Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

nicoven

New member
11 October 2010
82
Καλημερα σε όλους.

Χαζεύοντας για ηχεία δαπέδου (αυστηρα), επιλέγω για μελετη αυτά τα 3 μοντέλα για πιθανή αναβάθμιση του συστηματος μου (Unison Research S6 - Chario Millenium 2).

Δεν είμαι ειδικός και μπορεί να συγκρίνω ανόμοια πράγματα, γιαυτό και ζηταω την βοήθεια σας στην επιλογη των καλύτερων απο τα 3.
Ο χώρος είναι 20 τετραγωνικά και δεν ακούω συνηθως σε μεγαλες εντασεις.

Φυσικα και σκοπευω να τα ακούσω απο κοντα καποια στιγμη αλλα προς το παρον οποιος γνωρίζει και θέλει, ας παραθέσει εδω, την άποψη του και ας λάβει υπόψη το γεγονος οτι κάποια στγμή θα αναβαθμιστει και ο ενισχυτης (πιθανως με τον ομοσταυλο S8).

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
ως κάτοχος των millenium 2 κι εγώ θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις προς ενισχυτή μεριά για να κάνεις αναβάθμιση.

O unison που έχεις είναι πολύ καλός ενισχυτής αλλά πολύ λίγος για αυτό που μπορούν τα ηχεία να βγάλουν!

Τα ηχεία υπερκαλύπτουν τα 20 τετραγωνικά που έχεις αδιαμφισβητιτα.

Να αλλάξεις ηχείο και να κρατήσεις τον s6 θα σου δώσει ένα διαφορετικό αλλά πιθανότατα πολύ χειρότερο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις τώρα.

Προσανατολίσου σε κάποιον push pull με περισσότερα βατ.

Θα σου συστήσω τους μεγάλους τελικούς των αδερφών Τσακιρίδη (ίσως με τον ομόσταυλο προ τους).

Θα μπορείς να ακους σε χαμηλές εντάσεις όπως ακούς αλλά με έναν ηχητικό όγκο που δε θα το πιστεύεις (=σωστή οδήγηση)
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

Στέργιο, καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ενας φιλος ηρθε σπιτι με τα Audiovector m3 signature και τα συνδεσαμε στον ενισχυτη μου.
Ακουστηκαν καλα και με περισσοτερο μπασο απο τα δικα μου καθως επισης και οτι παιζανε πιο δυνατα, ισως λογω μεγαλυτερης ευαισθησιας?
Τα δικα μου ακουγοντουσαν πιο αρμονικα, πιο εξευγενισμενα.
Αρα είνα και θεμα ηχείου ισως?
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

Στέργιο, καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ενας φιλος ηρθε σπιτι με τα Audiovector m3 signature και τα συνδεσαμε στον ενισχυτη μου.
Ακουστηκαν καλα και με περισσοτερο μπασο απο τα δικα μου καθως επισης και οτι παιζανε πιο δυνατα, ισως λογω μεγαλυτερης ευαισθησιας?
Τα δικα μου ακουγοντουσαν πιο αρμονικα, πιο εξευγενισμενα.
Αρα είνα και θεμα ηχείου ισως?

σίγουρα είναι θέμα συνεργασίας ηχείου-ενισχυτή!

Αν έχει κάποιος φίλος σου έναν ενισχυτή με περισσότερα βατ από αυτόν που έχεις θα ήταν ένα πολύ καλό τεστ για να ακούσεις τα ηχεία σου όπως δεν τα έχεις ακούσει ακόμα!

Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

Παρεπιπτόντως για την σύγκριση των τριων που προανέφερα, τί πιστευεις?
Π.χ. τα Sovran δεν θα είναι μια καλύτερη αναβάθμιση σε σχεση με τα milenium 2?

Ευχαριστω και πάλι
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperio

Παρεπιπτόντως για την σύγκριση των τριων που προανέφερα, τί πιστευεις?
Π.χ. τα Sovran δεν θα είναι μια καλύτερη αναβάθμιση σε σχεση με τα milenium 2?

Ευχαριστω και πάλι

δεν έχω ακούσει τα υπόλοιπα οπότε δε μπορώ να σου πω ούτε την υποκειμενική μου άποψη.

Αυτό που μπορώ να σου πω και να επιμείνω είναι να δώσεις στο ηχείο περισσότερη ισχύ γιατί είναι ικανό να την αναδείξει.

Νομίζω ότι είναι και πιο εύκολο να δοκιμάσεις ενισχυτικά από το να δοκιμάζεις μεγαλύτερα ηχεία με τον (μικρό σε ισχύ) ενισχυτή που έχεις.

Το Sovran είναι πιθανότατα καλύτερο ηχείο (και πολύ ακριβότερο) αλλά σίγουρα αυτό δεν θα το ακούσεις με τον s6, οπότε βάλε και έξτρα έξοδα στην εξίσωση (αν τελικά το πάρεις)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Στέργιο, καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ενας φιλος ηρθε σπιτι με τα Audiovector m3 signature και τα συνδεσαμε στον ενισχυτη μου.
Ακουστηκαν καλα και με περισσοτερο μπασο απο τα δικα μου καθως επισης και οτι παιζανε πιο δυνατα, ισως λογω μεγαλυτερης ευαισθησιας?
Τα δικα μου ακουγοντουσαν πιο αρμονικα, πιο εξευγενισμενα.
Αρα είνα και θεμα ηχείου ισως?

Φίλε μου είχα Audiovector και τα έχω ακούσει με 4 διαφορετικους ενισχυτές.
Λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας σου φάνηκαν έτσι. Το ηχείο είναι υπέρ του δεόντως προβολικό και θέλει ρεύμα. Πολύ ρεύμα. Ούτε ο s6 ούτε ο s8 θα τα οδηγίσει.

Κατ εμέ κανένα από τα ηχεία που λες δεν θα κάτσει στον χώρο σου. Είναι πολύ μεγάλα και λόγω όγκου δεν θα κάτσουν. Το sovran Εχει εκτεταμένο χαμηλό και θα μπουμάρει, ενω λόγω υποοδήγησεις δεν θα έχει και σωστή ατάκα. Αν θές chario μην πας μακρύτερα από το Sonnet.

Το Hyperion το έχω ακούσει. Κατ εμέ μην ασχοληθείς καν.

Κάτι που θα κάτσει ταμάμ είναι το μικρό βάσης της Joseph audio to pulsar. Ρίξε του μια ακρόαση. Στην έκθεση με λαμπάτο ολοκληρωμένο της Viva έπαιζε πολύ καλά.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
στα 20 τμ μια χαρά είναι τα (πολύ καλά) ηχεία που έχεις .... ακολούθησε την συμβουλή του Στέργιου... οι Τσακιρίδηδες δίνουν σε προσφορά περσινά μοντέλα τους... χτύπα τις ηλέκτρες και θα είσαι μια χαρά... και δεν θα χάσεις και χρήματα εφόσον δώσεις τον s6...
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
1. OK Τις Ηλεκτρες να τις χτυπησω αλλα με τι προενισχυτη??
2. Απο Carry audio υπαρχει τιποτα αξιολογο?
3. Να επιμείνω σε σετ προ - τελικου η´και ολοκληρωμενος θα μου έκανε?

Ευχαριστω πολυ


στα 20 τμ μια χαρά είναι τα (πολύ καλά) ηχεία που έχεις .... ακολούθησε την συμβουλή του Στέργιου... οι Τσακιρίδηδες δίνουν σε προσφορά περσινά μοντέλα τους... χτύπα τις ηλέκτρες και θα είσαι μια χαρά... και δεν θα χάσεις και χρήματα εφόσον δώσεις τον s6...
 
Απάντηση: Re: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

1. OK Τις Ηλεκτρες να τις χτυπησω αλλα με τι προενισχυτη??
2. Απο Carry audio υπαρχει τιποτα αξιολογο?
3. Να επιμείνω σε σετ προ - τελικου η´και ολοκληρωμενος θα μου έκανε?

