Τι οθόνη να πάρω? (made by avs...)

19 June 2006
35,671
Ο μεγαλύτερος ‛καρκίνος’ στο χόμπυ μας είναι αναμφισβήτητα το φαινόμενο της αυθυποβολής. Το φαινόμενο δεν είναι κατ’ ανάγκη εγγενές στον κάθε άνθρωπο, αλλά, ενισχύεται σημαντικά όταν κάποιος ‛γκουρού’ γράψει την γνώμη του για το προϊόν. Αν δεν τεκμηριώνεται τεχνικά και επιστημονικά με μετρήσεις και διαγράμματα, με τεστ και μεθοδολογία, δεν πειράζει...το είπε ο ‛γκουρού’. Αν ακολουθήσουμε τις ‛συμβουλές’ του και δεν βλέπουμε όλα τα πανέμορφα και εξωπραγματικά που περιγράφει, δεν πειράζει...είναι εκεί αλλά φταίνε τα μάτια μας. Αν πάμε στον οφθαλμίατρο και μας διαβεβαιώσει ότι βλέπουμε μια χαρά, συνεχίζουμε όμως να μην βλέπουμε διαφορές, πείθουμε τον εαυτό μας ότι πλέον (μετά την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο) τις βλεπουμε επιτέλους!! Φυσικά, κατόπιν, δεν θα παραλείψουμε να εξυμνήσουμε τον ‛γκουρού’ ποστάροντας για το πόσο δίκιο είχε παρασύροντας στο γαϊτανάκι και άλλους χρήστες οι οποίοι θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο (αλλαγή ---δεν βλέπω διαφορές----αυθυποβάλλομαι----εικόνα τελείως διαφορετική μέρα με νύχτα).

Ο πρόλογος αφορά το μεγαλύτερο διαδικτυακό φόρουμ σε παγκόσμιο επίπεδο και αντικείμενο είναι το θέμα των οθονών, είτε κατασκευασμένων είτε DIY.

Το τι μπορεί να διαβάσει κάποιος εκεί μέσα είναι πραγματικά unbelievable (κλασσική αμερικάνικη έκφραση μαϊντανικής προέλευσης...πάει με όλα και κολλάει σε όλα!!). Υπάρχουν λύσεις για τα πάντα όλα!! Δεν πειράζει που δεν συμφωνούν με τους νόμους της φυσικής, δεν πειράζει που δεν συμφωνούν με τις αρχές της βιντεοπροβολής. Οι συμπατριώτες του Μαγκάιβερ (αν και ο τελευταίος έχει Σκωτσέζικες ρίζες) έχουν λύση για τα πάντα. Και όχι μια λύση συμβιβασμού, μιλάμε, για την απόλυτη κινηματογραφική αίσθηση...

- Γκουρού μου, για πες μου...θέλω μια τριγωνική οθόνη λίγο μεγαλύτερη από το τρίγωνο Πανοράματος χωρίς τα σιρόπια. Στην αριστερή πλευρά έχω ένα παράθυρο τρέγκα που μπαίνει ο ήλιος μέσα. Στη δεξιά έχω έναν καθρέφτη και κάτι βιτρίνες. Φυσικά το σπίτι μου είναι κάτασπρο με λευκό γυαλιστερό πλακάκι. Μπορείς να μου πεις τι οθόνη να πάρω για να έχω κόντραστ 2.000.000:1??
- Ασφαλώς!! Κανένα πρόβλημα...λοιπόν, θα πας να πάρεις την τάδε, η οποία μπλοκάρει το φως αλλά και το ανακλά εξίσου, κάνει καλύτερα μαύρα δίνοντας περισσότερο λευκό ταυτόχρονα. Α...να μην ξεχάσω!! Κάνει και καλύτερα τα χρώματα!! Έχει μεταβλητό γκέιν ανάλογα τη θερμοκρασία δωματίου και μεταβλητή κατευθυντικότητα ανάλογα με το που κάθεσαι και πως έχεις σταυρώσει τα πόδια σου!!
- Ακούγεται θαύμα!! Μήπως θα κάνει και καφέ?
- Σε παρακαλώ...μην χαλάς το νήμα...εδώ μιλάμε σοβαρά για τις οθόνες και τις ιδιότητές τους!! Αγόρασέ την και θα με θυμηθείς!!
- Σ’ ευχαριστώ γκουρού μου!! Όμως, βλέπω ότι κοστίζει 27.522 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ....δεν είναι πολλά?
- Καθόλου πολλά δεν είναι αν σκεφτείς τι τεχνολογία κουβαλάει!!
- Οκ..σ’ ευχαριστώ!! Πάω να παραγγείλω...





Όχι, δεν εχουν μαζευτεί όλοι οι ηλίθιοι και πανηλίθιοι στο αμερικάνικο φόρουμ. Έχουν μαζευτεί όλοι οι έμποροι και τα παπαγαλάκια τους. Δεν ενδιαφέρονται να ‛φωτίσουν’ τον κόσμο σχετικά με την βιντεοπροβολή (φυσικά και υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις ανθρώπων που ανιδιοτελώς προσφέρουν τις γνώσεις τους στους άλλους), τις συνθήκες θέασης, τις δυνατότητες του προβολικού μέσου σε σχέση με την οθόνη, τις πραγματικές ιδιότητες των οθονών κ.λ.π., κ.λ.π.

Αντί να πούνε στο ανωτέρω ούφο....άντε αγόρι μου να παίξεις κανά χόκευ που θέλεις και βιντεοπροβολή!!! Κάθονται και αραδιάζουν ένα κάρο βλακείες στους ανύποπτους ‛ροφούς’, οι οποίοι όχι μόνο τα πιστεύουν, λένε και ευχαριστώ από πάνω συμβουλεύοντας και άλλους ‛ροφούς’ να κάνουν το ίδιο!!!

Δυστυχώς, το αμερικάνικο φόρουμ, τουλάχιστον, στον τομέα των οθονών έχει γίνει ένα απέραντο γιουσουρούμ με τους ‛γκουρού’ να γράφουν όποια παπάτζα μπορεί να φανταστεί κανείς ξεπερνώντας ακόμα ακόμα και αυτές που γράφοντας από τα τμήματα μάρκετινγκ των εταιρειών.

Κρίμα....
 
Όταν ψάχναμε μανιωδώς το μικρούλη μπένεκιου μέχρι να μας τον φέρουν,είχα διαβάσει στο νήμα του εκεί μέσα κάτι κουλά..Κάποιου του πρότειναν,και το έκανε,να αγοράσει για να τον βλέπει οθόνη με κέρδος 2,2 αν θυμάμαι καλά,απο αυτές που έχουν επίστρωση απο κρυστάλλινα σφαιρίδια νομίζω..Αν δεν απατώμαι την ίδια στιγμή που εδώ είχαμε αρχίσει να ψάχνουμε οθόνες με κέρδος μικρότερο απο 1.....
 
19 June 2006
35,671
Νίκο, κάθε πράμα έχει την λογική του, αρκεί ο υποψήφιος αγοραστής να γνωρίσει τι κάνει, πως το κάνει, γιατί το κάνει και αν στην τελική εξυπηρετείται με αυτή του την αγορά. Όταν, λοιπόν, προτείνεις σε κάποιον να πάρει οθόνη με 2,2 γκέιν για τον 1070, πρέπει να του πεις και για ποιο λόγο προτείνεις κάτι τέτοιο, καθώς και να αναλύσεις τι κακά θα επιφέρει το υψηλό κέρδος στην εικόνα ενός προβολέα ''κανόνι''.

Αυτός, ακριβώς, ήταν ο σκοπός για τον οποίο άνοιξα το νήμα!! Διότι και 'γω διάβασα κάτι παρόμοιες αρλούμπες σε άλλα θέματα από, υποτίθεται, γνώστες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μονο αν η οθονη ηταν κατευθυντικη (για μειωση φωτεινοτητας απο τους τοιχους σε λευκο δωματιο) εχει νοημα η προταση για 2.2 gain οθονη για τον 1070.

