Βοήθεια!!! Βλάβη σε τηλεόραση LG 50P J550

aboulafia

New member
9 September 2011
12
Καλημέρα και από εμένα,
Αν και ευχόμουν να μην πόσταρα ποτέ σε αυτή την κατηγορία, δυστυχώς ήρθε και εμένα η ώρα μου. Χθες βράδυ λοιπόν κλείνει την τηλεόραση η σύζυγος να πάει για ύπνο και πάω να την ανοίξω εγώ μετα από λίγη ώρα. Αλλά η τηλεόραση έκανε το κλασσικό "κλικ" του διακόπτη ανοίγματος, άρχισε να φωτίζει το πάνελ για 1 δλτ. και μετά κλείνει πάλι η τηλ. σαν να πατήθηκε το on/off ξανά. Μετά η τηλεόραση προσπαθεί να ξανανοίξει άλλες δύο φορές, χωρίς πάλι επιτυχία και στο τέλος κλείνει μόνη της και μένει σε κατάσταση standby. Δοκίμασα άλλες δυο τρεις φορές μπας και ανοίξει αλλά πάντα το ίδιο. Στο τέλος έβγαλα όλα τα καλώδια από πάνω (ρεύμα, κεραία, δορυφορικό) και την άφησα έτσι όλο το βράδυ μπας και γίνει κάτι. Σήμερα το πρωί την δοκίμασα μόνο με το καλώδιο τροφοδοσίας αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Το απόγευμα θα την πάω για σέρβις, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο προβλημα και ξέρει τι ακριβώς είναι και πόσο θα κοστίσει η επισκευή του.
Το ίδιο πρόβλημα για το οποίο σας αναφέρω, είναι αυτό του λινκ που παραθέτω :
http://www.justanswer.com/tv-repair/6hs51-model-lg-50pj550-when-try-switch-red-standby-light.html

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Παναγιώτης
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μάλλον τροφοδοτικό είναι. Τιμή δεν ξέρω να σου πώ αλλά κανονικά δεν πρέπει να πάει πολύ ακριβά. Στο ebay υπάρχουν μεταχειρισμένα τροφοδοτικά πλάσμα από 30-40 δολάρια. Βέβαια για το γνήσιο υπολόγισε τριπλάσια τιμή περίπου.
 

stamatinho

New member
23 December 2011
37
Καλημέρα και από εμένα,
Αν και ευχόμουν να μην πόσταρα ποτέ σε αυτή την κατηγορία, δυστυχώς ήρθε και εμένα η ώρα μου. Χθες βράδυ λοιπόν κλείνει την τηλεόραση η σύζυγος να πάει για ύπνο και πάω να την ανοίξω εγώ μετα από λίγη ώρα. Αλλά η τηλεόραση έκανε το κλασσικό "κλικ" του διακόπτη ανοίγματος, άρχισε να φωτίζει το πάνελ για 1 δλτ. και μετά κλείνει πάλι η τηλ. σαν να πατήθηκε το on/off ξανά. Μετά η τηλεόραση προσπαθεί να ξανανοίξει άλλες δύο φορές, χωρίς πάλι επιτυχία και στο τέλος κλείνει μόνη της και μένει σε κατάσταση standby. Δοκίμασα άλλες δυο τρεις φορές μπας και ανοίξει αλλά πάντα το ίδιο. Στο τέλος έβγαλα όλα τα καλώδια από πάνω (ρεύμα, κεραία, δορυφορικό) και την άφησα έτσι όλο το βράδυ μπας και γίνει κάτι. Σήμερα το πρωί την δοκίμασα μόνο με το καλώδιο τροφοδοσίας αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Το απόγευμα θα την πάω για σέρβις, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο προβλημα και ξέρει τι ακριβώς είναι και πόσο θα κοστίσει η επισκευή του.
Το ίδιο πρόβλημα για το οποίο σας αναφέρω, είναι αυτό του λινκ που παραθέτω :
http://www.justanswer.com/tv-repair/6hs51-model-lg-50pj550-when-try-switch-red-standby-light.html

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Παναγιώτης

Ειχα πριν 2 χρονια το ιδιο προβλημα σε μια lcd panasonic χωρις εγγυηση και μου εκανε ακριβως το ιδιο,τελικα ηθελε αλλαγη πλακετας με κοστος 300 ευρω χωρις εξοδα αποστολης-εργατικα κλπ.Ελπιζω να ειναι μονο τροφοδοτικο οπως ειπε παραπανω ο yperion.
 

aboulafia

New member
9 September 2011
12
Το θέμα είναι πως η τηλεόραση (καθώς και τα λοιπά ηλεκτρονικά) βρίσκονται πάντα σε πολύμπριζο ασφαλείας (και μάλιστα από επώνυμη εταιρία) και προχθές το βράδυ δεν είχε αστραπές ή κάτι άλλο που να δικαιολογήσει έστω με κάποιο τρόπο βλάβη τέτοια.
Τουλάχιστον για καλή μου τύχη, πηγαίνοντας χθες το μεσημέρι στο σπίτι και κοιτάζοντας τα χαρτιά, διαπίστωσα πως η τηλεόρασή μου ευτυχώς είναι ακόμα εντός εγγύσης, η οποία λήγει τον Μάρτιο. Ελπίζω να μην έχω κανένα θέμα εκεί και να με καλύψουν.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παναγιώτης
 

aboulafia

New member
9 September 2011
12
Νεότερη ενημέρωση:
Μετά από ένα μπέρδεμα με το ποιος είναι υπεύθυνος εδώ στην πόλη μου για το σέρβις της LG, η τηλεόραση περιμένει τελικά νέο πάνελ, καθώς από το σέρβις μου είπαν πως το πρόβλημα είναι τελικά στο πάνελ (τους είπα πως το έχω αλλάξει ήδη μια φορά) και πως περιμένουν καινούριο πάνελ να μου το αντικαταστήσουν. Σχετικά με αυτά που έχουν αναφερθεί για καινούρια και επισκευασμένα πάνελ, πως (αν) μπορώ να δω στη δική μου τηλεόραση πόσες ώρες λειτουργίας έχει το πάνελ που θα μου τοποθετήσουν (για να δω αν μου βάζουν καινούριο ή όχι). Ή ο μετρητής αυτός θα έχει ήδη καταμετρήσει τις ώρες λειτουργίας της τηλεόρασης μέχρι τώρα?
Και κάτι ακόμα, από την LG μου πρότειναν επέκταση εγγύησης για άλλα 3 χρόνια έναντι 123,50 να το δεχτώ? Δεδομένου ότι ήδη μέχρι τώρα η τηλεόραση στα δυο χρόνια έχει αλλάξει δυο φορές πάνελ.
Κάποιος που έχει εμπειρία με την επέκταση της εγγύησης?

Παναγιώτης
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Θα ελεγα να το δεχτεις ...μαλιστα απο την στιγμη που ηδη εχεις αλλαξει πανελ σε εγγυηση μπορει και να σημαινει οτι υπαρχει θεμα με τα συγκεκριμενα πανελ . Η τηλεοραση σου αναμενεται να ζησει το πολυ 8 χρονια πριν παρουσιασει βλαβες σε Υ boards (κοστος +- 350 ) η τροφοδοτικο κοστος περιπου 120 οποτε ναι στη φαση που εισαι τα 125 ευρω θα πιασουν τοπο .Σαφως η επεκταση εγγυησης δεν αφορα το πανελ αλλα ολοκληρη την τηλεοραση οποτε θα ελεγα ναι .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

aboulafia

New member
9 September 2011
12
Θα ελεγα να το δεχτεις ...μαλιστα απο την στιγμη που ηδη εχεις αλλαξει πανελ σε εγγυηση μπορει και να σημαινει οτι υπαρχει θεμα με τα συγκεκριμενα πανελ . Η τηλεοραση σου αναμενεται να ζησει το πολυ 8 χρονια πριν παρουσιασει βλαβες σε Υ boards (κοστος +- 350 ) η τροφοδοτικο κοστος περιπου 120 οποτε ναι στη φαση που εισαι τα 125 ευρω θα πιασουν τοπο .Σαφως η επεκταση εγγυησης δεν αφορα το πανελ αλλα ολοκληρη την τηλεοραση οποτε θα ελεγα ναι .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Ναι αυτό μου είπαν και από την LG, ότι μιλάμε για καθολική εγγύηση και ότι σε περίπτωση αδυναμίας επισκευής ή μη ύπαρξης ανταλλακτικού, θα δικαιούμαι αλλαγή τηλεόρασης με το τρέχον μοντέλο.
Επίσης και η γνώμη των παιδιών του σέρβις εδώ ήταν η ίδια, να το δεχτώ, οπότε λέω να το δεχτώ γιατί όντως κάτι τρέχει με τα πάνελ, δεν δικαιολογείται μέσα σε δύο χρόνια δυο πάνελ αλλαγή.

Παναγιώτης
 

aboulafia

New member
9 September 2011
12
Και τα τελικά νέα,
πήρα την τηλεόραση χθες από το σέρβις, τώρα δουλεύει μια χαρά, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως μου έχουν αλλάξει το πανελ, (αν και αυτό μου είπαν από το σέριβις) αφού σε κατάμαυρη εικόνα μέσα στο πάνελ εμφανίζονταν μια λωρίδα "χρυσή" από πάνω έως κάτω (κάτι σαν την άκρη ενός κύματος θαλάσσης ας πούμε) και το βλέπω να είναι ακόμα εκεί.
Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω αν όντως έχει αλλαχθεί το πάνελ ή όχι?

Παναγιώτης
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
τους ξαναφωναζεις να το δουν αν συνεχηση και ειναι ενοχλητικο