The Best Offer

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
K5ax.jpg


Imdb | Wikipedia | Facebook

Ο Virgil Oldman είναι ένας εξαιρετικός εκτιμητής, δημοπράτης και συλλέκτης έργων τέχνης.
Εκκεντρικός, σνομπ και ανορθόδοξος δεν αφήνει περιθώριο σε κανέναν και ειδικά στο αντίθετο φύλο να τον πλησιάσει.

Όταν η Claire, μια κληρονόμος που πάσχει από αγοραφοβία, ζητάει τη βοήθεια του, ο Virgil θα αισθανθεί μια ακαταμάχητη έλξη για εκείνη.
Το μυστήριο που καλύπτει την πελάτισσα του θα τον παρασύρει σε μια συγκλονιστική περιπέτεια που θα του αλλάξει τη ζωή.


ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΧΤΥΠΗΜΑ (THE BEST OFFER) - Trailer GR subs


The Best Offer Official Trailer #2 (2013)




HQ Poster

Μόλις είδα την υπέροχη αυτή ταινία με τον μοναδικό Geoffrey Rush
και τον Donald Sutherland και νομίζω πως της αξίζει ένα θεματάκι! :D
Η ταινία έχει βγει και σε BluRay.

Σε όσους αποφασίσουν να την δουν συνιστώ να μην δείτε καθόλου το trailer (ιδίως το 2ο - extended)
αφήστε όλα της τα μυστικά να ξεδιπλωθούν μόνα τους στην θέαση! ;)

 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The Best Offer (2013)



Δεν θα μπορούσα βέβαια να μην σταθώ και στην παρουσία της Sylvia Hoeks στην ταινία, η οποία παίζει ένα σημαντικό ρόλο σε αυτήν! :cool:
Υπέροχη! Αναμένω να την δω και σε άλλες ταινίες!



- Πως είναι να είσαι παντρεμένος (να ζείς με μία γυναίκα) ?
- Είναι σα να συμμετέχεις σε μία δημοπρασία.. Ποτέ δεν ξέρεις εάν έκανες την καλύτερη προσφορά! :p :laugh:

(Μία ωραία ατάκα από την ταινία!) :cool:

Φίλε SR71B σου προτείνω να την δεις και εσύ την ταινία.. πιστεύω θα βρεις κάτι όμορφο σε αυτήν! ;)
Ποιός άλλος την έχει δει ?
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: The Best Offer (2013)

Την είδα χθες, ταινία του Rush δεν την χάνω με τίποτα.... πάντως το τέλος το περίμενα, δεν μπορώ να θυμηθώ που έχω δει κάτι παρόμοιο. Ο Rush είναι φανταστικός ηθοποιός.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The Best Offer (2013)

Κάτι περίμενα και εγώ..
αλλά με εξέπληξε το τέλος! :cool:
Την είχανε "στρώσει" πολύ καλά την ιστορία πάντως, για αυτό το finale!

Πολύ προσεγμένη η ταινία.. μου άρεσε απίστευτα το στυλ ζωής του Rush (το σπίτι κτλ..) όπως το παρουσίασαν! :cool:
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: The Best Offer (2013)

Η ταινία είναι εξαιρετική.

Πάντως θα ήθελα την ερμηνεία σας για την τελευταία – κυριολεκτικά σκηνή του έργου . .
 

mmanous13

New member
23 December 2008
93
αθηνα
Re: The Best Offer (2013)

και εγω με τη σειρα μου συμφωνω στο οτι η ταινια ηταν παρα πολύ καλή. Ειδικα το τελος ήταν ανατρεπτικό, έφερε τα πάνω κάτω. Από τις ταινίες που ευχαριστηθήκαμε.

Σε συμπλήρωση του προυγουμενω post, σας προτεινω να τη δειτε
 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The Best Offer (2013)

Η ταινία είναι εξαιρετική.

Πάντως θα ήθελα την ερμηνεία σας για την τελευταία – κυριολεκτικά σκηνή του έργου . .

Η τελευταία σκηνή νομίζω έχει σχέση με κάποια από τα λεγόμενα της Claire.. πρέπει να ξαναδώ κάποιες σκηνές για να το συνδέσω σωστά..
γιατί πάντα χάνω λεπτομέρειες όταν βλέπω 1η φορά κάτι! :p

Πιστεύω έχει να κάνει με κάποια "προσμονή - ελπίδα" που αφήνει στο μυαλό του ο Virgil..
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: The Best Offer (2013)

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Ταινία!! Απο τις ταινίες που μου αρέσει να βλέπω αρκετές φορές.Την συγκεκριμένη την είδα 2 φορές γιατί κάτι δεν μου κόλαγε με το φινάλε.
Έκανε καλή δουλειά ο ιταλιάνος....Εξαιρετικός ο Geoffrey Rush,όσο και η κοπέλα....Ο Donald Sutherland είναι Donald Sutherland!!
Το όλο σκηνικό που διαδραματιζόταν η ιστορία μου άρεσε αρκετά,όσο και η μουσική.Το τέλος το περίμενα κάπως διαφορετικό,δεν πήγε το μυαλό μου εκεί. Μια απο τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς!!


Υ.Γ.Φίλε Blue την Sylvia Hoesks την βλέπω για πρώτη φορά,και ομολογώ ότι μπερδεύτικα με την χώρα καταγωγής της,λόγο της εγγλέζικης προφοράς που είχε στην ταινία,αλλά και φυσιογνωμικά. Αλλά έτσι πρόσταζε το σενάριο.....Τελικά είναι ολανδέζα όπως μάλλον θα ξέρεις.:D

Υ.Γ. Στο τέλος πηγαίνει στο εστιατόριο που του είχε διηγηθεί η κλαιρ,όταν είχε πάει μικρή και ένιωθε για το μοναδικό πράγμα νοσταλγία.
Εγώ το συνδύασα και με μια δεύτερη συνάντηση μεταξύ τους,αλλά δεν έγινε ποτέ.Έτσι όπως άρχισε,έτσι τελείωσε.



Και μια συνέντευξη του δημιουργού.... http://www.abc.net.au/atthemovies/txt/s3827508.htm
 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The Best Offer (2013)


Υ.Γ.Φίλε Blue την Sylvia Hoesks την βλέπω για πρώτη φορά,και ομολογώ ότι μπερδεύτικα με την χώρα καταγωγής της,λόγο της εγγλέζικης προφοράς που είχε στην ταινία,αλλά και φυσιογνωμικά. Αλλά έτσι πρόσταζε το σενάριο.....Τελικά είναι ολανδέζα όπως μάλλον θα ξέρεις.:D

Ναι Ολλανδέζα! ;)

Κοίταξα λίγο για άλλες ταινίες της ή σειρές που έχει παίξει.. αλλά δύσκολα..
Κάποιες δεν έχουν βγει μάλλον ούτε σε BluRay..
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: The Best Offer (2013)

Έχει και άλλες δουλειές (Πιο μικρές) και πιο πρίν απο αυτήν την ταινία....πχ,στην ολανδική τηλεόραση και διάφορες άλλες.

Έχει κερδίσει κ κάποια βραβεία....Και όπως είναι φυσικό ξεκίνησε σαν μοντέλο. Το μέλλον θα δείξει...

http://www.imdb.com/name/nm1679778/bio?ref_=nm_ov_bio_sm


foto_14949_fotos-sylvia-hoeks-in-rome-voor-persmoment-the-best-offer.jpg


To βλέμα που βγάζει μ'αρέσει....

Τελικά είναι ολανδέζα.:flipout: (Έπεσα έξω στην ταινία).
 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The Best Offer (2013)

Ναι! μου αρέσει και μένα το στυλ της και το βλέμμα της σε αρκετά πλάνα! ;)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Re: The Best Offer (2013)

Καταπληκτική!!! Πού είναι το Poll να ψηφίσουμε;;;
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: The Best Offer (2013)

Το ''σπάσιμο'' σε αυτήν την ταινία,είναι ότι ο χαρακτήρας που ερμηνεύει ο geoffrey rush,στο τέλος την πατάει με αυτόν τον τρόπο.
Είναι ένας άνθρωπος ο οποίος έχει αγάπη μόνο για τα έργα τέχνης....και τελικά όταν αισθάνεται κάτι ωραίο (σε αυτήν την ηλικία) για μια γυναίκα,αυτή τον εξαπατά με τον χειρότερο τρόπο,παίρνοντας του όλους αυτούς τους πίνακες που τόσο αγάπησε!! Και φυσικά η προδοσία και απο τον ''φίλο'' του....donald sutherland!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: The Best Offer (2013)

Βαλε ομως και κανενα spoiler γιατι δεν χρειαζεται πλεον κανεις να δει την ταινια
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,731
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: The Best Offer (2013)

H τελευταια σκηνη ειναι για να καταδειξει οτι ΠΑΛΙ ....

... μεσα απο τον ερωτα του Virgil για αντικες ισως τον ξαναπλησιασει η Clair.
Γιαυτο και επιλεγει να περασει (το υπολοιπο της ζωης του ?) περιμενοντας την
στο Clock Cafe (η Restaurant) στην Πραγα ....

Lost.jpg

Βεβαια δεν κοβω την Clair να ρχεται ..... στον αιωνα τον απαντα !
Ομως εδω βρισκεται η ανωτεροτητα και ομορφια του ηλικιωμενου ατομου >
ΣΥΓΧΩΡΕΙ ... και ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ (κατι που φανταζει αυτοκαταστροφικο σε ηλικιες 25-30
που το αιμα βραζει). Ο Virgil φαινεται σε μια σκηνη που πλησιαζει το αστυνομικο τμημα
... αλλα δεν μπαινει μεσα να αναφερει την κλοπη. Αλλωστε, περα απο την καραξεφτιλα
για τον ιδιο, οι πιθανοτητες να βρεθει η Clair (σε εναν ολοκληρο πλανητη) ειναι απο
ελαχιστες ως μηδαμινες. Στο τελος μετακομιζει στην Πραγα και επιλεγει να ζησει
με τις αναμνησεις του δραματος του. Τον μονο πινακα που βαζει στο νεο του σπιτι
ειναι το πορτραιτο της Clair (μηδενικης αξιας για δημοπρασια αλλα συνταρακτικης
για τον ιδιο).

Το εργακι ειναι ο κολαφος του ερωτα στα γεραματα !
 
Last edited: