Το Κάλεσμα – The Conjuring

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
kz6w.jpg









Το Κάλεσμα
The Conjuring







» Παίζουν: Πάτρικ Γουίσλον, Βέρα Φαρμίγκα, Λίλι Τέιλορ, Μακένζι Φόι, Τζόι Κινγκ, Ρον Λίβινγκστον
» Σκηνοθέτης: Τζέιμς Γουάν

» Διάρκεια: 112' λεπτά
» Κατηγορία: Τρόμου | Θρίλερ

» Έτος: 2013
» imdb Rating: 7.5 /10

» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά
» Κυκλοφορεί σε: BluRay | DvD









» Υπόθεση:
Πριν από το Άμιτιβιλ υπήρξε το Χάρισβιλ. Βασισμένη σε πραγματική ιστορία, η ταινία περιγράφει πώς
οι διεθνούς φήμης ερευνητές μεταφυσικών γεγονότων, Εντ και Λορέιν Γουόρεν, βοήθησαν μια οικογένεια
που στοιχειωνόταν από μια σκοτεινή παρουσία, σε μια απομονωμένη φάρμα. Οι Γουόρεν, αναγκασμένοι να
πολεμήσουν μια πανίσχυρη δαιμονική παρουσία, βρίσκονται αντιμέτωποι με την πιο τρομακτική υπόθεση
της καριέρας τους.













 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: The Conjuring (2013)

Και φαντάζομαι οτι τα 780 άτομα που βαθμολόγησαν, την είδαν στα δύο ευρωπαϊκά φεστιβάλ όπου παίχτηκε. Η χαρά του troll είναι το IMDb...
Η ταινία ανοίγει στις ΗΠΑ σε δύο εβδομάδες.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Απάντηση: The Conjuring (2013)

O σκηνοθετης παντως ειναι πραγματικα ή του υψους ή του βαθους.
Εχει κανει μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει στη ζωη μου (saw)
και μια απο τις καλυτερες ταινιες τρομου των τελευταιων ετων (insidious).
Περιμενω με μια μιξη δυσπιστιας και ανυπομονησιας. Μακαρι να αξιζει τον κοπο.
Το τρειλερ καλο, αλλα δεν με ξετρελλανε.

Ο Κωστας εχει απολυτο δικιο για το imdb.
Γνωριζω ταινια που βρεθηκε τη μερα πρωτης προβολης της στο φεστιβαλ Θεσσαλονικης
να εχει 4 ψηφους με βαθμολογια 1. Και οι 4 απο Αμερικη! Μολις ανοιξαν τα user votes της!
Καλο και αγιο το τρολαρισμα και η πλακιτσα, αλλα μερικα καλοπαιδα χρειαζονται στειρωση.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Re: The Conjuring (2013)

Το τρέιλερ πάντως δε με συγκίνησε. Το συνηθισμένο τρικ, να κοψοχολιάζεις το θεατή, σα να έχεις κάποιον δίπλα σου που σου κάνει συνέχεια "μπου" ένα πράγμα...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: The Conjuring (2013)

Εγώ πάλι περιμένω κάτι στα επίπεδα του Insidious. Περιμένω και το επεισόδιο του Paranormal Witness για την υπόθεση :)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Απάντηση: Re: The Conjuring (2013)

Εγώ πάλι περιμένω κάτι στα επίπεδα του Insidious. Περιμένω και το επεισόδιο του Paranormal Witness για την υπόθεση :)

Δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος. Μακαρι να εχεις δικιο.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,733
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Conjuring (2013)

.....Η χαρά του troll είναι το IMDb...

Δεν γινοταν να διατυπωθει καλυτερα....:firstprize:

Btw υπαρχει ενα τραγουδι των Megadeth με τον ιδιο τιτλο στο Peace Sells..:music-smiley-005:
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Απάντηση: Re: ΘΡΙΛΕΡ

Φίλε Gal'en απογοητεύτηκα!
Ίσως φταίει το ότι είχα μεγάλες προσδοκίες!
Συρραφή όλων των ειδών ¨τρόμου" με όλα τα κακά κλισέ να επαναλαμβάνονται!
Θα συμφωνήσω για το Insidius!Ουδεμία σχέση όμως το Conjuring με αυτό!
Αναμένω Sinister σε DVD ή BD μπας και "ρεφάρω"!:ernaehrung004:

Ελπιζω οτι οντως θα ρεφαρεις με Σινιστερ!
Προσωπικα δεν με πειραξαν (στο conjuring) οι συρραφες και τα κλισε γιατι αφενος τα εχω
συνηθισει και αφετερου ξερω οτι ταινιες μετρημενες στα δαχτυλα θα καταφερουν να τα αποφυγουν,
ανα οριζοντα δεκαετιας μαλιστα.
Γι'αυτο εχω ομολογουμενως ριξει τον πηχυ και ζηταω απο τις ταινιες τρομου λιγοτερα.
Μια στοιχειωδη ατμοσφαιρα τρομου, οχι πολλα αναιτια αιματα (ει δυνατον) και ενα σεναριο
που να με σεβεται ως θεατη αποφευγοντας εξυπνακιστικα twists για να μου δειξει οτι ο σεναριογραφος
ειναι εξυπνος.
Αυτα θεωρω οτι τα ειχε με το παραπανω το Καλεσμα.
Μπορει να φταιει που εγω τον εχω παρει και απο φοβο το Wan μη μου ξαναπεταξει στα μουτρα
κανενα saw :flipout: Περιμενω γνωμες και απο αλλους θριλερακηδες συντομα.
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Απάντηση: ΘΡΙΛΕΡ

Conjuring
Eίχα πολύ καιρό να δω θρίλερ.
Πολύ καλή ατμόσφαιρά, εικόνα παλιού καλού θρίλερ, διαπεραστική μουσική τέλεια εφαρμοσμένη στην ταινία και όντως πολύ καλες ερμηνείες χωρίς σπλατεριές και χαζες αμερικάνικες ατάκες. Βασικά η φιλοσοφία μου πάνω στο καλό θρίλερ είναι ότι πρέπει να σου βασανίζει την ψυχή, να σε τυρρανάει σε σκηνές, εκεί που η αδρεναλίνη σου έχει χτυπήσει κόκκινο και η τρίχα κάγκελο όταν ζουμάρει το πλάνο και αισθάνεσαι ότι τώρα θα τρομάξω,ο σκηνοθέτης να σου ψηθυρίσει " όχι φίλε μου δεν θα τρομάξεις τώρα , θα το κάνεις όταν θέλω εγώ" και το κάνει λίγο αργότερα ,με τρόπο απρόβλεπτο ανύποπτο και επιτυχημένο. Αυτό είναι για μένα το καλό θρίλερ και το conjuring το έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμό. Το τελευταίο πλάνο μάλλον σε ετοιμάζει και για επόμενο.
Δεν έχω δει insidius αλλά θα το κάνω σύντομα, ίσως αύριο. Καλά είναι για σήμερα αυτό με "γέμισε".
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Απάντηση: ΘΡΙΛΕΡ

Conjuring
Eίχα πολύ καιρό να δω θρίλερ.
Πολύ καλή ατμόσφαιρά, εικόνα παλιού καλού θρίλερ, διαπεραστική μουσική τέλεια εφαρμοσμένη στην ταινία και όντως πολύ καλες ερμηνείες χωρίς σπλατεριές και χαζες αμερικάνικες ατάκες. Βασικά η φιλοσοφία μου πάνω στο καλό θρίλερ είναι ότι πρέπει να σου βασανίζει την ψυχή, να σε τυρρανάει σε σκηνές, εκεί που η αδρεναλίνη σου έχει χτυπήσει κόκκινο και η τρίχα κάγκελο όταν ζουμάρει το πλάνο και αισθάνεσαι ότι τώρα θα τρομάξω,ο σκηνοθέτης να σου ψηθυρίσει " όχι φίλε μου δεν θα τρομάξεις τώρα , θα το κάνεις όταν θέλω εγώ" και το κάνει λίγο αργότερα ,με τρόπο απρόβλεπτο ανύποπτο και επιτυχημένο. Αυτό είναι για μένα το καλό θρίλερ και το conjuring το έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμό. Το τελευταίο πλάνο μάλλον σε ετοιμάζει και για επόμενο.
Δεν έχω δει insidius αλλά θα το κάνω σύντομα, ίσως αύριο. Καλά είναι για σήμερα αυτό με "γέμισε".

