Panasonic GX7, και η νέα GM5

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Σύμφωνα με το Ολλανδικό Digiphoto.nl στο ευρωπαϊκό γραφείο εναρμόνισης ενιαίας αγοράς έσκασε μύτη το σχέδιο της νέας GX2:

Panasonic-GX2-camera.jpg
Panasonic-GX2-camera-2.jpg
Panasonic-GX2-camera-back.jpg
Panasonic-GX2-camera-top.jpg

και μια σύγκριση μεγέθους με την GX1
Panasonic-GX1-vs.-GX2-cameras.jpg

Οι πιθανές προδιαγραφές της μηχανής:


  • Ενσωματωμένο και αναδιπλούμενο EVF
  • Κλείστρο με χρόνους έως 1/8000s
  • Νέος αισθητήρας 18MP
  • Σταθεροποίηση στο σώμα της μηχανής !!!


Αν αληθεύουν όλα αυτά μιλάμε για μηχανή "game changer"...

Περισσότερα εδώ: http://photorumors.com/2013/07/09/panasonic-gx2-camera-drawings/


 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

Σύμφωνα με το Ολλανδικό Digiphoto.nl στο ευρωπαϊκό γραφείο εναρμόνισης ενιαίας αγοράς έσκασε μύτη το σχέδιο της νέας GX2:
[*]Σταθεροποίηση στο σώμα της μηχανής !!!
]

H ενσωμάτωση καλής σταθεροποίησης στο σώμα για τα νέα μοντέλα της Panasonic θα μηδενισει τις διαφορές με τον κύριο ανταγωνιστή της την Olympus, και θα έλεγα ότι θα γυρει σημαντικά την πλάστιγγα υπέρ της στο μ4/3, μιας και η εκτίμησή μου είναι ότι η Panasonic είναι λίγο πιο μπροστά στην αυτόματη εστιαση, στις πιο πληρης (CA) αυτόματες διορθωσεις των αρχειων, στην υλοποιηση Wi-fi , βιντεο κλπ.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

αν ισχυουν ολα αυτα, σιγουρα θ αποτελεσει το δευτερο σωμα (μαζι με την gh3) και φορεμενο τον 12-35 f/2.8 .

Μαζι με την gh3 kai ton 35-100 θα ειναι απιαστο διδυμο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

Έτσι νομίζω κι εγώ, με βλέπω να αγοράζω το πρώτο μου σώμα που δεν θα θέλω χειροκίνητη διόρθωση για τους αγαπημένους μου 20/1,7 και 14/2,5...
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

αρχιζει και αποκτα χειροπιαστο νοημα πλεον η αποφαση μου να περιμενω τη νεα γενια των m4/3, η οποια εφοσον λυσει και στην πραξη τα βασικα θεματα που ειχε ειδικα με την αργη εστιαση σε κινουμενα αντικειμενα και την απουσια focus peaking, δεν θα υπαρχει λογος παραμονης σε ογκωδης dSLR για την συντριπτικη πλειοψηφια των απλων χρηστων, στους οποιους με χαρα συμπεριλαμβανομαι...

αν δε, καταφερει να δωσει και εφαμιλλη ποιοτητας φωτογραφικο αποτελεσμα με την Olympus OM-D σε σωμα rangefinder με ενσωματωμενο βελτιωμενο υψηλης αναλυσης EVF και φλας, σε συνδυασμο με μια πιθανη ανταγωνιστικη τιμολογιακη πολιτικη ωστε να αντιμετωπισει τις παρενεργειες της συμφωνιας Sony - Olympus, θα προκαλεσει πολλους...

και μενα μαζι...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

Από ότι λέγεται βέβαια ΔΕΝ θα προλάβει να πάρει τον "οργανικό" αισθητήρα που ετοιμάζει η εταιρεία παρέα με την Fuji, αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας - πως θα αλλάξουμε μηχανή του παραχρόνου?
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

παντως απο εμφανιση, μοιαζει πολυ στην σειρα Nex...
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

πολυ μεγαλα συν, η σπαστη οθονη, το evf και ο σταθεροποιητης .... αν βγει σε καλη τιμη θα "κλεψει" τις εντυπωσεις.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GX2, κάτι καλό ψήνεται?

paИ-baL;1056850004 said:
παντως απο εμφανιση, μοιαζει πολυ στην σειρα Nex...

