προταση ενισχυτη για epos els3

konstantinos125

New member
27 August 2013
2
Kαλημερα,θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον ενισχυτη για τα els3..Προοριζετε για μουσικη δωματιου,χωρος σχετικα μικρος (4χ5) και ποσο που μπορω να ξοδεψω γυρω στα 200 ευρω...!!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα ηχεία είναι πάρα πολύ καλά,οπότε αξίζουν όσο το δυνατόν καλύτερο ενισχυτή.
Θα σου πρότεινα στα χρήματα που διαθέτεις να στραφείς στην αγορά μεταχειρισμένου,ένας Nad θα ήταν πολύ καλή λύση.
Μην τα υποτιμάς τα ηχεία!!!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Εγώ τα είχα με Adcom προ-τελικό (400-535) . Είναι παλιά, αλλά πολύ καλά ηχεία.

Στα 500, για παράδειγμα, υπάρχει αυτός:
http://www.ultimateaudio.gr/site/index.php?Cat=8&id=450

O Νάκας έχει κάποιους Yamaha στο b-stock, ξεκινάνε από 199:
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/assets/stock b/StockB_Ret_HiFi_June2013.pdf

Κοίτα τις αγγελίες, όλο και κάτι θα βρεις.
 

konstantinos125

New member
27 August 2013
2
OK..Ευχαριστω...!!! :)
Θα ηθελα να ρωτησω κ κατι αλλο,με εναν trends ta-10.1 που εχω στο συρταρι δεν θα γινει η δουλεια ε..?!
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
H αδελφή μου οδηγεί τα πιό μεγάλα βάσης της Epos τα Μ5 http://www.stereophile.com/standloudspeakers/405epos με αυτόν εδώ>http://www.skroutz.gr/s/325581/Dynavox-VR-307.html πολύ ποιοτικά και παραπάνω απο επαρκώς. Δοκίμασε τον, είναι "κρυφή πληγή" τον έχω ακούσει να παίζει εξαιρετικά με τα Audio Physic Yara!.. Ανέλπιστα καλός για τα λεφτά του..
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: προταση ενισχυτη για epos els3

OK..Ευχαριστω...!!! :)
Θα ηθελα να ρωτησω κ κατι αλλο,με εναν trends ta-10.1 που εχω στο συρταρι δεν θα γινει η δουλεια ε..?!
Όχι,δεν θά'χεις ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Λίγα βατάκια τα epos τα θέλουν.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: προταση ενισχυτη για epos els3

H αδελφή μου οδηγεί τα πιό μεγάλα βάσης της Epos τα Μ5 http://www.stereophile.com/standloudspeakers/405epos με αυτόν εδώ>http://www.skroutz.gr/s/325581/Dynavox-VR-307.html πολύ ποιοτικά και παραπάνω απο επαρκώς. Δοκίμασε τον, είναι "κρυφή πληγή" τον έχω ακούσει να παίζει εξαιρετικά με τα Audio Physic Yara!.. Ανέλπιστα καλός για τα λεφτά του..

Τα epos προτιμούν τρανζίστορ!
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Tρατζίστορ είναι υβιδρικός. Τα Epos τα ξέρω πολύ καλά και έχω μεγάλη πείρα απο όλη την σειρά με διάφορα ενισχυτικά συμπεριλαμβανομένων και των "ομογάλακτων" CREEK, ξέρω τι λέω..

O ενισχυτής είναι μικρών διαστάσεων όπως άλλωστε και τα ΕSL-3 μια δοκιμή του συνδυασμού είναι αστεία υπόθεση και πραγματικά αξίζει τον κόπο..
 
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
απλα ειναι ολιγοβατος, ο χωρος ειναι μεγαλουτσικος για το συγκεκριμμενο ηχειο, οποτε αν θελεις μπορει να χρειαστει να τον λειτουργεις κοντα στο οριο του
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: προταση ενισχυτη για epos els3

απλα ειναι ολιγοβατος, ο χωρος ειναι μεγαλουτσικος για το συγκεκριμμενο ηχειο, οποτε αν θελεις μπορει να χρειαστει να τον λειτουργεις κοντα στο οριο του

Σύμφωνα με αυτό,το ολιγόβατο του ενισχυτή δεν έχει να κάνει μόνο με τον χώρο,μικρό ή μεγάλο.
Το ποστάρω μόνο και μόνο για την τεχνική του αξία και απλώς για την πληροφόρηση,σωστή ή όχι και τόσο σωστή κατά κάποιες απόψεις.
Το επίμαχο απόσπασμα αναφέρει τα εξής:

Dynamic power

Music is capable of a 60dB (1,000,000:1) dynamic range. The transients in music are very small in energy but are approx 20dB above the RMS music level. The average RMS power of fully dynamic music can not go above -20dB of the amplifiers full power capacity without the transients clipping the rail supplies. 20dB is 100:1 so therefore a 100 Watt amplifier should not be driven above 1 Watt of RMS music level (over approx 1 minute of time) to avoid transients being driven into rail clipping. A 100 Watt amplifier can only be used at an average of 1 Watt with fully dynamic music. For this reason amplifiers less than 60 Watts should not be considered as audiophile status, but unfortunately many are.

