Ηχεία για Harman Kardon HK-990

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,061
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλησπέρα σε όλους!
Ανοίγω αυτό το νήμα γιατί θέλω την βοήθειά σας. Κολλητός μου φίλος που ουδεμία σχέση έχει με υπολογιστές αποφασίζει να διευρύνει λίγο τους ορίζοντες στην μουσική και θέλει να αναβαθμίσει τα ηχεία του.
Ο ενισχυτής που έχει είναι ο ίδιος με τον δικό μου 990 γιατί εγώ πολύ απλά ψήνομαι να του τον δώσω και να πάω σε λάμπα, μεγάλες αποφάσεις, το είχα συζητήσει και παλιότερα σε άλλο νήμα και "αποφασίσαμε" να παω σε τρανζίστορ μόνο για τα Audiovector που έχω. Τέλος πάντων, οφ τοπικ τέλος.

Στο προκείμενο τώρα. Τι προτείνετε οι αρμόδιοι; Ακούσματα τα πάντα όλα, κυρίως ροκ/μεταλ και γενικότερα ηλεκτρική κιθάρα φουλ. Εντάσεις λόγω πολυκατοικίας παλιάς του φίλου οχι πολύ τσίτα γιατί δε το επιτρέπουν οι περιστάσεις αλλά ο χώρος του σαλονιού που θα μπουν είναι 30-35τμ.
Το budget είναι μέχρι χίλια ευρώ βία 1200 1300 το πολύ πολύ πολύ! Ενεκα γυναικείας παρουσίας στο σπίτι του χεχε, καλό θα ήταν τα προτεινόμενα ηχεία να είναι σε χρώμα ανοίχτοχρωμου ξύλου προς το μπεζ, maple να το πώ αγγλιστί.
Μεταχειρισμένα ευπρόσδεκτα, αν είναι να πάρει κάτι καλύτερο σε value for money.

Ακούω προτάσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
30-35 τ.μ. και με τις μουσικές του φίλου σου,χρειάζονται ικανές μονάδες κι αρκετά λίτρα για να γεμίσουν όμορφα τον χώρο.
Ο ενισχυτής υπάρχει κι είναι ικανός,οπότε εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάποιο καλομεταχειρισμένο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά για αρχή.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,911
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ηχεία για Harman Kardon HK-990

http://www.skroutz.gr/s/340889/Wharfedale-Diamond-10-7.html?keyphrase=wharfedale+diamond+10.7

http://athensproaudio.gr/hi-fidelity-el/ixeia-hifi/hxeia-dapedou/focal-chorus-726-v-pair-el.html

Αυτά σε γενικές γραμμές....εάν κάνεται την βόλτα σας θα βρείτε και άλλα.
Όμως θα πρέπει να ακούσετε αυτους τους συνδυασμούς με τον ενισχυτή....ίσως και να το ξέρεις.

Μμμμ, με το συγκεκριμενο ενισχυτη πιο ξεκουραστο θα ειναι να κουβαλησει τα ηχεια.
Πολυ γομαρι ο ατιμος λεμεεε.;)
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: Απάντηση: Re: Ηχεία για Harman Kardon HK-990

Μμμμ, με το συγκεκριμενο ενισχυτη πιο ξεκουραστο θα ειναι να κουβαλησει τα ηχεια.
Πολυ γομαρι ο ατιμος λεμεεε.;)

Όταν έχεις 300 watt στο κανάλι,έτσι είναι!!!..:p
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,911
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ηχεία για Harman Kardon HK-990

τα dali, focal, whaferdale τα σκεφτόμουν και γώ!

θα πάρουμε σβάρνα το γουρούνι και θα δούμε!

thx!!

Θα κανεις τρελη γυμναστικη!!!
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
829
Ιωάννινα
τα dali, focal, whaferdale τα σκεφτόμουν και γώ!

θα πάρουμε σβάρνα το γουρούνι και θα δούμε!

thx!!

chorus-826-v.jpg


Όμορφο....


Σκέψου όμως και αυτό:
03.-mezzo-6-dark-walnut-1327578777.jpg

http://www.mordaunt-short.com/products/mezzo-6
Αν μπορείς να το βρεις να το ακούσεις, αξίζει τον κόπο. Πολύ σοβαρή περίπτωση ηχείου.
 

dragonas

New member
30 April 2008
44
Στις αγγελίες γειτονικού forum παίζει ένα proac studio 140 κάντε μια ακρόαση στον χώρο του φίλου σου πολύ αξιόλογο ηχείο ακούστε και την αρτεμη της audio spectrum μεταχειρισμένο θα το βρεις στο χιλιαρικο.
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
βάλε και jbl στην εξίσωση. Νομίζω ότι για την μουσική χώρο και ενισχυτή μπορεί να σου βγουν κάλλιστη επιλογή.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,061
Αθηνα, Κεραμεικος
βάλε και jbl στην εξίσωση. Νομίζω ότι για την μουσική χώρο και ενισχυτή μπορεί να σου βγουν κάλλιστη επιλογή.

του αρέσει πολύ το b&w επειδή είναι άσπρο και είναι και κολλημένος γενικά με την εταιρεία επειδή είχε και πολύ παλιότερα ηχεία που πλέον τα χει πουλήσει. γι αυτό πιο πολύ ρωτάω αν ξέρει κανείς αν ματσάρουν καλά; τα φοκαλ επίσης του αρέσουν και ήδη αυτή την βδομάδα θα κανονίσει ακρόαση.

τα jbl γενικά τα χουμε υπόψιν και γι αυτά θα κανονιστεί ακρόαση.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,061
Αθηνα, Κεραμεικος
Παιδια επειδη υπαρχουν αμεσες εξελιξεις θα θελα αν ειναι ευκολο να πειτε γνωμες για συμπραξη harman kardon και b&w. Θα το εκτιμουσα πολυ!
Ευχαριστω!