Luxman DA-06 DAC

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Eπιτέλους μια απο τις πιό σοβαρές εταιρίες στο audio (και η αγαπημένη μου γκούχ γκούχ... ) αποφάσισε να ασχοληθεί στα σοβαρά με την υπόθεση DAC, με ομολογουμένως εντυπωσιακά αποτελέσματα όπως φαίνεται στο Link http://www.computeraudiophile.com/content/525-luxman-da-06-dac-review/
Η τιμή βέβαια τσουχτερή but i can Dream can't I;..

Πάντως απο ότι φαίνεται το DSD ήρθε για να μείνει..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
XAXAXAXA!! μαζί σου... Όχι δεν χρειαζεται να ξοδέψει κανείς τόσα για να καλό dac πλέον, αλλα αν μπορεί; (Λέμε τώρα..)
Και μια φωτό απο τον εντυπωσιακό εσωτερικό του κόσμο..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Aκριβό,πολύ ακριβό,τουλάχιστον να ακόυγεται ανάλογα!!!
Και δεν έχει ούτε μια λάμπα μέσα!...

Eίπα η τιμή του είναι τσουχτερή. Υπάρχουν όμως και άλλα dacs σε ανάλογα υψηλότατες τιμές όπως της M2TECH ή της Naim (με το special τροφοδοτικό) τώρα πόσο καλύτερο θα είναι το lux (που σίγουρα θα είναι) απο ένα π.χ. Mytek ωστε να δικαιολογεί την τ ε ρ ά σ τ ι α διαφορά τιμής με το ήδη εξαιρετικό dac που ανέφερα δεν το γνωρίζω και να πώ την αμαρτία μου το αμφιβάλλω είδικά στην δύσκολη μας συγκυρία.

Δέν παύει παρόλα αυτά να αποτελεί αντικείμενο του πόθου για έναν λαξμανάκια..
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Luxman DA-06 DAC

Και δεν έχει ούτε μια λάμπα μέσα!...

Eίπα η τιμή του είναι τσουχτερή. Υπάρχουν όμως και άλλα dacs σε ανάλογα υψηλότατες τιμές όπως της M2TECH ή της Naim (με το special τροφοδοτικό) τώρα πόσο καλύτερο θα είναι το lux (που σίγουρα θα είναι) απο ένα π.χ. Mytek ωστε να δικαιολογεί την τ ε ρ ά σ τ ι α διαφορά τιμής με το ήδη εξαιρετικό dac που ανέφερα δεν το γνωρίζω και να πώ την αμαρτία μου το αμφιβάλλω είδικά στην δύσκολη μας συγκυρία.

Δέν παύει παρόλα αυτά να αποτελεί αντικείμενο του πόθου για έναν λαξμανάκια..
Σεβαστό.-bye-
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Και δεν έχει ούτε μια λάμπα μέσα!...

Eίπα η τιμή του είναι τσουχτερή. Υπάρχουν όμως και άλλα dacs σε ανάλογα υψηλότατες τιμές όπως της M2TECH ή της Naim (με το special τροφοδοτικό) τώρα πόσο καλύτερο θα είναι το lux (που σίγουρα θα είναι) απο ένα π.χ. Mytek ωστε να δικαιολογεί την τ ε ρ ά σ τ ι α διαφορά τιμής με το ήδη εξαιρετικό dac που ανέφερα δεν το γνωρίζω και να πώ την αμαρτία μου το αμφιβάλλω είδικά στην δύσκολη μας συγκυρία.

Δέν παύει παρόλα αυτά να αποτελεί αντικείμενο του πόθου για έναν λαξμανάκια..


Εεε... Άμα δεν έχει λάμπες....:slapface:

Πλάκα κάνω... Ωραίο φαίνεται και πολλά υποσχόμενο. Αλλά σε αυτήν την τιμή δεν είναι για εμένα....Θα ήθελα όμως να το ακούσω.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kαι εγώ θα ήθελα να το ακούσω. Απο την φωτό ανοιγμένο δείχνει πραγματικά τούμπανο και σίγουρα θα μαμαμάει, στοιχίζει φυσικά όσο και ο τοπ ολοκληρωμένος της εταιρίας των 30 κιλών...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πολύ βασικό είναι ότι παίζει και DSD αρχεία. Πολλές εταιρίες φορούν το chip που παίζει dsd όπως η primare με το dac 30 αλλά δεν πληρώνουν( ; ) τα δικαιώματα. Πραγματικά φαίνεται ότι λεχει κανει μια ολοκληρωμένη κίνηση που κοιτάει το μέλλον και παρέχει στον χρήστη την ασφάλεια ότι καλύπτει όλα τα υπάρχοντα άυλα φορμάτ.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Απο τα λίγα που καταλαβαίνω βαρβάτο προσεγμένο τροφοδοτικό με πολαπλές σταθεροποιήσεις διαφορετικό για το ψηφιακό και για το αναλογικό κομμάτι, χωριστές πλακέτες για τροφοδοτικό, dac, στάδιο εξόδου για απομόνωση μηχανικά και ηλεκτρικά και ασυνήθιστα πλούσιες πλακέτες (κοινώς τούμπανο) που προμυνήουν πολλά υποσχόμενο ( ; ) αποτέλεσμα. Οι πιό βαθιοί γνώστες ας με συμπληρώσουν/διορθώσουν..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Εχω δει και πιο τουμπανα
Οχι οτι δεν ειναι αμεσα desirable.
 

nickolas_t

Senior Member
9 April 2009
351
Πατρα
Αλλο ηθελα να εκφράσω αλλά ο γραπτός λόγος εχει ιδιαιτερότητες. Εννούσα αν κάποιος μπορεί να εκτιμήσει το κόστος των υλικών που φαίνονται στην φωτο. Με πείραξαν πολύ τα 6000$ βρε παιδιά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Το μεγαλυτερο κοστος ειναι σε δικαιωματα dsd κλπ και interface για εξωπραγματικες αναλυσεις του αυριο σημερα συν display...four step dimmable...
Αλλιως απο τετοια υλικα ...γεματη η απω ανατολη σε ποσα ανω των 1000
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Eίναι Desiarble το άτιμο.. Αλλα όπως είπα και εμένα κάπως μου Φαίνεται που έχει όσο και ο κορυφαίος ολοκληρωμένος της εταιρίας που κατασκευαστικά είναι σε άλλη κλάση..
Φυσικά αν είχαμε 2008 μπορεί και να είχε γίνει χαμός στο νήμα απο επιφωνήματα θαυμασμού και επαίνους..
 
Last edited:

nickolas_t

Senior Member
9 April 2009
351
Πατρα
Απάντηση: Re: Luxman DA-06 DAC

Το μεγαλυτερο κοστος ειναι σε δικαιωματα dsd κλπ και interface για εξωπραγματικες αναλυσεις του αυριο σημερα συν display...four step dimmable...
Αλλιως απο τετοια υλικα ...γεματη η απω ανατολη σε ποσα ανω των 1000

:a0210:
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Eίναι Desiarble το άτιμο.. Αλλα όπως είπα και εμένα κάπως μου Φαίνεται που έχει όσο και ο κορυφαίος ολοκληρωμένος της εταιρίας που κατασκευαστικά είναι σε άλλη κλάση..
Φυσικά αν είχαμε 2008 μπορεί και να είχε γίνει χαμός στο νήμα απο επιφωνήματα θαυμασμού και επαίνους..


ΒΤW o κορυφαίος ολοκληρωμένος L790-AX έχει 7.500 .
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Προσπαθώ να είμαι ακριβής και να διευκολύνω τη συζήτηση. Nothin' more, nothin' less.
Μια διόρθωση: Το μοντέλο του ολοκληρωμένου στον οποίο αναφέρθηκα πριν είναι L-590ax