12 Years a Slave

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
2vngy15.jpg


| imdb |



Μετά το «Hunger» και το «Shame», ο Βρετανός Στιβ ΜακΚουιν φεύγει από την Ευρώπη
και μεταφέρεται στην Αμερική του 19ου αιώνα και της δουλείας,
καταγράφοντας και πάλι την ιστορία ενός άντρα που αγωνίζεται για την ελευθερία,
αυτή τη φορά σε ιστορική, πανανθρώπινη κλίμακα.


Το «12 Years a Slave» είναι η ταινία που φέρνει τον Μπραντ Πιτ και τον Μάικλ Φασμπέντερ,
τους δυο από τους πιο σέξι ηθοποιούς του πλανήτη, μαζί στην οθόνη.
Κι όμως αυτό μοιάζει να είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει τον Στιβ ΜακΚουιν.
Η κάμερά του μένει κοντά στο μαύρο δέρμα, την εξαθλίωση των σκλάβων στις αμερικανικές φυτείες του Νότου,
τον λευκό σαδισμό και τη δίψα για ελευθερία.


Το «12 Years a Slave» βασίζεται στην αυτοβιογραφία του Σόλομον Νόρθαπ,
του ανθρώπου που έγινε υπόδειγμα και σύμβολο του αγώνα για ανεξαρτησία των αφροαμερικανών στην Αμερική του 1850.
Γεννημένος ελεύθερος στη Νέα Υόρκη, ο Νόρθαπ, σύζυγος και πατέρας τριών παιδιών, απήχθη από λευκούς εμπόρους
και πουλήθηκε ως σκλάβος, αναγκάστηκε να ζήσει για δώδεκα χρόνια κάτω από το ζυγό της δουλείας και κατάφερε να φυγαδευτεί
και να καταγγείλει τους αφέντες του στο δικαστήριο:
ο Νόρθαπ έχασε τη δίκη, επειδή το χρώμα του δεν του επέτρεπε να καταθέσει ως μάρτυρας της δικής του υπεράσπισης,
αλλά αφέθηκε ελεύθερος κι έζησε τα υπόλοιπά του χρόνια ως ακτιβιστής για τα δικαιώματα των αφροαμερικανών.



Στο κέντρο της ταινίας βρίσκεται ο Τσιγουετέλ Ετζιοφόρ (σημειώνουμε ήδη για οσκαρική υποψηφιότητα),
περικυκλωμένος από ένα συγκλονιστικό καστ:
Μάικλ Φασμπέντερ (μόνιμος συνεργάτης του ΜακΚουίν εδώ στο ρόλο ενός αδίστακτου γαιοκτήμονα),
Μπραντ Πιτ (σε έναν μικρό ρόλο , αλλά ηταν αυτός ο οποίος πυροδότησε την ταινία αγοράζοντας τα δικαιώματα
για την εταιρεία παραγωγής του, Plan B),
ο Μπένεντικτ Κάμπερμπατς (στο ρόλο ενός ιερέα και πρώτου ιδιοκτήτη του Νόρθαπ) ,
ο Ντουάιτ Χένρι (ο υποψήφιος για Οσκαρ πατέρας από τα «Μυθικά Πλάσματα του Νότου»)
Σάρα Πόλσον, Πολ Ντέινο, Μάικλ Κ. Γουίλιαμς, Πολ Τζιαμάτι,
και η Κουαβένζανεϊ Γουόλις του «Beasts of the Southern Wild».


Και το τρέιλερ δεν απογοητεύει:
κάπου ανάμεσα στα ανθρωπιστικά έπη τύπου «The Colour Purple» του Σπίλμπεργκ,
τη βίαιη ανάγκη για την προάσπιση της ανθρώπινης ζωής του «Hunger»
και την αισθητική τόλμη στην οποία μας έχει συνηθίσει ο εικαστικός Στιβ ΜακΚουιν,
το «12 Years a Slave», που φημολογείται ότι θα κάνει την παγκόσμια πρεμιέρα του στο 70ο Φεστιβάλ Βενετίας
, έρχεται ορμητικά για να ξυπνήσει συνειδήσεις και ν’ αποθεωθεί ,
ενώ βγαίνει στις αμερικάνικες αίθουσες το Δεκέμβριο, ακριβώς δηλάδή πάνω στην οσκαρική περίοδο.

