Focal Diablo Utopia

jtsag

New member
9 January 2013
2
Μέχρι τώρα ο κύριος χώρος ακρόασης ήταν περίπου 4x5,5 μέτρα ~22τ.μ.
Λόγω κατάληψης από το σύστημα οικιακού κινηματογράφου, έλλειψης αέρα στην τοποθέτηση κλπ.,
μετακομίζω τα ηχεία σε άλλο δωμάτιο μεγαλύτερων διαστάσεων ~45τ.μ.

Μιας και θέλω να διατηρήσω την τονική ισορροπία που έχω συνηθίσει να ακούω,
αλλά και να γεμίσω το χώρο καλύτερα σε χαμηλό και ένταση,
οι επιλογές μου είναι, να προσθέσω υπογούφερ,
ή
να αλλάξω τα ηχεία με ένα ζευγάρι επιδαπέδιων ηχείων;
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
45τετραγωνικα + ενταση απο ενα 6,5αρι μεγαφωνο θαρρω πως δεν γινεται η εξισωση.

Ενα σαμπ θα προσθεσει ογκο (ποιο αραγε που μπορει να σταθει διπλα τους μπορει να το κανει), αλλα ενταση ?
 

nickolas

Supreme Member
28 February 2007
4,055
πατρα
εγω θα διαφωνησω. κανενα σαμπ σε νορμαλ τιμη δεν μπορει να ακολουθησει ηχεια σε μουσικο προγραμμα.
ιδιαιτερα αν μιλαμε για λαμπες, "καθαρα" ηχεια κλπ
εχω δοκιμασει τη λυση αυτη σε λαμπατο ενισχυτη με 2 τυπους ηχειων, ενα μονοδρομο (αμπυ) και ενα τριδρομο triangl
αν ηταν ετσι, ολοι θα εφτιαχναν μικρα ηχεια, θα προσθεταν κι ενα σαμπ και θα ηταν ολα καλα
αλλά και στον πολυκαναλο παρα το οτι τα ηχεια ηταν φτηνα, το σαμπ (yamaha) δεν μπορουσε να ακολουθησει

η μονη λυση κατα τη γνωμη μου ειναι να αλλαξεις ηχεια. εκτος κι αν πας σε καποιο "τρελο" σαμπ
μια δοκιμη θα σε πεισει αν βρεις ενα σαμπ απο ενα φιλο
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Το Diablo Utopia είναι τρομερή κατασκευή και υψηλού επιπέδου ηχείο! Οι μανάδες του χρησιμοποιούνται και στα μεγαλύτερα μοντέλα και είναι οι ίδιες. Είναι ένα ηχείο επιπέδου αναφοράς! Αν θα το δώσει ο άνθρωπος με τι θα το αλλάξει έστω και ισάξιό του, σε ηχείο δαπέδου; Μόνο αν πάρει κάποιο μεγαλύτερο Utopia ή αν βρει κάτι άλλο σε δαπέδου ισάξιο... άρα πάμε ψηλά. Θα σου πρότεινα να βάλει ένα sub focal που να φοράει ίδιας τεχνολογίας κώνο και με προσεκτική ρύθμιση θα έρθει εκεί που πρέπει για να μην ''ακούγεται'' ξένο από τα ηχεία βάσης.

Αν πουλήσει τα ηχεία του θα χάσει τουλάχιστον το 40% της αρχικής αξίας και θα πρέπει να δαπανήσει τα χρήματα που θα πιάσουν τα ηχεία συν την αξία τους καινούρια περίπου για να πάρει κάτι εφάμιλλο σε δαπέδου.

Τα ηχεία του φίλου είναι κορυφαίες υλοποιήσεις και δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Δηλαδή πούλα τα και πάρε άλλα, την στιγμή που ο άνθρωπος αυτός έχει δαπανήσει 7000 ευρώ για να έχει ένα κορυφαίο εργαλείο που τον καλύπτει. Εκτός κι αν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Μόνο αν πάει σε ηχείο δαπέδου και σε μεγαλύτερης ισχύος ενισχυτή θα μπορέσει να καλύψει τα 45m^2 του χώρου του. Οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μόνο αν πάει σε ηχείο δαπέδου και σε μεγαλύτερης ισχύος ενισχυτή θα μπορέσει να καλύψει τα 45m^2 του χώρου του. Οι νόμοι της φυσικής είναι αμείλικτοι.

Ποιοι νομοι της φυσικης αγαπητε φιλε; Που τα περισσοτερα ηχεια δαπεδου εχουν μιντ 5 και 6 ιντσων και ενα η δυο γουφερ των 7 - 8 ιντσων; Δηλαδη με το υπογουφερ το ιδιο δεν θα κανει; Τι λεμε τωρα;

Εχεις ακουσει diablo utopia να παιζει δυνατα σε μεγαλο χωρο; Επειδη εχω ακουσει λοιπον το ηχειο εχει δυνατοτητες! Κι αν εχει καπου θεμα θα το καλυψει το υπογουφερ. Αλλωστε το αμεσως μεγαλυτερο μοντελο δαπεδου εχει τις ιδιες μοναδες με την προσθηκη του γουφερ στην δικη του καμπινα...

Υπαρχει μια ταση γενιμα οταν δινουμε συμβουλες να διαλεγουμε τα ακρα εχω την εντυπωση.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ποιοι νομοι της φυσικης αγαπητε φιλε; Που τα περισσοτερα ηχεια δαπεδου εχουν μιντ 5 και 6 ιντσων και ενα η δυο γουφερ των 7 - 8 ιντσων; Δηλαδη με το υπογουφερ το ιδιο δεν θα κανει; Τι λεμε τωρα;

Εχεις ακουσει diablo utopia να παιζει δυνατα σε μεγαλο χωρο; Επειδη εχω ακουσει λοιπον το ηχειο εχει δυνατοτητες! Κι αν εχει καπου θεμα θα το καλυψει το υπογουφερ. Αλλωστε το αμεσως μεγαλυτερο μοντελο δαπεδου εχει τις ιδιες μοναδες με την προσθηκη του γουφερ στην δικη του καμπινα...

Υπαρχει μια ταση γενιμα οταν δινουμε συμβουλες να διαλεγουμε τα ακρα εχω την εντυπωση.

Ελπίζω να έχεις δει ότι το αντίστοιχο sub της σειράς utopia είναι παθητικό και θέλει και δικό του ενισχυτή. Άρα το κόστος δε νομίζω ότι διαφέρει μεταξυ των 2 λύσεων που υπάρχουν.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
πάντως η εταιρία το προτείνει για χώρους έως 40 τ.μ. Ο μέγιστος ενισχυτής που δέχεται είναι 200w και η θεωρητική ευαισθησία 89db. Θεωρώντας όοολα αυτά τα νούμερα αισιόδοξα όπως συνήθως είναι μπορώ να αντιληφθώ το πρόβλημα του φίλου ειδικά αν είναι λάτρης των δυνατών εντάσεων (και μόνο το σοκ βασικά της αλλαγής σε διπλάσιο χώρο είναι ικανό να ξενερώσει άσχημα). Αλήθεια με τι ενισχυτή τα παίζεις τα ηχεία? Ο χώρος τι διαμόρφωση έχει?
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ελπίζω να έχεις δει ότι το αντίστοιχο sub της σειράς utopia είναι παθητικό και θέλει και δικό του ενισχυτή. Άρα το κόστος δε νομίζω ότι διαφέρει μεταξυ των 2 λύσεων που υπάρχουν.

Υπαρχει και το ενεργο electra αν το εχεις δει κι εσυ με ιδιας τεχνολογιας μεγαφωνα σε πιο οικονομικη τιμη αλλα οχι οικονομικη ποιοτητα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ο φίλος που ρωτά καλό θα είναι να ακούσει οπωσδήποτε και τις δύο λύσεις στον χώρο του και να αποφασίσει.
Ήδη διαθέτει ένα υψηλής ποιότητας και τιμής ηχείο (μαζί με τα stands του φαντάζομαι που κι αυτά κανα 1,5 χιλιάρικο έχουν) και καταλαβαίνω ότι οι απαιτήσεις του είναι υψηλές και δύσκολα θα συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο.

