Prisoners

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
a0zd.jpg









Prisoners
Prisoners







» Παίζουν: Χιου Τζάκμαν, Τζέικ Τζίλενχαλ, Μαρία Μπέλο, Τέρενς Χάουαρντ, Βαιϊόλα Ντέιβις, Μελίσα Λίο, Πολ Ντάνο
» Σκηνοθέτης: Ντένις Βιλνέβ

» Διάρκεια: 153' λεπτά
» Κατηγορία: Δράμα | Θρίλερ

» Έτος παραγωγής: 2013
» imdb Rating: 8,1 /10

» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά








» Υπόθεση:
Όταν η μικρή κόρη της οικογένειας Ντόβερ εξαφανίζεται, μαζί με εκείνη ενός φιλικού ζευγαριού, η
αστυνομία προσπαθεί να βρει στοιχεία και υπόπτους. Γεμάτος αγωνία, ο Κέλερ Ντόβερ αποφασίζει
να πάρει την υπόθεση στα χέρια του, περιπλέκοντας περισσότερο την υπό πίεση χρόνου υπόθεση.
















 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Prisoners (2013)

Πολυ καλή.
Ενώ σου δίνει την εντύπωση αργού ρυθμού παρόλα αυτά σε κρατάει σε ολη την διαρκεια της που δεν είναι και μικρή.
Μαζί με το gravity ότι καλύτερο έχω δει τον τελευταίο καιρο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Prisoners (2013)

Μόλις χθες την είδα κι όντως ενώ φαινομενικά είναι αργή, σε κρατάει σε εγρήγορση, ψήφισα πολύ καλή γιατί πραγματικά με συνεπήρε.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Prisoners (2013)

Επιτέλους, μετά απο καιρό ένα θριλερ που σε κολλάει στο κάθισμα και θυμίζει εποχές Seven και Αμνών!

Οι μούρες των ''κακών'', όλα τα λεφτα.

ΟΤζίλενχαλ κορυφαίος.

Ο Τζακμαν ''οριακός''.

Η ταινία σε BD με πολύ καλή εικόνα και ήχο.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Re: Prisoners (2013)

Ήθελα να δημιουργήσω thread για αυτή την ταινία. Ένα από τα καλύτερα αστυνομικά thrillers της τελευταίας δεκαετίας απλά.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
93
αθηνα
Re: Prisoners (2013)

Ειχα διαβασει καλες κριτικες και πραγματικα ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει τελευταια
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,016
Απάντηση: Prisoners (2013)

Πολυ καλή και απο μενα.
Δεν καταλαβα ποτε περασαν οι 2,5 ωρες.
Εχεις ενα αγχος μεσα σου καθ' όλη την διάρκεια.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Prisoners (2013)

Mετρια.

Το σεναριο εμπαζε, δε μπορει να σταθει διπλα σε Zodiac, Seven κλπ. Μια κλαση κατω.
Ο δε Τζακμαν δεν το εχει αυτο το ειδος μαλλον, ηταν παραφωνια η υπερβολικη ερμηνεια του.

Τεχνικα σε ηχο, εικονα, φωτογραφια κλπ, αψογη.
Η διαρκεια της δε δικαιολογειται και ειναι περισσοτερο αποτελεσμα του κακογραμμενου σεναριου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Prisoners (2013)

Mετρια.

Το σεναριο εμπαζε, δε μπορει να σταθει διπλα σε Zodiac, Seven κλπ. Μια κλαση κατω.
Ο δε Τζακμαν δεν το εχει αυτο το ειδος μαλλον, ηταν παραφωνια η υπερβολικη ερμηνεια του.

Τεχνικα σε ηχο, εικονα, φωτογραφια κλπ, αψογη.
Η διαρκεια της δε δικαιολογειται και ειναι περισσοτερο αποτελεσμα του κακογραμμενου σεναριου.

Zodiac, 7even και Silence, σαφως δεν ειναι.

