Tascam US-144MKII

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
3_tascam.jpg


tascam_144MKII.jpg



Χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου περίπου ένα χρόνο, κυρίως για ακρόαση μουσικής από ακουστικά καθώς και για μετατροπές αναλογικών εγγραφών σε ψηφιακή μορφή με ανάλυση 24-bit 96KHz. H κάρτα είναι συνδεδεμένη σε ένα Dell PC και ήθελα να σας ρωτήσω πως εξηγείται μία τόσο φτηνή κάρτα (180 ) να αποδίδει τόσο καλά, σε σημείο που να αναρωτιέται κανείς αν η τεχνολογία άρχισε να αγγίζει τα όρια της τελειότητας στο ψηφιακό format PCM που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι για ακρόαση μουσικής. Μήπως έχουν τελειοποιηθεί τόσο πολύ τα κυκλώματα για να αποδίδουν καθαρό, κρυστάλλινο και φυσικό ήχο χωρίς ίχνος θορύβου ;

Δοκιμαστικά τοποθέτησα και τα δύο πυκνωτικά μου μικρόφωνα, τα TLM103 της Neumann, για να γίνουν κάποιες ζωντανές ηχογραφήσεις και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Η τροφοδοσία των μικροφώνων παρέχεται από την κάρτα US-144MKII (+48V phantom power). Πως γίνεται και τροφοδοτούνται τόσες συσκευές ταυτοχρόνως από μια και μοναδική USB φορητού υπολογιστή για τόσες πολλές ώρες χωρίς ίχνος παραμόρφωσης ;

Ακόμα και τα δύσκολα ακουστικά μου της Sennheiser (αντίσταση 1ΚΩ) οδηγούνται σε πραγματικά ρεαλιστικές εντάσεις και δεν μου λείπει καθόλου ο ανεξάρτητος ενισχυτής ακουστικών.

Θα ήθελα να δοκιμάσω από περιέργεια και ένα εξωτερικό τροφοδοτικό πολύ καλής ποιότητας το οποίο θα παρακάμπτει την τροφοδοσία της θύρας USB, είτε με χρήση Υ-cable είτε με χρήση άλλης ενδιάμεσης συσκευής.

Υπάρχουν παρακαλώ κάποιες προτάσεις ;
 
Last edited:

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Εε καλά τώρα, τι νόμιζες πως είναι η Tascam, τίποτα χθεσινοί? Είναι πολύ σοβαρή εταιρεία και μην ξεχνάς απευθύνεται σε επαγγελματίες, οπότε δεν έχει μακακίες εκεί, αν πουλάς μούφες έφυγες.

Αν την έχεις σε λαπτοπ, δοκίμασε την όταν είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα (το λάπτοπ) και ενώ ακούς βγάλε την τροφοδοσία, ώστε να παίξει με μπαταρία, αν υπάρχει διαφορά τότε αξίζει να δοκιμάσεις ένα εξωτερικό τροφοδοτικό μέσω Υ-cable.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
την εχω περιπου 3 χρονια τωρα, ηταν ισως η πρωτη που ηρθε στην Ελλαδα, αγορασμενη απο γερμανια την πρωτη εβδομαδα κυκλοφοριας. Αργησαν πολυ να βαλουν σωστους drivers, τα πρωτα δυο σετ ηταν τραγικα με απειρα προβληματα. Πλεον ολα εχουν λυθει και παιζει πολυ καλα. Οπως τα λες, για τα λεφτα της και τις ευκολιες που εχει, να προσθεσω εισοδους/εξοδους spdif, ειναι εξαιρετικο μηχανημα. Τα chip που φοραει ειναι της asahi kasei AK4384 DAC και AK5381 ADC.
Η εξωτερικη τροφοδοσια θα εχει ενδιαφερον. Και με ενα απλο 7805 θα φανει πιστευω η διαφορα.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Εε καλά τώρα, τι νόμιζες πως είναι η Tascam, τίποτα χθεσινοί? Είναι πολύ σοβαρή εταιρεία και μην ξεχνάς απευθύνεται σε επαγγελματίες, οπότε δεν έχει μακακίες εκεί, αν πουλάς μούφες έφυγες.

Αν την έχεις σε λαπτοπ, δοκίμασε την όταν είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα (το λάπτοπ) και ενώ ακούς βγάλε την τροφοδοσία, ώστε να παίξει με μπαταρία, αν υπάρχει διαφορά τότε αξίζει να δοκιμάσεις ένα εξωτερικό τροφοδοτικό μέσω Υ-cable.

Εχω και το CD player Tascam CD-01U PRO, το οποίο είναι απλά κορυφαίο ηχητικά αλλά και ως μηχανική κατασκευή είναι πολύ αξιόπιστο. Η αξοπιστία και η ποιότητα που χαρακτηρίζει τα προιόντα της εν λόγω εταιρείας με οδήγησαν στην αγορά και της κάρτας ήχου US-144MKII.
Δοκίμασα αυτό που μου πρότεινες, να παίξω αποκλειστικά με την τροφοδοσία μπαταρίας του Laptop και έχω την αίσθηση ότι το πιάνο βελτιώθηκε γιατί απέκτησε την φυσική του διάσταση σε όγκο και ταυτόχρονα μια πιο σαφή θέση επάνω στη μουσική σκηνή, ενω πριν ίσως ήταν λίγο πιο μεγάλο σε σχέση με τη φυσική του διάσταση. Στα χορωδιακά έργα οι φωνές τοποθετήθηκαν ελαφρώς πιο πίσω στη σκηνή, όμως κέρδισαν λίγο σε ύψος και αυτό το στοιχείο ήταν που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση στο έργο Mythodia του Βαγγέλη Παπαθανασίου. Συγκριτικά με την τροφοδοσία από τον αντάπτορα ρεύματος, ο ήχος με την μπαταρία συνολικά με ευχαριστεί περισσότερο, οπότε προφανώς φαίνεται ότι οι διαφορές είναι σημαντικές αφού γίνονται και αντιληπτές.
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Tascam US-144MKII

Τα chip που φοραει ειναι της asahi kasei AK4384 DAC και AK5381 ADC.
Η εξωτερικη τροφοδοσια θα εχει ενδιαφερον. Και με ενα απλο 7805 θα φανει πιστευω η διαφορα.

Διάβασα ότι είναι και asynchronous USB, αν και αυτό δεν το αναφέρει η ίδια η Tascam.

Ενδιαφέρομαι για κάτι καλύτερο από το απλό 7805, όπως επίσης και για κάτι καλύτερο από το LM317.
Μάλλον θα δω τι υπάρχει έτοιμο σε μπαταρία , γιατί λόγω λοιπών υποχρεώσεων δεν έχω χρόνο για ιδιοκατασκευές.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Και εγώ θεωρώ ότι τα μεγάλα άλματα έχουν γίνει στα ψηφιακά εδώ και χρόνια.
Κυκλοφορούν πια ένα σορό καλές ψηφιακές πηγές
ΝΤαξ πάντα κάποιο νέο feature θα υπάρχει για να προσθέτουμε στις απαιτήσεις μας

Όσο για το εάν είναι async το Usb, δε ξέρω, τι ολοκληρωμένο υπάρχει στην usb είσοδο ? Δε βρήκα εύκολα φωτογραφίες τις πλακέτας στο νετ.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
δεν υπαρχει φωτο της πλακετας Τασο. Σκεφτομουν να την ανοιξω αλλα ηθελα την εγγυση. Τωρα που περασε καποια στιγμη θα το κανω
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Τελικά κατάφερα να φτιάξω ένα USB Y-cable με ό,τι υπήρχε στο συρτάρι. Στη συνέχεια μετέτρεψα ένα εξωτερικό τροφοδοτικό μπαταρίας των +18V που είχα ήδη για άλλη χρήση ώστε να μου δίνει την απαραίτητη συνεχή τάση των 5,1V κατάλληλη τάση η οποία θα αντικαθιστούσε την αντίστοιχη τροφοδοασία που δίνει η θύρα USB του φορητού Η/Υ. Το τροφοδοτικό εκτός από τις μπαταρίες περιλαμβάνει και κάποια άλλα κυκλώματα που πρακτικά βελτιώνουν την ηχητική απόδοση κυρίως όταν χρησιμοποιείται ως εξωτερικό τροφοδοτικό σε DAC που διαθέτει αυτή τη δυνατότητα σύνδεσης.


DSC06965.jpg
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αντιλαμβάνομαι σημαντική ηχητική βελτίωση σε σχέση με το παλμο-τροφοδοτικό του φορητού Η/Υ και λιγότερη σε σχέση με το αντίστοιχο της μπαταρίας του Η/Υ. Ισως το τελευταίο να οφείλεται στην πλήρη απομόνωση της τροφοδοδίας του DAC από τα ηλεκτρονικά στοιχεία του Η/Υ αφού περιορίζεται δραστικά και ο θόρυβος (RFI) που μπορεί να μεταφέρεται μέσω της θύρας USB στη είσοδο USB του Tascam US-144MKII.
Τελικά δεν ξέρω τι παίζεται και με τις κάρτες ήχου, αλλά τα συμπεράσματά μου από αυτή τη δοκιμή είναι θετικά, αφού τελικά φαίνεται να υπάρχει σημαντική ηχητική βελτίωση με τη χρήση ενός εξωτερικού τροφοδοτικού χαμηλού θορύβου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν είναι απορίας άξιο ότι μία σχετικά οικονομική κάρτα μπορεί να δώσει τόσο εξαιρετικά αποτελέσματα. Άλλωστε το γεγονός ότι η Tascam, Teac και Esoteric αποτελούν μέρη ενός ενιαίου οργανισμού κάτι λέει, νομίζω. Κι' αν ποτέ τύχει να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα σύγχρονα φορητά Recorder τους, θα εκπλαγείς με την ποιότητα εγγραφής που πετυχαίνουν παρά το μικρό τους μέγεθος.

Αλλά πέρ' απ' αυτό: Είναι κοινό μυστικό ότι τα κοστολόγια των λεγόμενων επαγγελματικών συσκευών είναι πολύ πιο λογικά και προσγειωμένα από αυτά των αντίστοιχων καταναλωτικών (consumer). Δηλαδή για να πετύχει κάποιος σε consumer την ποιότητα που παίρνει από μία επαγγελματική συσκευή θα πρέπει να πληρώσει πολλαπλάσια χρήματα. Μία σχέση 5 προς 1 είναι πολύ συνηθισμένη, πιστεύω, με βάση την εμπειρία μου.

Και πάντως ναι, η ψηφιακή τεχνολογία έχει ωριμάσει πια, ενώ το κόστος έχει πέσει δραματικά.

Συγχαρητήρια για την υλοποίηση ξεχωριστής από τον υπολογιστή τροφοδοσίας της κάρτας σου. Είναι ένα πολύ σωστό βήμα και σίγουρα πρέπει να έχει αποτελέσματα. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας δώσεις λεπτομέρειες για την κατασκευή του Y καλωδίου και την προσαρμογή με το υπάρχον τροφοδοτικό. Πολλοί χρήστες θα ενδιαφέρονταν για κάτι ανάλογο και θα το εκτιμούσαν.

Εναλλακτικά, υποθέτω, θα μπορούσε κανείς να χρησιμοποιήσει ένα ενεργό Hub. Και ίσως να επέμβει σ' αυτό. (Για όσους βέβαια ασχολούνται με το DIY)

Όσο για τα TLM103 μικρόφωνα Neumann που διαθέτεις απλά: :grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
το Υ cable όπως το περιγράφει ο Γιώργος το είχα φτιάξει πριν από 2 χρόνια γιά να βελτιώσω την τροφοδοσία της audiotrak prodigy cube που χρησιμοποιούσα τότε, με αντίστοιχες εντυπώσεις. Κάπου έχω γράψει. Αν το βρώ θα το φέρω εδώ το νήμα.
για το tascam έχω να πω ότι σίγουρα πρέπει να είναι όπως τα λέει καθώς οι εντυπώσεις μοιάζουν πολύ με την συνολική απόδοση και αίσθηση που αφήνει το recorder DR-07 mkII που έχω, ιδίως όταν ηχογραφεί και ψηφιοποιεί βινύλια σε υψηλή ανάλυση, ενώ οι έξοδοί του είναι αξιοθαύμαστοι σε ικανότητα οδήγησης.

Τέλος....νοσταλγία για τα κίτρινα σεν ......!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
.....
για το tascam έχω να πω ότι σίγουρα πρέπει να είναι όπως τα λέει καθώς οι εντυπώσεις μοιάζουν πολύ με την συνολική απόδοση και αίσθηση που αφήνει το recorder DR-07 mkII που έχω, ιδίως όταν ηχογραφεί και ψηφιοποιεί βινύλια σε υψηλή ανάλυση, ενώ οι έξοδοί του είναι αξιοθαύμαστοι σε ικανότητα οδήγησης.
......!
Αυτό είχα υπ' όψη μου, όπως και το Tascam DR-40 που έχω πάρει για την αδελφή μου...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Tascam US-144MKII

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας δώσεις λεπτομέρειες για την κατασκευή του Y καλωδίου και την προσαρμογή με το υπάρχον τροφοδοτικό. Πολλοί χρήστες θα ενδιαφέρονταν για κάτι ανάλογο και θα το εκτιμούσαν.

Στην φωτογραφία φαίνεται το καλώδιο ιδιοκατασκευής που χρησιμοποιήθηκε για τη σύνδεση του εξωτερικού τροφοδοτικού.
Η τροφοδοσία (+5V) μεταφέρεται μέσω του πρώτου ζεύγους των αγωγών κόκκινο (pin1) & μαύρο (pin4)) από το εξωτερικό τροφοδοτικό προς την USB της κάρτας ήχου. Συνεπώς τα pins 1 & 4 από την πλευρά του Η/Υ δεν συνδέονται πουθενά.
Το δεύτερο ζεύγος των αγωγών (pins 2 & pins 3) χρησιμοποιείται για τη μεταφορά της σηματοδοσίας και των δεδομένων και δεν διακόπτεται πουθενά, ήτοι συνδέεται και στις δύο πλευρές των συνδετήρων USB (Η/Υ & κάρτα ήχου).



DSC06968.jpg


usb-B-connector.png


usb-A-connector.png
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Συνεπώς τα pins 1 & 4 από την πλευρά του Η/Υ δεν συνδέονται πουθενά.

Περίεργο σε εμένα το pin4 έπρεπε να είναι συνδεδεμένο διαφορετικά δεν δουλεύει η M2tech Hiface Two.

Μια άλλη πιθανή λύση είναι να φτιάξεις ένα καλό και ήσυχο τροφοδοτικό για το laptop, και να τροφοδοτείτε και η Tascam από τον υπολογιστή. Πολύ πιθανόν να έχεις ακόμα καλύτερη απόδοση μιας και θα φύγει από το κύκλωμα το "κακό" switch τροφοδοτικό που συνήθως έχουν τα laptop.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Μια άλλη πιθανή λύση είναι να φτιάξεις ένα καλό και ήσυχο τροφοδοτικό για το laptop, και να τροφοδοτείτε και η Tascam από τον υπολογιστή. Πολύ πιθανόν να έχεις ακόμα καλύτερη απόδοση μιας και θα φύγει από το κύκλωμα το "κακό" switch τροφοδοτικό που συνήθως έχουν τα laptop.

Αν το κάνεις με τον τρόπο που προτείνεις, ο θόρυβος που δημιουργείται μέσα στα κυκλώματα που Η/Υ μεταφέρεται μέσω της τροφοδοσίας στην θύρα USB. Προτιμώ την πλήρη απομόνωση της τροφοδοσίας των 5V που οδηγεί την κάρτα ήχου.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Πολυ ενδιαφερον, μπραβο. Αυτο που γραφεις για την μπαταρια ειναι απολυτως σωστο. Εκανα και αναλογη επενδυση μαλιστα πριν μερικους μηνες, πηρα μια τερας μπαταρια για το netbook κοντα στις 7 ωρες λειτουργιας και ετσι παιζω παντα με μπαταρια.