Korg DS-DAC 100 & DS-DAC 100m

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
korg_ag_img.jpg




100.jpg



Korg Announces the DS-DAC AudioGate USB Audio Playback

We are happy to share some preliminary information about a new product we will be announcing to the U.S. market on January 7th. Please check back then for additional information and images:

Korg’s S-DAC AudioGate USB Audio Playback system consists of Korg’s proprietary AudioGate 3 software, plus a choice of the DS-DAC-100 or DS-DAC-100m hardware interfaces. Both are USB digital-to-analog converters that will allow any Windows (ASIO) or Mac (Core Audio) user to play back their audio with the highest possible fidelity (DSD 2.8 MHz or 5.6 MHz). These interfaces are designed to provide enjoyment of high definition sound, whether on a home computer or on-the-go with a laptop, even in the most critical listening situations.

By using DS-DAC-100m or DS-DAC-100 (which includes both RCA and balanced XLR outputs) with Korg’s AudioGate 3 – the latest version of AudioGate audio playback and audio format conversion software – users can play back their existing audio from CDs, downloads or other sources, as high-quality DSD audio on their computer or laptop, resulting in audio playback that sounds better than before.

The benefit of audio conversion via AudioGate software is a purer end result: experiencing the audio as it was originally intended. The audio passes through without the hardware filtering or modulation present in other available D/A converters, thereby eliminating potential noise and distortion. Audio files will sound better because the converted, pure DSD stream bypasses potentially damaging processes in the audio path.”

In addition to a 1/4” stereo headphone output, the stylish DS-DAC-100 provides convenient XLR and gold-plated RCA outputs for connecting to devices like power amplifiers. The DS-DAC-100m’s streamlined design and familiar 1/4" stereo headphone output will make a perfect point of entry for those new to DSD audio.

Both the DS-DAC-100 and DS-DAC-100m support ASIO, WDM (Direct Sound, WASAPI) and Core Audio drivers. Installing the Korg USB Audio Device Driver will allow native 1-bit DSD playback on either Mac or PC. Supported audio input sample rates range from 44.1 to 192 kHz for PCM; both 2.8224 MHz and 5.6448 MHz are supported in the 1-bit DSD realm.

DS-DAC-100 and DS-DAC-100m users can download AudioGate 3 software from korg.com at no charge. A free lite version of the software will also be available for customers who are just getting started listening to DSD.

If you will be in the Las Vegas area for the International CES, please visit us at (Suite 30-133 / Venetian Hotel) for a product demo.

The Korg DS-DAC-100 & DS-DAC-100m will be available in Spring 2014.

For more information, please visit www.korg.com.



DS-DAC 100
korg_dsdac100a.jpg


korg_dsdac100a_3.jpg





DS-DAC 100m


url


ds-dac-100m-3.jpg





 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Xρησιμοποιώ τον φορητό εγγραφέα MR2 εδώ και τέσσερα σχεδόν χρόνια για την ψηφιοποίηση βινυλίων σε dsd με μεγάλη επιτυχία και το λιγότερο εντυπωσιακά αποτελέσματα, ενώ στο Audiogate έχω βρεί σωτηρία και στο editing αρχείων κάθε μορφής αλλα και στην εγγραφή cd ιδιαίτερα απο hi-res με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Παρότι έχω ένα ιδιαίτερα αποκαλυπτικό σύστημα ότα το βάζω να παίξει σαν monitor ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπέστατα.

Σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσες οι νέες αυτές προτάσεις αρκεί να παίζουν και pcm βεβαίως μιάς και η συμπάθεια και υποστήριξη της Korg στο DSD οπού έχει επενδύσει είναι προφανέστατη.

Προσωπικά θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον το λογισμικό αναπαραγωγής Audiogate 3 Ίδωμεν..

Αλήθεια εισάγει κανείς τα προιόντα της Korg στην Ελλάδα; Tα έφερνε το "Tony's Keyboards" το 2009 αλλα πλέον δεν τα βρίσκω στην ιστοσελίδα τους.
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ομολογώ ότι πρόκειται για πολύ-πολύ ευχάριστη έκπληξη!
Είμαι κάτοχος του Korg MR-1000. Και πραγματικά ανυπομονώ. Περιμέναμε πολύ καιρό κίνηση από την Korg.

Και θα ήθελα να δω τις εξελίξεις στο Audiogate 3.

@Totsipaki
Τη Korg την έφερνε το Bon Studio. Δε νομίζω να έχει αλλάξει.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Εχθές το βράδυ εγκατέστησα το Audiogate 3 για μια δοκιμή.

Κατ' αρχάς για να ενεργοποιηθεί πλήρως θα χρειαστείτε μια συσκευή της Κorg όπως τον εγγραφέα MR2 ή κάποιο απο τα ντάκ της για τα οποία όπως θα διαβάσετε παρακάτω ουσιαστικά προορίζεται.

Εγώ τυχαίνει να έχω το MR2 οπότε το ενεργοποίησα πλήρως χωρίς να έχω καταλάβει και πολλά αφου δεν ασχολήθηκα και πολύ μιας και είχα συσκευή (εεμμ και νύσταζα λιγάκι..).

Κατ' αρχάς το interface είναι πανέμορφο και πρακτικότατο ενώ απαιτεί ελάχιστη εξεικοίωση (=ψάξιμο) απο την πλευρά του χρήστη.

Στο δια ταύτα και σε σύγκριση με το Audirvanna που χρησιμοποιώ κατ' αρχάς χρησιμοποιεί αρκετά περισσότερους πόρους απο τον υπολογιστή χωρίς όμως να δημιουργήσει πρόβλημα στον παλιό μου Mac.

Οταν το σύνδεσα στο Mytek έπαιξε πολύ ωραία με έναν ξεκούραστο και
μαλακό ήχο επαρκώς αναλυτικό και μουσικό. Το πρόγραμμα ήταν ένα άλμπουμ σε 44.1/16 για να τσεκάρω τί παίζει με το περίφημο dsd upsampling του λογισμικού αλλα τζίφος..

Η οθόνη του Μytek έγραφε 44.1 και το μόνο που κατάφερα είναι να ενεργοποιήσω κάποιου είδους upsampling με επιλογές εώς τα 192 Khz. Επέλεξα τα 176.4 χωρίς ακουστά αποτελέσματα, πάντως η ένδειξη στην οθόνη του ντάκ άλλαξε που σημαίνει οτι το upsampling του λογισμικού λειτούργησε (αλλα όχι το dsd upsampling).

Προσπάθησα να του φορτώσω και ένα Sacd Iso για να παίξω κάτι σε DSD αλλα και πάλι τζιφος. Προφανώς στην παρούσα φάση το Αudiogate3 δεν παίζει Sacd Iso.

Τέλος δοκίμασα το ίδιο 44.1/16 πρόγραμμα στο Αudirvanna και η διαφορά ήταν πέρα απο ξεκάθαρη. Αέρας, δυναμικά, μικροδυναμικά έκαναν την εμφάνιση τους με έντονο τρόπο ενώ η ροή βελτιώθηκε κατα πολύ κάνοντας την αναπαραγωγή πιό διασκεδαστική και ρεαλιστική ενώ τα όργανα και οι ήχοι είχαν σαφώς βελτιωμένες χροιές δημιουργώντας μια έντονη αίσθηση ρεαλισμού.

Με λίγα λόγια το Αudirvanna έκανε το Audiogate 3 "με τα κρεμυδάκια"...

Είναι προφανές οτι το λογισμικό αυτό προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά η αν θέλετε πιό ουσιαστικα για τα αντίστοιχα ομογάλακτα ντάκ σε συνδυασμό με τα οποία πιθανότατα το αποτέλεσμα να είναι πολύ καλύτερο απο το απλώς καλό που πήρα σε συνδυασμό με το Mytek.

Αυτά τα ολίγα απο τις εντυπώσεις μου.

Κατέβασμα της εφαρμογής απο εδώ. http://www.korg.com/us/news/2014/0203/

Θα επανέλθω αν υπάρξει κάτι επιπλέον να γράψω.
 
Last edited: