Oppo BDP-95 ή BDP-105?

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
αξιζει το 105 τα οαραπανω λεφτα που ζηταει/?
ποιες οι σημαντικες και ουσιωδεις διαφορες τους?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: oppo 95 h 105?

Θεωρητικά το νέο δεν θα είναι χειρότερο σε εικόνα και ήχο.
Επίσης λειτουργεί ως dac / μπορείς να εκμεταλλευτείς το 9018 και απο άλλη πηγή σου.
Σημαντική είναι και η προσθήκη hdmi in (εκμετάλλευση του QDeo από άλλο video player).
Τέλος στα pros, όπως μου είπαν (αλλά δεν έχω δοκιμάσει) πλέον οι υπότιτλοι είναι αισθητά βελτιωμένοι.

Στα cons,
υπόκειται στους περιορισμούς του cinavia και δεν παίζει iso αρχεία.

μικρότερης σημασίας πραγματάκια σίγουρα θα υπάρχουν, αλλά αυτά είναι τα βασικότερα imo...
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: Απάντηση: oppo 95 h 105?

το cinavia αφορα μονο τα iso αρχεια?δηλαδη τα mkv τα παιζει κανονικα?
καπου διαβασα οτι επειδη (στον τομεα του ηχου ) χρησιμοποιεί τα 2 dac για την επεξεργασια των αρχειων ηχου ενω το 95 χρησιμοποιεί και α 4 , το 95 εχει περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ οποτε εχει ενα + στο τομεα αυτο. δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο βεβαια στν πραξη. σαν απαντηση οι τεχνικοι της Oppo το παραδέχτηκαν και αντιπαραθεσανε το γεγονος οτι γυατο το λογο αλαξανε το τροφοδοτικό ωστε να ισοσκελίσουν τη "χασουρα" απο αυτη τη διαδικασια...
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Re: oppo 95 h 105?

Το 105,παίζει αρχεία από δίκτυο (samba) αλλά πλέον δεν υποστηρίζει ούτε αρχεία δομής bluray (Bdmv & certificate) αλλά ούτε και iso, άρα παίζεις μόνο mkv.
Το 105, όντως χρησιμοποιεί λιγότερα Dac αλλά αυτό γιατί τα υπόλοιπα τα χρησιμοποιεί για τον ενισχυτή των ακουστικών που έχει. Επιπλέον το 103/105, όπως είπε και ο Νίκος έχουν hdmi in οπότε μπορείς να συνδέσεις και άλλες πηγές επάνω του.

Οπότε... Ζύγιζε τις ανάγκες σου και αποφάσισε καθώς ηχητικά δεν νομίζω πως θα αντιληφθείς διαφορές. Υπόψιν πως τα Dac παίζουν ρόλο σε αναλογικές συνδέσεις, στερεο ή πολυκαναλες οπότε εάν σε ενδιαφερει το home cinema και παίζεις από hdmi δεν θα υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: oppo 95 h 105?

Η προστασία cinavia υπάρχει σε όλα τα είδη αρχείων καθώς ενσωματώνεται στον ήχο της ταινίας.

οποτε θα εχει προβλημα και στα mkv?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: oppo 95 h 105?

το 95 δεν εχει cinavia. παιζει τα παντα!..κυριολεκτικα.
αν λοιπον στο 105 υπαρχει προβλημα ακομη και στα mkv τοτε τι θα παιζει? μονο εργοστασιακα bd?....!!!
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Re: Απάντηση: Re: oppo 95 h 105?

Τα 93/95 δεν έχουν cinavia.

εξαρταται το firmware που φοραει .
εαν παιζεις μονο απο το hdmi παρε 103.
με τα ρεστα παρε 2ο χερι το 95 για τον ηχο . πλακα κανω.
βοηθα λιγο παραπανω ...
το σετ απ σου ποιο ειναι ?
χρηση ?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,801
Μεσευρώπη
Re: oppo 95 h 105?

το 95 δεν εχει cinavia. παιζει τα παντα!..κυριολεκτικα.
αν λοιπον στο 105 υπαρχει προβλημα ακομη και στα mkv τοτε τι θα παιζει? μονο εργοστασιακα bd?....!!!

αυτό ακριβώς είναι το νόημα του cinavia.
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: oppo 95 h 105?

Τα 93/95 δεν έχουν cinavia.


Φυσικά και έχουν, αν το δικό σου έχει το προηγούμενο firmware τότε ναι, δεν το έχεις δεί, αλλά τα δικά μου που έχουν τα τελευταίο firmware το έχουν. Το αναφέρω συνέχεια ότι εμφανίζεται σε συγκεκριμένες ταινίες, το να λέμε ότι δεν έχουν είναι άτοπο και ανακριβές.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Re: oppo 95 h 105?

μπερδευτικα.....
τα Mkv εχουν cinavia ναι η οχι?
το 105 παιζει mkv ...ναι η οχι?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: oppo 95 h 105?

Τα mkv έχουν cinavia.

το 105 παίζει mkv, αλλά μόνο αρχεία που δεν φέρουν το cinavia marking

το 93/95 με το καλό fw, δεν ενσωματώνει cinavia και παίζει iso αρχεία (μετά το συγκεκριμένο fw δεν ξέρω τι έγινε)

@ichaltou
Γιάννη m2ts δεν παίζει το 103/105?
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Απάντηση: oppo 95 h 105?

(μετά το συγκεκριμένο fw δεν ξέρω τι έγινε)

Βάλ' το να δείς, να πέσει το γέλιο της αρκούδας όταν θα παίζει παραγωγές της Sony και μερικές της Universal :laugh:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κρίμα πάντως ρε φίλε.
Aν δεν με απατά η μνήμη μου η ίδια η εταιρεία είχε πει ότι δεν είχαν δέσμευση στη σειρά 9x...
τεσπα...
έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να αλλάζω fw... -bye-
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
από τον Μάρτιο, εάν θυμάμαι

The new decoder firmware supplied by our chip vendor tightens the validation check for AVCHD file format. If the files in the BDMV folder do not fully comply with the AVCHD specification, the folder will not play. (For example, if the files are from a disc backup instead of an original AVCHD recording, the player will reject it.)
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Όντως το είχαν πει Νικόλα, αλλά μάλλον είναι σαν τους πολιτικούς, άλλα λένε και άλλα κάνουν :laugh: το cinavia το περάσανε όταν σταμάτησε να υποστηρίζει ISO, η πρώτη ταινία που δεν μου έπαιξε ήταν το The Thing του 2012 (backup από γνήσιο δισκάκι που έχω). Οι τελευταίες που αγόρασα και δεν μου παίζει τα backups τους είναι οι Lawrence of Arabia, Total Recall 4K remaster, Das Boot και Ghostbusters, όλα παραγωγές της Sony. Σε τυχαία σημεία της ταινίας βγάζει την ένδειξη του Cinavia μαυρίζει η οθόνη και σταματάει η αναπαραγωγή. Στα υπόλοιπα player που έχω, τα αντίγραφα παίζουν αψεγάδιαστα. Θεωρώ πως όποιος διαβάζει καθημερινά το φόρουμ τα γνωρίζει όλα αυτά, αφού τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές και τα θεωρώ αυτονόητα.
Πάντως με το τελευταίο fw του Οκτωβρίου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η αναπαραγωγή των mkv και έχουν φτιάξει κάπως οι υπότιτλοι.



Στο δια ταύτα τώρα...για κανόνισε να πιούμε κανα κράσο, που ασχολούμαστε με cinavia και πουά ρινόκερους :laugh::ADFADF1: