Best of 2013

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Άλλη μια χρονια πέρασε και ήρθε η ώρα της ανασκόπησης. Ώρα να κοιτάξουμε πίσω, να ξεσκονίσουμε τα αρχεία μας και να κάνουμε την κριτική μας. Να δούμε τί σήμαινε το 2013 για τον καθένα μας φωτογραφικά, τί κατορθώσαμε και τί θα θέλαμε να κατορθώσουμε.

Όπως πάντα, ας επιλέξει ο καθένας μας τις φωτογραφίες αυτές που αντιπροσωπεύουν καλύτερα το 2013 και ας μας πεί το γιατί.


Θα ξεκινήσω εγώ.

Το 2013 ήταν μια χρονιά σημαντική φωτογραφικά για μένα. Η μετακόμιση στην Γερμανία και το πιεστικό πρόγραμμα τα προηγούμενα χρόνια είχαν αποτέλεσμα δεν είχαν αφήσει πολύ χρόνο για την φωτογραφία, ή έτσι νόμιζα. Αυτή ήταν η χρονιά που "επέστρεψα". Απο την αρχή της ξεκίνησα να φωτογραφίζω πάλι πιο έντονα, και πιο στοχευμένα. Εξέλιξα την τεχνική μου σε πολλούς τομείς, απο τον σχεδιασμό, στην λήψη και σε μεγάλο βαθμο και στην επεξεργασία. Είδα και τις φωτογραφίες μου να δημοσιεύονται (όπως και του Παύλου νωρίτερα με ένα πιο αρτίστικο και κόνσεπτ θέμα) σε απο τα blog με την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα, το Stevehuffphoto του Steve Huff.

Χωρίς συγκεκριμένη σειρά
Δυο απο τα χιόνια. Μου αρέσουν γιατί κάθε φορά που τις βλέπω, αν και στατικές, νιώθω την ένταση και την δράση απο πίσω. Περιμένω κάθε φορά να συνεχίσει να ρολάρει...


...new plan by AlexTheodin, on Flickr


Down the hill by AlexTheodin, on Flickr

Τα Παπάκια και η βόλτα τους ήταν απο τα αγαπημένα μου θέματα στις αρχές της άνοιξης.

Lead the way dude... by AlexTheodin, on Flickr

Το αγαπημένο μου θέμα γενικά είναι οι φίλοι μου, ένα είδος Documentary της καθημερινότητας μας

Night Bunny caught... by AlexTheodin, on Flickr

Stake out by AlexTheodin, on Flickr

Descending under fire by AlexTheodin, on Flickr

Rays of summer by AlexTheodin, on Flickr

Δεν κάνω street γενικά, και τις λίγες φορές που θα μου τραβήξει μια σκηνή την προσοχή θα είναι με μια κινηματογραφική διάθεση. Εδώ μου βγήκε πολύ καλά

Holocaust Memorial Berlin by AlexTheodin, on Flickr


Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το τί έκανα αυτήν την χρονιά φωτογραφικά. Η καλύτερη μου στιγμή όμως πιστεύω για φέτος ήταν το βίντεο. Ένας τομέας που πάντα με γοήτευε και φέτος προσπάθησα πολύ να κάνω κάτι καλό εκεί. Αν και είναι βίντεο διακοπών ουσιαστικά, ο σκοπός μου ήταν να τα κάνω ευχάριστα και για κάποιον που δεν ήταν εκεί, που δεν μας ξέρει, κάποιον που απλά κάθισε να τα δει.




Ο στόχος μου για το 2014 είναι να ασχοληθώ με κάποιο προτζεκτ. Κάτι που θα έχει μέσα του σχεδιασμό και θα αφορά κάτι συγκεκριμένο. Δεν ξέρω ακόμα τί, το ψάχνω...
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Ωραιες εικονες Alex,καθε μια με ενα ξεχωριστο συναισθημα,μεσα απο τη ζωη,απο καταστασεις και στιγμες...Σαν επεξεργασια ειναι επισης σωστες πιστευω,και περνανε τα συναισθηματα σε οποιον τις δει.

Και για μενα το 2013 ηταν μια ενδιαφερουσα και καλη χρονια φωτογραφικα.Το σημαντικο ηταν οτι αυτο βγηκε αυθορμητα,μεσα απο καποιες εκδρομες με τη φωτογραφικη ομαδα εδω,αλλα και καποιων δικων μου μικρων εξορμησεων και τυχαιων ληψεων σε διαφορες στιγμες.

Επισης,προς το τελος του 2013,ξεκινησα την επεξεργασια και στο photoshop,και τραβω πλεον και αρχεια RAW.Μεχρι πριν λιγους μηνες δε το ειχα περασει καν στο PC,και οποιες επεξεργασιες τις εκανα με καποια αλλα μικρα,απλα προγραμματα.
Ειναι σημαντικο πιστευω που ξεκινησα με το photoshop εστω και καθυστερημενα,διοτι δινει πολλες δυνατοτητες να πετυχεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου,ειτε ειναι πιο συντηρητικο/ρεαλιστικο,ειτε λιγοτερο αληθινο και πιο πειραματικο.

Παρακατω θα βαλω λιγες εικονες που διαλεξα.Δεν ημουν εξαιρετικα προσεκτικος στην επιλογη τους,παρολα αυτα ειναι καποιες που μ'αρεσουν και θα σχολιασω και το γιατι στην καθεμια.


Σε αυτη τη φωτογραφια,μου αρεσε ο συνδυασμος των χρωματων,και το πως πεφτουν τα μαλλια της κοπελας.

IMG 025res.jpg




Αυτη η εικονα τραβηχτηκε σε μια εκδρομη μιας φωτογραφικης ομαδας με θεμα τις χρωματικες συνθεσεις.Μου βγηκε να κανω ενα καδραρισμα που να φαινονται τα κοκκινα χειλη απο το προσωπο της κοπελας,σε συνδυασμο με το μπλε και το κιτρινο του ρουχισμου.Μου αρεσε σαν αποτελεσμα,αλλα επισης μου αρεσε και η ομορφη αισθηση που αφηνει το χαμογελο.

IMG 068res.jpg




Μου αρεσει πολυ να ακουω μουσικη με ακουστικα,και εχω αρκετα ζευγαρια.Η παρακατω φωτογραφια ειναι απο τα Sony MDR 1R.Ειναι αναφιμβολα τα πιο ομορφα ακουστικα που εχω.
Η παρακατω εικονα βγηκε καπως τυχαια.Παρατηρησα οτι οπως επεφτε το φως απο την μπαλκονοπορτα,εδινε καλη υφη,και ειπα να κανω καποιες ληψεις.Το αποτελεσμα μου φανηκε καπως λες και ειναι απο διαφημιση του προιοντος αυτου.

IMG 201resi.jpg




Η παρακατω ληψη ειναι απο ενα τουνελ,βραδυ.Ειναι εσκεμμενα κουνημενη,και την τραβηξα ενω ημουν συνοδηγος σε ενα αυτοκινητο.Βγηκε στο εντελως χαλαρο,αλλα μου αρεσε σαν εικονα τελικα.

IMG_1276rs.jpg




Ενα φθινοπωρινο φυλλο μεσα στο νερο ειναι το θεμα της παρακατω εικονας.Η φωτογραφια αυτη ενδεχεται να υποστει και επιπλεον επεξεργασια,ωστε να βελτιωθει η συνθεση,η τονικοτητα και ισως το χρωμα.

IMG_1388fnt.jpg



Ενα θαλασσινο τοπιο το οποιο μου εβγαλε λιγο μια μελαγχολια.

IMG_1125r.jpg



Το καλοκαιρι στην παραλια

IMG 195res.jpg




Η παρακατω εικονα δε μου περναει καποιο ιδιαιτερο συναισθημα προσωπικα,απλα πιστευω οτι λογω σωστου καδρου και χρωματικης συνθεσης εχει ενδιαφερον και ειναι σχετικα καλη σαν φωτογραφια.