Θεωρώ χρήσιμο για κάθε επικείμενο αγοραστή,την ματιά σε όλες τις απόψεις και ειδικά όταν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη.(Και φυσικά τον όποιο αντίλογο.)
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Eίναι ολιγόβατος αλλά η λάμπα στην προενίσχυση το κάνει το θαύμα της. Τα Audio Physic Yara τα οδηγεί μιά χαρά αλλα για υψηλές εντάσεις τον πηγαίναμε στο και τέταρτο, τα M5 τα οδηγεί χωρίς καμία δυσκολία.

Τα ηχεία του φίλου τα ξέρω (τα έχει ξαδερφάκι μου) και γνωρίζω οτι θα τα "σκίσει" ο συγκεκριμένος ενώ είναι εξαιρετικα καλόηχος, καλοφτιαγμένος, εμφανίσιμος και το κυριότερο εντός προυπολογισμού. Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν καλύτεροι αλλα δύσκολο σε αυτά τα χρήμματα. Πιστεύω οτι ο φίλος θα κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω με τον συγκεκριμένο.

Μόνο του μειονέκτημα η έλειψη τηλεχειρισμού και πολλών εισόδων (έχει τρείς) συμβιβασμοί λογικότατοι για να μπορεί να είναι τόσο καλός και τόσο φτηνός.

Απο εκεί και πέρα σαφώς και θα πρέπει να τον δοκιμάσει κάτι πολύ εύκολο και το κυριότερο ..τζάμπα..
 
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Re: Απάντηση: Re: προταση ενισχυτη για epos els3

Στη συγκεκκριμμενη περιπτωση δεν εξεταζεται ο ενισχυτης σαν αυτονομη αξια κ οντοτητα, αλλα πως θα συνεργαστει με τις παραμετρους ηχειο-χωρος. Το ηχειο το εχω ακουσει και ειναι μικρουτσικο για 20τμ και αυτο φαινεται απο το μεγεθος καμπινας (Size HxWxD – mm / ins 175 x 270 x 195), το μεγεθος του γουφερ (130mm), την ευαισθησια (87db), κ την αποκριση συχνοτητας που φαινεται οτι το ηχειο δεν κατεβαινει χαμηλα (65 Hz – 20 kHz.). Ενα τετοιο ηχειο δεν θα καλυψει ευκολα κ δεν θα αισθανθεις οτι "γεμιζει" ενα τετοιο χωρο, κι αν θελεις κ υψηλες σταθμες πρεπει να διεγειρεις το ηχειο με πιο ικανη ενισχυση και μεγαλυτερη ισχυ.
Ο Dynavox με ενα μεγαλυτερης καμπινας κ μεγαφωνου ηχειο, με πιο υψηλη εμπεδηση κ ευαισθησια, θα ηταν επαρκης για το συγκεκριμμενο χωρο. Με το μικρο Epos θεωρω οτι χρειαζεται κατι πιο ρωμαλεο.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: προταση ενισχυτη για epos els3

Tρατζίστορ είναι υβιδρικός. Τα Epos τα ξέρω πολύ καλά και έχω μεγάλη πείρα απο όλη την σειρά με διάφορα ενισχυτικά συμπεριλαμβανομένων και των "ομογάλακτων" CREEK, ξέρω τι λέω..

O ενισχυτής είναι μικρών διαστάσεων όπως άλλωστε και τα ΕSL-3 μια δοκιμή του συνδυασμού είναι αστεία υπόθεση και πραγματικά αξίζει τον κόπο..

Tα γνωρίζω και εγώ πολύ καλά,για να παίξουν σωστά θέλουν βατ
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
To mikρό Epos έτσι κιαλλιώς δεν θα μπορέσει να καλυψει τον χώρο σαν ένα μεγαλύτερο όσο καλά και να το οδηγήσουμε. Σε αυτό δεν πιστεύω να διαφωνεί κανεις..

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά προτείνετε τον ενισχυτή αυτόν να μην τον δοκιμάσει ο φίλος με τα ηχεία του.

