Samsung NX1000 - Μικρό σώμα, μεσαία τσέπη, μεγάλη καρδιά (sensor APC)

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Καλησπέρα φώτο-φίλοι μου,

Καιρό τώρα, απο τότε που αποχωρίστηκα την αγαπημένη μου LX3, αφού γυρισαμε παρέα τον κόσμο, έψαχνα να βρώ κάτι σε περίπου ίδιες μικρές/κόμπακτ διαστάσεις, αλλά με έναν σοβαρό μεγάλο σένσορα.
Σήμερα αποφάσισα να σπάσω τον κουμπαρά και να κάνω το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου :)
Μπήκα σε ένα κατάστημα, είδα την EPL-1 (σε πολύ καλή τιμή, Eur280), την NEX3 (κοντά στα eur500) και την Samsung NX1000 στα 399.

Ειχα 4/3 κάμερα (την E520) και δεν με κάλυπτε, ειπα να πάω σε ποιο μεγάλο σένσορα γιατί μου αρέσει η νυχτερινή φωτογράφιση (ή σε χώρους με χαμηλό φωτισμό). Επίσης παραδέχτηκα το γνωμικό (εχω μια D60) οτι η καλύτερη κάμερα ειναι αυτή που έχεις μαζι σου και δυστυχως με την NIkon λόγω βάρους/ογκου εχω χάσει πολύ ωραιες φωτογραφίες γιατι βαριόμουν να την κουβαλάω και άγχος μην την χτυπήσω/ξεχάσω/σπάσω κτλ..

Με αυτά και με αυτά η Samy μου φάνηκε ιδανική λύση και σε τιμή που (με το ζόρι) άντεχα.
Οπως βλέπετε στην παρακάτω φώτο, εναι αρκετά λεπτή (κοιτάω ήδη για Prime φακό μολις ξαναγεμίσει ο κουμπαράς, έχει 1 φοβερό 30mm σε πολύ καλή τιμή), θέλω να μπαίνει στην τσέπη του μπουφάν και να την έχω μαζί μου σε κάθε εξόρμηση.

samy_nx1000.jpg


Μόλις την ξεπακετάρησα, φόρτωσα και απο αύριο ξεκινάω να σας βάζω δείγματα :)

CLICK -> Εδώ μια φώτο τώρα σε σκοτεινό δωμάτιο με ISO1600.

Ειμαι πολύ ενθουσιασμένος!

ααα..ξεχασα!
Εχει WiFI, την συνδέω στο router του σπιτιού, κατεβάζω την Android εφαργογή της Samsung στο κινητό και έχω Remote ελεγχο.
Περισσότερά αύριο :)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Δεν ξερω πολλα για τις σαμσουνγκ, αλλα εχω σχηματισει την εντυπωση οτι ειναι μεν καλυτερες απο αρκετες αλλες, περισσοτερο διαφημισμενες, αλλα δεν ειναι.... in !!!!

Οποτε, νομιζω η αγορα σου ειναι πολυ καλη και ο ενθουσιασμος σου δικαιολογημενος... καλα κλικ... :a0210:
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Μεγειά τη μηχανή σου. Σίγουρα θα την ευχαριστηθείς.
Τώρα για τη φωτό του συνδέσμου, σου βγήκε λίγο κουνημένη και δεν ξέρω που ακριβώς εστίασες. Υπάρχει χρωματικός θόρυβος, αλλά μάλλον θα φεύγει εύκολα μέσω λογισμικού.
Ανέβασε πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα :)
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
καλύτερη στα χαμηλό iso από την sony 5n, πλησιάζει την νεξ 7, έχει φανταστικους φθηνούς pancake φακούς αλλά έχει μετριότατο βίντεο... και είναι σχετικά αργή
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
ευχαριστώ παιδιά, μιλάμε μεγάλος έρωτας!
Σήμερα βρήκα χρόνο και πήγα "αναγνωριστική" βόλτα.

Λοιπον το SMART LINK της Samsung ειναι ΟΛΑ τα λεφτά, κατεβάζεις απο το play store την εφαρμογη Remote Viewfinder
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.app

remote_samy.jpg


Συνδέεις την κάμερα και το κινητό σου στο ιδιο δίκτυο/access point, (πατώντας μόνο ενα κουμπί στην κάμερα το SmartLink)
πας στηνεις την κάμερα κάπου και πάς οπου θέλεις εντος εμβέλειας WiFi και εχεις live viewfinder στο κινητο σου, μαζί με έλεγχο της μηχανής με βασικές λειτουργίες οπως Flash, Mode κτλ.
Πολύ ωραιο για να μην μένουμε οι φωτογράφοι έξω απο τα οικογενειακά πορτραίτα κ.α

Τώρα στα θετικά της κάμερας
- Τέλειο μέγεθος! Χωράει χωρίς το φλάσακι άνετα μέσα στο μπουφάν μου με τον 20-50. Που να μπει και prime 20mm απάνω!
- Πολύ καλή ανάλυση, χρώμα και bokeh στα πορτραίτα.
- Ακόμη και ISO1600 που τράβαγα, ο θόρυβος δεν υπάρχει για μένα!
- Με ενα κουμπάκι στις πληροφορίες οθόνης σου δείχνε Live Ιστογραμμα αλλά και γυροσκόπιο 2 αξονων για να μην τραβάς στραβά τον ορίζοντα.
- πολλά εξυπνα modes και πολύ ευκολά μπορείς να αλλάζεις λειτουργίες οπως ISO, flash, White Balance, Κτλ.. πολύ ευχρηστη γενικώς

Στα αρνητικά
- Ο κιτ φακός δεν εχει σταθεροποίηση.
- το focus στα σκοτεινά δεν ειναι αξιοπιστο, παρότι εχει AF lamp assist. Ισως πρέπει να διαβάσω το manual και να μάθω να δουλεύω το manual
- το βίντεο μέτριο οπως λέει και ο Yiannakas. Δεν μου κάνει για 1080p, αλλα δεν με ενδιαφέρει καθόλου προσωπικά και ελαχιστά θα το χρησιμοποιήσω.

Και μερικες φώτος σήμερα (τραβούσα στο P και στο Smart).
Οι σκοτεινη φώτο ειναι σε σχεδόν σκοτάδι, ενω η φωτεινη με την Κοκό, έχω δυνατό κόντρα ήλιο πίσω

Φωτο μέρας 1
Φώτο μέρας 2
Φώτο μέρας 3
Φώτο σκοτεινή 1

Για 400 νομίζω δεν υπάρχει κάτι που να την φτάνει, σε τέτοιο μικρό μέγεθος.
Κατάφερε να μου ξανα-αναψει την φλόγα για το σπόρ, ξέρωντας οτι φορώντας το μπουφάν μου μπορώ να την χώνω μέσα.
Σπουδαια υπόθεση το μέγεθος τελικά :)
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
την βοήθεια του κοινού ή των ειδικών.
Θέλω ενα Prime και ειμαι σε μεγάλο δίλημμα.
Τον 20mm με F2.8 ή τον 30mm με F2.0 ?

Θέλω για τοπία και σκοτεινές λήψεις :)
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
ευχαριστώ Γιάννη, με κάλυψες, βρήκα και ενα Review του 30mm και ειναι αστεράκι για 150ε που το βρίσκω στο ebay.
http://www.photozone.de/samsungnx/696_samsungnx30f2

Αν δεν έχει κουτί, παίζει να ειναι ελαττωματικός φακός? παιζει προβληματικός σε prime?
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
ευχαριστώ κύριοι! οπότε πάμε για τον 30mm, ελπίζω να μου χωράνε τοπία και φωτογραφία δρόμου..

85mm δεν ειναι πολύ ζοομ φακός? για τί χρήση ειναι ?
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
ευχαριστώ κύριοι! οπότε πάμε για τον 30mm, ελπίζω να μου χωράνε τοπία και φωτογραφία δρόμου..

85mm δεν ειναι πολύ ζοομ φακός? για τί χρήση ειναι ?

85mm γίνεται 127m στην μηχανή σου, και θα είναι ιδανικός για πορτρέτα (ώμου-πρόσωπου) με πολύ ωραίο bokeh
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
παιζει φανταστική προσφορά στο Amazon UK για την ΝX1000 με το Galaxy Tab2

ΛΙΝΚ

Στo insomnia.gr Καποια παιδιά θελουν το tablet οποτε αναλογικά βγαίνει 232 με τον 20-50!!! ΤΣΑΜΠΑ!
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
κι εγώ τον 30άρη ψηφίζω, είμαι έτοιμος να τον παραγγείλω. επίσης υπάρχει σε πολύ καλή τιμή στο άμαζον αγγλίας ο 50-200 ois II (140 λίρες με δωρεάν μτφ)
σχετίκα με το wifi, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε από τον sokos ότι έχει τη δυνατότητα να στέλνει απευθείας τις φωτογραφίες μέσω e-mail χωρίς καθόλου καθυστέρηση. Κι αν είσαι κάπου έξω και δεν έχεις wifi κάνεις απλά tethering από το κινητό.
γενικά πολύ τίμια μηχανούλα, γρήγορο AF, οικονομικοί φακοί και μπροστά τεχνολογικά. Την περίμενα όμως λίγο πιο κόμπακτ (στο πάχος)

για το μέλλον ζαχαρώνω κάτι samyang που έχει βγάλει με nx-mount (8,14,24,35,85mm)
 
Last edited:

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Τους εμπιστεύεσαι ότι είναι άριστος φακός και όχι κάποιο Β διαλογής;
Αν δεις οι περισσότεροι λένε new without box
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Αντε με το καλό! Αν εισαι Αθήνα, όταν τον πάρεις, εισαι να πάρουμε τα παιχνίδια μας να πάμε για καφεδάκι;