Ενισχυτής για Sennheizer HD 800

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Καλημερα σας και καλο μηνα σε ολους.Θα ηθελα την εμπειρια σας, αν γινεται, σε ενισχυτη για τα αγαπημενα μας ακουστικα
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Η πηγη μου ειναι λαπτοπ με dac της benchmark και ο ενισχυτης ο leeman black cube linear.θελω να κανω τον ηχο πιο απαλο και να εχω μεγαλυτερη "εικονα"
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: sennheizer hd 800

Αφού διαβάσεις όλο το νήμα εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/49403-Sennheiser-HD800?p=1056651819#post1056651819

Συνεχίζουμε εκεί... ας επιληφθούν οι mod...

Εγώ σου απαντώ ότι το πρόβλημα σου είναι το ξεπερασμένο πια (ποτέ δεν μου άρεσε...) Benchmark... ο ενισχυτής σου είναι καλός (έχω και εγώ κινέζικο κλώνο του...).

Οπότε πας οπωσδήποτε για καινούργιο DAC.

Εpίσης πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε το Anaxilus mod...
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Ευχαριστω για την απαντηση chris..Εχεις καποιο dac υποψη σου; Και τι σημαινει να κανω το anaxilus mod;
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

το συγκεκριμενο νημα το χω διαβασει παμπολλες φορες οπως και το mod στα εγγλεζικα..Δεν γνωριζω ομως τιποτα απο τεχνικα, δεν πιανουν τα χερια μου και φοβαμαι πολυ να πειραξω τα ακουστικα.Για dac δεν καταλαβα την προταση σου..Να διαβασω ο,τι εχει γραφτει ως τωρα;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: sennheizer hd 800

το συγκεκριμενο νημα το χω διαβασει παμπολλες φορες οπως και το mod στα εγγλεζικα..Δεν γνωριζω ομως τιποτα απο τεχνικα, δεν πιανουν τα χερια μου και φοβαμαι πολυ να πειραξω τα ακουστικα.Για dac δεν καταλαβα την προταση σου..Να διαβασω ο,τι εχει γραφτει ως τωρα;

Ευχαριστω για την απαντηση chris..Εχεις καποιο dac υποψη σου; Και τι σημαινει να κανω το anaxilus mod;

Από την μιά λες ότι τάχεις διαβάσει, από την άλλη ρωτάς τι είναι το mod αυτό...

Εσύ ενδιαφέρεσαι να βελτιώσεις τον δικό σου ήχο... αν θες απαντήσεις έτοιμες μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και να σου πούνε... εδώ είναι φόρουμ για ανταλλαγή απόψεων...

Πες μια άποψη για να ανταλλάξουμε...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: sennheizer hd 800

Η πηγη μου ειναι λαπτοπ με dac της benchmark και ο ενισχυτης ο leeman black cube linear.θελω να κανω τον ηχο πιο απαλο και να εχω μεγαλυτερη "εικονα"


κοίταξε, ο φίλος καλά στα λέει... ο ενισχυτής σου είναι πολύ καλός, το ντακ αρκετά μονιτορέ (προερχόμενο γαρ από τους επαγγελματικούς στίβους) και υπεραναλυτικό... γιαυτό σου λείπει η απαλότητα ... από την άλλη η απαλότητα (δυστυχώς) συνήθως αντιμάχεται την μεγάλη εικόνα ...

ίσως ένα nos dac (με tda 1541 ή 1543) να σου δώσει αυτό που ψάχνεις ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: sennheizer hd 800

Από που κι ως που... εν έτη 2013... nos dac 1541 ή 1543??? Το Benchmark είναι για κλάματα, δεν είναι υπεραναλυτικό (supersonic...βοήθεια!!) ... μπρος στα καινούργια της ίδιας τιμής... άστα να πάνε...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: sennheizer hd 800

εγω θα έλεγα κάνε πρώτα το Anaxilus mode οπως λέει κ ο Χρήστος και μετά, αφου το ακουσεις για λίγο καιρό, βλέπεις τι -και αν- θες να αλλάξεις...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: sennheizer hd 800

Βρε Χρήστο, είσαι υπερβολικός ... το Μπέντσμαρκ βεβαίως ξεπεράσθηκε, αλλά στην εποχή του ήταν πολυεργαλείο που έκανε αρκετά πράγματα καλά ... τώρα, στην δική μου ατζέντα ο ορισμός του υπερ-αναλυτικού κουμπώνει στον ήχο του συγκεκριμένου, όπως τουλάχιστον το άκουσα στημένο εγώ ... παρά την τρέχουσα χρονολογία θα (χαρείς ; ) να διαπιστώσεις ότι υπάρχουν άπειροι ζηλωτές των td που προκρίνουν την φυσικότητα του ακούσματος τους και το στιβαρό χαμηλό ... υπήρξα και γω φαν, άσχετα αν έχω πάει αλλού ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: sennheizer hd 800

Ωραία... καλά το είπες... "ζηλωτές"...

Εγώ δεν πιστεύω τίποτε από αυτά που λέει ο ένας και ο άλλος διότι καλώς η κακώς αυτά είναι υποκειμενικές απόψεις, οι οποίες είναι και υποκινούμενες... αν λέμε τα ίδια και τα ίδια... ακόμα και λάθος να είναι θα τα πιστέψουμε για αλήθειες...

Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέτοια και εδώ μέσα και σε άλλα φόρουμ...

Η δική μου φωνή θα συνεχίζει να μιλάει με λογική... στην ψηφιακή τεχνολογία δεν υπάρχει πισωγύρισμα... τελεία και παύλα... τα Benchmark, ναι, πάρα πολύ ωραία κάποτε... last year... ακόμα και τότε που πίνανε νερό στο όνομά τους εμένα δεν μου άρεσαν διότι δεν έπαιζαν ποτέ με αληθοφάνεια... πάγος, κρύο, ψηφιακίλα... το ταπεινό μου Musical Fidelity Μ1 DAC έπαιζε πιο καλά από Benchmark (πειραγμένο παρακαλώ...), και το έχουμε κάνει και blind test... και υπάρχουν εδώ στο φόρουμ (οι λεπτομέρειες του τεστ και) τα αποτελέσματα...

Τέλος εποχής... πάμε παρακάτω... τώρα για τα NOS... τι να πω... το είπες εσύ..."ζηλωτές"...

Σήμερα άκουσα 2 DAC νέας τεχνολογίας το ένα το δικό μου, και άλλο ένα... έπαιζαν μουσική...

Τώρα... αν θέλετε vintage ήχο... εκεί υπερισχύουν τα πικάπ...από τα παλιά DAC...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: sennheizer hd 800

ο Χρήστος τα λέει τσεκουράτα αλλα πάντα καλοπροαίρετα... να τα λέμε αυτά!!!! -bye-
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: sennheizer hd 800

μα δεν υπάρχει θέμα... ανταλλαγή απόψεων, δεν είπαμε ;

απλά, σαν γέρος, μπορώ να καταλάβω που και που αυτούς που αρέσκονται σε vintage ακούσματα... επίσης και για μένα το benchmark είναι ξεπερασμένο... ήδη η emu 0404 που έχω στο c.a. μου το είχε προσπεράσει από πενταετίας ...
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Συγνωμη ρε παιδια αλλα πιστευω οτι η κωδικοποιηση εννοιων και μοντελων δε βοηθαει και πολυ σε αρχαριους σαν κι εμενα.. Μια γνωμη ζητησα και με πιασαν απο το αυτι..
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω που ακουσα το M1 dac στην αλυσιδα που προανεφερα μου αρεσε πολυ αλλα οταν ακουσα τον ενισχυτη ακουστικων της Musical Fidelity ακομα περισσοτερο..
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Και κατι ακομη..Οταν λεει ο φιλος οτι τα ψηφιακα δεν εχουν πισωγυρισμα και αυτα που ειναι τριων ετων ειναι ξεπερασμενα, τι πρεπει μα παρουμε εμεις που δεν μπορουμε να τα αλλαζουμε καθε χρονο;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: sennheizer hd 800

Δεν είπαμε να αλλάζουμε μηχανήματα κάθε χρόνο... πρέπει απλά να αγοράζουμε προσεκτικά και συνετά ώστε κάτι που μας αρέσει τώρα να μας αρέσει και μετά από χρόνια...

Δεν σε πιάσαμε από το αυτί... πρέπει όμως να κάνεις τον κόπο σιγά σιγά να διαβάσεις λίγο λίγο τα νήματα... έτσι θα έχεις εικόνα το τι υπάρχει και έχει αγοραστεί ή προταθεί από τα μέλη εδώ...

Πχ, το Musical Fidelity DAC το είχα 2 χρόνια, καλό μεν αλλά με κούρασε... αν σου αρέσει πραγματικά αυτό ο ήχος υπάρχουν προς πώληση εδώ στο φόρουμ σε πολύ λογικές τιμές, τον ενισχυτή τον είχα επίσης, αλλά με κούρασε και αυτός... έχει πιο πολύ δύναμη αλλά προτιμώ αυτόν που έχεις και εσύ... από ενίσχυση είσαι πολύ καλός.

Σκοπός όμως είναι να έχεις μια πηγή αντάξια των HD800, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη... και για να βάλεις το χέρι στην τσέπη πρέπει πρώτα να δεις τι παίζει στην μεσαία και μεγάλη κατηγορία.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: sennheizer hd 800

αρα πέραν της μαντιφιάς των ακουστικών, θα πρέπει να επιλέξεις εναν άλλο dac... τι προϋπολογισμό έχεις πανω κάτω;;
 

lagnik

Established Member
9 December 2012
152
Re: sennheizer hd 800

Δυστυχως μονο θεωρητικα μπορω να δω το θεμα,μιας και κατοικω εκτος Αθηνων..Ξεκιναμε απο mytek και φτανουμε μεχρι naim οσον αφορα το dac.Aπο ενισχυτες θα με ενιεφερε και η προενισχυση και ιδιαιτερο ενδιαφερον νομιζω παρουσιαζουν οι λαμπες