Geek. Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Άραγε θα το εισάγει κάποιος εδώ;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

από ότι κατάλαβα μόνο απευθείας από τον κατασκευαστή το αγοράζεις. Εντάξει, $199 είναι αυτά, δεν είναι και καμμιά περιουσία. Το σκέφτομαι...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Παντως απο τις φωτο φαινεται τουμπανο..
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

http://mustgeekout.com/

http://www.kickstarter.com/projects/gavn8r/geek-a-new-usb-awesomifier-for-headphones

από τους σχεδιαστές του Da Vinci DAC. Δείχνει τουλάχιστον πολύ ενδιαφέρον ... 199 δολαριάκια ...

Οι συσκευές αυτού του τύπου όλο και πληθαίνουν και πραγματικά είναι ότι πρέπει για ένα μινιμάλ σύστημα (υπολογιστής, ενισχυτής, ηχεία ή και απλα υπολογιστής και αυτοενισχυόμενα)
Τρία είναι τα θέματα που πρέπει να σκεφτούμε:
1ον εαν τα αναλογικά σταδια της συγκεκριμένης συσκευής είναι ανάλογης ποιότητας με τα ψηφιακά.
2ον εάν η τροφοδοσία από τον υπολογιστή έχει κάποι αντίκτυπο στον ήχο
3ον τι λέει απέναντι σε μια κάρτα ήχου ανάλογης τιμής.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Οι συσκευές αυτού του τύπου όλο και πληθαίνουν και πραγματικά είναι ότι πρέπει για ένα μινιμάλ σύστημα (υπολογιστής, ενισχυτής, ηχεία ή και απλα υπολογιστής και αυτοενισχυόμενα)
Τρία είναι τα θέματα που πρέπει να σκεφτούμε:
1ον εαν τα αναλογικά σταδια της συγκεκριμένης συσκευής είναι ανάλογης ποιότητας με τα ψηφιακά.
2ον εάν η τροφοδοσία από τον υπολογιστή έχει κάποι αντίκτυπο στον ήχο
3ον τι λέει απέναντι σε μια κάρτα ήχου ανάλογης τιμής.
Αυτά ισχύουν για όλες τις συσκευές αυτού του τύπου π.χ. Audioquest Dragonfly, Meridian Explorer κλπ. Υποτίθεται ότι οι κατασκευαστές τα γνωρίζουν αυτά και με κάποιο τρόπο τα έχουν αντιμετωπίσει.

Από την άλλη πλευρά η κύρια χρήση είναι η φορητή, οπότε κάποιοι συμβιβασμοί ίσως να είναι και αποδεκτοί. Το ερώτημα είναι σε ποιό βαθμό.

Πάντως θα βλέπουμε όλο και περισσότερα τέτοια μηχανάκια από τώρα και στο εξής...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Δεν κρατήθηκα και έδωσα προπαραγγελία. Το κόστος είναι $199+$49 τα μεταφορικά για Γερμανία. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει για Ελλάδα. Με την προπαραγγελία δεν πληρώνεις τώρα, αλλά σε καταχωρεί η paypal για να σε χρεώσει όταν γίνει διαθέσιμο το μηχάνημα, κατά πάσα πιθανότητα τον Ιανουάριο. Αν δε μου κάνει θα το ξεφορτωθώ στο ebay για το ίδιο ποσό (θεωρώ ότι θα φύγει γρήγορα μιά και η τιμή του θα είναι στα $299 όταν κυκλοφορήσει κανονικά). Εντυπώσεις τον Ιανουάριο με το καλό.
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Δεν κρατήθηκα και έδωσα προπαραγγελία. Το κόστος είναι $199+$49 τα μεταφορικά για Γερμανία. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει για Ελλάδα. Με την προπαραγγελία δεν πληρώνεις τώρα, αλλά σε καταχωρεί η paypal για να σε χρεώσει όταν γίνει διαθέσιμο το μηχάνημα, κατά πάσα πιθανότητα τον Ιανουάριο. Αν δε μου κάνει θα το ξεφορτωθώ στο ebay για το ίδιο ποσό (θεωρώ ότι θα φύγει γρήγορα μιά και η τιμή του θα είναι στα $299 όταν κυκλοφορήσει κανονικά). Εντυπώσεις τον Ιανουάριο με το καλό.

Περιμένουμε εντυπώσεις! :ears:
 

sakis11

New member
16 August 2013
70
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Κι εγώ δεν κρατήθηκα και το παράγγειλα ήδη από 9 Οκτωβρίου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Κι εγώ δεν κρατήθηκα και το παράγγειλα ήδη από 9 Οκτωβρίου.
Με το καλό να έλθει λοιπόν! :smile:

Αναρωτιέμαι όμως: Αυτό το "DSD" και το "32/384" είναι που γαργαλάει;
Χωρίς καμμιά διάθεση παρεξήγησης παίδες, αλλά μου κινήσατε την περιέργεια:

Τι είναι εκείνο που σας τράβηξε και σας έκανε να το παραγγείλετε βάζοντας στην άκρη "ζόρικους" ανταγωνιστές όπως:
Audioquest Dragonfly, Meridian Explorer, HRT microStreamer κλπ... -bye-
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Σε κάποιο λινκ πιο πάνω τα specs είναι πολύ καλύτερα από τα υπόλοιπα... κ είναι κ πιο φτηνό προς ώρας.
Είναι ίσως ένας λόγος...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Με το καλό να έλθει λοιπόν! :smile:

Αναρωτιέμαι όμως: Αυτό το "DSD" και το "32/384" είναι που γαργαλάει;
Χωρίς καμμιά διάθεση παρεξήγησης παίδες, αλλά μου κινήσατε την περιέργεια:

Τι είναι εκείνο που σας τράβηξε και σας έκανε να το παραγγείλετε βάζοντας στην άκρη "ζόρικους" ανταγωνιστές όπως:
Audioquest Dragonfly, Meridian Explorer, HRT microStreamer κλπ... -bye-

Για μένα το DSD. Επίσης η δήλωση του developer ότι προσπαθούν να πετύχουν με ψηφιακά μέσα τον αναλογικό ήχο. Last but not least η επιλογή χρωμάτων (εγώ επέλεξα το μπλε) :BDGBGDB55:
 

sakis11

New member
16 August 2013
70
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Εχω τεράστα συλογή SACD. Πως θα τα ακούσω αν δεν πάιζει DSD? Πέραν αυτού είναι και το ένστικτο που σε οδηγεί μα εμπιστευθείς μία νέα ιδέ, 2 νέους ανθρώπους που προσπαθούν.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,819
Μεσευρώπη
Re: Νέος φορητός παίχτης με Direct DSD και 32/384...

Εχω τεράστα συλογή SACD. Πως θα τα ακούσω αν δεν πάιζει DSD? Πέραν αυτού είναι και το ένστικτο που σε οδηγεί μα εμπιστευθείς μία νέα ιδέ, 2 νέους ανθρώπους που προσπαθούν.

Αν τα έχεις σε δισκάκια δεν πρόκειται να τα ακούσεις μέσω αυτού του DAC. Αν τα έχεις σε SACD-ISO, τότε ναι, μπορείς.