IMG_1234.jpg




Μια εικονα που νομιζω οτι εμπιπτει στην κατηγορια abstract (αφηρημενη).Οπως θα καταλαβατε ειναι νερο που πεφτει απο ενα σημειο.

IMG_1478.jpg





Λοιπον,ευχομαι να εχουμε μια καλη χρονια,και φωτογραφικα,με ορεξη και δημιουργικοτητα.

Σε προσωπικο επιπεδο,θα προσπαθησω να ειμαι οσο προσεκτικος μπορω τη στιγμη της ληψης,τωρα που χρησιμοποιω και το photoshop,γιατι πιστευω ειναι καπως "παγιδα" να ξερεις οτι μπορεις να διορθωσεις πολλα μετα.Εκτος αυτου,αν καθεσαι πολυ ωρα για επεξεργασια,καποια στιγμη ζαλιζεσαι και δε νομιζω οτι ειναι πολυ καλο.

-bye-
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,348
Αθήνα
Την χρονιά που πέρασε η φωτογραφία δούλεψε σαν "φάρμακο ψυχής" σε αυξημένες δόσεις, οπότε...

μια "καρτποστάλ", που έχει την ιδιαιτερότητα να φαίνονται σε αυτήν το σπίτι της γιαγιάς μου (όπου γεννήθηκε ο πατέρας μου) και το σχολείο μου πριν μεταφερθεί εκτός Πλάκας

_6020242_DxO_R1.jpg


η Ελλάδα που - δεν - μας πληγώνει (Πόρος)

_4200349_R5.jpg


Πολύ πρωί στο νησί της μαστίχας, ο ήλιος σκάει μύτη και φωτίζει την "πίτα"...

_7190006_R1.jpg


...όποιος βαρέθηκε το άσπρο-μπλέ πρέπει να πάει οπωσδήποτε στην Χίο...

_7160113_R1.jpg


...Έγχρωμο κάδρο σε ένα σχεδόν μονόχρωμο δωμάτιο...

_7190282_DxO_R1.jpg


Πολύ μακριά από εκεί, το κομψοτέχνημα ατενίζει αγέρωχο τον δρόμο

_DSC2638_DxO_R1.jpg


"Νεκρή φύση", ή "τέχνη του δρόμου"?

_DSC3215_R5.jpg


Εδώ το χρώμα ίσιο και τακτοποιημένο φωνάζει "πάρε με μια καλή!"...

_DSC0761_R1.jpg


...Ενώ εδώ το σκότωσα για να δω φυγές και μοτίβα σε επανάληψη...

_DSC3205_DxO_R1.jpg



Καμπύλες...

_C050173_R2.jpg



Τέλος χρονιάς, αρχή της επόμενης με τις δυο (από τις τρεις) γυναίκες της ζωής μου, αγκαλιά με το "παιδί" τους (και ως γνωστόν "του παιδιού μου το παιδί... )

_C250182_S1Res.jpg _C250183_S1Res.jpg


Ελπίζω να μην σας κούρασα, σας εύχομαι μια (πολύ) καλύτερη χρονιά από αυτήν που αφήσαμε πίσω μας !!!
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
αντε ρε Αλεξ συγχαριτιρια για τον Ηuff:))
Εγω φετος δεν μπορω να πω οτι τραβιξα πολλες φωτογραφιες, αλλα συνολικα αυτες που τραβηξα ηταν πιο πιοτηκες....

Αυτη εδω εγινε αφισα...

1476244_10151712351727511_1505466364_n.jpg


αυτη εδω την εχω τραβηξει στο athens photo inspiration και πηρε επαινο

988777_10151696195137511_1635203880_n.jpg



αυτη εδω ηταν μερος ενος project με σειρα απο φωτογραφιες που το δουλευα 3-4 μηνες, ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι τετιο και μου αρεσε πολυ....και μπηκαν και στο σιτε του huff

1233512_10151577685692511_521662811_n.jpg


κατι studio δοκιμες που μαρεσανε

946429_10151372965237511_559101776_n.jpg
486423_10151303610427511_1283087740_n.jpg
524072_10151312777592511_905748799_n.jpg

1374775_10151612752292511_31198612_n.jpg


αυτο ειναι απο τα αγαπημενα πορτρετα μαλλον...

1390678_10151637875047511_1044450940_n.jpg
 

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,541
Αθήνα
Η χρονιά που πέρασε με άφησε με λιγότερες φωτογραφίες απο προηγούμενα έτη,αλλά αγαπημένες.
Τώρα που τα ξαναβλέπω σίγουρα είχα λιγότερο χρόνο,αλλά και όρεξη για φωτογραφία...
Ελπίζω το '14 να μας βρει υγιείς,ορεξάτους και πιο δημιουργικούς...αν και το τελευταίο,νομιζω ότι έχει επιτευχθεί αν κρίνω
από την ομορφιά των φωτο-ματιών σας
εδώ μέσα.
Οι αγαπημένες μου λοιπόν:

Κόντρα στο φως.
10114967936_60d5a09b92_c.jpg


Καλοκαιρινή Τσαλιγοπούλου.
9645983086_c07bff1419_c.jpg


Θησείο.
8642797669_854562ab0e_c.jpg


Επί το έργον
8801163746_97d0a0dcf2_c.jpg


Και τελευταια η πιο αγαπημενη μου,η χαρα που πηρα οταν την ειδα,
πρωτη φορα στην οθονη της μηχανης,ηταν μεγαλη.
8790577401_6b44b1e903_c.jpg
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,787
Kingdom of Rain
Το 2013....
συνέχισα να κυνηγάω τα σκοτάδια...


Guardian ghost by ChrisBrn, on Flickr

ανακάλυψα τη χαρά του macro...


nom nom nom [Explored 7th May, 2013] by ChrisBrn, on Flickr

φυσικά δεν ξέχασα την αγάπη μου για τα τοπία...


Vikos Gorge by ChrisBrn, on Flickr

ταξίδεψα στο βαθύ διάστημα...


Orion nebula [explored 3rd November, 2013] by ChrisBrn, on Flickr

Πήγα σε άλλους γαλαξίες...


An∇rome∇a [Explored 3-10-2013] by ChrisBrn, on Flickr


συνέχισα να κυνηγάω το φως....


Mystic Mountain by ChrisBrn, on Flickr


Με το καλό να βγάλουμε καλύτερες το 2014!
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,884
Εγω λιγα πραματα φετος... :huh2:
Ας επιλεξετε εσεις ποιες σας αρεσαν...
Φετος ελπιζω να παω κανενα ταξιδι και βγαλω τα σπασμενα.
Καλη χρονια σε ολους μας
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Μπράβο σε όλους και για πέρυσι. Κάθε χρόνο λέω αυτή είναι η καλυτερη που έχει βγάλει ο ταδε και την επόμενη βλέπω ακόμα καλύτερη

Το ξεκίνημα του 13 ήταν το ίδιο και χειρότερο για μένα σε προσωπικό επίπεδο με το τέλος του 12 και για αυτό τους 3-4 πρώτους μήνες η φωτογραφία δεν ήταν στις προτεραιότητες μου. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Κατρχήν αγόρασα νέα μηχανή και αυτό με βοήθησε αρκετά όπως και το ότι άρχισα να βελτιώνoμαι στην χρήση του εξωτερικού φλας. Και βέβαια σε αυτό που ονομάζουμε σύνθεση-περιεχόμενο έγινα μάλλον πολύ πιο προσεχτικός και αυτό προσωπικά με ικανοποιεί. Δυστυχώς και φέτος είναι πολλές οι αγαπημένες οπότε συγνώμη προκαταβολικά για τις πολλές φωτογραφίες:Banane0:

Σε μακρο και φέτος έβγαλα πολλές από ένα σημείο της χρονιά και πέρα βελτίωσα νομίζω αρκετά την τεχνική μου στο πως χειρίζομαι το εξωτερικό φλάς και αυτό δίνει και άλλο ενδιαφέρον


Από εκεί και πέρα όπως κάθε χρόνο πολλές πεταλούδες



Ακρίδες-Σκαθάρια




και ειδικά για φέτος αμέτρητες λιβελούλες



Τοπία με κόσμο



ή χωρίς




Κάποιες "καλλιτεχνικές"