[Flix]



[video=youtube;rMpDUYzLgzY]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rMpDUYzLgzY[/video]
 
Last edited by a moderator:

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
12 Years a Slave (2013)

Εξαιρετική ταινία! Είχα χρόνια να δω μία τόσο καλή ταινία. Σου μεταφέρει πολύ καλά την ατμόσφαιρα της εποχής και σου περνάει το μήνυμά της άμεσα. Λίγο σκληρή σε κάποιες σκηνές αλλά όσο χρειάζεται για να σου περάσει αυτό που θέλει χωρίς υποβολές. Στα συν επίσης η πολύ καλή φωτογραφία αλλά και οι ερμηνείες ενώ σκηνοθετικά την βρήκα άψογη. Δείτε την οπωσδήποτε!
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: 12 Years a Slave (2013)

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!!

Έπιασε το νόημα της εποχής, όπως και οι πρωταγωνιστές.... Εξαιρετικές ερμηνίες, Εξαιρετική μουσική!!

Η συνάντηση με την οικογένειά του στο τέλος, ήταν όσο χρειαζόταν, χωρίς υπερβολικά ''ζουμιά''!!!
Τα αξίζει τα όσκαρ που θα πάρει!!
 
Last edited by a moderator:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: 12 Years a Slave (2013)

Ειλικρινα, οσο και να θελω να ειμαι "λογικος" δεν βρηκα κατι που να πω, α ΟΚ.
Περαν της σκληροτητας και της μεταφορας μιας πραγματικης ιστοριας, δεν μπορω να την πω καλη.
ΟΚ οι ερμηνιες, αλλα....
Οι Αμερικανοι τελευταια νομιζουν οτι παιρνουν "αφεση αμαρτιων" για τα οσα ανειπωτα ειχαν δεχτει στη κοινωνια τους στο παρελθον, γυριζοντας τα σε μια ταινια.....sad...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: 12 Years a Slave (2013)

Πολυ καλη ταινια.
Σκληρες σκηνες που σε εβγαζαν απο τα ρουχα σου αλλα και καποιες αλλες που εδειχναν ποσο τραγικο ειναι να εισαι γεννημενος σκλαβος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: 12 Years a Slave (2013)

Θαυμάσια ταινία, σε εβαζε στο πετσί των ταλαίπωρων σκλάβων. Εξαιρετικά ρεαλιστική χωρίς να καταφεύγει σε πολλές σοκαριστικές οπτικά σκηνές. Η ψυχολογική βία είναι αυτό που σου μένει, αν αναλογιστείς μάλιστα πως πρόκειται για αληθινή ιστορία.
Ίσως η καλύτερη ταινία ever πάνω στο δύσκολο αυτό θέμα...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: 12 Years a Slave (2013)

Θα αργησω να την δω αλλα οι μεγαλυτεροι μπορει να θυμαστε την μινι σειρα Roots που επαιζε καποτε το κρατικο καναλι.

Εκεινη ηταν οντως εξαιρετικη σειρα με θεμα την σκλαβια των αφρικανων υπο των αμερικανων.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: 12 Years a Slave (2013)

Aδιαφορη σαν ταινια παρα το ενδιαφερον θεμα.
Ουτε κορυφαιες ερμηνειες, ουτε τεχνικα κατι αξιολογο, σεναριακα τιποτα συγκλονιστικο, βλεπεται και ξεχνιεται.
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Απάντηση: 12 Years a Slave (2013)

Εντάξει, απλά έχει πιασάρικο θέμα, με κλάμα αλλά και με happy end , στοιχεία που σίγουρα θα το κάνουν να κερδίσει αγαλματάκι στα oscar. Ακόμα δε περισσότερο το ότι είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία.
Είχε καιρό να βγει ταινία εξ' ολοκλήρου με θέμα: slavery .
Αποσπασματικά είχαμε δει κάποιες σκηνές στο Jumbo αλλά εκεί ήταν άλλο το θέμα.. :violent-smiley-008:
 
17 June 2006
14,350
Re: 12 Years a Slave (2013)

Τα έχω ξαναγράψει και παραδίπλα: Δεν μου είπε απολύτως τίποτα.
Εχω δεί το Madingo που ήταν κορυφαίο, από άποψη μελό το The Color Purple εξάντλησε το θέμα και στο Django Unchained ο Ταραντίνο
με το ίδιο υλικό έφτιαξε 'παπάδες'.

Avoid.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Re: 12 Years a Slave (2013)

Νομίζω πως κάποιοι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Πρόκειται για μία ιστορική ταινία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα και ως τέτοια ταινία δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με μία σουρεαλιστική ταινία σαν το Django Unchained επειδή και οι δύο απλά βασίζονται στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής. Άλλο σκοπό έχει η μία ταινία άλλο η άλλη. Το 12 Years a Slave τον σκοπό του τον επιτυγχάνει στο έπακρο, να σου περάσει δηλαδή τα συναισθήματα των μαύρων και το τις καταστάσεις που επικρατούσαν στον νότο της Αμερικής του προηγούμενου αιώνα, αλλά και την ιστορία του ίδιου του ήρωα με όσο το δυνατό καλύτερη πιστότητα στην πραγματικότητα. Το σενάριο της είναι δεδομένο και πάνω σε αυτό θεωρώ πως ο σκηνοθέτης έχει κάνει την καλύτερη δυνατή μεταφορά στον κινηματογράφο. Σε τέτοιες ταινίες ο σκηνοθέτης δεν επιδιώκει ούτε τον εντυπωσιασμό, ούτε τη πρωτοτυπία και φυσικά δεν μπορεί να επέμβει ιδιαίτερα στην πλοκή του σεναρίου.
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Re: 12 Years a Slave (2013)

Αρκετά καλή ταινία,αλλά μέχρι εκεί.Δεν πρόκειται να σου μείνει κάτι δηλαδή ή να την ξαναδείς και δεύτερη φορά.

Προσωπικά μου άρεσε η στόχευση στο ότι ο σκλάβος αποτελούσε ιδιοκτησία και το ότι ο αφέντης μπορεί να κάνει ότι θέλει με την ιδιοκτησία του.Επίσης οι σκληρές σκηνές δημιουργούν συναισθήματα.

Τέλος πολύ καλή ερμηνεία από τον Michael Fassbender στο ρόλο του τσιφλικά.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: 12 Years a Slave (2013)

Νομίζω πως κάποιοι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Πρόκειται για μία ιστορική ταινία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα και ως τέτοια ταινία δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με μία σουρεαλιστική ταινία σαν το Django Unchained επειδή και οι δύο απλά βασίζονται στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής. Άλλο σκοπό έχει η μία ταινία άλλο η άλλη. Το 12 Years a Slave τον σκοπό του τον επιτυγχάνει στο έπακρο, να σου περάσει δηλαδή τα συναισθήματα των μαύρων και το τις καταστάσεις που επικρατούσαν στον νότο της Αμερικής του προηγούμενου αιώνα, αλλά και την ιστορία του ίδιου του ήρωα με όσο το δυνατό καλύτερη πιστότητα στην πραγματικότητα. Το σενάριο της είναι δεδομένο και πάνω σε αυτό θεωρώ πως ο σκηνοθέτης έχει κάνει την καλύτερη δυνατή μεταφορά στον κινηματογράφο. Σε τέτοιες ταινίες ο σκηνοθέτης δεν επιδιώκει ούτε τον εντυπωσιασμό, ούτε τη πρωτοτυπία και φυσικά δεν μπορεί να επέμβει ιδιαίτερα στην πλοκή του σεναρίου.

+1
 
17 June 2006
14,350
Re: 12 Years a Slave (2013)

Νομίζω πως κάποιοι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Πρόκειται για μία ιστορική ταινία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα και ως τέτοια ταινία δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με μία σουρεαλιστική ταινία σαν το Django Unchained επειδή και οι δύο απλά βασίζονται στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής. Άλλο σκοπό έχει η μία ταινία άλλο η άλλη. Το 12 Years a Slave τον σκοπό του τον επιτυγχάνει στο έπακρο, να σου περάσει δηλαδή τα συναισθήματα των μαύρων και το τις καταστάσεις που επικρατούσαν στον νότο της Αμερικής του προηγούμενου αιώνα, αλλά και την ιστορία του ίδιου του ήρωα με όσο το δυνατό καλύτερη πιστότητα στην πραγματικότητα. Το σενάριο της είναι δεδομένο και πάνω σε αυτό θεωρώ πως ο σκηνοθέτης έχει κάνει την καλύτερη δυνατή μεταφορά στον κινηματογράφο. Σε τέτοιες ταινίες ο σκηνοθέτης δεν επιδιώκει ούτε τον εντυπωσιασμό, ούτε τη πρωτοτυπία και φυσικά δεν μπορεί να επέμβει ιδιαίτερα στην πλοκή του σεναρίου.


