LG LN5400 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

stapd_1

New member
6 December 2013
14
Θεώρησα χρήσιμο να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από την εν λόγω τηλεόραση, την οποία έλαβα ως αντικατάσταση της Samsung UE 40F5000(καμμένο panel-πληροφορίες στο αντίστοιχο thread), καθώς δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο θέμα και λογικά πρέπει να είναι αρκετά δημοφιλής, αφού διατίθεται σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες. Η εικόνα της σε δωμάτιο με φως είναι αρκούντως ικανοποιητική (με σκοτάδι πέφτει λίγο η ποιότητα), η θέαση υπό γωνία είναι εξαιρετική (και πολύ καλύτερη της αντίστοιχης της samsung) και ο media player αναπαράγει τα πάντα. Δε παρατήρησα ούτε motion blur, ούτε κάποιο ιδιαίτερο lag.Το μοναδικό της πρόβλημα είναι o κακής ποιότητας ήχος. Χωρίς μπάσο, ακούγεται αποστειρωμένος, σαν να προέρχεται από σωλήνα (τουλάχιστον αυτό μπορεί να αλλάξει με ένα home cinema). Προσπάθησα λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος.
 
Last edited:

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG 42LN5400-Review-Εντυπώσεις-Τεχνικά χαρακτηριστικά

Θεώρησα χρήσιμο να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από την εν λόγω τηλεόραση, την οποία έλαβα ως αντικατάσταση της Samsung UE 40F5000(καμμένο panel-πληροφορίες στο αντίστοιχο thread), καθώς δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο θέμα και λογικά πρέπει να είναι αρκετά δημοφιλής, αφού διατίθεται σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες. Η εικόνα της σε δωμάτιο με φως είναι αρκούντως ικανοποιητική (με σκοτάδι πέφτει λίγο η ποιότητα), η θέαση υπό γωνία είναι εξαιρετική (και πολύ καλύτερη της αντίστοιχης της samsung) και ο media player αναπαράγει τα πάντα. Δε παρατήρησα ούτε motion blur, ούτε κάποιο ιδιαίτερο lag.Το μοναδικό της πρόβλημα είναι o κακής ποιότητας ήχος. Χωρίς μπάσο, ακούγεται αποστειρωμένος, σαν να προέρχεται από σωλήνα (τουλάχιστον αυτό μπορεί να αλλάξει με ένα home cinema). Προσπάθησα λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος.
εχεις δει και τις δυο..θα θελαμε μια πιο αναλυτικη συγκριση σε ολους τους τομεις οσο μπορεις πιο αντικειμενικα...
 

stapd_1

New member
6 December 2013
14
Re: LG 42LN5400-Review-Εντυπώσεις-Τεχνικά χαρακτηριστικά

εχεις δει και τις δυο..θα θελαμε μια πιο αναλυτικη συγκριση σε ολους τους τομεις οσο μπορεις πιο αντικειμενικα...

Φυσικά, αν και δεν είμαι έμπειρος χρήστης... Η LG παράγει καλύτερη εικόνα out of the box και σε φωτεινό δωμάτιο, ενώ η samsung σε σκοτεινό (έχει καλύτερο μαύρο).Πολύ καλύτερες γωνίες θέασης η lg ενώ η samsung έχει εμφανώς καλύτερο ήχο.Οι media player μου φάνηκαν ισάξιοι.Όποιος έχει κάποια εξειδικευμένη ερώτηση, στη διάθεσή του...
 

Freedom

New member
17 January 2008
5
Interstellar Space
Re: LG 42LN5400-Review-Εντυπώσεις-Τεχνικά χαρακτηριστικά

Καλησπέρα stapd_1, σκεφτομαι να προβώ στην αγορά μιας LN5400 ή LN5200. Οσα μανιουαλς και να κατεβασα δεν βρηκα πουθενα λεπτομερή περιγραφή του μενου και των επιλογών.

Οπότε μια ερώτηση: έχει η εν λόγω TV επιλογή για PiP (picture in picture)? Παραδειγμα, σε μια Samsung 32άρα που θελω να αντικαταστησω, η οθόνη ειναι μονιμα συνδεδεμενη μεσω HDMI με pc. Οσο ειμαι στο destkop παράλληλα με PiP (κατω αριστερα) ψιλοπαιζει και καποιο κανάλι ενώ δουλευω στην επιφανεια εργασίας κοκ.

Υπάρχει αυτή η επιλογη στην συγκεκριμενη οθόνη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

stapd_1

New member
6 December 2013
14
Δε δουλεύω με pc οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια,αλλά δε νομίζω να υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Καλόριζικη και καλοθέατη. Μήπως είναι εύκολο να μου πεις αν παίζει όλους τους γνωστούς τύπους video από το USB; Και με τους ελληνικούς υπότιτλους είναι όλα εντάξει; Τους υποστηρίζει κανονικά; Έχει επιλογή για μέγεθος υποτίτλων, θέση,...;
 

Charles Thompson

New member
28 January 2010
15
Re: Απάντηση: LG LN5400 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλόριζικη και καλοθέατη. Μήπως είναι εύκολο να μου πεις αν παίζει όλους τους γνωστούς τύπους video από το USB; Και με τους ελληνικούς υπότιτλους είναι όλα εντάξει; Τους υποστηρίζει κανονικά; Έχει επιλογή για μέγεθος υποτίτλων, θέση,...;

Πριν από λίγο την έστησα για τους γονείς μου και έπαιξα mkv με ελληνικούς υποτιτλους. Αλλάζουν μέγεθος, θέση, όλα καλά!
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Πρόσφατα πήρα και εγώ την 5400 για το δωμάτιο μου(σε σούπερ τιμή) αλλά οι ρυθμίσεις εικόνας που έχω βρει και έχω δοκιμάσει δεν με έχουν ενθουσιάσει...μήπως έχουμε κάποια συμβουλή?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη η καινούρια σου τηλεόραση !!! :ernaehrung004:

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τη ρυθμίσεις σύμφωνα με τον wizard που διαθέτει στο μενού; Σε 2-3 μοντέλα της LG που τον είδα, έδωσε ικανοποιητικό αποτέλεσμα για χρήση σε τηλεοπτικό...
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Τελικα αυτό εκανα και το αποτέλεσμα ηταν πολύ καλυτερο απο τα έτοιμα settings που βρήκα και δοκιμασα απο διάφορες σελίδες.Νομιζω οτι αυτή τη στιγμη έχω μια αξιοπρεπή εικόνα την οποία και θα κρατήσω.

Αλλωστε μιλάμε για δωμάτιο και οι μέγιστες απαιτήσεις στα 720p.
 

dlzaros

New member
10 November 2013
18
Μου έσπασε η μοναδική usb πόρτα στην LG42ln5400. Την άνοιξα και έχουν κοπεί και τα 4 ποδαράκια και το έχω στο χέρι...
Μεγάλη προσοχή καθώς παρατήρησα οτι ο τρόπος που είναι κατασκευασμένη η πόρτα δεν είναι για πολλά πολλά......
Σκέφτηκα για οικονομική λύση καθώς το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να συνδέω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο και να βλέπω ταινίες, να βάλω μια pcmcia με είσοδο usb. https://www.skroutz.gr/s/9256826/OEM-PCMCIA-Cardbus.html
Θα παίξει?