Olympus OMD EM10

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Σύμφωνα με το 4/3Rumors επίκειται η ανακοίνωση της νέας "μικρής" OM-D Ε10, η οποία απ' ότι λέγεται θα είναι ελαφρώς μικρότερη από την Ε5, θα έχει τον ίδιο αισθητήρα (άρα χωρίς PDAF), απλότερο σταθεροποιητή 3 αξόνων (προφανώς από τις PL/PM), αλλά επεξεργαστή της Μ1 και ενσωματωμένο φλάς. Οι πρώτες φωτογραφίες:

oly_om-d_e-m10_black01_zps2da9f07e.jpgoly_om-d_e-m10_silver01_zpsd15e3c4b.jpg


Οι τιμές, σύμφωνα με τις φήμες πάντα, θα είναι γύρω στα 560 μόνο σώμα, ή 670 με τον νέο "πίτα" κιτ 14-42/f3.5-5.6:

oly_ed14-42ez_zpsc799681f.jpg

που θα ανακοινωθεί μαζί με άλλους δυο m.zuiko:

oly_25mmf28_zps0b62f942.jpgoly_bcl-0980_zps7be1d091.jpg
τον πολύ ενδιαφέροντα φωτεινό "στάνταρ" 25/f1.8 με τιμή γύρω στα 250 , και τον "καπάκι" fish eye 9/f8. Ο 25άρης είναι πολύ "ύποπτος" για all time classic - τύπου 45/f1.8 - αν η ποιότητά του είναι παρόμοια...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Άσχημα μαντάτα σε ότι αφορά τους φακούς, ο 25άρης και ο "πίτας" θα βγούν στα 399 τιμή καταλόγου και το "καπάκι" στα 99 . Όνειρο ήτανε και πάει (οι χαμηλές τιμές που είχαν ακουστεί)...
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Και η πρώτη φωτογραφία, σε ασημί χρώμα:

oly_e-m10silver_cap001_zpsdcc62e18.jpg
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Κουκλίτσα είναι αλλά θα πρέπει να έχει το "κάτι διαφορετικό" (που δεν ξέρουμε ακόμα) για να πουλήσει όσο και η Ε-Μ5

oly_e-m10_bk_b001_zps4cd9944b.jpg
oly_e-m10_bk_t001_zpsb1ca64b0.jpg
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω εφικτό, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες. Θα εξαρτηθούν πολλά από την αδιαβροχοποίηση (αν έχει ή όχι), την ανάλυση του EVF και -το σημαντικότερο- την απόδοση του IS. Στο μεταξύ, διάβαζα στο 43rumors ότι θα βγει 50 λίρες (κάπου 60 ευρώ) φθηνότερα από την Ε-Μ5. Αυτό που με ανησυχεί είναι τα δύο της ψηφία (10), αφού παραδοσιακά η Oly τα χρησιμοποιεί σε υποδεέστερα σώματα (έναντι των μονοψήφιων, πχ Ε-3, Ε-30). Το καλό είναι πως όλοι πλέον περιμένουν να πέσει η τιμή της Ε-Μ5 (που καλά κρατεί σχεδόν δύο χρόνια τώρα)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,345
Αθήνα
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Το πιο ενδιαφέρον από όσα βλέπω εδώ, είναι το... καπάκι-ίριδα για τον "τηγανίτα" :2thumb22sup:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Εγω θελω μια γδυμένη τελειως Ε-Μ5 (αδιαβροχοποιηση), με φθηνη αλλα καλη σταθεροποιηση σε 2 ή 3 αξονες, με λιγο καλυτερο EVF, Wi-fi και με ολες τις μικρες αλλά πολυ σημαντικες διορθωσεις της Ε-Μ1 (myset μνημες στον περιστροφικο επιλογεα, αλλαγη των προγραμματιζομενων κουμπιων on the fly απο το SCP κλπ.).

Aν εχει 50-100 Ευρω πιο κατω το σωμα αλλά πακεταρεται με τον τηγανιτα 14-42 σε καλη τιμη, απο το σπασμενο κιτ θα βγαινει φθηνοτερα γιατι ο φακος θα εχει τρομερη ζητηση.

Το κερασακι ειναι οτι η μηχανη δειχνει και ειναι πιο μικρη απο την ηδη μικρη Ε-Μ5 και πιο ομορφη αφου το καρουμπαλο ειναι μικροτερο και πιο ηπιο, για τους περισσοτερους για πρωτη μ4/3 μηχανουλα ειναι ιδανικη, για εμενα σαν δευτερη μηχανουλα για καθε μερα ειναι κουφέτο, καθως και για backup σωμα της Ε-Μ1 με τους μ4/3 φακους, θα με κανει να μην λοξοκοιταξω προς την σειρα G-X της Panasonic.
 