Αν εξαιρεσω την περιπτωση των κατευθυντικων και μονο οθονων, θεωρω οτι μια πολυ προσεκτικη κατασκευη σταθερης οθονης και ειδικα της στιλπνοτητας και του χρωματος της επιφανειας χτυπα στα ισια τις ακριβες οθονες και χωρις ιχνος ζαρας στο μελλον.

Δυστυχως ομως (ειμαι και εγω παθων) δεν εχουν ολοι την ευχερεια για σταθερες οθονες. Οποτε ή μενουμε στις φθηνες οθονες ή πληρωνουμε τις εκατονταδες ή τα χιλιαρικα. Που δεν ειναι και διλημμα, γιατι αν εχεις εναν προβολεα με 1000-1500 ευρω δεν θα απογειωσεις την εικονα με μια πανακριβη οθονη εστω και κατευθυντικη αν ο χωρος ειναι ηδη φροντισμενος.
Ομως δεν γνωριζει ολος ο κοσμος (και δεν ειναι υποχρεωμενος) πως να φτιαξει μια σταθερη οθονη (μπογιες κλπ) Εδω υπαρχουν γυναικες καριερας που δεν ξερουν να κανουν μια ομελετα.

Ως επι το πλειστον εκει απευθυνονται αυτες οι οθονες για εμενα. Καποιος που ασχολειται πιο πολυ με το χομπυ του (λερωνει και λιγο τα χερια του) αν δεν εχει προβλημα αισθητικης σταθερου καδρου, φτιαχνει μια, τη βαφει και εχει ολα τα πλεονεκτηματα μιας ακριβης οθονης, πλην της κατευθυντικοτητας.
Με λιγα λογια, δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα των πανακριβων οθονων. Για μερικους ανθρωπους που δεν ασχολουνται με κατασκευες, (απλα πατανε ενα κουμπι να παιξει το οποιο μηχανημα) και απαιτουν τα μεγιστα απο την επιφανεια προβολης χωρις να θελουν να διαταραξουν αισθητικα το χωρο, ναι γιατι οχι. ?
Αρκει να μην τους νοιαζει βεβαια και το κοστος κτησης.

Τι περιμενετε δηλαδη ? Ενας χειρουργος π.χ. με την οικονομικη του ευμαρεια να κατσει να φτιαξει μονος ή σε καποιο φιλο μια σταθερη οθονη, να ψαξει για σωστο χρωμα κλπ .?
Απλα θα αγορασει τον πανακριβο προβολεα που του συστησαν, θα κανει το ιδιο και για την οθονη και απλως θα πατησει στο τηλεκοντρολ το Play.

Για τους μεσους/απλους χρηστες οπου και θελουν και μπορουν μια σταθερη οθονη/τοιχος με μελετη, εχει ολα τα πλεονεκτηματα της ακριβης χωρις το κοστος. (και την κατευθυντικοτητα)

Αλλο ομως τα παραπανω και αλλο να σου λενε να αγορασεις την πανακριβη οθονη με πολλα χιλιαρικα γιατι ειναι Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να εισπραξεις καλη εικονα χρωματικα. Ειμαι :eek:fftopic: ή εχω πιασει το θεμα του νηματος. ?
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Γιάννη, το θέμα δεν είναι τι μπορούν ή δεν μπορούν να κάνουν οι οθόνες με τα πολλά χιλιάρικα και τα βαρύγδουπα ονόματα. Το θέμα είναι πως λανσάρονται και διαφημίζονται σε ανθρώπους που δεν γουστάρουν να ασχοληθούν ούτε 5 λεπτά με το αντικείμενο. Ούτε καν, να διαβάσουν το επόμενο ή προηγούμενο νήμα που ένας άλλος ρωτάει ακριβώς τα ίδια. Τίποτα...γουρούνι στο σακκί, έτσι!! Μου την είπε ο τάδε ''χρυσομάτης'', δεν το σκέφτομαι...βουρ.

Ναι, κατευθυντική!! Κοίτα πως έχει διώξει τις ανακλάσεις!! Μπράβο, καλά μου τα έλεγε ο γκουρού....γιατί όμως βλέπω την μισή εικόνα σκοτεινή? Μάλλον θα το ξέχασε να μου το πει ο γκουρού!!

Βέβαια, αν του πει ο γκουρού ότι είναι η ιδέα του και η οθόνη είναι μια χαρά, μια χαρά θα το πιστέψει!!

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Αντί να αρχίσουν να βάζουν πάντα σαν πρόλογο τα βασικά....όχι ρε μεγάλε, δεν γίνεται να βλέπεις εμπρόσθιας προβολής προβολέα σαν τηλεόραση μέρα μεσημέρι, όχι δεν γίνεται να πάρεις την μέγιστη ποιότητα σε έναν μη φροντισμένο χώρο, όχι δεν γίνεται να ανοίξεις 150 ίντσες με το προβολάκι των 400 λουμιέν, όχι δεν μπορείς να έχεις ένα καδράκι με ένα θηρίο των 4000 λουμιέν, και πάει λέγοντας...κάθονται και τους αραδιάζουν ό,τι θέλεις για μαγικές οθόνες, για μαγικά χαρακτηριστικά, για εξωγήινα υλικά. Ό,τι να 'ναι, φτάνει ο άλλος να πάει να αγοράσει!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συμφωνω αλλα δεν αναφερομαι στα αυτονοητα που λες που πρεπει να προσεξει καποιος πλην της οθονης.
Οσον αφορα τις κατευθυντικες, φανταζομαι οτι ο τροπος κατασκευης προυποθετει καποιο sweet spot απο πλευρας θεατη. Οποτε αν ο κατασκευαστης εχει ορισει (βαση των ιντσων της οθονης και της κλισης στο φως που θα εκτρεπεται) καποιο sweet spot και δεν εισαι μεσα σε αυτο τοτε θα εχεις εντονο hotspot.
Τωρα ποσοι θεατες ο ενας διπλα στον αλλον θα πεσουν μεσα στο sweet spot, αφου ισως η σωστη αποσταση απο το πανι δεν φτανει, ειναι αλλο θεμα.

Ισως και οι κατευθυντικες εχουν αναλογα με την κατευθυνση που εκτρεπουν το φως να εχουν καποια χαρακτηριστικα που ο αγοραστης αγνοει ή δεν ενημερωνεται.

π.χ. καποιες απο καποιες ιντσες και πανω για να μην εκτρεπουν το φως προς τα μεσα απο το πλαι, για να μην υπαρξει εντονο σκοτεινιασμα στο πλαι λογω των πολλων ιντσων, να κατευθυνουν το πανω και κατω της οθονης προς το κεντρο. Αρα το σκοτεινιασμα της εικονας τοτε θα ερχεται οχι στους θεατες που ειναι πολυ πλαι του πανιου, αλλα αν σηκωθουν ορθιου η κατσουν πιο χαμηλα κλπ
Για αυτο και λεω οτι μια κατευθυντικη εχει ισως και καποιες προδιαγραφες sweet spot που αμα δεν τις ψαξεις θα καταληγεις με μια πανακριβη κατευθυντικη που δεν προοριζεται για το δικο σου χωρο-αποσταση-ιντσες.
Οι κατευθυντικες ομως ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα που ειναι για μεγαλη ξεχωριστη συζητηση. Εχω πολλες αποριες για αυτες.

Τωρα αν καταλαβα, αναφερεσαι σε καποιους στο avs οπου προτεινουν διαφορα υποσχομενοι οτι θα γινει η δουλεια αψογα, αρκει να αγορασεις αυτο που πουλανε.
Οκ, και εγω που εμπαινα αραια και που, αργησα να παρατηρησω οτι ειναι και "μαγαζι" εκει μεσα.

Αλλα αυτα που λες ειναι αυτονοητα για αυτους που εχουν αρχισει να σχολουνται με την προβολη και γνωριζουν τα απολυτως στοιχειωδη. Σαφως και αν οι υπολοιποι παραμετροι δεν ειναι σωστοι, τι να σου κανει η οθονη. ?

Οσον αφορα το θετικο gain χωρις κατευθυντικοτητα, δεν ξερω ποσο λογο υπαρξης εχει με τους φωτεινοτατους 3d προβολεις πλεον, εκτος κι αν μιλαμε για καταστασεις πολλων ιντσων σε μεγαλο χωρο.

Τι απομενει λοιπον αν βγαλουμε απο την εξισωση την κατευθυντικοτητα και το θετικο gain μιας οθονης απο εναν π.χ. βαμενο τοιχο. ?
Αναδιπλωση οθονης και ποιοτικα τεχνικα χαρακτηριστικα για αντοχη στο χρονο. (ζαρες, ομοιομομορφια χρωματος φωτος κλπ)
Χαρακτηριστικα που τα πετυχαινεις ειτε με σταθερο καδρο και σωστη μπογια, ειτε με μια αναδιπλουμενη οθονη προσιτης τιμης μεν, αλλα καπως καλυτερων υλικων για τις ζαρες. (π.χ. tensioned)

Αλλα δεν εχω καταλαβει ακομη σε τι εστιαζεις. Στο οτι στο avs καποιοι σπρψχνουν κοσμο να αγορασει το προιον που θελουν, ακομα κι αν δεν εχουν λαβει υπ'οψιν ολες τις υπολοιπες παραμετρους για σωστη επιλογη. ?
Για το οτι προσπαθουν να τους πουλησουν πανακριβες οθονες που τους συγκεκριμενους χρηστες δεν τους εξυπηρετουν οι προδιαγραφες. ?
Ή το οτι οποιος βαφτιζεται γκουρου σε τετοια μεγαλα sites, μπορει να κατευθυνει τον κοσμακη να επιλεξει οτι του πει, χωρις ο κοσμακης να κατσει να σκεφτει/ρωτησει/διαβασει 2 πραγματα για να δει αν τον αποπροσανατολισαν στην επιλογη του. ?

Θεωρω οτι αυτο γινεται λιγο πολυ σε ολα τα sites/fora, οταν εμπλεκονται μεσα ανθρωποι και καταστασεις του εμποριου και γενικοτερα. Δεν ειναι κατι νεο σαν ειδηση.
Τουλαχιστον οι προτασεις να ειναι σωστες.

Σε αυτο που αναφερεσαι (οθονες) δεν εχω ασχοληθει να δω τι γραφουν, αλλα να υποθεσω οτι ξεκινησες το νημα γιατι διαβασες τερατολογιες. ?
Για να σπρωξουν και να πουλησουν καποιοι, ή απο αγνοια οι "γκουρου" δινουν λαθος συμβουλες. ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σημερα (και γενικως ??? :p) δεν στροφαρω καλα και δεν εχω καταλαβει ακριβως σε ποιους αναφερεσαι. Για παραδειγμα ειδα τωρα οτι εχουν 120 σελιδες DIY SCREEN SECTOR,με πολυ υλικο, αρα προφανως και αυτοι ψαχνονται και δεν τα εχουν ολα γουρουνι στο σακι.

Αναφερεσαι στην κατηγορια SCREENS, οπου εκει μεσα καποιοι πετανε αρλουμπες ως προς αγορα ετοιμης οθονης. ? Αυτοι ειναι απλοι χρηστες με π.χ. πολλα posts που αυτοβαφτιστηκαν γκουρου, ή μιλας για καποια συγκεκριμενα ατομα διαχειρισης του AVS οπου το παιζουν γκουρου μονο και μονο για να προωθουνται πωλησεις. ?

Οπως και να εχει, καθε οθονη εχει καποια τυπικα χαρακτηριστικα γνωστα.
Αν δεν κανει για τον θεατη, πως αυτος πειθεται για την αγορα της. ?
(αν ειναι και λιγο σχετικος στο διαβασμα μεσα στα fora.)
 
19 June 2006
35,671
Αλλα δεν εχω καταλαβει ακομη σε τι εστιαζεις. Στο οτι στο avs καποιοι σπρψχνουν κοσμο να αγορασει το προιον που θελουν, ακομα κι αν δεν εχουν λαβει υπ'οψιν ολες τις υπολοιπες παραμετρους για σωστη επιλογη. ?
Για το οτι προσπαθουν να τους πουλησουν πανακριβες οθονες που τους συγκεκριμενους χρηστες δεν τους εξυπηρετουν οι προδιαγραφες. ?
Ή το οτι οποιος βαφτιζεται γκουρου σε τετοια μεγαλα sites, μπορει να κατευθυνει τον κοσμακη να επιλεξει οτι του πει, χωρις ο κοσμακης να κατσει να σκεφτει/ρωτησει/διαβασει 2 πραγματα για να δει αν τον αποπροσανατολισαν στην επιλογη του. ?

Θεωρω οτι αυτο γινεται λιγο πολυ σε ολα τα sites/fora, οταν εμπλεκονται μεσα ανθρωποι και καταστασεις του εμποριου και γενικοτερα. Δεν ειναι κατι νεο σαν ειδηση.
Τουλαχιστον οι προτασεις να ειναι σωστες.

Σε αυτο που αναφερεσαι (οθονες) δεν εχω ασχοληθει να δω τι γραφουν, αλλα να υποθεσω οτι ξεκινησες το νημα γιατι διαβασες τερατολογιες. ?
Για να σπρωξουν και να πουλησουν καποιοι, ή απο αγνοια οι "γκουρου" δινουν λαθος συμβουλες. ?

Ακριβώς γι' αυτά άνοιξα το νήμα!!! Μην μένεις σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά οθονών, τοίχου κ.λ.π. Το πρόβλημα είναι πως πλασάρεται ένα προϊόν, πως σιγοντάρεται και πως μέσα σε λίγες μέρες γίνεται μπεστ σέλλερ. Αυτό θέλω να θίξω με το νήμα και όχι αν κάποιος είναι καλύτερα να βάλει οθόνη γκρίζα ή λευκή.

Όσο γι' αυτό που γράφεις, ξαναλέω ότι δεν τους ενδιαφέρουν χρήστες με ανησυχίες ή γνώσεις που θέλουν να ψάξουν και να μάθουν αν το προϊόν ανταποκρίνεται σ' αυτά που περιγράφονται. Τους ενδιαφέρει μόνο να πάνε να αγοράσουν και να πείσουν όσους περισσότερους μπορούν.
 
19 June 2006
35,671
Σημερα (και γενικως ??? :p) δεν στροφαρω καλα και δεν εχω καταλαβει ακριβως σε ποιους αναφερεσαι. Για παραδειγμα ειδα τωρα οτι εχουν 120 σελιδες DIY SCREEN SECTOR,με πολυ υλικο, αρα προφανως και αυτοι ψαχνονται και δεν τα εχουν ολα γουρουνι στο σακι.

Αναφερεσαι στην κατηγορια SCREENS, οπου εκει μεσα καποιοι πετανε αρλουμπες ως προς αγορα ετοιμης οθονης. ? Αυτοι ειναι απλοι χρηστες με π.χ. πολλα posts που αυτοβαφτιστηκαν γκουρου, ή μιλας για καποια συγκεκριμενα ατομα διαχειρισης του AVS οπου το παιζουν γκουρου μονο και μονο για να προωθουνται πωλησεις. ?

Οπως και να εχει, καθε οθονη εχει καποια τυπικα χαρακτηριστικα γνωστα.
Αν δεν κανει για τον θεατη, πως αυτος πειθεται για την αγορα της. ?
(αν ειναι και λιγο σχετικος στο διαβασμα μεσα στα fora.)

Για την κατηγορία DIY ας μιλήσω καλύτερα!! Δεν ασχολούμαι με εμπόρους βαφών και φύκια για μεταξωτές κορδέλες με ιδιότητες γουάου οι οποίες σε 2-3 βδομάδες θα είναι παρωχημένες διότι θα έχει βγει το νέο σούπερ γούαου μείγμα, το οποίο μετά από 2 εβδομάδες κ.λ.π. Όλα αυτά δε, χωρίς μετρήσεις, χωρίς μεθοδολογία, χωρίς γραφήματα. Το είπε ο γκουρού και τέλειωσε...

Τα ίδια πάνω κάτω συμβαίνουν και στις κατηγορίες των επώνυμων οθονών.

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Για δες λίγο πως ξεκίνησα το νήμα...:D
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Best seller για να γινει, πρεπει να δουλεψει placebo οπως ειπες πριν. Αλλιως μετα την αγορα ο χρηστης με ενα feed back θα ενημερωσει για την λανθασμενη επιλογη.
Αλλα ξεχασα, εδω μπαινει και ο παραγοντας εγωισμος. Να παραδεχτω οτι αγορασα λαθος πραγμα. ?

Κριμα παντως γιατι τετοιες τακτικες, ακυρωνουν την ανιδιοτελεια αυτων που θελουν να βοηθησουν και ξοδευουν χρονο να διαβαζουν οχι μονο για αυτους, αλλα και για να βοηθησουν τους υπολοιπους που βαριουνται να διαβασουν (σαν την αφεντομουτσουναρα μου)

Ευτυχως εμεις εδω τετοια φαινομενα δεν νομιζω οτι τα εχουμε. (δεν μιλω για απλα σιγονταρισματα που παντου υπαρχουν απο τη φυση τους) αλλα για χοντρες καταστασεις.
Επισης εχουμε αρκετα ατομα σε ολες τις κατηγοριες οπου πραγματικα ξοδευουν πολυ χρονο βοηθωντας τους υπολοιπους να κανουν σωστες επιλογες και τους εξηγουν και το γιατι.

Γενικα δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις avclub και να μην καταφερεις να βρεις τη σωστη επιλογη/λυση.
Απλως ΛΕΦΤΑ δεν υπαρχουν για να αγορασουμε αυτα που μας μπαινουν στο μυαλο.

 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για την κατηγορία DIY ας μιλήσω καλύτερα!! Δεν ασχολούμαι με εμπόρους βαφών και φύκια για μεταξωτές κορδέλες με ιδιότητες γουάου οι οποίες σε 2-3 βδομάδες θα είναι παρωχημένες διότι θα έχει βγει το νέο σούπερ γούαου μείγμα, το οποίο μετά από 2 εβδομάδες κ.λ.π. Όλα αυτά δε, χωρίς μετρήσεις, χωρίς μεθοδολογία, χωρίς γραφήματα. Το είπε ο γκουρού και τέλειωσε...
:D

Νομιζα οτι τουλαχιστον στις diy βαφες, εχει προηγηθει μετρηση οπως κανεις και εσυ για την περιστερα, φρανκυ κλπ. Δεν ηξερα οτι δεν κανουν μετρησεις. Μηπως εχει προηγηθει απο τον δημιουργο, απλα δεν εχει δημοσιευθει. ?
Αλλα και παλι δεν μου κανει εντυπωση αν μιλαμε για εμποριο/κερδος. Παρεισφρησαν κι εκει. ?
(βαφες diy)

Οπως και να εχει και παλι δεν πεφτω απο τα συννεφα. Απλα δεν θα επρεπε να συμβαινει σε forum γιατι μειωνεται η αξιοπιστια του.
 
19 June 2006
35,671
Νομιζα οτι τουλαχιστον στις diy βαφες, εχει προηγηθει μετρηση οπως κανεις και εσυ για την περιστερα, φρανκυ κλπ. Δεν ηξερα οτι δεν κανουν μετρησεις. Μηπως εχει προηγηθει απο τον δημιουργο, απλα δεν εχει δημοσιευθει. ?
Αλλα και παλι δεν μου κανει εντυπωση αν μιλαμε για εμποριο/κερδος. Παρεισφρησαν κι εκει. ?
(βαφες diy)

Οπως και να εχει και παλι δεν πεφτω απο τα συννεφα. Απλα δεν θα επρεπε να συμβαινει σε forum γιατι μειωνεται η αξιοπιστια του.

Nope...nada de nada!!

Δύο φωτογραφίες από τα πανελάκια με τη νέα μαγική μπογιά, αυτόγραφο του γκουρού και τέλος!!! Ούτε γκέιν μετρήσεις, ούτε RGB, ούτε Lab, ούτε τίποτα.