Αυτά από μένα και μακάρι να πετύχει το καλύτερο γι' αυτόν.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Έχω σαφώς κατώτερα ηχεία, focal chorus 716 σε χώρο 30 τ.μ. και δεν αντέχεται ένταση πάνω από τα 2/5 του Audiolab 8000. Πόση ένταση μπορεί να αντέξει κανείς με καλύτερα ενισχυτικά και μεγαλύτερα ηχεία. Εννοώ, χρειάζονται; Βεβαίως είναι υποκειμενικό το θέμα. Μήπως όμως αξιοποιούμε μόνο ένα μέρος της δύναμης που διαθέτουν τα μηχανήματά μας;
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Έχω σαφώς κατώτερα ηχεία, focal chorus 716 σε χώρο 30 τ.μ. και δεν αντέχεται ένταση πάνω από τα 2/5 του Audiolab 8000. Πόση ένταση μπορεί να αντέξει κανείς με καλύτερα ενισχυτικά και μεγαλύτερα ηχεία. Εννοώ, χρειάζονται; Βεβαίως είναι υποκειμενικό το θέμα. Μήπως όμως αξιοποιούμε μόνο ένα μέρος της δύναμης που διαθέτουν τα μηχανήματά μας;

Τι εννοείς τα 2/5 του ενισχυτή? Ο ενισχυτής μπορεί να δώσει το maximum της ισχύος του ανεξάρτητα από τη θέση του ποτενσιόμετρου του volume, π.χ. να έχει δώσει όλη την ισχύ του στη μισή διαδρομή του volume.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Έχω σαφώς κατώτερα ηχεία, focal chorus 716 σε χώρο 30 τ.μ. και δεν αντέχεται ένταση πάνω από τα 2/5 του Audiolab 8000. Πόση ένταση μπορεί να αντέξει κανείς με καλύτερα ενισχυτικά και μεγαλύτερα ηχεία. Εννοώ, χρειάζονται; Βεβαίως είναι υποκειμενικό το θέμα. Μήπως όμως αξιοποιούμε μόνο ένα μέρος της δύναμης που διαθέτουν τα μηχανήματά μας;


Σωστή παρατήρηση. Αλλά όπως είπες εξαρτάται τι θέλει ο καθένας...
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Τι εννοείς τα 2/5 του ενισχυτή? Ο ενισχυτής μπορεί να δώσει το maximum της ισχύος του ανεξάρτητα από τη θέση του ποτενσιόμετρου του volume, π.χ. να έχει δώσει όλη την ισχύ του στη μισή διαδρομή του volume.

Εννοώ στα 2/5 του ποτενσιόμετρου ενός ενισχυτή 2x100 w, τα δε ηχεία έχουν ισχύ 200 w. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις, οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα. Την προσωπική μου εμπειρία αναφέρω. Ούτε εγώ λοιπόν θα άντεχα μεγαλύτερη ένταση, καθώς ξεπερνά την υποκειμενική ένταση που νιώθω για μια συμφωνική ορχήστρα σε μια καλή θέση στην όπερα, ούτε και οι γείτονες θα την άντεχαν. Κι έχω δοκιμάσει μεγαλύτερη ένταση μήπως προκαλεί παραμόρφωση, όμως αντέχουν και μεγαλύτερη τα μηχανήματα. Απλώς εγώ υποκειμενικά δεν την αντέχω, στον συγκεκριμένο χώρο,
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Εννοώ στα 2/5 του ποτενσιόμετρου ενός ενισχυτή 2x100 w, τα δε ηχεία έχουν ισχύ 200 w. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις, οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα. Την προσωπική μου εμπειρία αναφέρω. Ούτε εγώ λοιπόν θα άντεχα μεγαλύτερη ένταση, καθώς ξεπερνά την υποκειμενική ένταση που νιώθω για μια συμφωνική ορχήστρα σε μια καλή θέση στην όπερα, ούτε και οι γείτονες θα την άντεχαν. Κι έχω δοκιμάσει μεγαλύτερη ένταση μήπως προκαλεί παραμόρφωση, όμως αντέχουν και μεγαλύτερη τα μηχανήματα. Απλώς εγώ υποκειμενικά δεν την αντέχω, στον συγκεκριμένο χώρο,

Τα ηχεία σου δεν έχουν ισχύ 200W όπως λές αλλά μπορούν να δουλέψουν και με ενισχυτή ισχύος 200W.