Εγώ, από την άλλη, θεωρώ πως ένας σκηνοθέτης που αξίζει τον κόπο, θα δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο Πως θα αφηγηθεί μιά ιστορία. Κακά τα ψέματα, στην Τέχνη όλα έχουν ειπωθεί. Το θέμα είναι να βρίσκουμε καινούργιους τρόπους να τα λέμε. Και εδώ είναι που η ταινία, κατά τη γνώμη μου, χωλαίνει: οι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι και, αφηγηματικά, μυρίζει μπακαλιαρίλα: το στόρυ εκφέρεται τελείως γραμμικά και ξεχειλίζει από τετριμμένο συναισθηματισμό και γλυκερή συμπόνοια. Δεν βρήκα ίχνος προσωπικού στοιχείου στο film-making: ο σκηνοθέτης θα μπορούσε κάλλιστα να φτιάξει ένα μέτριο ντοκυμαντέρ. Δεν βρήκα επίσης αμφισημίες πάνω στο στήσιμο του γενικού 'κάδρου', ανατροπές, πολυπρισματική ματιά πάνω στο story και sub-plots που υποβόσκουν και εκτυλίσσονται παράλληλα με την βασική πλοκή. Για να φέρω ένα χοντροκομένο παράδειγμα: και ο Κόππολα ταινίες πάνω στη μαφία έκανε με τους Νονούς. Πουθενά (δεν) ωραιοποίησε καταστάσεις και συναισθήματα, η πιστότητα στην πραγματικότητα ήταν από αληθινή έως ανελέητη. Το Πως το έκανε είναι αυτό που μετράει. Ταινίες για τη μαφία γυρίστηκαν άπειρες και πριν και μετά από τους Νονούς - αλλά αυτές οι τρείς είναι εκείνες που θα θυμόμαστε. Και όχι τυχαία. Για αυτό έκανα και τη σύγκριση με την ταινία του Ταραντίνο: το να τις δώ 'απλώς' (sic) σαν stories βασισμένα πάνω στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής, είναι σαν να μου δείχνουν το φεγγάρι και να κοιτάω το δάχτυλο. Δεν είναι 'ανόμοια πράγματα': είναι δύο δημιουργίες/προσωπικές διαδρομές στη δυστοπία: είναι Σινεμά - πάνω στο ίδιο θέμα. Και σαν τέτοιο το αποτίμησε η σύγκρισή μου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: 12 Years a Slave (2013)

Ψήφισα πολύ καλή την ταινία.
Θα μπορούσε να ήταν καλύτερη σε κάποια σημεία.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: 12 Years a Slave (2013)

απλα καλη....οπως και αλλες ταινιες με θεμα τους σκλαβους, μιας και οι αμερικανοι εχουν ενα θεμα με αυτα τα ειδη των ταινιων. θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη. αρκετες κοιλες.... αχρείαστα αργη σε πολλα σημεια...
δευτερη φορα δε θα αντεχα να την δω παντως....για μια φορα και πολυ ειναι...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: 12 Years a Slave (2013)

Εγώ, από την άλλη, θεωρώ πως ένας σκηνοθέτης που αξίζει τον κόπο, θα δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο Πως θα αφηγηθεί μιά ιστορία. Κακά τα ψέματα, στην Τέχνη όλα έχουν ειπωθεί. Το θέμα είναι να βρίσκουμε καινούργιους τρόπους να τα λέμε. Και εδώ είναι που η ταινία, κατά τη γνώμη μου, χωλαίνει: οι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι και, αφηγηματικά, μυρίζει μπακαλιαρίλα: το στόρυ εκφέρεται τελείως γραμμικά και ξεχειλίζει από τετριμμένο συναισθηματισμό και γλυκερή συμπόνοια. Δεν βρήκα ίχνος προσωπικού στοιχείου στο film-making: ο σκηνοθέτης θα μπορούσε κάλλιστα να φτιάξει ένα μέτριο ντοκυμαντέρ. Δεν βρήκα επίσης αμφισημίες πάνω στο στήσιμο του γενικού 'κάδρου', ανατροπές, πολυπρισματική ματιά πάνω στο story και sub-plots που υποβόσκουν και εκτυλίσσονται παράλληλα με την βασική πλοκή. Για να φέρω ένα χοντροκομένο παράδειγμα: και ο Κόππολα ταινίες πάνω στη μαφία έκανε με τους Νονούς. Πουθενά (δεν) ωραιοποίησε καταστάσεις και συναισθήματα, η πιστότητα στην πραγματικότητα ήταν από αληθινή έως ανελέητη. Το Πως το έκανε είναι αυτό που μετράει. Ταινίες για τη μαφία γυρίστηκαν άπειρες και πριν και μετά από τους Νονούς - αλλά αυτές οι τρείς είναι εκείνες που θα θυμόμαστε. Και όχι τυχαία. Για αυτό έκανα και τη σύγκριση με την ταινία του Ταραντίνο: το να τις δώ 'απλώς' (sic) σαν stories βασισμένα πάνω στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής, είναι σαν να μου δείχνουν το φεγγάρι και να κοιτάω το δάχτυλο. Δεν είναι 'ανόμοια πράγματα': είναι δύο δημιουργίες/προσωπικές διαδρομές στη δυστοπία: είναι Σινεμά - πάνω στο ίδιο θέμα. Και σαν τέτοιο το αποτίμησε η σύγκρισή μου.


