Σωλήνας αλουμινίου..

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Χρειαζομαι δυο κομματια σωλήνα αλουμινιου για να ψηλώσω τις βασεις των ηχειων μου, αντικαθιστωντας το υπάρχων κομματι με ενα ψηλότερο.
πρέπει να έχει περι τα 2-4cm διαμετρο αν και δεν το εχω μετρήσει ακριβως. θα το κανω με παχυμετρο
το θεμα ειναι πως πρέπει να βρω ακριβως την ιδια διασταση με τον υπάρχοντα σωλήνα γιατι στο κατω μερος εχει πατουρα που χωνευει μεσα για σταθεροποιηση... και βεβαια εσωτερικά περναει ντιζα που ενωνει τα κομματια της βασης.

θα βρω λετε κατι τετοιο;

θελω αλουμινιο και για ηχητικους λογους (λεμε τωρα) αλλα και για να μην εχω βαψιματα κλπ

ξερετε που;

Ευχαριστώ
 

STRATOS1983

Senior Member
αν και δεν τα προτιμω... δεν ξερω μηπως βρεις κατι στο leroy merlin.
παντως τα 2-4cm νομιζω οτι ειναι πολυ λιγα...
και για στηριξη αλλα και σε εμφανιση, θα ειναι πολυ καλυτερα αν βρεις πανω απο φ50 σωληνα
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Χρειαζομαι δυο κομματια σωλήνα αλουμινιου για να ψηλώσω τις βασεις των ηχειων μου, αντικαθιστωντας το υπάρχων κομματι με ενα ψηλότερο.
πρέπει να έχει περι τα 2-4cm διαμετρο αν και δεν το εχω μετρήσει ακριβως. θα το κανω με παχυμετρο
το θεμα ειναι πως πρέπει να βρω ακριβως την ιδια διασταση με τον υπάρχοντα σωλήνα γιατι στο κατω μερος εχει πατουρα που χωνευει μεσα για σταθεροποιηση... και βεβαια εσωτερικά περναει ντιζα που ενωνει τα κομματια της βασης.

θα βρω λετε κατι τετοιο;

θελω αλουμινιο και για ηχητικους λογους (λεμε τωρα) αλλα και για να μην εχω βαψιματα κλπ

ξερετε που;

Ευχαριστώ

Χαρίλαος Αργυράκης .
Πόντου 27 Ταύρος. Τηλ. 2103421202 -2103421442
-bye-
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Βρήκα σωλήνα 2 mm πιο μικρής διαμετρου απο αυτον που έχουν οι βασεις αλλά νομιζω πως θα είναι οκ.
Ερώτησις ...
Υπάρχει διαθέσιμος σε πάχος σωλήνα 2, νομιζω 3, αλλά και 5mm.
Ποιον λέτε να πάρω για την βαση του ηχείου;
Δεδομένο πως θα γεμίσει κιόλας με εναν τυπο άμμου που είχαν μαζί οι υπάρχουσες βάσεις (alphason νομιζω είναι). Τον πιο λεπτο ώστε να "αποθηκευει" λιγότερη ενέργεια ή τον πιο παχύ ώστε να είναι πιο στιβαρος;
Το ηχείο είναι το spendor sp2/3.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Σωλήνας αλουμινίου..

Βρήκα σωλήνα 2 mm πιο μικρής διαμετρου απο αυτον που έχουν οι βασεις αλλά νομιζω πως θα είναι οκ.
Ερώτησις ...
Υπάρχει διαθέσιμος σε πάχος σωλήνα 2, νομιζω 3, αλλά και 5mm.
Ποιον λέτε να πάρω για την βαση του ηχείου;
Δεδομένο πως θα γεμίσει κιόλας με εναν τυπο άμμου που είχαν μαζί οι υπάρχουσες βάσεις (alphason νομιζω είναι). Τον πιο λεπτο ώστε να "αποθηκευει" λιγότερη ενέργεια ή τον πιο παχύ ώστε να είναι πιο στιβαρος;
Το ηχείο είναι το spendor sp2/3.