Και βεβαια οικογενειακές





Υγεία έμπνευση και ότι επιθυμείτε για φέτος
 

cane

Senior Member
13 June 2008
534
Καλή Χρονιά και από μένα. Φωτογραφικά το 2013 στα θετικά του είχε ότι άρχισα να απολαμβάνω το χρόνο που αφιερώνω στη φωτογραφία. Στα αρνητικά ότι αυτός ο χρόνος είναι λιγότερος από ότι θέλω. Επίσης βλέποντας τις φωτογραφίες μου μάλλον δεν είναι και τόσο δημιουργικός όσο θα ήθελα. Ελπίζω να τα πάω καλύτερα και από χρόνο και από αποτέλεσμα το 2014. Το ίδιο εύχομαι και σε όλους σας αν και πραγματικά πολλοί εδώ μέσα βρίσκονται σε άλλο, πολύ υψηλό επίπεδο.
Landscape λοιπόν κυρίως από μένα.

IMG_030a by VAS1L1S, on Flickr
Λίγη φόρμα

IMG_9391 by VAS1L1S, on Flickr
Τα πολυπόθητα άχυρα που δεν βόλευε ποτέ να φωτογραφίσω.

IMG_0032a by VAS1L1S, on Flickr
Και δύο αντανακλάσεις

IMG_8025a by VAS1L1S, on Flickr
Και σε σέπια

IMG_9803 by VAS1L1S, on Flickr
 

deronys

New member
20 September 2013
52
Τι ωραίο post alex. Είναι πάντα ωραίο να κάνεις flashback στις φωτογραφίες σου. Εμένα τουλάχιστον με κάνει να ξαναφέρνω στο μυαλό μου όχι μόνο τις στιγμές που αποθανάτισα αλλά και αυτές που δεν το έκανα. Αν και δεν είμαι και το πιο ενεργό μέλος του forum και δεν με ξέρετε θα κάνω μια προσπάθεια να κάνω μια μικρή ανασκόπηση.
Για εμένα το 2013 σηματοδοτήθηκε από πολλού γάμους μιας και το καλοκαίρι ήμουν καλεσμένος σε τουλάχιστον 10 αν θυμάμαι καλά. Δεν θα σας κουράσω με φωτογραφίες από αυτούς μιας και κυρίως έχουν νόημα για τους γνωστούς και φίλου. Μου αρέσει όμως μια φωτογραφία όχι τόσο γιατί έχει κάτι το ιδιαίτερο αλλά για το συναίσθημα που βγάζει που για μένα είναι η περηφάνια της μαμάς για την κόρη της.

Pride by I.Stef, on Flickr
Επίσης φωτογραφικά το 2013 για μένα είναι το πέρασμα μου από τις ultrazoom compact στις micro4/3 και συγκεκριμένα στην om-d e-m5 της Olympus. Μιας και άλλαξε τελείως ο τρόπος που βλέπω τη φωτογραφία με την νέα κάμερα είμαι ακόμα στο κομμάτι του πειραματισμού.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι από τις λίγες που έχω τραβήξει έχοντας στο μυαλό μου το αποτέλεσμα που θα έβγαινε μετά την επεξεργασία της


Beetle by I.Stef, on Flickr

Εδώ πειραματίστηκα λίγο με macro. Τα χρώματα μου αρέσουν πολύ σε αυτή τη φωτό.

Close-Up by I.Stef, on Flickr

Επίσης μετά από προτροπή του alex αγόρασα τον (Minolta MD Rokkor * 50mm f1.4) ο οποίος έχει γίνει και ο αγαπημένος μου φακός. Είναι η πρώτη μου εμπειρία με
MF φακό και μου αρέσει πολύ. Επίσης κάτω από το f2,8 βρίσκετε ένας ολοκαίνουργιος φωτογραφικός κόσμος για όποιον το δοκιμάσει. Ακολουθούν δυο ατμοσφαιρικές κατά την άποψη μου
Φωτογραφίες με αυτό το φακό. Ειδικά σε αυτή με το παιδάκι μου αρέσει πολύ το αφαιρετικό του όλου πράγματος όπου το παιδάκι στέκετε μόνο του με μια μπάλα περιμένοντας να παίξει με κάποιον.