Συμφωνω μεχρι κεραιας.Εντελως mainstream προσεγγιση του θεματος,τοσο που δεν το περιμενα απο αυτον το σκηνοθετη.
Ενα πολυ ωραιο καδρο,βρωμαει φορμολη ομως και ειναι συντηρητικο του κερατα.Μπουνταλαδικα συναισθηματικο,εκβιαζει τα συναισθηματα.
Ο Σπηλμπεργκ ειχε τονους class μπροστα σε αυτο και o Ταραντινο,παρ'ολες τις ενστασεις που ειχα διατυπωσει για το Django,ειναι αφοπλιστικα ωμος και με εναν take no prisoners σαρκασμο,απλησιαστο σε συγκριση με αυτη την ταινια,σε σημειο που επανεκτημησα το Django...

Παναθεμα σε μου'χεις λειψει....
 
Last edited:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: 12 Years a Slave (2013)

Εγώ, από την άλλη, θεωρώ πως ένας σκηνοθέτης που αξίζει τον κόπο, θα δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο Πως θα αφηγηθεί μιά ιστορία. Κακά τα ψέματα, στην Τέχνη όλα έχουν ειπωθεί. Το θέμα είναι να βρίσκουμε καινούργιους τρόπους να τα λέμε. Και εδώ είναι που η ταινία, κατά τη γνώμη μου, χωλαίνει: οι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι και, αφηγηματικά, μυρίζει μπακαλιαρίλα: το στόρυ εκφέρεται τελείως γραμμικά και ξεχειλίζει από τετριμμένο συναισθηματισμό και γλυκερή συμπόνοια. Δεν βρήκα ίχνος προσωπικού στοιχείου στο film-making: ο σκηνοθέτης θα μπορούσε κάλλιστα να φτιάξει ένα μέτριο ντοκυμαντέρ. Δεν βρήκα επίσης αμφισημίες πάνω στο στήσιμο του γενικού 'κάδρου', ανατροπές, πολυπρισματική ματιά πάνω στο story και sub-plots που υποβόσκουν και εκτυλίσσονται παράλληλα με την βασική πλοκή. Για να φέρω ένα χοντροκομένο παράδειγμα: και ο Κόππολα ταινίες πάνω στη μαφία έκανε με τους Νονούς. Πουθενά (δεν) ωραιοποίησε καταστάσεις και συναισθήματα, η πιστότητα στην πραγματικότητα ήταν από αληθινή έως ανελέητη. Το Πως το έκανε είναι αυτό που μετράει. Ταινίες για τη μαφία γυρίστηκαν άπειρες και πριν και μετά από τους Νονούς - αλλά αυτές οι τρείς είναι εκείνες που θα θυμόμαστε. Και όχι τυχαία. Για αυτό έκανα και τη σύγκριση με την ταινία του Ταραντίνο: το να τις δώ 'απλώς' (sic) σαν stories βασισμένα πάνω στο θέμα του ρατσισμού των μαύρων της Αμερικής, είναι σαν να μου δείχνουν το φεγγάρι και να κοιτάω το δάχτυλο. Δεν είναι 'ανόμοια πράγματα': είναι δύο δημιουργίες/προσωπικές διαδρομές στη δυστοπία: είναι Σινεμά - πάνω στο ίδιο θέμα. Και σαν τέτοιο το αποτίμησε η σύγκρισή μου.

Συμφωνω σε ολα, ιδιαιτερα δε στα bold!