Αλλα ειναι ότι πιο κοντινό έχω δει τα τελευταία χρονια.

Για τον Τζακμαν συμφωνω, το ειπα παραπανω (αν και το ''παραφωνία'' το βρισκω λιγο υπερβολικό).
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Prisoners (2013)

Μου άρεσε πάρα πολύ στην αρχή με αυτό τον αργό ρυθμό και την πιο πεζή ματιά που ήταν γυρισμένη η ταινία .
Για τον Τζάκμαν θα συμφωνήσω , το γεγονός όμως ότι καταπιάνεται και με αυτό το είδος , για μένα είναι θετικό .
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Prisoners (2013)

Κορυφαίο θρίλερ ΔΕΝ κάνει κοιλιά πουθενά ,μάλιστα μου έκανε εντύπωση διότι ότι έχω δει εδώ και πολύ καιρό πάσχει .
Συστήνεται για δεύτερη ακόμα και Τρίτη θέαση εικόνα κρύσταλλο ήχος όχι κατι το ιδιαίτερο δεν τον υποστήριζε το σενάριο .
Με τρέλανε κυριολεκτικά ο Τζιλακχελ απίστευτη ερμηνεία , μέχρι και το τικ του ρόλου του ´´ολα τα λεφτά.
Όσο μεγαλώνει ωριμαζει .Ο Τζακμαν για κανά wolverine καλός ειναι αλλά μέχρι εκεί , ο νεαρός του there will be blood απλά κορυφαίος TΑΛΕΝΤΑΡΑ!!!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Prisoners (2013)

Η ταινία της χρονιάς, αναμφίβολα..
Έξυπνο σενάριο, εξαιρετική σκηνοθεσία / φωτογραφία και κορυφαίες ερμηνείες απο όλο το cast και ειδικά απο Gyllenhaal και Jackman (αναμένω υποψήφιοτητες Oscar). Ένα κλικ πιο κάτω απο Αμνους αλλά σαφώς καλύτερο απο το zodiac για μένα..
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Prisoners (2013)

Συστήνεται για δεύτερη ακόμα και Τρίτη θέαση !

Εγώ πάλι πιστεύω πως λόγω των μυστικών του σεναρίου, δεν βλέπεται δεύτερη φορά οπότε προσπάθηστε όσοι δεν την έχετε δει να την απολαύσετε στις καλύτερες δυνατές συνθήκες όταν την πρωτοδειτε..
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: Prisoners (2013)

Η ταινία της χρονιάς, αναμφίβολα..
Έξυπνο σενάριο, εξαιρετική σκηνοθεσία / φωτογραφία και κορυφαίες ερμηνείες απο όλο το cast και ειδικά απο Gyllenhaal και Jackman (αναμένω υποψήφιοτητες Oscar). Ένα κλικ πιο κάτω απο Αμνους αλλά σαφώς καλύτερο απο το zodiac για μένα..

Ετσι ακριβώς... (αν και δεν ξετρελαθηκα με τον wolverine)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Prisoners (2013)

Ετσι ακριβώς... (αν και δεν ξετρελαθηκα με τον wolverine)

Εγώ πάλι τον βρήκα τρομερά πειστικό στον ρόλο του απελπισμένου πατέρα που πίστευε αφελώς πως μπορούσε να προφυλάξει την οικογένεια του απο κάθε κακό (θυμίζω το fully stocked υπόγειο/ "always prepared") και βρέθηκε ανυμπορος στο να κάνει το οτιδήποτε..
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
Απάντηση: Prisoners (2013)

και οι δυο οι πατεραδες ηταν παραφωνια,δεν μου αρεσαν καθολου.
και δυο αποριες:
τι παιχτηκε με τον λαβυρινθο δεν καταλαβα.
Ηταν απλα ενα μενταγιον που ειχε στο λαιμο ο ''θειος'' και ειχε εντυπωθει στο μυαλο των παιδιων ή ηταν κατι αλλο;
Στο τελος υπονοειται οτι βρεθηκε ο Χιου;