Benchmark DAC2 HGC. Η επιστροφή...

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: η Bencmark επιστρέφει

Απο ότι διακρίνω στις προδιαγραφές το DSD έχει αρχίσει να γίνεται της μόδας, καλό σημάδι γουστάρω!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: η Bencmark επιστρέφει

Απο ότι διακρίνω στις προδιαγραφές το DSD έχει αρχίσει να γίνεται της μόδας, καλό σημάδι γουστάρω!!
Απ' ότι βλέπω στις προδιαγραφές δεν αναπαράγει εγγενώς (natively) τη DSD εγγραφή, αλλά, όπως φαίνεται, τη μετατρέπει πρώτα σε PCM. Επί λέξει αναφέρει:

Native DSD Conversion
Conversion, όχι playing ή Decoding. Ακόμα κι' έτσι όμως, έχεις δίκιο. Ανταποκρίνεται στην επιθυμία των αγοραστών να ακούνε τις DSD Εγγραφές που έχουν ή κατεβάζουν. Και μιά προσθήκη από την Benhmark στον κόσμο των μετατροπέων είναι πάντα ευπρόσδεκτη...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: η Benchmark επιστρέφει

Sonus μπορεί να μας μπερδεύει το ‛conversion’. Δεν έχω χρόνο να δώ τα ενδότερα του benchmark. Αν το DAC chip του υποστηρίζει dsd (και δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ή τσιπάκι που να χαλά τη σουπα) πιθανά να μη μετατρέπει σε PCM και να παίρνει κατευθείαν DSD. Όποιος βρει χρόνο ας ρίξει μια ματιά PLZ!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
Re: η Benchmark επιστρέφει

Όντως το native είναι οξύμωρο σε σχέση με το conversion ... δεν έχει λογική, άλλωστε μιλάμε για ολοκαίνουριο προϊόν που καλό θα ήταν να έχει στην φαρέτρα του την απευθείας αναπαραγωγή dsd για να σταθεί απέναντι στα εκατοντάδες ντακς του πλανήτη... διαφορετικά με το πλαγκ-ιν του φου όλοι ακούμε τις dsd ηχοφραφήσεις μας, μόνον μετά από την μετατροπή τους...
 
Re: η Benchmark επιστρέφει

Sonus μπορεί να μας μπερδεύει το ‛conversion’. Δεν έχω χρόνο να δώ τα ενδότερα του benchmark. Αν το DAC chip του υποστηρίζει dsd (και δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ή τσιπάκι που να χαλά τη σουπα) πιθανά να μη μετατρέπει σε PCM και να παίρνει κατευθείαν DSD. Όποιος βρει χρόνο ας ρίξει μια ματιά PLZ!

"All digital inputs on the DAC2 HGC support native DSD conversion. DoP 1.0 is automatically detected on all digital inputs, and the system seamlessly switches to native DSD conversion. DoP 1.0 is supported by many media players, and DSD downloads are now available from several sources." Οπότε σίγουρα DSD over PCM (πακετάρουν το DSD stream σε ένα κλασικό 24-bit/176 kHz PCM) από τις ψηφιακές του εισόδους.. Απ´ ότι φαίνεται παίζει κανονικά και από την USB..

Φυσικά φοράει Sabre32.. :D

To volume control είναι ψηφιακό (DSP) για τις ψηφιακές πηγές..

“The DAC2 HGC avoids these problems by maintaining at least 3.5 dB of headroom in the entire conversion system,” Αυτό δεν το καταλαβαίνω.. 0db is 0db, peak is peak. Εννοεί στο αναλογικό στάδιο;

Από τελεστικούς φοράει LME49860.

Επίσης έχουμε Burr-Brown SRC4392 στην είσοδο όπως και Xilinx FPGA.


Έχουν να γραφτούν πολλές σελίδες για το μηχανάκι.. και δικαίως..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: η Benchmark επιστρέφει

Υπάρχουν κι'αλλού πορτοκαλιές... http://mytekdigital.com/hifi πέραν οτι το έχω και το έχω δεί και ακούσει με τα ματάκια και τα αυτάκια μου κα παίζει "καθαρό" DSD (mac & Audirvanna plus) πιστεύω οτι είναι και πολύ καλύτερο απο το παλιό benchmark το οποίο παραείναι κλινικό για τα γούστα μου..

To τελευταίο μου σχόλιο δεν έχει να κάνει με το υπο συζήτησην νέο benchmark που σίγουρα θα είναι ανταγωνιστικό του Mytek, απλά ήθελα να πώ κυρίως για την dsd λειτουργικότητα του Mytek.
 
Last edited:
Re: η Benchmark επιστρέφει

...οπότε, κρίμα ...

Όχι, δεν είναι κακό αυτό! Ουσιαστικά native DSD είναι.. και υποψιάζομαι ότι υποστηρίζει και το "κλασικό" DSD που ξέρουμε και αγαπάμε.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Re: η Benchmark επιστρέφει

DSD over USB με την κλασική έννοια δεν υπάρχει.
Το benchmark υποστηρίζει αναπαραγωγή DSD με τη χρήση DoP ... οτι δηλαδή και οι υπόλοιποι (Mytek,dCS κτλ ...)

Στα PC αναπαραγωγή native DSD υλικού έχεις με bitstreaming είτε με ASIO 2.0 είτε με DoP & WASAPI (event).
Ο μόνος player που υποστηρίζει native DSD playback στα pc είναι ο jRiver.

Native DSD έχουμε και στo linux (ο Τάσος ξέρει καλύτερα)
Σε MAC OSX με κάθε επιφύλαξη έχουμε μόνο DoP με Audio Νirvana & ΗQplayer.

... και το mytek και το dCS παίζουν με DoP

περισσότερα εδώ : DSD-Guide | DoP Open Standard

Επιστημονικά στέκει μιας και το μόνο κοινό με το PCM είναι ο τρόπος πακεταρίσματος και το I2S.
Ολες οι μετατροπές DAC και τα φιλτρα είναι σε DSD οπότε δεν έχουμε καμία μετατροπή σε PCM πριν μετατραπεί οτιδήποτε από ψηφιακό σε αναλογικό.

Στην πράξη δεν ξέρω τι γίνεται ούτε έχω σκοπό να ασχοληθώ.
Λογικά αυτά τα μηχανήματα θα τα ξεσκίσουν στις μετρήσεις.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: η Benchmark επιστρέφει

Μα τι στο καλο παθανε ολοι μ αυτες τις σαυρες...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: η Benchmark επιστρέφει

Ομαδική παράκρουση είναι βρε.. Τι άλλο μπορεί να είναι; :p

Και μιλάμε για τσιπάκι που κυκλοφορεί ήδη πάνω από 2 χρόνια στην αγορά...

Ε τοτε ειναι καιρος να το ανακαλυψουν κι οι κατασκευαστες
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: η Benchmark επιστρέφει

Δε νομίζω να είναι cool ούτε σήμερα …

Οι portioli και DimDim καλά τα λένε,
δηλαδή native DSD είναι!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: η Benchmark επιστρέφει

Portioli οι πληροφορίες που μεταφέρεις έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. :smile:
Τα πράγματα ξεκαθαρίζουν λοιπόν. Έχουμε Native DSD playing. Επομένως στον κόσμο της DSD αναπαραγωγής προστέθηκε και η Benchmark. Πολύ θετική κίνηση. Για την Benchmark, που ομολογουμένως είχε μείνει πίσω απέναντι στον ανταγωνισμό.
Και για όλους τους φίλους της DSD εγγραφής και αναπαραγωγής. Που περιμένουμε τις εξελίξεις με ανεβασμένο ενδιαφέρον...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
benchmark DAC2 HGC

Γειά σας αγαπητοί συμφορουμήτες, τώρα ξαφνικά άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η αλήθεια είναι πως το φαντάζομαι ως συνδυασμό προενισχυτή και dac. Δείχνει να έχει ότι χρειάζομαι. Παίζει τα πάντα από τη usb, υπόσχεται εξεζητημένο έλεγχο έντασης, έχει htpassthrough, σύνδεση xlr και βαρύ βαρύ όνομα.

Το έχει ακούσει κανείς? Και μήπως ξέρουμε και πόσο περίπου βγαίνει?