Sony PHA-1 HP DAC

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Mετά την Audioquest και την Meridian σιγά μήν έμενε η Sony έξω απο το παιχνίδι.. Επιτέλους η εταιρία κολοσσός σε τεχνογνωσία στον ήχο επιστρέφει με κάτι πραγματικά νέο (για αυτήν). Όμολογώ οτι πρώτη φορά διαολίστηκα τόσο, δείχνει πολύ σοβαρή και ποιοτική υλοποίηση με μια πρώτη ματιά που κάνει τους ανταγωνιστές του να μοιάζουν με πλαστικά παιχνιδάκια. Ευτυχώς που προς το παρόν πωλείται μόνο Ιαπωνία..

http://www.audiotstation.com/forum/showthread.php?t=40497

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u9VkiEhrjXQ

Είναι πολύ καλό σημάδι αυτό το προιόν για την αγορά τέτοιων συσκευών. Αν πάει καλά σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλες πιο βαρβάτες συσκευές αυτού του είδους. Ονειρεύομαι ES Dac και μου τρέχουν τα σάλια απο τώρα...

Είδωμεν..
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
νομίζω πως ειναι περισσότερο ανταγωνιστικό προϊον σε συσκευες οπως ο fiio e17 dac/amp -με μπαταρία- και οχι στα dragonfly κ explorer -bus powered-
απο κει κ πέρα ειναι και αρκετά εως πολύ ακριβότερο (400 - 550$)
οπως κ να εχει ειναι κουκλί


αντε να δουμε ποτε θα αρχισουν να βγαινουν αντιστοιχα προϊοντα και για android
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
νομίζω πως ειναι περισσότερο ανταγωνιστικό προϊον σε συσκευες οπως ο fiio e17 dac/amp -με μπαταρία- και οχι στα dragonfly κ explorer -bus powered-
απο κει κ πέρα ειναι και αρκετά εως πολύ ακριβότερο (400 - 550$)
οπως κ να εχει ειναι κουκλί


αντε να δουμε ποτε θα αρχισουν να βγαινουν αντιστοιχα προϊοντα και για android

Aυτήν την στιγμή απο το eBay μπορεί κανεις να το πάρει με 370 ευρώ με την τωρινή ισοτιμία ευρώ-γιέν. Για εμένα αποτελεί τεράστιο πλεονέκτημα το οτι μπορεί να χρησιμοποιθεί για την αναβάθμιση των sony Nwz Walkman των οποίων ένα ήδη χρησιμοποιώ και εγώ.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
σωστά, η μερίντιαν ήδη έδωσε 24/192 (άσχετα αν ο υπερήχας σωστά αυτά τα θεωρεί φούμαρα για επίπεδο απόδωσης φορητών συσκευών ) ...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Χμμ είναι ολοφάνερο οτι η Sony όπως και η Audioquest το προσανατολίζει καθαρά σαν βελτιωτικό φορητών συσκευών και λάπτοπ-ενισχυτή ακουστικών παρά σαν dac αυτό καθαυτό.

Σίγουρα θεωρητικά είναι έλειψη η απουσία του 24/192 και το μηχανάκι είναι ήδη κριβό αλλα για την χρήση που προορίζεται η έλειψη 24/192 η οποία αντισταθμίζεται απο την driverless συνδεσιμότητα λόγω USB-1 (το οποίο ο περιορισμός σε 24/96 σαφώς και υπονοεί) είναι μικρής σημασίας για μια συσκευή που θα κληθεί ως επι το πλείστων να αναβαθμίσει iPhone/Pad/NWZ Walkman και λάπτοπ, με τα πρώτα τρία να αναπαράγουν κυρίως συμπιεσμένα αρχεία (το δικό μου SONY NWZ Walkman παίζει μόνο mp3/4 μέχρι 320kbps.

Πάντως η έλειψη 24/192 σίγουρa θα αποτρέψει όποιον θα το προόριζε και για κυρίως dac. Nα ξέραμε και πώς ακούγεται.. (αν και απο ότι είδα στην Ιαπωνία είναι ήδη βραβευμένο..)
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Δεν είναι τόσο το 24/192 το θέμα ή μάλλον δεν είναι καν θέμα. Αλλά δεν παίζει κ 88,2 από οσο κατάλαβα. Το USB receiver της tenor που χρησιμοποιεί δεν παίζει 88,2... εκτός κ αν έχει αλλάξει κάτι κ δεν το ξέρω...

Επίσης σε σχέση με τα w/man της Sony , δεν είναι λίγο too much να δώσει κανεις 400 πάνω κάτω για να ακούει μονό mp3;

Τέλος κ τον εν/της του δεν τον λες κ δυνατό...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Φυσικά και είναι too much αν και το too much στον χώρο μας και όχι μόνο είναι κάτι το σχετικό, και το Ipod touch 400 ευρώ έχει ενώ για το iphone ούτε να το συζητήσω.. προσωπικά θα με βόλευε όπως και πολούς κατόχους φορητών συσκευών πιστεύω, όμως αν δεν κλειδώνει σε 88.2 τότε όντως υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.. :chinscratch:

Τεσπά θα συνεχίσω να το παρακολουθώ, για εμένα είναι οπτικά τουλάχιστον η πιό sexy συσκευή του είδους, εε.. είμαι και Sonάκιας και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Όπως κ να εχει από μούρη τα σπαει! Επίσης αυτό το σύστημά με τους ελαστικούς ιμάντες που έφτιαξαν είναι γαμάτο.
Η σονυ μονό τυχαία δεν είναι οπότε πέραν των οποίων specs ο ήχος του μπορεί να είναι εξαιρετικός...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
σιγουρα!
εχει και χερουλια...
τωρα αν αυτα μετα βιας πιανονται απ το μικρο δαχτυλακι μου ειναι ασημαντη λεπτομερεια....
σοβαρη η ελλειψη 24/192....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
σοβαρη η ελλειψη 24/192....

χαχαχαχαχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ ... δεν παίζεσαι ....

κρίμα που δεν ήσουν σε αυτήν την ηλικία όταν γυριζόταν το ''ο Χριστός ξανασταυρώνεται'' ... θα τον είχες σβήσει τον Σταρένιο ... :flipout::flipout::flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
οχι κυριε...
δεν μπορεις να αγνοεις ετσι ανερυθριαστα τον ανταγωνισμο...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
σιγουρα!
εχει και χερουλια...
τωρα αν αυτα μετα βιας πιανονται απ το μικρο δαχτυλακι μου ειναι ασημαντη λεπτομερεια....
σοβαρη η ελλειψη 24/192....

Επιτέλους! και είχα αρχίσει να ανυσηχώ.. :ADFADF1:-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
αντε να δουμε ποτε θα αρχισουν να βγαινουν αντιστοιχα προϊοντα και για android

μα το συγκεκριμένο, αν διάβασα καλά στο πρώτο λινκ υποστηρίζει και Android.

σιγουρα!
εχει και χερουλια...
τωρα αν αυτα μετα βιας πιανονται απ το μικρο δαχτυλακι μου ειναι ασημαντη λεπτομερεια....
Μπορείς όμως να το κάνεις χαϊμαλί και να το κρεμάσεις από το λαιμό.:BDGBGDB55:

σοβαρη η ελλειψη 24/192....

:flipout::flipout::flipout: