώ.)

Πως σας φαίνεται;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Φυσικά έχουν ακόμα αρκετή δουλίτσα,θα ποστάρω προσεχώς την συνέχεια...
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Σωκράτη να υποθέσω ότι πάνω σε κάθε ράφι θα τοποθετήσεις ξύλινη πλατφόρμα? Έχω και μια υποψία ότι η λαμαρίνα που έχεις χρησιμοποιήσει είναι λεπτή (εγώ θα επέλεγα να έχει ~5mm πάχος). Θα σε συμβούλευα επίσης να γεμίσεις τους κυλίνδρους με άμμο πριν τους κλείσεις (ή σκάγια ακόμα καλύτερα αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος).
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η λαμαρίνα είναι 3μμ αλλά ειδικών χρήσεων,(λατομική γαρ...)
Οι κύλινδροι δεν πρόκειται να κλείσουν,οι χρυσές τους τάπες θα μπαινοβγαίνουν όπως και στο αληθινό.
Τα ράφια θα στέκονται σε ακίδες επίσης όπως στο αληθινό (φαίνονται λιγάκι οι έτοιμες τρύπες τους.
Εγώ απλώς το έκανα λίγο πιο δύσκολο κι έχουν τρία ράφια το καθένα.Και φυσικά κουμπώνουν απολύτως το ένα με το άλλο.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Φίλε Σωκράτη κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τα έργα τέχνης!

Κάτι τέτοιο σκετόμουν και εγώ αλλα δεν είχα καταλήξει, μιλάμε μου έδωσες υλικό για σκέψεις!!
Σεπαρακαλώ συνέχισε δυναμικά και όταν με το καλό τελειώσεις πολύ θα ήθελα να με/μας διαφωτίσεις με ένα κατα προσέγγιση κοστολόγιο καθώς και πηγές πρώτων υλών.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες αυτήν την δημιουργία μαζί μας.

Θα επανέρχομαι με απορίες κατα καιρούς..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

Φίλε Σωκράτη κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τα έργα τέχνης!

Κάτι τέτοιο σκετόμουν και εγώ αλλα δεν είχα καταλήξει, μιλάμε μου έδωσες υλικό για σκέψεις!!
Σεπαρακαλώ συνέχισε δυναμικά και όταν με το καλό τελειώσεις πολύ θα ήθελα να με/μας διαφωτίσεις με ένα κατα προσέγγιση κοστολόγιο καθώς και πηγές πρώτων υλών.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες αυτήν την δημιουργία μαζί μας.

Θα επανέρχομαι με απορίες κατα καιρούς..

Να 'σαι καλά φίλε μου κι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Θα κάνω ότι μπορώ να δώσω όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορώ,τόσο τεχνικά όσο και σχετικά με το κοστολόγιο.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Όμορφα κομμάτια, και από ότι φαίνεται κάνεις καλή δουλειά. Μπράβο που ''πιάνουν'' τα χέρια σου !!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

Όμορφα κομμάτια, και από ότι φαίνεται κάνεις καλή δουλειά. Μπράβο που ''πιάνουν'' τα χέρια σου !!

Σε ευχαριστώ πολύ.Πρώτη προσπάθεια είναι και η αλήθεια είναι πως τα βασικά υλικά είναι πράγματα με τα οποία δουλεύω κάθε ημέρα.
Ίσως αν τα είχα παραγγείλει ακριβώς για το συγκεκριμένο κομμάτι το αποτέλεσμα να ήταν πολύ καλύτερο.Το καλό είναι πως οι βασικές αρχές και η λειτουργικότητα υπάρχει.
Και ευτυχώς έχω κρατήσει μια τις αρχικές μετρήσεις ώστε ακόμα και δέκα να φτιάξω,να κουμπώνουν το ένα επάνω στο άλλο.
Το αποτέλεσμα θα δείξει!
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Κατ αρχας μπραβο για την προσπαθεια φιλε! φαινονται πολυ ομορφα!..μια παρατηρηση μοναχα... για να ναι σωστο ρακ, καλο θα ταν να χει και καμια διαταξη αποροφησης κραδασμων, περα απτις κατω ακιδες φιλε.. ισως εκει που πατανε τα ραφια καποιο ελαστικο παρεμβυσμα..αλλιως ειναι κοινη ραφιερα, οχι ρακ..:ernaehrung004:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

Κατ αρχας μπραβο για την προσπαθεια φιλε! φαινονται πολυ ομορφα!..μια παρατηρηση μοναχα... για να ναι σωστο ρακ, καλο θα ταν να χει και καμια διαταξη αποροφησης κραδασμων, περα απτις κατω ακιδες φιλε.. ισως εκει που πατανε τα ραφια καποιο ελαστικο παρεμβυσμα..αλλιως ειναι κοινη ραφιερα, οχι ρακ..:ernaehrung004:

Εννοείς ανάμεσα στο σίδερο,τις ακίδες και το ξύλο;
Δεν έχω δει το κάτω μέρος απ´τα ράφια της Audio Magic να σου πω την αλήθεια.
Θα το κοιτάξω όμως.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

Κατ αρχας μπραβο για την προσπαθεια φιλε! φαινονται πολυ ομορφα!..μια παρατηρηση μοναχα... για να ναι σωστο ρακ, καλο θα ταν να χει και καμια διαταξη αποροφησης κραδασμων, περα απτις κατω ακιδες φιλε.. ισως εκει που πατανε τα ραφια καποιο ελαστικο παρεμβυσμα..αλλιως ειναι κοινη ραφιερα, οχι ρακ..:ernaehrung004:

(Αν κοιτάξεις τις λαμαρίνες,έχουν τις τρύπες που μπαίνουν οι ακίδες στις οποίες πατάει το ξύλο.Που ακριβώς να μπει το ελαστικό; )
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
χμμ..θα μπει ξυλο πανω απτην λαμαρινα?.. αν βαλεις καποιο σιλικονουχο φυλο αντις για ακιδες?.η φελο..κατι να αποσβενει κραδασμους..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

χμμ..θα μπει ξυλο πανω απτην λαμαρινα?.. αν βαλεις καποιο σιλικονουχο φυλο αντις για ακιδες?.η φελο..κατι να αποσβενει κραδασμους..

Ναι,ξύλο το οποίο πατάει σε ακίδες.Τώρα,θα μπορούσα στα σημεία που πατάει το ξύλο να κάνω εσοχές
και να τοποθετήσω μικρές,ροδέλες (εσωτερικά στο ξύλο) από αντικραδασμικά υλικά που χρησιμοποιώ και στο λατομείο.
(Μπαίνουν κάτω απ' τα κόσκινα των αδρανών.)
Δεν είναι και τίποτα δύσκολο,θα δω.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
ναι, φαντασου οτι μπορεις να βαλεις οπου μπορεις ελαστικοειδη υλικα, ωστε να αποροφανε κραδασμους γενικα.. και παλι μπραβο για την προσπαθεια!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρακ

Δες κι αυτό το υλικό αντί για ξύλο.

http://www.sorbothane.com/

Γνωστό το υλικό.Ξύλο εννοώ τα ράφια.Βγαίνει η σορμποθάνη σε τάβλες;
Γιατί εναλλακτικά σκεφτόμουν αντί για τα ξύλινα ράφια να βάλω από διάφανο τεφλόν.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η συνέχεια.....
 

Attachments

  • P1207[01]_12-10-12.jpg
    P1207[01]_12-10-12.jpg
    105.9 KB · Views: 496
  • P1207[02]_12-10-12.jpg
    P1207[02]_12-10-12.jpg
    80.8 KB · Views: 494
  • P1207_12-10-12.jpg
    P1207_12-10-12.jpg
    93.2 KB · Views: 494
  • P1335_12-10-12.jpg
    P1335_12-10-12.jpg
    81.4 KB · Views: 493
  • P1336[01]_12-10-12.jpg
    P1336[01]_12-10-12.jpg
    85.1 KB · Views: 494
  • P1336_12-10-12.jpg
    P1336_12-10-12.jpg
    98.9 KB · Views: 496

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μετά τα δυο πρώτα χέρια αστάρι,ακολουθεί ένα χέρι τσασικότ ελαστικό (το μαύρο) και ένα χέρι χρώμα (το γκρι).
Αύριο μάλλον θα βαφτεί και τα τελευταία χέρια.