Faith by I.Stef, on Flickr


Lets play by I.Stef, on Flickr

Επίσης πειραματίστηκα με φωτογραφίες μεγάλης έκθεσης


Ghost train by I.Stef, on Flickr


Ghost by I.Stef, on Flickr

Τέλος θα κλείσω με μία εορταστική που μου αρέσει πολύ. Σε ένα φιλικό σπίτι (που έτυχε να βρεθεί και ο alex εκεί) ένας φίλος διοργάνωσε τα Χριστούγεννα μια γιορτούλα
Με χαρτάκι και για πλάκα είχε βάλει και μια ρουλέτα. Έκανα πολλές λήψεις για να τραβήξω την φωτό που θα δείτε μιας και ήθελα να πετύχω την μπίλια την ώρα που ήταν ανάμεσα στα νούμερα πριν καταλήξει σε κάποιο.

Red or Black? by I.Stef, on Flickr

Αλήθεια alex δεν μου είπες κέρδισες ή έχασες τελικά?

Με την νέα χρονιά απλά σκοπεύω να χορτάσω όσο πιο πολύ μπορώ την νέα μου κάμερα και αν βρω την ευκαιρία να πειραματιστώ και με άλλους φακούς MF.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Καποιες πολυ ωραιες φωτο παιδια, συγχαρητηρια.

Η ποζα στο ολοκαυτωμα ειναι οντως ιδιαιτερα κινηματογραφικη, το Ο νομιζω το ειχα ψηφισει, ενω το κτηριο στο σκοταδι μου εφερε στο μυαλο την αυτοκρατορια του φωτος (dominion of light), προσωπικο αγαπημενο του Magritte.

Καλη συνεχεια στο 14
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραίες φωτογραφίες παιδιά το επίπεδο ανεβαίνει κάθε χρόνο απότι βλέπω.
Εγώ φέτος δεν έκανα πολλές εξορμήσεις και το έριξα αρκετά στο μάκρο. Από τις πολλές φωτογραφίες μάκρο που έβγαλα θα ξεχωρίσω τις παρακάτω δύο:


Hairy Insect Macro (Cerambycidae: Dorcadion Pedestre) by pap-x, on Flickr


Purple Flower by pap-x, on Flickr

Δοκίμασα και star trail φέτος:


Starlit Church by pap-x, on Flickr

αλλά και τον γαλαξία:


Stars in the Forest by pap-x, on Flickr

Και όπως κάθε χρόνο την μεγάλη μου αγάπη τα τοπία:


Bridge over Enipeas by pap-x, on Flickr


Wild Creek by pap-x, on Flickr

Άντε και του χρόνου!
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
πολυ ωραιο το λουλουδι, επισης μου αρεσε το καστρο του χρηστου, ακριδα με το λαστιχο του Ντινντον, και το πρωτα 2 τοπια του cane
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Alex,Mstr, Paul, Pap-X, Δημήτρη, εξαιρετικές φωτογραφίες, μπράβο παιδιά.

Δυστυχώς για μένα το 2013 ήταν κακή χρονιά (σε πολλούς τομείς) με αποτέλεσμα η DSLR να βγει από την τσάντα της μόνο για φορτιση της μπαταρίας. Ελπίζω και προσπαθώ για ένα καλύτερο 2014.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Μπράβο ρε παιδιά!

Χαίρομαι γιατί βλεπω πολλές φωτογραφίες που σκέφτομαι οτι θα ήθελα να τις είχα βγάλει εγώ.

Χαίρομαι γιατί βλέπω πολλά παιδιά που κάναν τα πρώτα τους βήματα εδώ (όπως εγώ) να βελτιώνονται καρέ με καρέ. Να βγάζουν φωτογραφίες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα. Μερικοί τολμήσαν να κάνουν το βημα για πρώτη φορά και στο επαγγελματικό κομμάτι. Δεν είναι λίγο πράγμα.

