Αγορά τηλεόρασης 40"-42"

kostasngr

New member
6 December 2012
17
Γεια χαρά σε όλους! Θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση 40-42 ίντσες (δεν χωράει παραπάνω), κυρίως για τους γονείς μου, άντε να βάλω κι εγώ μια ταινία αλλά σπάνια. Αυτή τη στιγμή έχουν μια Philips CRT, 29", περίπου 2004 μοντέλο. Ρε παιδιά γενικά είμαι μέσα στα πράγματα, γκατζετάκιας με υπολογιστές, κινητά, φωτογραφικές αλλά στην τηλεόραση δεν το'χω. Πρώτη φορά ασχολούμαι, άρχισα να διαβάζω στα φόρουμ αλλά οι επιλογές είναι πάαααρα πολλές. Λοιπόν, τα δεδομένα είναι:

Απόσταση: 2,5-3,5 m (στο καθημερινό)
Γωνία θέασης: μέχρι 30 μοίρες ας πούμε
Χώρος: Σχετικά φωτεινός, με είσοδο του φωτός πλάγια πίσω, αριστερα και δεξιά από την τηλεόραση
Χρήση: Κυρίως τηλεόραση και καμμιά ταινία DVD ή από pc/usb. Η τηλεόραση βέβαια έχει και sport. Όχι να βλέπω τον Μέσι σαν να είμαι στο γήπεδο αλλά να μην βλέπω και 44 αντί για 22 παίκτες.
Πρόσθετα: Δεν με ενδιαφέρει το 3D, η Smart TV και τα υπόλοιπα, εννοώντας πως τα θυσιάζω για να έχω καλύτερη εικόνα. Αν υπάρχουν βέβαια καλοδεχούμενα. Να φανταστείτε αν μπορούσα θα έπαιρνα και ένα τηλεχειριστήριο με τα βασικά κουμπιά για τους γονείς για να μη χάσουν τη μπάλα
icon7.png
.
Τιμή: 500 λογικά, πάει μέχρι 600 αν κρίνεται χρήσιμο (δεδομένου ότι είναι για γονείς- δεν πρόκειται να νοικιάσουν ούτε ταινία).

Eννοείται θα δω διάφορες από κοντά αλλά είπα να ρωτήσω. Αυτά που έχω ως δεδομένα είναι το μέγεθος και σίγουρα τα 100Hz. Μέχρι στιγμής, αν και ψιλοάσχετος, είχα ενθουσιαστεί από την Samsung 40ES6100 που έχει μια φίλη, αν και είναι η μοναδική μεγάλη και smart που είδα live και αρκετά. Καλοβλέπω και την 6030 της Samsung γιατί δεν χρειάζομαι κάτι επιπλέον. Mου αρέσει και το design τους. Διαβάζω όμως αυτά περί panel switching, μπαίνουν στο παιχνίδι και οι plasma και χάθηκα. Αλήθεια, στις plasma σε αυτή την τιμή δεν είναι λίγο αποθαρρυντικό να βλέπεις ανάλυση 1024Χ768; Θα μού πείτε, η χρήση θα είναι κυρίως ψηφιακή τηλεόραση αλλά ρωτάω.

Συνοψίζοντας: Μια καλή επιλογή σε εικόνα για χρήστες μη απαιτητικούς. Ούτε εξωτερικά ηχεία δεν θα έχει , τουλάχιστον στην αρχή

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ακόμα και μια HD ready plasma, μια χαρά θα είναι αφού έχεις σχετικά μεγάλη απόσταση θέασης για να καταλάβεις τη διαφορά με μια full HD αντίστοιχου μεγέθους. Η Samsung EH6030 είναι καλή επιλογή πάντως, οπότε αν πας σε LCD είναι μια χαρά. Είσαι σίγουρος πως δε χωράει μεγαλύτερη ? Μια 46", 47" έχει πλάτος περίπου 110 εκατοστά.
 

kostasngr

New member
6 December 2012
17
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 40"-42"

Μιχάλη σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είμαι οριακά, αν και δεν μέτρησα ακριβώς, ίσως έχω 110cm αλλά ξέρεις, αρχίζουν τα γνωστά γυναικεία: να μην ακουμπάει την κουρτίνα και μην είναι ίσα-ίσα. Δεν ξέρω, θα το ξαναδώ. Θα δω και τις plasma τότε αφού δεν έχει διαφορά, όπως λες, από τόση απόσταση η ανάλυση. Και η 6030 για lcd. Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ!