Samsung NX300

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Την Δευτέρα ξεκινάει το CES στο Las Vegas, οπότε άρχισαν τα πυροτεχνήματα... Υποτίθεται ότι η προσέγγιση της εταιρείας σε αυτή την σειρά είναι "κονσουμεράδικη" - και εν μέρει αυτό ισχύει, βλέπε wi-fi, ειδικά μενού για άπειρους χρήστες κατ' επιλογή κ.λ.π. Όμως στην πραγματικότητα κάτω από την προβιά κρύβονται διάφορα καλούδια, με κυριότερο ίσως το υβριδικό σύστημα εστίασης που υπόσχεται ακαριαία εστίαση, καθώς και ο νέος 45/1,8 3D φακός - ο πρώτος "μονός" του είδους του...

NX300_Keyvisual_RGB.jpg

Περισσότερα εδώ: http://www.dpreview.com/news/2013/0...-20MP-mirrorless-camera-with-WVGA-touchscreen από όπου και η φωτογραφία!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Ωραία φαίνεται. Πρώτα απο όλα όμορφη.
Είναι καλό για εμάς να βγαίνουν τέτοια μοντέλα, ανεβάζουν τον ανταγωνισμό και προσφέρουν μηχανές σε καλές τιμές που πίσω απο την κονσουμεράδικη εικόνα κρύβουν μεγάλες δυνατότητες για όποιον θέλει να τις ξεκλειδώσει!
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Και το καλό είναι ότι τα πράγματα με τη Samsung θα αλλάξουν προς το πολύ καλύτερο στην Ελλάδα με την ανάληψη της θέσης του διευθύνοντα συμβούλου από τον Σάκη Αγερίδη (γνωστός από τη θητεία του στην παλιά αντιπροσωπεία της Olympus Fotomatic). Γιατί οι Samsung είναι εξαιρετικές μηχανές και πρέπει να βρουν το δρόμο τους και εντός συνόρων επιτέλους
 

Αντώνης Τ.

Established Member
20 December 2012
247
Κορωπί
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

εχω δει και τη γκάμα των φακών τους. Ολη. lego ποιότητα.
Δεν έχω Αποψη περί φωτογραφίας όμως. Τα wifi και αυτά τα βλέπω βερεσέ. vulnerabilities και έξτρα failure potential για σέρβις.
Ακόμη δεν νομίζω να κάνει κάτι ο CEO. Υπήρξα μεγάλος φαν των κορεατών, αλλά νισάφι. Πιάσε 5 κατηγορίες προϊόντων και σκίσε. Να δούμε την HTC να βγάζει ψυγεία και την Sony στεγνωτήρια και τι στον κόσμο. Οι συγκεκριμένοι Κορεάτες μπαίνουν όπου υπάρχει ψωμί. Αν κάτσει καλά έχει καλώς.

Πώς μπορώ να εμπιστευθώ μια εταιρία τεχνολογίας που κόβει την γραμμή λάπτοπ και μπαινει στα φωτογραφικά με 0 εμπειρία?
Αυτά, και θα ψάξω μήπως μπορούμε να κάνουμε κανα hands on για να εχουμε εικόνα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Δηλαδή ο samsung 16-50 f2.0-2.8 εχει Lego ποιότητα?
 

Αντώνης Τ.

Established Member
20 December 2012
247
Κορωπί
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

μάλλον δεν ήμουν σαφής.
γράφοντας lego ποιότητα αναφερόμουν σε ποιότητα κατασκεής, όχι ποιότητα φωτογραφίας.

Εξάλλου αν και θεωρώ τον εαυτό μου μυρωδιά στα της φωτογραφίας, στα πορτραίτα στο λινκ του κ. Βλασίδη δεν βλέπω κάτι άξιο αναφοράς. Σε τόσο ελεγχόμενες συνθήκες θα περίμενα κάτι άξιο θαυμασμού, όπως π.χ μια εστιασμένη βλεφαρίδα, μάτι, κάτι τελοσπάντων. Θεωρώ ότι τέτοιο πορτραίτο έχω βγάλει και με τον helios. Ελπίζω να μην ακούγομαι αφελής, αλλά η εντύπωσή μου αυτή είναι.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

μάλλον δεν ήμουν σαφής.
γράφοντας lego ποιότητα αναφερόμουν σε ποιότητα κατασκεής, όχι ποιότητα φωτογραφίας.

Εξάλλου αν και θεωρώ τον εαυτό μου μυρωδιά στα της φωτογραφίας, στα πορτραίτα στο λινκ του κ. Βλασίδη δεν βλέπω κάτι άξιο αναφοράς. Σε τόσο ελεγχόμενες συνθήκες θα περίμενα κάτι άξιο θαυμασμού, όπως π.χ μια εστιασμένη βλεφαρίδα, μάτι, κάτι τελοσπάντων. Θεωρώ ότι τέτοιο πορτραίτο έχω βγάλει και με τον helios. Ελπίζω να μην ακούγομαι αφελής, αλλά η εντύπωσή μου αυτή είναι.

εγώ μπορώ να σου απαντήσω αν και όταν τον βάλω στο χέρι. Δηλαδή να τον βρω δανεικό από φίλο. Μέχρι τότε απλή αναφορά κάνω, δεν μπορώ να κρίνω από αυτά που παρουσιάζουν άλλοι.
 

Αντώνης Τ.

Established Member
20 December 2012
247
Κορωπί
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

καλα μερικά πράγματα είναι και γούστα. εγώ τον θέλω βαρύ έναν φακό τόσο όσο...
Ο κιτ της Samsung (όλως τυχαίως τον περιεργαζόμουν σήμερα πάνω στη nx3000) έχει την αίσθηση του κακού πλαστικού. Και η κάμερα καθεαυτή καμία σχέση με την nex. σαν αίσθηση πάντα. δεν είναι τόσο συμπαγή όσο θα τα ήθελα.
 

Giannis Ch.

Senior Member
31 January 2010
384
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Ο 18-55mm ειναι λιγο πλαστικουρα (δεν με ενοχλει), ο 45mm ομως θεωρω οτι εχει ικανοποιητικη ποιοτητα κατασκευης. Και η ποιοτητα κατασκευης της NX300 νομιζω ειναι καλη σε γενικες γραμμες. Αν αλλαζα κατι θα ηταν τα πισω κουμπια, πιο στιβαρα και ισως πιο matte. Ισως ειναι και θεμα γουστου, εγω μια NEX 5R που ειχα πιασει με τα μεγαλα μου χερια, δεν μου καθοταν καλα, σαν να ηταν μικρη η αποσταση απο το grip μεχρι το φακο για τα δαχτυλα μου. Ουτε την ποιοτητα κατασκευης την θυμαμαι φοβερη, αν και παει καιρος. Βεβαια, να προσθεσω οτι ουτε κι εγω εχω εμπειρια με γκαμα μηχανων, περισσοτερο οτι εχω πιασει στα καταστηματα.

Για τον 16-50 2-2.8, εχει μερικα δειγματα ακομα εδω με ανοιχτο διαφραγμα http://www.dpreview.com/galleries/8466352870/albums/thebeast, αυτα με τον τοιχο μου φαινονται αρκετα καλα.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

....Ο κιτ της Samsung (όλως τυχαίως τον περιεργαζόμουν σήμερα πάνω στη nx3000) έχει την αίσθηση του κακού πλαστικού. Και η κάμερα καθεαυτή καμία σχέση με την nex. σαν αίσθηση πάντα. δεν είναι τόσο συμπαγή όσο θα τα ήθελα.

Ηρθε κιόλας η ΝΧ3000 !! ???? ... σημερα ανακοινώθηκε ..
 

Αντώνης Τ.

Established Member
20 December 2012
247
Κορωπί
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Ηρθε κιόλας η ΝΧ3000 !! ???? ... σημερα ανακοινώθηκε ..

Φτου,καρφώθηκα ότι ήμουν μέσα στα εργαστήρια, είμαι ένα βήμα μπροστά :) προφανώς την nx300 εννούσα.

Θα ξανακοιτάξω αύριο και θαχω full review. Αρκει να εχω χρόνο και μπαταρίες φορτισμένες.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

εμενα παντως μαρεσουν οι μηχανες τους, ειχα την ΝΧ30 για ενα ΣΚ και ειναι πολυ καλη μηχανη ΙΜΗΟ, και εχουν και ενδιαφερον φακους.
ΤΟ οτι φτιαχνει τα παντα δεν ειναι κατι που με ενοχλει, εχω φωτογραφικη της πανασονικ, και εχω λαστιχα για ποδηλατο που γραφουν πανασονικ πανω (o ορισμος του φαν μποι:)))
 

isin

Senior Member
19 October 2011
461
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Η nx300 399 έχει μισή τιμή από την a6000 799 . Για apsc και για τοσες δυνατότητες την θεωρώ πολύ καλή και έξυπνη αγορά.
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι η φορητότητα διότι ο 18-55 δεν ειναι και μικρός σε σχέση με τον sony 16-50 που ειναι Pancake.
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
475
Αθήνα
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Γράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω νέο, για να πω μερικά πράγματα που θέλω για την nx300 μου.

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, παίρνω hot pixels σε μαρκάς έκθεσης λήψης ακόμα και από 1'', 2'' κλπ. Από όσο είδα στο ιντερνετ για τη μηχανή και άλλοι το έχουν αυτό το θέμα, οπότε φαντάζομαι ότι έτσι είναι και δεν έχει κάποιο θέμα η δικιά μου. Και με άλλους 2 χρήστες της που μίλησα, μου είπαν πως και αυτοί έχουν hot pixels και τα διορθώνουν στο lightroom, photoshop κλπ. Δοκίμασα και εγώ με το spot removal και μια χαρά, φεύγουν έυκολα.

Το θέμα μου είναι τώρα, ότι παίρνω αρκετά άσπρα στίγματα (θα δείτε φωτό παρακάτω) σε σκοτεινές λήψεις, με το iso πχ στο 1600, f3.5, 1/40 shutter, είτε έχω την αποθορυβοποίηση στο off, είτε στο low, medium, high. Και σε raw και σε jpeg super fine εμφανίζονται το ίδιο. Είναι λογικό; (ακόμα, πέτυχα και ένα κόκκινο σε μια από τις παρακάτω φωτό στίγμα και σε κάποια ένα μπλε... μου είναι οκ σε long exposure και κόκκινα παίρνω γενικά 1-2 σε λήψεις τέτοιες, αλλά τώρα σε αυτές τις ρυθμίσεις μου φαίνεται κάπως...)

Φωτο (έχω κάνει κροπ τα γένια μου, σε σχετικά χαμηλό φωτισμό οι λήψεις και η μεριά του προσώπου μου που εμφανίζονται τα περισσότερα είναι η λιγότερο φωτισμένη, αλλά και από την άλλη έχει αλλά δεν φαίνονται τόσο πολύ γιατι υπάρχει και το φως)


ΥΓ: Να ευχαριστήσω τους χρήστες του φορουμ για τις βοήθειες τους τον τελευταίο καιρό (αλλά και γενικότερα) μέσα από τις απαντήσεις τους, στα ερωτήματα που έχω για τις φωτογραφικές τελευταία και ελπίζω να μην κουράζω.
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    87.8 KB · Views: 215
  • low.JPG
    low.JPG
    80.2 KB · Views: 214
  • medium.JPG
    medium.JPG
    73.9 KB · Views: 212
  • high.JPG
    high.JPG
    74.1 KB · Views: 214
Last edited:

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
475
Αθήνα
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Ας βάλω άλλη μια φωτό (έχω κάνει κροπ), έχοντας γυρίσει τη μηχανή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και τραβόντας τη στο auto και iso 1600, με noise reduction από μαμα στο νορμαλ:

http://imgur.com/77WI54q


Kαι εδώ με περισσότερο crop: http://imgur.com/cHD6AG0

Σας φαίνεται οκ!? (μεγενθύνετε με το ''φακό'' που βγάζει το mouse σας πάνω στην κάθε φωτό).


Εδώ η ίδια φωτό απο την d3300 με τον 18-55, σε ίδιες ρυθμίσεις iso, mm και ταχύτητας κλείστρου: http://imgur.com/r3Adfz9

Περισσότερο crop: http://imgur.com/Br8haVZ
 
Last edited:

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
475
Αθήνα
Re: Νέα πολλά υποσχόμενη Samsung NX300

Παρατήρησα κάτι παράξενο πριν λίγο και θα ήθελα να ρωτήσω τί μπορεί να είναι τελικά αυτές οι άσπρες κουκίδες που φαίνονται παραπάνω..

Βλέποντας σε φουλ size μια φωτό που έβγαλα σήμερα σε χαμηλό φωτισμό με το iso στα 800, πάλι είχε πολλές άσπρες κουκίδες.(φαινόντουσαν οι κουκίδες και στην οθόνη της κάμερας όταν την έβλεπα εκεί τη φωτογραφία αλλά και στον viewer των win 10 και στο lightroom) Όταν την ανεβάσα στο flickr είδα πώς εκεί δεν φαίνεται τίποτα.

Τί μπορεί να είναι;

ΥΓ: Όλες οι φωτό που έχω βάλει πιο πάνω και φαίνονται οι κουκίδες και σε εσας είναι έχοντας κάνει print screen στην οθόνη του υπολογιστή αυτό που βλέπω και όχι ανεβασμένες ατόφιες φωτό. Ίσως αν ανέβαζα τις κανονικές να μην είχανε τις κουκίδες κλπ..

Περίεργο..