Χαίρομαι και τους εντομάδες! Πέρα απο την πλάκα, είδα δουλεία φέτος στο νήμα μάκρο, που δεν υπάρχει αλλού στην ελλάδα. Απο αρκετούς φίλους εδώ.

Για τα παιδιά που φέτος δεν τράβηξαν πολύ... Εύχομαι να είναι το 2014 πιο δημιουργικό. Ρόδα είναι και θα γυρίσει. Μιλάω απο προσωπική εμπειρία, το έγραψα και στο αρχικό πόστ.
 

xronis

Established Member
15 November 2009
148
Εγώ πέρς φωτογράφιζα βόλεϊ

Εδώ μια άουτ επίθεση ( μία στα 100 παιχνίδια η μπάλα να βρει την αντένα, σχεδόν με το κέντρο της και να την λυγίσει τόσο πολύ )

DSC07952_web2.jpg


Επιθέσεις από το κέντρο του φιλέ ( πρώτος χρόνος )

DSC01685_w.jpg


Περάσματα ανάμεσα σε μπλοκ και αντένα ( επίθεση στην ευθεία )
DSC00113_web.jpg


Μετά φωτογράφιζα και beach volley

Κύπελλα μετάλλια και δώρα
DSC06292_11_web.JPG


Συστήματα :) ( παιχνιδιού εννοώ )
DSC02505_ww.jpg


Μπλοκαρίσματα
DSC03078_ww.jpg


Κοψίματα μπάλας, για αποφυγή μπλοκ
DSC06209_ww.jpg


DSC02272_ww.jpg


Καλά κλικ να έχουμε το 2014
 

xronis

Established Member
15 November 2009
148
εξάλλου ο αθλητισμός προάγει το Κάλλος την υγεία την ρώμη και την ευεξία Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία αποτύπωση ευεξίας :) :) Στους θεατές :)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Για μένα ήταν γεμάτη χρονιά φωτογραφικά, κατά κύριο λόγο από ποδηλασία (βρέθηκα σε 10 αγώνες, από μικρά σιρκουί στην Αττική μέχρι 3ήμερους αγώνες στην Κρήτη), αλλά στο περιθώριο τράβηξα και λίγο μάκρο, λίγο Αττικό Πάρκο (σταθερή αξία), λίγο διακοπές κλπ

Από τις ποδηλατικές, ξεχωρίζω αυτές

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2012 Περικλής Ηλίας στον αγώνα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα XC στο Βελούχι




Ο Πρωταθλητής Ελλάδος στο Δίαθλο Γρηγόρης Σκουλαρίκης στο Πρωτάθλημα Ατομικής Χρονομέτρησης του ΕΠΟΣΚ




Ο Παναγιώτης Χατζάκης του Κρόνου Νίκαιας τερματίζει στη Δαμάστα Ηρακλείου στο 3ο ετάπ των 23ων Καζαντζάκειων




Επίθεση! Ο Νεόφυτος-Σακελλαρίδης Μάγκουρας του Κρόνου επιχειρεί ένα ξεκόλλημα! Τον καταδιώκει ο bro!




Από το Πανελλήνιο ΜΤΒ Marathon στη Σαλαμίνα





Από το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, μόνιμο φωτογραφικό θέμα μου τα τελευταία 3 χρόνια...








Εκτός από λίγο κλασικό 1:1 μακρο





με έμπνευση και βοήθεια από τον φοβερό gianou που μας έβαλε τα γυαλιά, έστησα κι ένα DIY focus stacking rig...




Το τοπίο ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου, αλλά ας βάλω και μία από τις διακοπές μου

 

xronis

Established Member
15 November 2009
148
Πολύ καλές Νάσσο ! Θα ξεχώριζα τον τερματισμό στη Δαμάστα (όχι ότι είμαι τοπικιστής Κρητικός Ηρακλειώτης :) :)
Το τοπίο ίσως θέλει λίγο τόνισμα στα μαύρα

Η καμηλοπάρδαλη εξαιρετική !