Η ένταση είναι υποκειμενικό μέγεθος και δεν έχει σχέση μόνο με τήν ισχύ του ενισχυτή αλλά και με την ικανότητα πρόσληψης ισχύος από τα ηχεία την εμπέδηση των ηχείων αλλά και το πως αποδίδει ο ενισχυτής το φάσμα των συχνοτήτων.
Υπάρχουν ενισχυτές που δεν έχουν την ίδια απόδοση στις χαμηλές συχνότητες δηλ μερικοί ενισχυτές έχουν πιο ογκώδες χαμηλό σε σχέση με άλλους της ίδιας ισχύος πάντα. Άλλοι πάλι παρουσιάζουν πιο φουσκωμένες τις μεσαίες σε σχέση με άλλους.

Άρα εφόσον δεν ξέρουμε με τι ενισχυτικά παίζει ο φίλος παραπάνω δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν έχει τις στάθμες που θέλει ο ίδιος.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Focal Diablo Utopia

Τα ηχεία σου δεν έχουν ισχύ 200W όπως λές αλλά μπορούν να δουλέψουν και με ενισχυτή ισχύος 200W.

Η ένταση είναι υποκειμενικό μέγεθος και δεν έχει σχέση μόνο με τήν ισχύ του ενισχυτή αλλά και με την ικανότητα πρόσληψης ισχύος από τα ηχεία την εμπέδηση των ηχείων αλλά και το πως αποδίδει ο ενισχυτής το φάσμα των συχνοτήτων.
Υπάρχουν ενισχυτές που δεν έχουν την ίδια απόδοση στις χαμηλές συχνότητες δηλ μερικοί ενισχυτές έχουν πιο ογκώδες χαμηλό σε σχέση με άλλους της ίδιας ισχύος πάντα. Άλλοι πάλι παρουσιάζουν πιο φουσκωμένες τις μεσαίες σε σχέση με άλλους.

Άρα εφόσον δεν ξέρουμε με τι ενισχυτικά παίζει ο φίλος παραπάνω δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν έχει τις στάθμες που θέλει ο ίδιος.

Απλώς αναρρωτήθηκα αν στον μικρότερο χώρο εξάντλησε τις στάθμες που του πρόσφεραν τα μηχανήματά του, ώστε να χρειάζεται διαφορετικά σε μεγαλύτερο χώρο. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις, απλός ακροατής είμαι. Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν τα γνώριζα όσα λες.
 

biomelody

New member
19 January 2010
57
ΊΛΙΟΝ Τρωάς
Ένα ενδιαφέρον δίλημα είναι: γιατί 1 και όχι 2 sub (ενεργά) ? Πραγματικά πρέπει να κάνεις ακροάσεις στο χώρο σου για να πάρεις μια τελική απόφαση...
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Η αλήθεια είναι ότι το ακουστικό αποτέλεσμα στις δύο περιπτώσεις θα είναι διαφορετικό. Διαφορετικά θα ακουστεί το μπάσο από το sub και διαφορετικά το μπάσο από ηχείο δαπέδου. Φυσικά όλα τα sub είναι αρκετά ευέλικτα όσο αναφορά τις ρυθμίσεις και τις συνδέσεις που δέχονται από ένα ηχείο δαπέδου. Στο sub μπορείς να παίξεις με την ένταση, την τοποθέτηση, την αποκοπή κτλ. όπου σε ένα ηχείο δεν μπορείς να κάνεις. Από την άλλη κανένα sub δεν μπορεί να ''δέσει'' 100% όπως το γούφερ ενός ηχείου δαπέδου με το υπόλοιπο σύνολο.