Ευχαριστω πολυ

Είχα ακούσει τον Cary SLI80 με τα Chario, μακράν το πιο φινετσάτο άκουσμα που έκανα ποτέ με αυτά και από τα πιο φινετσάτα γενικώς που έχω ακούσει.

Επίσης τα έχω δοκιμάσει με τον Coda model 11 και λαμπάτο προ (geroukis line), όπου έπαιξαν πάρα πολύ καλά, όχι τόσο φινετσάτα αλλά το κυριότερο στοιχείο είναι ότι το ηχείο μεταμορφώνεται σε...πολύ μεγαλύτερο από όλες τις απόψεις!

Είναι απίστευτο το πόσο μεταμορφώνεται το millenium II με πολλά και καλά βατ απο πίσω.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

Είχα ακούσει τον Cary SLI80 με τα Chario, μακράν το πιο φινετσάτο άκουσμα που έκανα ποτέ με αυτά και από τα πιο φινετσάτα γενικώς που έχω ακούσει.

Επίσης τα έχω δοκιμάσει με τον Coda model 11 και λαμπάτο προ (geroukis line), όπου έπαιξαν πάρα πολύ καλά, όχι τόσο φινετσάτα αλλά το κυριότερο στοιχείο είναι ότι το ηχείο μεταμορφώνεται σε...πολύ μεγαλύτερο από όλες τις απόψεις!

Είναι απίστευτο το πόσο μεταμορφώνεται το millenium II με πολλά και καλά βατ απο πίσω.

Και καποτε σε ειχε πιασει η τρελλα να τα πουλησεις,ευτυχως που δεν βρεθηκε καποιος να τα παρει
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Αν κραταγα τον S6 για προενισχυτη, με τις Ηλεκτρες στο τελικο σταδιο??

Ααα δεν τα ξέρω αυτά. Γενικά μπλέκει το πράγμα όταν συνδυάσεις προ - τελικούς από διαφορετικές εταιρείες. Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλησπέρα και απο εμένα.

Ξέχασε το Hyperion 968 για τα 20m3. Δεν θα κάνω ηχητική σύγκριση με τα υπόλοιπα, απλά θέλει το χώρο του για να αναπνεύσει. Θα σου δημιουργήσει προβλήματα στον χώρο σου.

Μφχ
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

ως κάτοχος των millenium 2 κι εγώ θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις προς ενισχυτή μεριά για να κάνεις αναβάθμιση.

O unison που έχεις είναι πολύ καλός ενισχυτής αλλά πολύ λίγος για αυτό που μπορούν τα ηχεία να βγάλουν!

Τα ηχεία υπερκαλύπτουν τα 20 τετραγωνικά που έχεις αδιαμφισβητιτα.

Να αλλάξεις ηχείο και να κρατήσεις τον s6 θα σου δώσει ένα διαφορετικό αλλά πιθανότατα πολύ χειρότερο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις τώρα.

Προσανατολίσου σε κάποιον push pull με περισσότερα βατ.

Θα σου συστήσω τους μεγάλους τελικούς των αδερφών Τσακιρίδη (ίσως με τον ομόσταυλο προ τους).

Θα μπορείς να ακους σε χαμηλές εντάσεις όπως ακούς αλλά με έναν ηχητικό όγκο που δε θα το πιστεύεις (=σωστή οδήγηση)


By the way.. Στεργιο εσυ με τι ενισχυτη τα οδηγεις τα millenium??
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

Και καποτε σε ειχε πιασει η τρελλα να τα πουλησεις,ευτυχως που δεν βρεθηκε καποιος να τα παρει

Ακόμα τον ψήνω να τα πουλήσει σε μένα! :jester:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Chario Sovran - Sonus Faber Cremona M - Hyperion 968

By the way.. Στεργιο εσυ με τι ενισχυτη τα οδηγεις τα millenium??

δεν τα οδηγώ. Δεν τα έχω στημένα.

Τα έχω σε ένα δωμάτιο, πηγαίνω, τους μιλάω, τα χαϊδεύω και μετά φεύγω...

χεχεεχε