Αλλαγή Χρώματος = Αλλαγή...Ήχου;

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Εστω οτι ο ηχος ενος ηχειου μας αρεσει, αλλα το χρωμα της καμπινας του ειναι ακαταλληλο προς...εκθεση στο σπιτι, στο οποιο κυριαρχουν αλλοι χρωματισμοι. Προκειμενου λοιπον να "εξευμενισουμε" το ετερον ημισυ, για τους νεους συντροφους στο σαλονι (που ειναι ο χωρος της, κυριως) ωστε να τ6α απολαμβανουμε χωρις γκρινια , μας περναει η σκεψη να παμε στο μαστορα και να αλλαξουμε το χρωμα της καμπινας. Απο, πχ, οξυα να το κανουμε σκουρα κερασια (σε...λουστραδορο, οχι λακκες και τετοια). Υπαρχει περιπτωση:
- να μην επιτρεπεται κατι τετοιο απο τον κατασκευαστη/αντιπροσωπο (εγγυηση κλπ); χωρις βεβαια ξηλωμα καπλαμαδων κλπ, απλα αλλαγη χρωματος
- και, κυριως, ολη αυτη η ενεργεια να επηρεασει το "στησιμο' και "δεσιμο" του ηχητικου πεδιου προς τα χειροτερα και γιατι;
 
Last edited by a moderator:

dimitris_ath

Established Member
15 January 2008
121
Re: ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ = ΑΛΛΑΓΗ...ΗΧΟΥ;

Εαν το εκανες σε ενα μουσικό όργανο ο νεος ηχος θα ειχε διαφορα απο τον παλαιο, τωρα το καλυτερο η το χειροτερο ειναι μια μεγαλη κουβεντα πολυ εξειδικευμενη που βασιζεται στα πειραματα...

Σε ενα ηχειο τωρα που το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι μασιφ ξυλο αλλα μονο ενας καπλαμας δε νομιζω οτι θα αλλαξει τοσο πολυ ο ηχος...

Τωρα για το κομματι της εγγυησης καλυτερα να μιλησεις με τον αντιπροσωπο...

Απο οτι καταλαβαινω τα ηχεια σου πρεπει να ειναι καινουρια μηπως σου αλλαζαν το ζευγαρι με καποιο πιο κοντα σε αυτο που ψαχνεις απο εκει που τα πηρες εαν υπαρχει καλη διαθεση και ειναι διαθεσιμο κατι αλλο...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ = ΑΛΛΑΓΗ...ΗΧΟΥ;

Δεν τα πηρα ακομη, αλλα ειναι περιπτωση που ισως αντιμετωπισω συντομα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ = ΑΛΛΑΓΗ...ΗΧΟΥ;

Εαν το εκανες σε ενα μουσικό όργανο ο νεος ηχος θα ειχε διαφορα απο τον παλαιο,

Πολύ δύσκολο. Είναι σαν να λες ότι το ίδιο synth σε ασημένιο, έχει διαφορά στον ήχο από το μαύρο.
Ή αν μιλάμε για ακουστικά όργανα, το ίδιο πιάνο σε μαύρη λάκα και το ίδιο σε φινίρισμα καρυδιάς, έχει άλλο ήχο.

Δεν πρόκειται για βιολί που το περνάνε βερνίκι. Ηλεκτρικός μετατροπέας ενέργειας είναι το ηχείο.

100% η αλλαγή θα είναι ψυχολογική.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να αφαιρέσεις όλες τις μονάδες ακροδέκτες κ.ο.κ. πριν το βάψιμο. Δε νομίζω καμία αντιπροσωπία να συμφωνούσε αλλά εάν συζητάς για συγκεκριμένη αντιπροσωπία και όχι γενικά, ρώτα τους!
Συν το ότι θα κοστίσει κιόλας…
Οπότε γιατί να μπλέκεις?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Re: ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ = ΑΛΛΑΓΗ...ΗΧΟΥ;

Ή αν μιλάμε για ακουστικά όργανα, το ίδιο πιάνο σε μαύρη λάκα και το ίδιο σε φινίρισμα καρυδιάς, έχει άλλο ήχο.
Όταν αγόρασα το πιάνο μου υπήρχε το ίδιο μοντέλο σε μαύρη λάκα, άσπρη λάκα, και 4 διαφορετικά βερνίκια. Και τα έξι ακούγονταν διαφορετικά.
 