Απο αυτα που διαβαζω η GX7 οπως θα ειναι το ονομά της θα ειναι σχετικά μεγαλούτσικο σώμα και ο σχεδιασμος της θα θυμίζει την αγαπημένη μου Panasonic L1 (Leica Digilux 3) στο πιο λεπτό όμως.

Ερωτηματικο που θα απαντηθει συντομα (σε 1 μηνα το πολύ) είναι αν το σπαστο EVF θα έχει την ανάλυση αυτού της GH3.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

κι ολα αυτα την στιγμη που η Sony ετοιμαζει full frame mirrorless και η Olympus ετοιμαζετε να αντικαταστησει την OM-D...

let the battle begin!
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

δε θελω να σε στεναχωρησω, αλλα η σονυ FF nex , αν βγει , θα κοστιζει πολυ ακριβα…. το ιδιο και οι φακοι της !
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

Και εγώ στα 2000 φαντάζομαι οτι θα πάει. Αναμένουμε βέβαια... ακόμα μόνο υποθέσεις είναι, ούτε καν φήμες.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

Αυτο το tiltable EVF δεν το κατάλαβα, μήπως εννοουνε την οθόνη των 3 ιντσών;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

Όχι εννοούν ότι σηκώνεται 90 μοίρες προς τα πάνω όπως ας πούμε τα εξωτερικά της Olympus για να μπορείς να έχεις θέαση από παράξενες γωνίες.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

μη μου πειτε οτι δεν ειναι ακριβο, για σωμα χωρις καθρεφτη. Σε λιγο οι mirrorless θα κοστιζουν οσο οι full frame DSLR ενώ εξαρχής σχεδιάστηκαν ως μικρότερου κόστους υλικών. Αυτα συμβαινουν οταν η φωτογραφια απο χομπυ γινεται gadget..
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

εγω λεω οτι ειναι καθαρα θεμα προσφορας και ζητησης...

απο την στιγμη που καλυπτουν το 90% των αναγκων των 90% οσων φωτογραφιζουν για χομπυ, ειναι προφανες οτι η ζητηση εχει αυξηθει κατακορυφα...

φυσικο επακολουθο να αυξηθει και η τιμη τους...

οπως και η μειωση των τιμων των crop σωματων dSLR που θα επακολουθησει...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

μη μου πειτε οτι δεν ειναι ακριβο, για σωμα χωρις καθρεφτη.

Ετσι οπως το λες και τα πρωτα τηλεφωνα χωρις πληκτρολόγιο θα επρεπε να στοιχιζουν φθηνοτερα, φυσικα το παραδειγμα μου ειναι χονδροειδες αλλά η ενσωμάτωση νεων τεχνολογιών στα σώματα των ακαθρεπτων φωτογραφικων μηχανων (πενταξονική σταθεροποιηση, καλυτερα EVF, ηλεκτρονικα κλειστρα, multimedia χαρακτηριστικα διασυνδεσης, φακοί με ελαφρυτερα αλλά ακριβότερα κρυσταλλα κλπ.) δεν συνοδευονται απαραίτητα από μείωση κόστους μόνο απο τον περιορισμό των μηχανικών μερων καθέπτη - οπτικου σκόπευτρου.

Υπάρχουν και σωματα ακάθρεπτα φουρνιας 1-2 ετων πριν που πουλουνται καινουργια 150Ευρω .
 
Last edited:

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

Panasonic GX2/7, κάτι καλό ψήνεται?

Με αυτή την τιμή μάλλον κάηκε (ειδικά για την χώρα μας) δεν πάει να έχει όση τεχνολογία θέλει πάνω.