Last edited:

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

την γργορη εστιαση με τους 4/3 φακους θα την εχει οπως η ΟΜΔ1 η οχι ξερουμε?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Όχι δεν θα την έχει μιας και θα έχει τον αισθητήρα της ΕΜ5 και όχι της ΕΜ1
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Ναι κριμα κι αδικο αλλά φαντασου χαστουκι σε αυτους που πηραν την Ε-Μ1 πριν διμηνο αν τους εδινε μια μηχανη στα μισα λεφτα που να κανει τα ιδια και καλυτερα....
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

εγω πιστευω οτι ολα τα σωματα πρεπει να εχουν καλη εστιαση με τους 4/3 φακους, αφου η ολυ σταματησε να παραγει σωματα για τα 4/3
Η εμ1 εχει και αλλα χαρακτηριστικα που δεν θα τα εχει η καινουρια (καλυτερο ΙΣ, καλυτερο πιοτικα σωμα κτλ)
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

εγω πιστευω οτι ολα τα σωματα πρεπει να εχουν καλη εστιαση με τους 4/3 φακους, αφου η ολυ σταματησε να παραγει σωματα για τα 4/3
Η εμ1 εχει και αλλα χαρακτηριστικα που δεν θα τα εχει η καινουρια (καλυτερο ΙΣ, καλυτερο πιοτικα σωμα κτλ)

Αυτός ο τομέας είναι κάτι που καίει όσους έχουν φακούς HG/SHG και όχι απλούς 4/3. Πιστεύω ότι για να κρατηθεί χαμηλά η τιμή της ΕΜ-10, oι Ιάπωνες ούτε που σκέφτηκαν να της βάλουν CDAF και PDAF όπως στην ΕΜ-1. Σήμερα είχα βγάλει τις δικές μου ΕΜ-1, ΕΜ-5 και GX7, φορώντας σε κάθε μία διάφορους φακούς, m4/3, 4/3 αλλά και ΟΜ. Με την πρώτη και την τρίτη δεν είχα θέμα στο χειρισμό, είναι μεγάλα σώματα και με τον α ή β τρόπο βρήκα τον τρόπο να μου κάτσουν καλά στο χέρι. Με την ΕΜ-5 -χωρίς το γκριπ- μόνο με τους m4/3 φακούς δεν είχα θέμα (όχι ότι ήταν και ότι το καλύτερο, με τον 12-40 ή τον 35-100 δυσκολεύει κάπως η κατάσταση στο ζύγισμα). Η επερχόμενη ΕΜ-10 δεν απευθύνεται "σε μένα", δηλαδή στον εξειδικευμένο χρήστη, αλλά στο ευρύ κοινό που μόνο και μόνο στη θέα ενός ογκώδους σώματος-φακού ανατριχιάζει. Γι αυτό βγήκε και ο νέος 14-42, οι περισσότεροι αγοραστές της με αυτόν το φακό θα τη βγάλουν, άντε να πάρουν και κανα 40-150 ή κάποιον φθηνό μονοεστιακό (14/2.5, 20/1.7, 25/1.8, 45/1.8). Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα της βγει της Oly το downsizing, για να το κάνει κάτι θα ξέρει. Παρεμπιπτόντως, σήμερα που κοίταγα τις διαστάσεις της ΕΜ-10, είδα πως είναι μικρότερη ακόμα και από την Stylous 1!!!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

εγω πιστευω οτι ολα τα σωματα πρεπει να εχουν καλη εστιαση με τους 4/3 φακους, αφου η ολυ σταματησε να παραγει σωματα για τα 4/3

Συνολικα δεν εχεις αδικο και ετσι πρεπει να γινει αλλα αυτο θα γινει σταδιακα όχι αμεσα για τον λογο που ηδη σου ειπα, ο Νικος εχει δικιο επισης οτι στα πολυ μικρα σωματα δεν εχει ενοια η οικονομική επιβαρυνση του σωματος για την υποστηριξη 4/3 φακων που ειναι συνολικα ογκοδεστεροι.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

ενταξη και εγω εχω τον 11-22 τον 50/2 και τον 105/2.8 δεν με νοιαζει και πολυ ο 14-42 πχ η ο 40-150.
και θα καταλαβαινα αν δεν βαζανε στα πιο εντρυ λεβελ σωματα (επμ και επλ) τα CDAF και PDAF, αλλα στην ΟΜ σειρα που ειναι και καλα προ, νομιζω οτι πρεπει να βαλουν
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Νέα Olympus OM-D10 και φακοί m.Zuiko

Η μηχανή δεν θα είναι παντός καιρού, ενώ θα υπάρχει γκριπ, το οποίο όμως δεν θα παίρνει 2η μπαταρία, αλλά θα έχει μηχανισμό quick release για γρήγορη πρόσβαση στη μπαταρία (δεν ξέρω αν με αυτό εννοούν πως θα αφαιρείται το γκριπ με μια κίνηση ή θα υπάρχει άλλος τρόπος)

πηγή: 43rumors.com