HDTV Shootout 2013

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
To επόμενο σαββατοκύριακο και συγκεριμένα την Παρασκευή 10 και το Σάββατο 11 Μαΐου, θα πραγματοποιηθεί το 9ο HDTV Shootout, που διοργανώνεται κάθε χρόνο από τον Robert Zohn, ιδιοκτήτη του καταστήματος Value Electronics στο Scarsdale της Νέας Υόρκης...

Οι φετινοί ανταγωνιστές για τον τίτλο του "HDTV King of 2013" θα επιλεγούν μεταξύ των Panasonic TC-P65ZT60, Panasonic TC-P65VT60, Samsung PN64F8500, Sony XBR-X900A ή KDL-W900A ή W802A, Panasonic TC-L55WT60, LG 60LA8600, Samsung UN60F8000 και ενός πάνελ "έκπληξη", ενώ φημολογείται πως θα υπάρχει και μία KURO δίπλα στο setup για άμεση σύγκριση.

Εκτός από τους εκπροσώπους των εταιρειών που θα απαντήσουν σε διάφορα ερωτήματα, στο πάνελ συζητήσεων θα συμμετέχουν οι calibrators/reviewers Kevin Miller, D-Nice, David Mackenzie και ο Dr. Larry Weber, πατέρας των έγχρωμων Plasma τηλεοράσεων. Το όλο event θα μεταδωθεί ως συνήθως ζωντανά μέσω διαδικτύου...

http://www.youtube.com/watch?v=9MN2dEHgSgI

http://valueelectronics.com/
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Aν θυμάμαι καλά κάπου τέρμα δεξιά περισεύει ένα τοιχάκι. Δεν βάζουν έναν 55άρη τζίβη να σουτάρει σε 60-70 ιντσούλες??............................αντε να δούμε ποια είναι η τρίτη :p
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τότε στο HDTV shootout ας μετρήσουν το μαύρο ANSI και ας βγάλουν νικητή σε 5 λεπτά.

Τα υπόλοιπα δεν μετράνε έτσι και αλλιώς.

Χρόνια πολλά Βασίλη.

Ναι, λες και δεν τον ξέρουν τον νικητή από πριν. Κάθονται όλοι μαζί, και κρίνουν...

Πότε ο "νικητής" δεν ταίριαξε με τις μετρήσεις; Άλλωστε, τι "νικητής" βγαίνει; Ποια είναι τα κριτήρια;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Υπάρχει ένα πινακάκι , μαύρο/αντίθεση , άλλο χρωματική ακρίβεια , άλλο κίνηση κτλ.

Και εκτός από τις μετρήσεις υπάρχει και κοινό που ψηφίζει υποκειμενικά ποια του φαίνεται καλύτερη στον τομέα αυτό. Καλά το περυσινό video δεν το είδες ρε Γιώργο?

Πάντως για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι η F8500 είναι καλύτερη απο την VT60 , το πιο πιθανό είναι να κερδίσει η Panasonic συνολικά , απλά λέω το προφανές , όπως ένα αυτοκίνητο δεν το κρίνεις από την ιπποδύναμη έτσι και μια τηλεόραση δεν την κρίνεις από το μαύρο. Ειδικά όταν μιλάμε για οριακές διαφορές 0.007 vs 0.012 (ναι οριακή είναι η διαφορά εφόσον είναι κάτω από το κατώφλι πολλών οργάνων).
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω θα κανω μια προβλεψη σημερα για τα αποτελεσματα του shootout γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα πανε προκατηλλημενοι:

1) ΖΤ60
2) VT60
3) F8500
4) ST60
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω θα κανω μια προβλεψη σημερα για τα αποτελεσματα του shootout γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα πανε προκατηλλημενοι:

1) ΖΤ60
2) VT60
3) F8500
4) ST60

Ε, άμα το πιστεύεις, έτσι θα είναι...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,730
Αθηνα
Απάντηση: Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω θα κανω μια προβλεψη σημερα για τα αποτελεσματα του shootout γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα πανε προκατηλλημενοι:

1) ΖΤ60
2) VT60
3) F8500
4) ST60

Ενω αν πηγαιναν αμεροληπτοι ποια πιστευεις θα ηταν η σειρα?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω θα κανω μια προβλεψη σημερα για τα αποτελεσματα του shootout γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα πανε προκατηλλημενοι:

1) ΖΤ60
2) VT60
3) F8500
4) ST60

Καλά πόσες Panasonic συμμετέχουν?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Υπάρχει ένα πινακάκι , μαύρο/αντίθεση , άλλο χρωματική ακρίβεια , άλλο κίνηση κτλ.

Και εκτός από τις μετρήσεις υπάρχει και κοινό που ψηφίζει υποκειμενικά ποια του φαίνεται καλύτερη στον τομέα αυτό. Καλά το περυσινό video δεν το είδες ρε Γιώργο?

Οι ψηφοφορίες δεν λένε και πολλά. Εξαρτώνται πάντα από την σύνθεση του κοινού. Αν υπάρξει απόκλιση μεταξύ μετρήσεων/"κατάταξης ψηφοφορίας", αυτό κάτι θα λέει για το κοινό.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Για οποιον δεν το γνωριζει, το shootout θα ξεκινήσει απόψε στην 01.00 ώρα Ελλάδος, ξημερώματα Σαββάτου δηλαδή...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Το παρακολουθω όλο απο την αρχη. Να πω την αληθεια πιο πολυ εντυπωση μου εκαναν οι Sony 4k και η 64F8500. Οι ΖΤ και VT είδα κακό άσπρο, μικρότερη φωτεινότητα. Στο μαύρο δεν κατάλαβα πολύ διαφορά με την samsung...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Επίσης δεν βλέπω ορατές διαφορές μεταξύ ZT & VT. Μου φαίνονται ολόιδιες...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Ειδα ολο το shoot out. Στο τελος εβαλαν και μια kuro μπροστα στις αλλες τηλεορασεις κι εκαναν συγκριση σε απολυτα σκοτεινο χωρο. Απο την καμερα η vt60,zt60,f8500,kuro μου φανηκαν στα ιδια επιπεδα μαυρου. Δεν ξερω απο κοντα πως φαινονταν. Με ικανοποιησε η αποδοση της δικιας μου 64F8500 σχεδον σε ολους τους τομεις. Δεν ξερω ποιο θα ειναι το αποτελεσμα αλλα εχω να πω οτι ολες αυτες ειναι κορυφαιες τηλεορασεις με ελαχιστες διαφορες...
 

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Μπράβο ρε Polakis, το είδες όλο το shootout.
Εγώ δυστυχώς άντεξα έως της 4:00 περίπου (στα motion test).
Θέλω να αγοράσω αυτές της μέρες μια καινούρια TV, και μάλλον θα προβώ στην VT. Mου άρεσε πάρα πολύ αυτή και η F8500 στο shootout ωστόσο εφόσον πάω για 50’ μένει μόνο η VT η οποία ούτος η άλλος είναι ένα κλικ ποιο κοντά στο γούστο μου.
Ωστόσο όπως είπε και ο φίλος Polakis, και η δύο Plasma είναι πραγματικά πάρα πολύ καλές. (έχω ακόμα μία CRT 29’ Phillips matchlineοπότε πιστεύω να δω μεγάλη διαφορά)
Από εβδομάδα θα πάω να την δω και προσωπικά για να δω πως μου φαίνεται live.
Θα ανοίξω και αντίστοιχο thread στο forum.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Με αυτα που ειδα και τοση μικρη διαφορα ZT-VT, δεν αξιζει τα λεφτα της η ΖΤ. Ασε που δεν υπαρχει 65αρα ΖΤ. Αρα για panny νομιζω μονοδρομος η VT. Περιμενα περισσοτερα απο την ΖΤ...