Επειδή η άμμος....γενικώς είναι η δουλειά μου,έχω να σου πω πως όσο πιο λεπτή,τόσο πιο πολύ θα 'γεμίσει' τις βάσεις.
Για να βοηθήσω την σκέψη σου,θα σου πω πως η άμμος δεν έχει διαφορά από τις μεγάλες πέτρες αν την κοιτάξεις στο μικροσκόπιο.
Οπότε όσο πιο μικρό το μέγεθος,τόσο περισσότερο χώρο καταλαμβάνει.(Και τόσο λιγότερο αέρα αφήνει στον χώρο που καταλαμβάνει.)
Μιλάμε πάντα για άμμο χωρίς filler,έτσι;(Filler είναι αυτή η πούδρα σαν τσιμέντο που έχει η κατεργασμένη άμμος την στιγμή που παράγεται και που συνήθως σε τέτοιες εφαρμογές έχει εξαφανιστεί μετά από πλύση.)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Επειδή η άμμος....γενικώς είναι η δουλειά μου,έχω να σου πω πως όσο πιο λεπτή,τόσο πιο πολύ θα 'γεμίσει' τις βάσεις.
Για να βοηθήσω την σκέψη σου,θα σου πω πως η άμμος δεν έχει διαφορά από τις μεγάλες πέτρες αν την κοιτάξεις στο μικροσκόπιο.
Οπότε όσο πιο μικρό το μέγεθος,τόσο περισσότερο χώρο καταλαμβάνει.(Και τόσο λιγότερο αέρα αφήνει στον χώρο που καταλαμβάνει.)
Μιλάμε πάντα για άμμο χωρίς filler,έτσι;(Filler είναι αυτή η πούδρα σαν τσιμέντο που έχει η κατεργασμένη άμμος την στιγμή που παράγεται και που συνήθως σε τέτοιες εφαρμογές έχει εξαφανιστεί μετά από πλύση.)
Ευχαριστώ...
Είναι μια συγκεκριμένη άμμος που ηταν μαζί με τις βάσεις... Έχει μια κάπως κρυσταλλική .. Αν θυμάμαι καλά.. Δομή.
Απλα είχε πιο μεγάλη ποσότητα απο αυτή που χρειαζόταν κ θα φτασει κ για την ψηλότερη σωληνα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Σωλήνας αλουμινίου..

Είναι μια συγκεκριμένη άμμος που ηταν μαζί με τις βάσεις... Έχει μια κάπως κρυσταλλική .. Αν θυμάμαι καλά.. Δομή.

Τότε είναι μια χαρά,η κρυσταλλική δομή της είναι σημάδι πως είναι προϊόν επεξεργασίας και όχι αυτούσια και πως θα παραμείνει άμμος.
(Δεν θα αποκτήσεις πρόβλημα με μυρωδιές γιατί δεν θα απορροφήσει υγρασία και δεν θα γίνει ένα σώμα μέσα στην σωλήνα για τον ίδιο λόγο.)
Παρακαλώ,χαίρομαι που βοήθησα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Speaker Stand Project εστεφθη με επιτυχία!!!
Χρειαστηκε να πάω στον τορνο για να μου φτιαξει μια μικρή πατουρα για να ταιριάξει ο σωληνας στη βαση. Μου τον ετριψε κ λίγο για να δειχνει πιο καλα... μου πρότεινε να τον παώ και για ανωδιωση αλλα δεν το εκανα ηθελα να δω πωρωτα κ ηχητικα αποτελεσματα... συνολικό κοστος ψηλώματος 22,5 . Πολύ τους παω τους μερακλήδες μαστορες... αυτο για τον τορναδορο!!!

IMG_20130530_173718.jpgIMG_20130530_173751.jpgIMG_20130530_173826.jpgIMG_20130530_174432.jpgIMG_20130530_174725.jpg

Στην τριτη φωτο φαινεται και ο παλιος σωληνας!

Ηχητικά η πρώτη εντυπωση ειναι παρα πολύ καλη ειδικά σε σχεση με την εικονα και το ποσο εξαφανιζονται τα ηχεια στον χωρο αν και ακομα δεν προλαβα να κανω προσεκτικο στησιμο!!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Μπράβο ρε Μιχαλιό....



Ρε δείξε μας και τα υπόλοιπα παιχνιζάκια σουυυυυ.... :BDGBGDB55: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55: :BDGBGDB55:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Τελικα βγήκε πιο καλό απο όσο περίμενα!!

Αντώνη το σκέφτομαι καιρό να δείξω κ εγώ καμια κουδουνιστρα μου αλλά ήθελα πρώτα να φτιάχνω τις βάσεις για να μην έχω τα ηχεία με τους τακους απο κάτω :)
Είχα διάφορες ιδέες για κατασκευή βάσης αλλά προς ώρας επέλεξαν την φτηνοτερη...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Σωλήνας αλουμινίου..

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Τελικα βγήκε πιο καλό απο όσο περίμενα!!

Αντώνη το σκέφτομαι καιρό να δείξω κ εγώ καμια κουδουνιστρα μου αλλά ήθελα πρώτα να φτιάχνω τις βάσεις για να μην έχω τα ηχεία με τους τακους απο κάτω :)
Είχα διάφορες ιδέες για κατασκευή βάσης αλλά προς ώρας επέλεξαν την φτηνοτερη...

Φτηνή-ξεφτηνή φαίνεται λειτουργικότατη και καλοφτιαγμένη.
Με γεια!
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Μπραβο εκανες πολυ ωραια δουλεια,οταν καθισουμε και το ψαξουμε αρκετα βρισκουμε λυσεις που και ωραιες ειναι και φτηνες.