Ερώτηση: έχει κανείς άλλος εκτός απο εμένα εμπειρία απο αυτόν ή παρόαμοιον συνδυασμό ηχείου της Epos με αυτόν τον ενισχυτή;
Έχει λόγους να αποτρέψει τον φίλο μας απο μια δοκιμή;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Όλες οι απόψεις σεβαστές είναι, όπως υποκειμενικές μπορούν να είναι καθαρά τεχνοκρατικές ερμηνείες ή απόψεις χωρίς κάποια ιδίαν εμπειρία. Τεσπά ευχαριστώ για την απάντηση καλές επιλογές εύχομαι στον φίλο μας.
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Ας τον δοκιμάσει τον ενισχυτή και αν δει ότι δεν του κάνει τον επιστρέφει, εξάλλου τζάμπα είναι η δοκιμή...
Όπως αναφέρθηκε καλό είναι να κάνει δοκιμές πριν αγοράσει ο φίλος για να αποφύγει τυχόν αποτυχημένες επιλογές..
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Aπο τη στιγμη που το ηχειο ειναι δεδομενο κ ειναι το Epos, η λογικη λεει οτι οφειλεις να το οδηγησεις οσο πιο σωστα μπορεις, για να παρεις κ το μαξιμουμ του σε αυτο το χωρο. Δεν πρεπει να αποτραπει απο τη δοκιμη οποιουδηποτε ενισχυτη, απλα καποια πραγματα ειναι αναμενομενα αν μελετησεις λιγο τις παραμετρους. Βεβαια μπορει να συμβει κ το συνηθες, να μην αρεσκεται ο φιλος σε υψηλες σταθμες, να ακουει αρκετα nearfield, να του αρεσουν καποια χαρακτηριστικα του 307 κ να συμβιβαστει με τα υπολοιπα κ να τον καλυψει ο 307. Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.

Δεν αποτρεπει κανεις κανεναν να δοκιμασει οτιδηποτε, ειναι εντελως υποκειμενικο το τι θα επιλεξει ο καθενας κ για ποιους λογους, υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αλλαξει βαρβατα ενισχυτικα σταδια για να καταληξουν να οδηγουν με θηρια των 300 κ 500 βατ ηχεια Β&W σειρας 800, και υπαρχουν ανθρωποι που παιρνουν μαγεια οδηγωντας τα με 20 βατ ταξης Α.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δεν αποτρεπει κανεις κανεναν να δοκιμασει οτιδηποτε, ειναι εντελως υποκειμενικο το τι θα επιλεξει ο καθενας κ για ποιους λογους, υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αλλαξει βαρβατα ενισχυτικα σταδια για να καταληξουν να οδηγουν με θηρια των 300 κ 500 βατ ηχεια Β&W σειρας 800, και υπαρχουν ανθρωποι που παιρνουν μαγεια οδηγωντας τα με 20 βατ ταξης Α.

Δεν τον αποτρέπει απλά τον ..αποτρέπει.. λέγοντας του οτι ο ενισχυτής των 25 βάτ αξίας 320 ευρώ δεν θα καταφέρει να οδηγήσει ικανιποιητικά ένα μικρό ηχείο βάσης -λάθος- πολύ μικρό ηχείο βάσης το οποίο έχει ούτε τις μισές απαιτήσεις απο αυτό που έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά να οδηγείται και με το παραπάνω. "Ασ τον δοκιμάσει αν και θα χάσει τον χρόνο του αφου τα ηχεία δεν θα δώσουν το μέγιστο των ικανοτήτων τους.." "Μπορεί να του αρέσει κιόλας αν έχει κάποιους ..λόγους.." Όσο για το ποιηματάκι με τα B&W το έπιασα το υποννούμενο..

Ξέρεις κάτι.. το έχω ξεπεράσει γενικά με το αν έχω δίκιο ή οχι. Σε τελική ανάλυση ευθύνη του καθενός είναι τι αποφάσεις θα πάρει και τί επιρροές θα δεχτεί. Επίσης θα πρέπει να ξέρει ο άνθρωπος που ρωτάει και τί να περιμένει απο τα ηχεία του γιατί υπάρχει περίπτωση να νομίζει οτι με πολλά βάτ θα ακούσει σαν απο τρίδρομμα δαπέδου με αυτά που γράφτηκαν..

Αυτό που είναι κάπως ακατανόητο και ελαφρώς ςννοχλητικό είναι που στην δική μου πρόταση την τέλος πάντων σωστή η λάθος πέσατε όλοι επάνω και κολήσατε στο γνωστό πιά πρόβλημα.. τα βάτ.. χωρίς ούτε ένας να έχει κούσει τον συκεκριμένο ενισχυτή πόσο μάλλον με Epos..

Πραγματικά καταντάει κουραστικό καμια φορά να έρχομαι στην θέση να υπερασπίζομαι την γνώμη μου χωρίς λόγο και αιτία αφού ούτε Dynavox πουλάω ούτε είμαι κανένας "σταυροφόρος" των λίγων καλών βάτ.. Απλά έκανα μια πρόταη με βάση αυτό που έχω ακούσει σε σύστημα σαλονιού που παίζει ροκιές κάργα και απο πικάπ σε πραγματκά πολύ υψηλές εντάσεις αμα χρειαστεί και χωρίς να κουράζει. Τεσπά αποσύρομαι απο την κουβέντα γιατι πραγματικά κουράστηκα.

Όσο για το παλικάρι.. ελάτε στην θέση του και διαβάστε τα τελευταία posts.. Tεσπά χωρίς κανένα αρνητικό συναίσθημα ειλικρινά σας καληνυχτίζω όλους φιλικά.
 
Last edited: