Μολις παρελαβα.... Olympus XZ 2 !

22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Εδω και πολυ καιρο αναζητω την ιδανικη μηχανη , αυτη που μπορεις να εχεις παντα μαζι σου και να σου δινει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.
Ολοι οσοι εχετε διαβασει τα θεματα μου, ξερετε οτι αυτο που θελω ειναι μια μικρη (σχετικα) μηχανη , γρηγορη, με πολλες manual δυνατοτητες , καλη αποδοση στα υψηλα iso - χαμηλο φωτισμο,
kai οσο το δυνατο καλυτερο "ξεφονταρισμα".
Θολωμα δηλ. του background , σαν κι αυτο των μεγαλων DSLR.

Ολ αυτα φυσικα , ειναι σχεδον αδυνατον να γινουν με μια μικρη μηχανη και καπου πρεπει να γινουν καποιες υποχωρησεις.

Πριν 2 χρονια περιπου ανακαλυψα τη μικρη και πραγματικα θαυματουργη sony nex, που με το τεραστιο (για το μεγεθος της) αισθητηρα , πραγματικα κοιταει στα ματια τις καλυτερες APCS size DSLR !
Εχει κι αυτη , οπως ολες φυσικα, τις αδυναμιες της.

Αρχικα ειναι οι φακοι της, που οταν μπαινουν στο σωμα της φαινονται τεραστιοι και αφαιρουν σημαντικο μερος της φορητοτητας της.
Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καποιος καλος pancake φακος, ο 16mm ειναι μετριος , και μολις τωρα ανακοινωθηκε ο 2ος μικορς φακος 20mm f/2.8 .:damnyou:

H nex λοιπον δεν ειναι η μηχανη που θα κουβαλας παντα μαζι σου , γιατι θα χρειαστει επιπλεον 2-3 Prime φακους για να καλυψεις τις βασικες αναγκες , με καλη αποδοση.

Δευτερον, υστερει ακομη σε ταχυτητα εστιασης , που αν και σχετικα γρηγορη , δεν ειναι το φορτε της.
Προσφατα , στα τελευταια μοντελα , μπηκε και phase detection AF ,αλλα σε λιγους φακους και με πολλους περιορισμους (οχι στο βιντεο, μονο σε μεγαλα διαφραγματα κλπ).

Προσφατα , κανοντας μια σχετικη ερευνα (παλι) , αποφασισα ν αλλαξω "στρατοπεδο" και να μπω στο κοσμο του m4/3 και μιας πραγματικης compact μηχανης.

Κατεληξα λοιπον στην Pany GH3 , αντι της Sony SLT Α65 kai στην Olympous XZ2 !

Για τις μεγαλες μηχανες , τ αναφερω στο αντιστοιχο νημα....


Οσον αφορα τις μικρες, ειδα κι επαιξα αρκετα με τις Panasonic LX7 , Sony RX100 kai Oly XZ2.

H πανυ , εχοντας πολυ καλο αισθητηρα και διαφραγμα 1.4 (στο wide ) ηταν η πρωτη που δοκιμασα με πλυ καλα αποτελεσματα.
Μου αρεσε επισης το οτι αρχιζει απο τα 24mm , αλλα σταματαει στα 90 .
Κι επειδη ηθελα λιγο ακομη στο τελε ακρο , ημουν σκεπτικος.

Ειδα και την περιφημη sony rx100 , με τον φοβερο αισθητηρα της μιας ιντσας , αλλα με χαλασε το οτι ενω ξεκιναει με μεγαλο διαφραγμα (1,8) καταληγει πολυ σκοτεινος.

Και οι 2 , ειχαν επισης ενα ΠΟΛΥ σημαντικο μειονεκτημα (για μενα).

Δεν εχουν σπαστη οθονη!

Ειναι πολυ σημαντικο, γιατι τραβαω απο περιεργες γωνιες , παιδια , σε συναυλιες και συγκεντρωσεις που χρειαζεσαι να σηκωσεις τη μηχανη ή να τη κατεβασεις πολυ χαμηλα .
Επισης σε φωτογραφια δρομου , δεν ειναι ευκολο πια στις μερες μας να στρεψεις τη μηχανη σε καποιον ή κατι και να μην σε κοιταξουν περιεργα.
Μ εχουν σταματησει αρκετες φορες και μου εκαναν παρατηρηση, και εχω ορκιστει να μη ξαναπαρω μηχανη χωρις σπαστη οθονη.

Ετσι εμεινε μονο η Oly XZ2 !

Eχει σχεδον ολα οσα ζηταω....

Πολυ καλο αισθητηρα , παρομοιο με αυτον της pany lx7 (1/1.7") , ικανοποιητικο ζοομ (28-112 mm) ,φωτεινο φακο σε ολο το ευρος (f/1.8-2.5 !) φοβερη ποιοτητα κατασκευης , πολλα ρυθμιστικα για compact, ενα δαχτυλιδι με διπλη λειτουργια , παιρνει πολλα αξεσουαρ της Olympus, ιδιο επεξεργαστη με τη μεγαλη της αδελφη Oly OMD , τρομερη ΣΠΑΣΤΗ οθονη OLED 961Κ (καλυτερη απο την αντιστοιχη της OMD !!!) και φυσικα τα περιφημα χρωματα της Oly σε Jpg.

Eιναι τοσο ομορφη επισης, που σε κανει να θελεις να την αγγιζεις συνεχως!

Τι της λειπει ?
θα ηθελα να ειναι λιγο πιο ευρυγωνια , 24mm δηλ. αλλα μπορω και χωρις αυτο.

Θα ηθελα manual ρυθμισεις για το βιντεο (ευτυχως εχει manual focus και exposure compensation) , αλλα εχω την GH3 γι αυτο.

Περισσοτερα , σε λιγο....

PA253068.jpg


PA253071.jpg
 
Last edited:

kortha

Established Member
18 December 2011
100
Γιαννη καλοριζικη ευχομαι να την χαρεις !!!
Αν θες πες μας και απο που και ποσο (εστω και με pm) ειναι μια απο της επιλογες που εχω στα υπ'οψιν !!!
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Και στην ούγια να γράφει Zuiko. Όλο το χαρτί!
Καλορίζικη και αναμένουμε εντυπώσεις, μου αρέσει αυτό το μηχανάκι από την πρώτη στιγμή που το είδα (σε φωτο)
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
με γεια, καλές φωτογραφίες

όμως γιατί δεν επέλεξς μία πεν συν τον panasonic 20mm F1.7?
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: Μολις παρελαβα.... Olympus XZ 2 !

Πολυ σωστη ερωτηση…
ακομη και τωρα τη σκεφτομαι !


Απλα, ηθελα κατι που να μπορω να το εχω παντα μαζι μου και να εχω ενα ευλογο ευρος εστιακης αποστασης.
Αν επαιρνα μια μικρη pen, παλι θα επρεπε να κκουβαλαω 2-3 μικρους φακους και δεν το ηθελα αυτο.

Με το ιδιο σκεπτικο, θα μπορουσα να κρατησω τη nex 5n και 2-3 (σχετικα μικρους) φακους.

με γεια, καλές φωτογραφίες

όμως γιατί δεν επέλεξς μία πεν συν τον panasonic 20mm F1.7?


Ενα αρθρο - review της μηχανης που με επεισε για την αξια της ….
http://robinwong.blogspot.gr/p/olympus-gear-review.html

Διαβαστε το και θα καταλαβετε γιατι την επελεξα!
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,438
Αθήνα
Μεγειές Ιωάννη και καλοτράβηχτη! Ήταν συνυποψήφια μαζί με την RX100, αλλά έχασε λόγω μεγέθους και ορισμένων άλλων λεπτομερειών, σπουδαία μηχανή όμως... Κοντά μένουμε, ίσως να οργανώναμε μια βόλτα να τις βάλουμε να κάνουνε λίγο παρέα?
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
τώρα μου θυμήθηκα κάτι, έχω μία φίλη, ηλικιωμένη, που γυρίζει τον κόσμο και βγάζει φωτογραφίες στο αυτόματο. Έχει μια olympus 420 και την έχει κουράσει το βάρος. Με ρώτησε τι να πάρει.
Είμoυν μεταξύ canon gx1, fuji x10 αλλά τώρα σαν να άλλαξα γνώμη...
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,725
Re: Απάντηση: Μολις παρελαβα.... Olympus XZ 2 !

τώρα μου θυμήθηκα κάτι, έχω μία φίλη, ηλικιωμένη, που γυρίζει τον κόσμο και βγάζει φωτογραφίες

Ονειρο ζωής...
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
Η χζ-10 θα ειναι μια "lite" εκδοση της XZ2. χωρις hot shoe και τη θυρα επεκτασης .
Εμενα μ ενδιαφερουν αυτα , σκοπευω αργοτερα να παρω κι ενα φλas Olympus που θα το εχω και για την GH3.

Απο Αθηνα τη πηρα, απο γνωστο μαγαζι στο κεντρο…. τιμη "πολυ καλη "!:flipout:

Κι ενα πρωτο "πορτραιτο" , εντυπωσιακο για compact , με καλο bokeh και επαρκη οξυτητα!

P1280044.jpg
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
ναι, προσπαθω να μειωσω τον ογκο και το βαρος!

Ειχα ξεκινησει παλιοτερα με νικον, μετα με Canon και πολυ βαρυ εξοπλισμο , περασα σε sony kai λιγο πιο light , και εφτασα εδω με σχετικα ελαφρια και μικρα σωματα και φακους .
Αυτο που καταλαβα , ειναι οτι οι σημερινες καλες compact , κανουν σχεδον αυτα που εκανε μια dslr πριν 5-6 χρονια!
Μερικες φορες, ειναι καλυτερες σε αρκετους τομεις ακομη και απο σημερινες, απλες dslr με κιτ φακους ….
Η xz2 το αποδυκνειει αυτο ….

Προχτες το Σαββατο, πηγα σε μια εκδηλωση και πηρα μαζι μου μονο τη μικρη Oly , τη πρωτη κιολας μερα που την επιασα στα χερια μου.
Δειτε εδω μερικες φωτο, σε πολυ δυσκολες συνθηκες, με ελαχιστο φως .


8425515426_d4f3a5720b_o.jpg


8424426335_173dff7cf4_o.jpg


8425515872_ef3594c17b_o.jpg


8425516156_6a8efd1c66_o.jpg


8425516416_ffa88e4fdb_o.jpg


8424427399_aa138edaf5_o.jpg


8425516964_394cbeeefb_o.jpg
 
22 June 2006
34,879
NEO HRAKLEIO
και μερικες ακομη…

Καποιες απ αυτες, θα δυσκολευομουν να τις βγαλω με dslr kai kit φακο!


ΥΓ… ριχτε μια ματια σε αυτο το site kai sta video , ειναι μια δουλεια που κανουμε , εξολοκληρου γυρισμενη με DSLR !

http://theartofmaking.net



8425517314_5cac468837_o.jpg


8425517632_d7511eb67f_o.jpg


8424428465_ded987af47_o.jpg


8425518104_925da4d530_o.jpg


8425519676_092fe3e12c_o.jpg


8424429973_d185154570_o.jpg


8425519046_72b2fc5c89_o.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,438
Αθήνα
Αυτο που καταλαβα , ειναι οτι οι σημερινες καλες compact , κανουν σχεδον αυτα που εκανε μια dslr πριν 5-6 χρονια!
Μερικες φορες, ειναι καλυτερες σε αρκετους τομεις ακομη και απο σημερινες, απλες dslr με κιτ φακους ….

Έτσι ακριβώς!

Edit: The Art of Making, εξαιρετική δουλειά μπράβο!!!
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,698
Χαχαχαχα Απαικτος!

ΟΚ, ανοιξες το θεμα που δεν θα εκανα τον κοπο να ανοιξω ποτε μαλλον...:p

Την εχω 2 εβδομαδες και προχθες εκανα τον κοπο να την ανοιξω.

Οι πρωτες εντυπωσεις (και σε σχεση με την XZ-1 που εχω κοντα 2 χρονια τωρα - αν θυμαμαι καλα) :

Παραμένει αυτη η αισθηση της ''σοβαρής'' και πανέμορφης μηχανης. Την κρατας ρε παιδι μου στο χερι και την χαίρεσαι. Οχι σαν κατι αλλα καρυδοτσουφλα.

Έχει βελτιωθει πολυ η ταχυτητα του focus.

Έχει βελτιωθει δραματικα το video (στην XZ 1 αργουσε τραγικα να κάνει focus).

Στο video ακουγεται το συνεχες ''κρι κρι'' του focus.

Η οθόνη αφης ειναι μεγαααααλη ευκολια (το ''σπαστο'' της υποθεσης προσωπικα δεν μου λεει και πολλα - προφανως λογω μη ιδιαίτερης χρησης).

(ΟΚ, πλέον πρεπει να βιαστω να πρηξω τον Γιαννη μπας και μαθω τπτ πριν την αλλαξει και αυτη :p)