28 June 2006
2,941
Τα πιάνα ακούγονται διαφορετικά γιατί το περίβλημά τους είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα. Τα κουτιά των ηχείων φτιάχνονται με κριτήριο τη μέγιστη ακαμψία, δεν συνεισφέρουν δηλαδή -κατά το δυνατόν φυσικά- στον ήχο.
Δεν παθαίνει τίποτα ο ήχος αν αλλάξεις .. χρώμα στις καμπίνες. Η αλλαγή όμως, ανάλογα και με το πως είναι ήδη φινιρισμένο, μπορεί να είναι από δύσκολη ως αδύνατη.
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Αγαπητέ, θα μας πεις ποια ηχεία ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις?


Αν τα ηχεία σου είναι μεγάλες κόρνες και αλλάξεις το χρώμα στο εσωτερικό (κούρμπα) της κόρνας από γυαλιστερό σε ματ, θα αλλάξει ο ήχος τους. Αν τα ηχεία που θες να αγοράσεις είναι του στυλ bosendorfer ή harbeth που η καμπίνα συμμετέχει στο ήχο, τότε ίσως να αλλάξει ο ήχος.

Αν τα ηχεία σου είναι κούτας (κουτιού δηλαδή :) ) και είναι φτιαγμένα έτσι ώστε η καμπίνα τους να είναι ακουστικά αδρανής (όπως το 95% των ηχείων δηλαδή - όχι ότι είναι ακουστικά αδρανής σε όλα αλλά τελος πάντων ο κατασκευαστής προσπάθησε να την κάνει όσο μπορεί περισσότερο αδρανή - δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως τώρα....), τότε δεν θα αλλάξει κάτι με την προϋπόθεση ότι όταν θα τα βάψεις θα συνεχίζουν να εφάπτονται σωστά τα μεγάφωνα στην καμπίνα.

Απλά πράγματα
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Υπαρχουν και απιθανες μεμβρανες της 3Μ (και αλλω εταιριων) που μπορεις με λιγη προσπαθεια και πολυ ορεξη να τα κανεις οπως θες. Ακομη και με κεβλαρ λουκ. ;-)
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Nτίνο, σαν αυτή τη μεμβράνη λες?

attachment.php
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Όντως.... ωραία μεμβράνη! :flipout:


(αν και δεν μου αρέσουν οι μεμβράνες look carbon.... αυτή όμως είναι βρε παιδί μου............)
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Ψιτ ΒΜWακηδες - τις ...μεμβρανες σας κι αλλου:):):)
Λοιπον, επειδη τα ATC 40 ειναι ΚΑΛΑ ηχεια (με ...απαιτησεις Θεάς!) αλλα το χρωμα τους, οχι το μαυρο αλλα εκεινο το "τιειναιαυτοτωρα", δεν ειναι για σαλονια καφεκερασιωτικα, ελεγα να τα κανω...λιφτινγκ, αν τελικα αποφασισω να παρω αυατα. Θελουν λυσιμο, αλλα το γιατι δεν καταλαβα: ετσι κι αλλιως η μπαφλα θα παραμεινει μαυρη, απλα τα πλαϊνα "ξυλα" θα βαφτουν. Ωστοσο, τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο αυτο το "μαμισιο" (που λενε και οι ...BMWακηδες:)) χρωμα!
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
OK, δικός μας είσαι.

ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να μπουν τα ATC 40 σπιτι μου σε αυτό το κερασο-τισκ@τ@ χρώμμα ειναι αυτό. Μου θύμιζαν εισαγωγική ραφιέρα της Νεοσετ.

Αποψη μου ότι το ένα και μοναδικό χρώμμα για αυτά τα ηχεία ειναι το μαύρο. Του δίνει άλλη αρχοντιά, πίστεψε με.
Δεν παίζει να τα παραγγείλεις σε μαύρο? Οταν τα αγόρασα δεν υπήρχαν διαθέσιμα και τα έκανε ο Θέμης παραγγελία από αγγλία. Ευτυχώς δεν περίμενα αρκετα.

Στο ερώτημα σου τώρα δεν νομίζω να αλλάξει κατι με την αλλαγή του χρώμματος. Ισως σε κάποιο άλλο fullrange ηχείο με λεπτά τοιχόματα το οποίο παλεται ολόκληρο ίσως κάτι να άλλαζε. Οχι ομως στα ATC.

H μόνη συμβουλή είναι ότι επειδή το ηχείο αυτό ειναι ιδιαίτερο πριν το βάψεις βεβαιώσου ότι ειναι αυτό το οποίο θα σε συντροφεύσει πολλα πολλά χρόνια. Αν το βάψεις και μετά πας να το πουλήσεις πιστεύω οτι θα δυσκολευτείς να το δώσεις. Το ιδανικοτερο βεβαια ειναι να βεβαιωθείς ότι αυτό είναι το ηχείο σου πριν το αγοράσεις.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
"Το ιδανικοτερο βεβαια ειναι να βεβαιωθείς ότι αυτό είναι το ηχείο σου πριν το αγοράσεις. "

Σωστα Κωστα, αλλα με το συγκεκριμμενο ειναι πολυ δυσκολο να "βεβαιωθεις", γιατι εχει πολλες απαιτησεις σε ενισχυτικα! Περισσοτερα σε λιγο στο αντιστοιχο θεμα για τα ATC.
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Εστω οτι ο ηχος ενος ηχειου μας αρεσει, αλλα το χρωμα της καμπινας του ειναι ακαταλληλο προς...εκθεση στο σπιτι, στο οποιο κυριαρχουν αλλοι χρωματισμοι. Προκειμενου λοιπον να "εξευμενισουμε" το ετερον ημισυ, για τους νεους συντροφους στο σαλονι (που ειναι ο χωρος της, κυριως) ωστε να τ6α απολαμβανουμε χωρις γκρινια , μας περναει η σκεψη να παμε στο μαστορα και να αλλαξουμε το χρωμα της καμπινας. Απο, πχ, οξυα να το κανουμε σκουρα κερασια (σε...λουστραδορο, οχι λακκες και τετοια). Υπαρχει περιπτωση:
- να μην επιτρεπεται κατι τετοιο απο τον κατασκευαστη/αντιπροσωπο (εγγυηση κλπ); χωρις βεβαια ξηλωμα καπλαμαδων κλπ, απλα αλλαγη χρωματος
- και, κυριως, ολη αυτη η ενεργεια να επηρεασει το "στησιμο' και "δεσιμο" του ηχητικου πεδιου προς τα χειροτερα και γιατι;

Κατά τη γνώμη μου (και χωρίς να είμαι επιπλοποιός ή επαγγελματίας του χώρου), η εκ'νέου βαφή της καμπίνας θα είχε μάλλον απογοητευτικά αποτελέσματα και εξηγούμαι :

Κατ'αρχάς θα έπρεπε να τριφτεί η τελική επικάλυψη βερνικιού, με μεγάλη πιθανότητα της καταστροφής του καπλαμά, ο οποίος έχει πάχος μερικά χιλιοστά (1-2mm).
Επιπρόσθετα, ακόμη και αν ήταν επιτυχημένο το πρώτο στάδιο της απομάκρυνσης του βερνικιού,
θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να απομακρύνεις ομοιόμορφα το -κολακευτικό αυτό- χρώμα ;) από τον καπλαμά, χωρίς να αποκαλυφθεί το mdf από κάτω....

Μια εναλλακτική με μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας είναι να σφαιρεθεί το βερνίκι και να χρησιμοποιηθεί κάποια βαφή λάκας, η οποία θα κάλυπτε τις όποιες ατέλειες θα έμεναν από το τρίψιμο και μαζί της και τα νερά του ξύλου.

Το κακό είναι πως η βαφή με λάκα (ιδιαίτερα της γυαλιστερής) είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί μαστοριά και εμπειρία,
ειδικά από τη στιγμή που πρόκειται για μια επιφάνεια σχετικά μικρή και με ασυνέχειες.
Βέβαια όλα αυτά ίσως συνεπάγονται κάποια διαφοροποίηση των ηχητικών χαρακτηριστικών των ηχείων, κάτι το οποίο υπάρχουν αρμοδιότεροι να κρίνουν.

Εάν όλα αυτά σου φαίνονται πολύπλοκα, τότε η πολύ καλή ιδέα του @Ntinos P. είναι μια εναλλακτική που ίσως σε βγάλει από τη δύσκολη θέση.
(Απ´ότι ξέρω είναι και σε μεγάλο ποσοστό -αν όχι πλήρως- αναστρέψιμη...)

Φυσικά τα παραπάνω σου τα γράφω με πάσα επιφύλαξη, διότι όπως προείπα δεν είμαι επαγγελματίας.
Για να είσαι απόλυτα εξασφαλισμένος απευθύνσου σε κάποιον έμπειρο τεχνίτη εμπιστοσύνης, ο οποίος θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Περιμένουμε νέα από την "εγχείρηση" και μακάρι να πάνε όλα καλά και να είναι και το έτερον ήμισυ ευχαριστημένο...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
.. απευθύνσου σε κάποιον έμπειρο τεχνίτη εμπιστοσύνης, ο οποίος θα σε κατατοπίσει καλύτερα.......

τονίζω το εμπιστοσύνης που είπε ο φίλος γιατί όλοι μας έχουμε ψιλοκαεί από "μαστόρια" με την κακή έννοια.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: Αλλαγή Χρώματος = Αλλαγή...Ήχου;

.....................................................................
Μια εναλλακτική με μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας είναι να σφαιρεθεί το βερνίκι και να χρησιμοποιηθεί κάποια βαφή λάκας, η οποία θα κάλυπτε τις όποιες ατέλειες θα έμεναν από το τρίψιμο και μαζί της και τα νερά του ξύλου.

Το κακό είναι πως η βαφή με λάκα (ιδιαίτερα της γυαλιστερής) είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί μαστοριά και εμπειρία,
ειδικά από τη στιγμή που πρόκειται για μια επιφάνεια σχετικά μικρή και με ασυνέχειες.
....................................................................
Ο Θ.Ζ., τον οποιο ρωτησα σχετικα, μου ειπε οτι γινεται βαφη με λακα (με μια χρηματικη επιβαρυνση, φυσικα), συνεπως, υποθετω, οι ηχητικες διαφορες δεν πρεπει να υφιστανται. Αλλα η λακα ειναι ΜΑΥΡΗ, που δεν θελουμε με τιποτα! Οποτε...ηττα βαρια!
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή Χρώματος = Αλλαγή...Ήχου;

Ο Θ.Ζ., τον οποιο ρωτησα σχετικα, μου ειπε οτι γινεται βαφη με λακα (με μια χρηματικη επιβαρυνση, φυσικα), συνεπως, υποθετω, οι ηχητικες διαφορες δεν πρεπει να υφιστανται. Αλλα η λακα ειναι ΜΑΥΡΗ, που δεν θελουμε με τιποτα! Οποτε...ηττα βαρια!

Καλά και αυτοί οι χριστιανοί...χάθηκε να πάρουν μερικά κιλά άσπρης λάκας ? ;)


Να υποθέσω πως ο κύριος Θ.Ζ. είναι ο αντιπρόσωπος και πως αναφέρεσαι στο εργοστασιακό βάψιμο ?
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
τονίζω το εμπιστοσύνης που είπε ο φίλος γιατί όλοι μας έχουμε ψιλοκαεί από "μαστόρια" με την κακή έννοια.

Όντως θέλει μεγάλη προσοχή, ειδικά όταν πρόκειται για κοσμήματα αξίας ~2.500 ευρώ.....