Crystal Audio Blu-Dac

Status
Not open for further replies.

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Λόγω του γνωστού κολλήματος με τον ήχο (όλων μας εδώ πιστεύω) έχω στήσει και στα παιδικά δωμάτια από ένα μικρό/βασικό ηχοσύστημα στην προσπάθειά μου να μυήσω τα παιδιά από νωρίς στον... ''λιγο καλύτερο ήχο''.
Παρά τις προσπάθειές μου όμως, εκείνα ακούνε σχεδόν πάντα μέσω κινητών/ταμπλετών/ipod/υπολογιστών. Έτσι λοιπόν προχθές το Σαββατο είπα να τα δελεάσω με αυτό το γκατζετάκι... http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/Bluetooth-Receiver-aptx-nfc-optical out.aspx

Λοιπόν το εργαλείο συνδέθηκε σε ένα μίνι sony 25ετίας και αμέσως -και χωρίς πρόβλημα- είδε ότι έχει bluetooth (μπορεί να κρατήσει στη μνήμη του μέχρι 8 συσκευές). Έπαιξε ότι τραγούδι υπήρχε στα κινητά και σε μία ταμπλέτα αλλά και στριμάροντας από youtube. Έπαιξε άνετα και χωρίς σπασίματα από όλα τα σημεία μέσα στο δωμάτιο (από μικρή απόσταση 3-4 μέτρα το πολύ αλλά δε θέλω και παραπάνω) αλλά και λίγο έξω από αυτό (πράγμα που με παραξένεψε γιατί δεν υπήρχε απευθείας οπτική επαφή με το κινητό). Βέβαια τα αρχεία όλα ήταν mp3 και δεν ξέρω ακόμα τι κάνει με άλλα αρχεία (πχ flac) γιατί δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω, όμως σύντομα θα τσεκάρω και με flac από λάπτοπ και θα σας πω... απλά το λαπτοπάκιον δεν έχει bluetooth και πρέπει να του βάλω ένα εξωτερικό usb.

Ο ήχος του αρκετά καλός -με δεδομένο ότι ακούγαμε mp3 από το παραπάνω μίνι συστηματάκι με όλους τους περιορισμούς τους- καθαρός, πλούσιος και με καλή έκταση χαμηλά. Δεν έχω κανένα παράπονο για την ώρα δεδομένης και της λογικής τιμής του.

Πάντως Κύριοι αυτό είναι μάλλον το μέλλον του ήχου... συνδέεις κάτι τέτοιο στο σύστημά σου και απλά μπορεί ο οποιοσδήποτε από την παρέα να στέλνει τη μουσική που έχει μαζί του ασύρματα και χωρίς πολλά-πολλά... ο ορισμός της πρακτικότητας.

Ελπίζοντας να ταιριάζει το νήμα σε αυτήν την κατηγορία, αυτά για την ώρα και θα επανέλθω σύντομα με περισσότερα για τα flac...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ωραία παρουσίαση και από ότι φαίνεται χρήσιμο και εύχρηστο μηχανάκι.
Περιμένουμε την συνέχεια και την δοκιμή με flac.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Όντος τα Bluetooth δε χρειάζονται οπτική επαφή όπως τα IR
Γενικά στα 3 μέτρα που λες δουλεύουν συνήθως άψογα πάνω από 5 μέτρα αρχίζουν να κάνουν νερά ανάλογα με τη διαρρύθμιση-τοποθέτηση και το πόσα αλλά wireless μπορεί να παίζουν στον ίδιο χώρο.
Γενικά για aptX http://www.aptx.com/
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Όντος τα Bluetooth δε χρειάζονται οπτική επαφή όπως τα IR
Γενικά στα 3 μέτρα που λες δουλεύουν συνήθως άψογα πάνω από 5 μέτρα αρχίζουν να κάνουν νερά ανάλογα με τη διαρρύθμιση-τοποθέτηση και το πόσα αλλά wireless μπορεί να παίζουν στον ίδιο χώρο.
Γενικά για aptX http://www.aptx.com/


Τελικά κυκλοφορούν πολλές παρόμοιες συσκευές...
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Το έχω πάρει και εγώ για το εξοχικό. Πολύ καλή επιλογή και ελληνική η εταιρία κατασκευής. Μια χαρά το βλέπω και πάνω από 10 μέτρα (με οπτική επαφή). Σε συνδυασμό με το Spotify έχω τα πάντα όλα διαθέσιμα
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,722
Ξερουμε τι δειγματοληψια βγαζει η ψηφιακη και η αναλογικη εξοδος?
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
crystal acoustics blue dac

Γεια χαρα.

Το αγόρασα για δώρο και όταν το στήσαμε αντιληφθήκαμε ότι είναι πολυ ευαισθητο σε εμπόδια: ακομα και αν περάσεις απο μπροστά του χάνεται η επαφή. Είναι νορμαλ? Σε διάφορα που διάβασα για την τεχνολογία bluetooth φαινεται ότι ούτε οι τοίχοι δεν είναι ικανοί να εμποδίσουν το σήμα.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: crystal acoustics blue dac

ΙΜΗΟ προσπάθησε να είσαι στα 2,5 – 3 μέτρα με αντίστοιχες συσκευές, και φυσικά ούτε λόγος για τοίχους
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Re: crystal acoustics blue dac

μαλιστα...Ομολογώ ότι είχα την ψευδαίσθηση ότι θα ήταν πιο ανθετικό στις παρεμβολές εμποδίων.
 
Status
Not open for further replies.