Δεν ειναι και για χορταση ε?:Banane0:
Αμα δεις αυριο καπακι το Insidious θα αργησεις φοβαμαι να ξαναδεις θριλερ της προκοπης, μετα.
(Δεν υπαρχουν και πολλα)
Μην τρεχουμε και με τρομο-στερητικα συνδρομα.
You have been warned!:ernaehrung004:
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: The Conjuring (2013)

Παρα πολυ καλη ταινια που πραγματικα σε καθηλωνει κυριως για τον εξαιρετικο τροπο που εχει στηθει σε καθε σκηνη παρα με το σεναριο της το οποιο ειναι καπως τετριμμενο,ακομη ενα στοιχειωμενο σπιτι.Και εδω ειναι η τρομερη μαγκια του σκηνοθετη,οτι καταφερνει να φτιαξει μια τρομαχτικη ταινια τρομου(γιατι οι περισσοτερες τρομου δεν ειναι τρομαχτικες πια),με συνηθισμενα υλικα και τεχνικες.Σε ολα επισης συμφωνω πιο πανω με τον Terl που εξεφρασε πολυ καλυτερα ισως,αυτα που θα εγραφα και εγω.
P.S.Αξιζει να τη δειτε γιατι οντως εχει μεσα της κατι το ρετρο...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: The Conjuring (2013)

Κατάφερα και το είδα, επιτέλους. Άνευ πολλών σχολίων 8\10, με προοπτική να ανέβει στα 9\10 όταν το δω σε οικιακή προβολή.

Ένα δεν κατάλαβα: γιατί δεν έβαλαν τους καταπληκτικούς τίτλους τέλους στην αρχή;;
 

panostr

Senior Member
18 January 2011
339
Αθήνα
Re: The Conjuring (2013)

Σήμερα είδα το Insidious 2, πάλι James Wan, υπερταλέντο ο τύπος και ξέρει να καδράρει όπως κανένας στο είδος, αλλά η ταινία είναι στον αυτόματο, είναι μια συρραφή γελοιοτήτων (ανάμεσα σε πετυχημένο τρόμο, βέβαια) στις οποίες η αντίδρασή του πρέπει να ήταν "ναι μωρέ, ας το αφήσουμε κι αυτό". Δεν το έχει φροντίσει καθόλου, είχε άλλη μεγάλη ταινία φέτος, βλέπετε, όσο κι αν δεν του πέτυχε το ίδιο καλή όσο το περσινό του διαμάντι. Κρίμα. Ακόμα και για το Conjuring έχω σοβαρές ενστάσεις.
 
Re: The Conjuring (2013)

Τη θεωρώ κορυφαία και θα τη βαθμολογήσω ως τέτοια,επιτυχημένη ρετρώ ατμόσφαιρα,γνήσιος αρχέγονος τρόμος,ανατριχιαστική ηχητική μπάντα και σκηνοθεσία που καταφέρνει το σχεδόν ακατόρθωτο:Να σε κάνει να τινάζεσαι απο το κάθισμα,παρ'όλο τον ορυμαγδό ταινιών του είδους που ενέσκυψαν μετά τον Εξορκιστή.Και μόνο επειδή υπάρχει αυτός θα δώσω 8,5/10 απο εμένα.Αν και οι ερμηνείες ήταν λίγο καλύτερες θα ήταν ισάξια ταινία.
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: The Conjuring (2013)

Φοβερή ταινία τρομου, σε πολλες στιγμές τα ποπ κορν έφυγαν, εγω τιναχτηκα απο τον καναπέ και τωρα έχω σκοπό να την ξαναδώ μαζί με την πεθερά μου γιατι τις αρέσουν πολυ τα τρόμου:)
 

panostr

Senior Member
18 January 2011
339
Αθήνα
Re: The Conjuring (2013)

Την έβγαλε καθαρή ε; :(
Προσπάθησε ξανά ;)

Πλάκα πλάκα, ωραίες περιπτώσεις αυτές. Τις περισσότερες ταινίες τρόμου της παιδικής μου ηλικίας της είχα δει με τη γιαγιά μου! Μέχρι τα 12-13 δηλαδή ΦΟΥΛ ΤΡΟΜΟΣ η γιαγιά